banner banner banner banner

Манафорт та його 12,7 млн дол.: Радник Януковича і Трампа причетний до корупції в Україні?

112.ua переклав гучну статтю The New York Times про діяльність Пола Манафорта в Україні

Манафорт та його 12,7 млн дол.: Радник Януковича і Трампа причетний до корупції в Україні?
Пол Манафорт Фото з відкритих джерел

The New York Times

американська газета

112.ua переклав гучну статтю The New York Times про діяльність Пола Манафорта в Україні

Оригінал на сайті The New York Times

У зеленому провулку неподалік від площі Незалежності в Києві знаходиться офіс, який використовувався протягом багатьох років головою кампанії Дональда Трампа Полом Манафортом, коли він був радником правлячої партії України. Його меблі та особисті речі були там ще зовсім недавно, у травні.

Але присутність містера Манафорта відчувається і в іншому місці української столиці, де урядові слідчі переглядають секретні записи, у яких було знайдено його ім'я, а також компанії, з якими був пов'язаний його бізнес. Це частина великої корупційної мережі, за допомогою якої, як кажуть слідчі, грабувались українські активи і чинився вплив на вибори при адміністрації головного клієнта Манафорта, колишнього президента Віктора Януковича.

Рукописні бухгалтерські книги говорять про 12,7 млн дол. нерозкритих грошових виплат, призначених для пана Манафорта від проросійської політичної партії Януковича з 2007 по 2012 рік, заявило нещодавно сформоване Національне бюро по боротьбі з корупцією в Україні. Слідчі стверджують, що виплати були частиною нелегальної чорної бухгалтерії, а одержувачами коштів були також і посадові особи на виборах.

Крім того, прокурори розслідують групу офшорних підставних компаній, які допомогли членам близького кола Януковича фінансувати їхній марнотратний спосіб життя, в тому числі палацову резиденцію президента із зоопарком, полем для гольфу і тенісним кортом. Серед сотень таких митних операцій була одна партнерська – здійснена Манафортом і російським олігархом та близьким радником Путіна Олегом Дерипаскою - на суму 18 млн доларів, мова йшла про придбання українських активів кабельного телебачення.

Новини за темою

Про роль Манафорта у слідуванні в Україні російським інтересам вже було відомо і раніше. Але після того, як під час президентської кампанії в США про Манафорта почали говорити більше - від прихильних заяв пана Трампа про пана Путіна і його анексії Криму до підозр у причетності російських хакерів у розкраданні листів демократів – діяльність Манафорта обросла новими подробицями того, як він змішував політику і бізнес поза полем зору громадськості та отримував від цього вигоду.

Посадові особи по боротьбі з корупцією в Києві запевняють, що виявили платежі, призначені для пана Манафорта, які знаходяться в центрі їх розслідування, хоча їм ще належить визначити, чи він отримав насправді готівкові гроші. І хоча пан Манафорт не є суб'єктом окремого розслідування в офшорній діяльності, прокурори кажуть, що він повинен був розуміти наслідки своїх фінансових операцій.

"Він розумів, що відбувається в Україні, - говорить Віталій Касько, колишній заступник генпрокурора України. - Це повинно було б бути зрозуміло будь-якій розсудливій людині: клан Януковича, коли він прийшов до влади, займався корупцією".

"Неможливо уявити собі людину, яка буде дивитися на це і думати, що все гаразд", - зазначив Касько.

Пан Манафорт не відповів на прохання дати інтерв'ю або відповісти на письмові запитання The New York Times. Але його адвокат Річард Хібі сказав, що пан Манафорт не отримував "ніяких грошових виплат", озвучених офіційними особами по боротьбі з корупцією.

Пан Хібі також спростував заяву пана Каська про те, що пан Манафорт міг бути причетним до корупції або був пов'язаний з людьми, які брали участь у незаконній діяльності.

"Ці підозри, ймовірно, значним чином політично забарвлені, - сказав пан Хібі, член вашингтонської юридичної фірми Miller & Chevalier. - Важко поважати будь-які твердження того роду, які робляться, щоб зганьбити когось, коли немає ніяких доказів. І ми запевняємо, що ніколи не будуть знайдені ніякі докази".

Події в Україні підкреслюють ризикований характер міжнародного консалтингу, який був одним з основних продуктів бізнесу Манафорта з 1980-х років, коли він перейшов на роботу до філіппінського диктатора Фердинанда Маркоса. До того, як він взявся за кампанію Трампа цієї весни, найбільш відомим недавнім клієнтом Манафорта був Янукович, який як і Маркос був повалений унаслідок народного повстання.

Новини за темою

Перед тим, як Янукович втік до Росії два роки тому, він і його Партія регіонів опиралися на поради Манафорта та його фірми, він допоміг їм виграти кілька виборів. Протягом цього періоду пан Манафорт не був зареєстрований як іноземний агент у Департаменті юстиції Сполучених Штатів - відповідно до вимог для тих, хто прагне вплинути на американську політику від імені іноземних клієнтів - хоча один із його замовників робив це.

Залишається неясним, чи підпадала діяльність пана Манафорта під необхідність реєстрації. Якщо б він був обмежений консультуванням Партії регіонів в Україні, тоді ймовірно, не підпадала. Але він також працював на покращення іміджу свого клієнта на Заході і допоміг адміністрації Януковича представити на Заході звіт, який відбілював його під час переслідування свого головного конкурента Юлії Тимошенко в 2012 році.

У будь-якому випадку, при відсутності реєстрації, яка вимагає розкриття інформації про те, скільки і від кого отримує агент, компенсація містера Манафорта залишилася загадкою. Тим не менш, документи, виявлені після падіння уряду пана Януковича, можуть дати деякі відповіді.

Папери, відомі в Україні як "чорна бухгалтерія", написані від руки кирилицею, загальною площею близько 400 сторінок. Вони взяті з книг, які колись зберігалися на третьому поверсі колишньої штаб-квартири Партії регіонів на вулиці Липській у Києві. У кімнаті було два сейфи, набиті стодоларовими купюрами, сказав Тарас Чорновіл, колишній член партії, який також кілька разів отримував гроші. Він сказав в інтерв'ю, що колись отримав 10 тис. дол. готівки для поїздки в Європу.

"Це були наші гроші, - сказав він, додавши, що вийшов з партії в зв'язку з побоюваннями з приводу "чорної" діяльності. - Вони поклали їх на стіл, пачки грошей, і у них були списки, кому треба платити".

Національне антикорупційне бюро, яке отримало бухгалтерську книгу, стверджує, що ім'я пана Манафорта 22 рази фігурує в документах за п'ять років, а виплати дорівнюють 12,7 млн дол. Мета виплат не ясна. Чи отримав він ці гроші, невідомо, оскільки підписи ще не перевірені і могли належати іншим людям.

"Пол Манафорт є одним з фігурантів списку так званої "чорної бухгалтерії" Партії регіонів, який слідчі Національного антикорупційного бюро України розслідують, - йдеться в заяві відомства. - Ми підкреслюємо, що присутність імені Пола Манафорта у списку не означає, що він насправді отримав гроші, тому що підписи, які є в колонці одержувачів, можуть належати іншим людям".

Новини за темою

Бухгалтерія спливла в цьому році, коли Сергій Лещенко, член парламенту, заявив, що отримав часткову копію книги від якогось джерела. Він опублікував частину документа, що охоплює шість місяців 2012 року, витрати якої склали 66 млн дол. В одному з інтерв'ю пан Лещенко сказав, що інше джерело надало всю багаторічну бухгалтерську книгу Віктору Трепаку, колишньому заступнику директора СБУ, який передав її в Національне бюро по боротьбі з корупцією.

Бюро, чиє фінансування підтримується, в тому числі, й американською, і європейською програмами допомоги, має слідчі повноваження, але не може пред'явити звинувачення підозрюваним. Тільки якщо воно передає свої висновки в прокуратуру - чого не було у випадку з паном Манафортом – тоді розслідування стає частиною кримінальної справи.

Індивідуальні виплати, відображені в реєстрах бухгалтерського обліку, коливалися від кількох сотень доларів до мільйона доларів. Із записів, зроблених з 2012 року, один платіж у розмірі 67 тис. дол. здійснено за години, а інший в розмірі 8,4 млн дол. зроблений для власника рекламного агентства перед виборами того року.

"Це дуже яскравий приклад того, як політичні партії фінансуються в Україні, - сказала Дар'я Каленюк, виконавчий директор "Центру протидії корупції" в Києві. - Він ілюструє дуже брудну грошову економіку в Україні".

Під час роботи в Україні пан Манафорт також, можливо, отримував прибуток від комерційних угод, які випливали з його політичного консалтингу. Один з епізодів, за даними розслідування, говорить про мережу офшорних компаній, які, за даними урядових слідчих та незалежних журналістів в Україні, використовувалися для відмивання державних грошей і майна, нібито викраденого членами колишнього уряду.

Власники компаній приховані законами офшорних юрисдикцій, де вони були зареєстровані, в тому числі на Британських Віргінських островах, Белізі і на Сейшельських островах.

У недавньому інтерв'ю Сергій Горбатюк, колишній спеціальний прокурор України у справах про корупцію на високому рівні, вказав на відкритий файл на своєму столі, що містить документи щодо однієї з підставних компаній - Milltown Corporate Services Ltd., яка відіграє центральну роль у купівлі державою двох нафтових вишок за 785 млн дол., або приблизно вдвічі більше їх реальної вартості.

"Ця офшорна компанія використовувалася оточенням пана Януковича", - сказав він.

Роль офшорних компаній у ділових відносинах з участю пана Манафорта випливла унаслідок судових справ на Кайманових островах і у федеральному суді в Вірджинії, пов'язаних з інвестиційним фондом Pericles Emerging Markets. Пан Манафорт і кілька партнерів зареєстрували фонд у 2007 році, а його основним покровителем був пан Дерипаска, російський олігарх, якому Держдепартамент відмовився видати візу, мабуть, через звинувачення, що зв'язують його з російською організованою злочинністю, які він заперечує.

Новини за темою

Пан Дерипаска погодився "влити" в Pericles близько 100 млн дол., тому він міг дозволити собі придбати активи в Україні і Східній Європі, у тому числі регіонального кабельного оператора під назвою Black Sea Cable. Але корпоративні записи та реєстрації судових справ показують, що це навряд чи була чесна угода.

Активи Black Sea Cable перебували під контролем офшорних компаній, які вели в кінцевому підсумку до Януковича, в тому числі в різний час, Milltown Corporate Services і дві інші компанії, добре відомі співробітникам правоохоронних органів, Monohold AG і Intrahold AG. Ці дві компанії виграли завищені контракти від державних сільськогосподарських компаній, а також придбали бізнес-центр у Києві з вертолітним майданчиком на даху, що полегшило б логістику Януковича від його маєтку до президентського кабінету.

Пан Дерипаска пізніше сказав, що він вклав 18,9 млн дол. у Pericles у 2008 році, щоб завершити придбання Black Cable Sea. Але планова закупівля з тих пір стала предметом спору між Дерипаскою і Манафортом.

У 2014 році пан Дерипаска подав судовий позов до суду Кайманових островів, у прагненні повернути свої інвестиції в Pericles, яку на даний момент ліквідовано. Він також сказав, що заплатив близько 7,3 млн дол. комісійних за управління фондом протягом двох років. Пан Дерипаска не відповів на наше прохання прокоментувати цю ситуацію.

Адвокат пана Манафорта, пан Хібі, оскаржував угоду Black Cable Sea, описану в документах, поданих до суду на Кайманах паном Дерипаскою, і сказав, що російський олігарх бачив деталі остаточної угоди, пов'язаної з придбанням. Він заперечував, що пан Манафорт отримав комісію за управління Pericles, але сказав, що один з партнерів пана Манафорта Рік Гейтс, який також працює над кампанією Трампа в США, отримав "номінальну" суму.

Судові документи показують, що Pericles втягнуто у справу Black Sea Cable.

Новини за темою

Пан Манафорт продовжував працювати в Україні після розпаду уряду Януковича, допомагаючи союзникам поваленого президента у створенні політичного блоку, який виступав проти нової прозахідної влади. Деякі з його помічників були в Україні і в цьому році, й українські документи компанії не дають ніяких ознак того, що Манафорт офіційно розпустив місцеве відділення своєї фірми Davis Manafort International, у якій керує його давній помічник Костянтин Килимник.

У старому офісі пана Манафорта на вулиці Софіївській нові орендарі сказали, що виявили кілька дивних знахідок, мабуть, залишені попередниками. Зокрема рентген-знімок коліна, підписаного Януковичем. Можливо, це результат тенісних матчів, зіграних між Манафортом і Януковичем. Була ще одна річ з автографом пана Януковича: шматок білого паперу з грубим нарисом Майдану Незалежності, місця повстання, яке змусило його відректися від влади.

Ендрю Крамер, Майк Макінтайр, Баррі Меєр

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>