banner banner banner

Майдан у Кривому Розі: Стратегія "мирного повстання" проти результатів виборів

Штаб протидії фальсифікаціям, недільне віче, самооборона та політичні лідери на сцені. В Кривому Розі досі вирують пристрасті навколо результатів другого туру вибрів на посаду міського голови. Протягом кількох днів ситуація у місті залишається напруженою. Місто визначається, хто ж переміг на виборах – попередній мер Юрій Вілкул, чи неочікуваний кандидат від "Самопомочі" Юрій Милобог

Майдан у Кривому Розі: Стратегія "мирного повстання" проти результатів виборів
Первый Криворожский

Неля Сауляк

Журналіст

Штаб протидії фальсифікаціям, недільне віче, самооборона та політичні лідери на сцені. В Кривому Розі досі вирують пристрасті навколо результатів другого туру вибрів на посаду міського голови. Протягом кількох днів ситуація у місті залишається напруженою. Місто визначається, хто ж переміг на виборах – попередній мер Юрій Вілкул, чи неочікуваний кандидат від "Самопомочі" Юрій Милобог

Ввечері 17 листопада о 17-тій годині у місті розпочався мітинг. Виборці прийшли до стін міськвиконкому висловити недовіру виборчій комісії, яка оголосила про перемогу у другому турі виборів чинного мера міста Юрія Вілкула. На думку протестувальників, а їх набралося кілька тисяч, результати виборів були встановлені з порушеннями процедури, зокрема не були прийняті до уваги та не розглянуті двадцять одна скарга від суперника Вілкула - кандидата від об'єднання “Самопоміч” Юрія Милобога, який набрав лише на 700 голосів менше.

Більше того, прихильники Милобога звинуватили представників Вілкула у фальсифікації результатів. З посиланням на дані спостерігачів вони стверджують, що в одному з районів міста було зафіксоване масове вкидання бюлетенів (мова йде про 4 тисячі), які нібито і забезпечили перемогу колишнього регіонала. Одна з головних вимог до виборчої комісії - перерахунок голосів на спірних дільницях.

Не побачивши бажання перевірити достовірність встановлених результатів волевиявлення, учасники мітингу під міськвиконкомом оголосили про продовження акції і на 18 листопада, а згодом вирішили зробити її безстроковою.

Таке рішення вони ухвалили після бурхливої ночі з 17 на 18 листопада, коли територіальна виборча комісія мала розглядати скарги на порушення. Протягом засідання, яке тривало з 17:00 до 5:00, встигла розглянути лише три скарги, і призначити перерахунок голосів по одній виборчій дільниці.

Первый Криворожский

За словами громадського діяча Ірини Туровської, яка була присутня на засіданні комісії, скарги розглядалися лише по тим дільницям, де порушення були несуттєві і перерахунок не загрожував результату, який давав би перемогу Вілкулу.

Новини за темою

"Ми приїхали на дільницю для перерахунку голосів о 8 ранку і чекали три години, але так і не дочекалися зібрання кворуму, тому засідання і перерахунок перенесли на 15-ту годину", - описує роботу комісії Туровська. Але те, що переважна більшість скарг навіть не розглядалися, не завадило ТВК ухвалити рішення про термінове скликання сесії міськради на ранок 18 листопада.

Первый Криворожский

"Вранці 17 листопада я дізнався, що мене, законно обраного депутата міської ради, міська виборча комісія позбавила права бути присутнім на першій сесії міської ради та представляти інтереси всього 21-го округу Кривого Рогу, не повідомивши про скликання. Про це порушення буде позов до суду! - обурювався кандидат від "Сили Людей" Андрій Немченко. - Я навіть не встиг зареєструватися, адже строк, наданий мені законом, спливає 25 листопада".

Перед початком засідання біля стін виконкому залишилось не так багато мітингувальників, які протестували проти такого розвитку подій. Люди змерзли за ніч та роз'їхались на роботу. Їм на заміну приїхали учасники альтернативного мітингу, які заявляли про свою підтримку оголошеному обраним мером Юрію Вілкулу. В основному це були молоді люди.

"Вранці 18 листопада біля виконкому люди стояли групками по 3-5 чоловік приблизно однакового віку. Стояли тихо і спокійно. Поки підходиш, звіддаля крики здаються такими, як і ввечері "Вілкул - геть!". Але вже в самому натовпі розумієш, що кричать "Вілкул – мер!" - розповіла журналіст Ольга Хвостова.

Первый Криворожский

"За результатами повторного голосування криворіжці віддали більшість голосів за Юрія Вілкула. Міська виборча комісія зареєструвала Юрія Григоровича на посаду мера. За це рішення проголосували 11 із 18 членів комісії", - було сказано на сайті Криворізького виконкому. Тепер оголошеному переможцю лишалося тільки скласти присягу перед депутатами.

На першому урочистому засіданні не були присутні депутати від “Самопомочі” та “УКРОПу”. А саме засідання відбувалося в дуже швидкому режимі і тривало близько 20 хвилин. За цей час встигли оголосили список депутатів, частина з яких ще навіть не встигли зареєструватися і тому формально ними не являлися, і, власне, оголосити Юрія Вілкула міським головою.

Новини за темою

"Коли міська рада почне вирішувати питання життєдіяльності міста, тоді ми зайдемо і будемо працювати. Ми не були тільки на "коронації" Вілкула, - розповіла депутат Криворізької міської ради від об'єднання “Самопоміч” Наталя Шишка, - Ми навіть не сподіваємось отримати результат при перерахунку голосів, тому, що наш супротивник володіє адмінресурсом та багатим досвідом подібних махінацій, але ми свій результат будемо захищати в суді, оскільки наш результат - це волевиявлення криворіжців. Відкрито кримінальне провадження щодо порушень на спецдільницях, і йде розслідування. Адміністративні позови готуються до подання".

Первый Криворожский

На закритій прес-конференції, яка відбулася у міськвиконкомі вже 19 листопада, член виборчої комісії від партії “Батьківщина” Ірина Брилькова та секретар виборчкому Валентин Орлов повідомили запрошеним ЗМІ, що засідання комісії 17 листопада хоч і проходило під тиском (присутність в залі народного депутата Семена Семенченка, який намагався відкрити вікно, Ірина Брилькова розцінила, як загрозу життю), однак пройшло в законний спосіб і скарги від кандидата Милобога були розглянуті.

"Скарги, подані кандидатом Милобогом, несуттєві та не говорять про значні порушення і не можуть скасувати чи поставити під сумнів результати виборів", – заявила Ірина Брилькова.

Таку ж позицію зайняв і секретар міськвиборчкому Валентин Орлов, про що і оголосив під час тієї ж прес-конференції для ЗМІ.

"Сьогодні виборчу комісію звинувачують у поспіху, але ми зробили все в правовому відношенні коректно. Ми зареєстрували більше двох третин депутатів, прийняли рішення про визнання міським головою Юрія Вілкула, про що Павло Гивель і оголосив на першій сесії. Говорити про нелегітимність проведеної сесії я б не став і нікому б не радив”, - сказав він.

Результатами цих заяв стало повідомлення на офіційному сайті партії "Батьківщина", що їхню фракцію у криворізькій міськраді буде ліквідовано, а Ольга Бабенко більше не очолюватиме міський осередок партії. Оскільки, за оцінками партійних лідерів, саме присутність депутатів демократичного табору на екстреній сесії міськради дозволила формалізувати рішення ТВК про обрання Юрія Вілкула мером.

"Ми давно знаємо, хто така Ольга Бабенко, це кума Вілкула-молодшого, запроданка, яка лише піариться за рахунок Юлії Тимошенко!" - так коментують рішення центральних органів "Батьківщини" її рядові члени у Кривому Розі. В приймальні самої Ольги Бабенко відмовились коментувати її відставку, уточнивши, що “заява на сайті ще нічого не означає, коментарі давати рано”.

З тих же причин, але ще більш радикально вчинила і Радикальна партія Олега Ляшка. Там вирішили взагалі ліквідувати міський осередок партії.

"Вони зрадники, це було видно по голосуванню, ті, хто підняв позорно руки на підтримку Вілкула - тепер не з нами", - заявив представник РПЛ в Кривому Розі Артем Морока.

Новини за темою

Тим часом під виконкомом знову мітинги. Поки представники ТВК давали прес-конференцію, на якій розповідали про законність оголошення Вілкула мером, під будівлею з’явилися кількадесят людей на його підтримку під гаслом "За мирний Кривбас".

Первый Криворожский

"Смішно на це дивитися! А хто за війну? Ми лише хочемо правди! Наш мітинг почнеться через годину! Нехай Вілкул вийде і подивиться в очі людям! Нам набридли крадіжки, брехня, спекуляції нашим добробутом!" - прокоментував це зібрання представник протилежного табору, що назвався Олегом Сергійовичем.

Зараз у Кривому Розі все спокійно. Проходять мирні акції протесту, як їх називає Семен Семенченко - "Громадянської непокори". Кожен вечір під міськвиконкомом збираються прихильники Юрія Милобога. Вимоги ті ж – перерахунок голосів, визнання виборів на окремих дільницях недійсними. Вони урізноманітнювалися і мітингами на підтримку Вілкула. Між людьми сутичок не спостерігалося, навіть коли вони не були розділені кордоном міліції. Комісія працює в плановому режимі.

Вже у неділю 22 листопада у місті заплановане народне віче. За словами народного депутата Семена Семенченка, сформований у Кривому Розі Штаб протидії фальсифікаціям запропонує на ньому "стратегію мирного повстання" проти фальсифікації результатів виборів міського голови.

Неля Сауляк

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>