banner banner banner banner

Майбутній президент США: 10 очікувань для України та світу

Майбутній президент США: 10 очікувань для України та світу
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

За президентськими виборами в США спостерігав весь світ. США є ядерною наддержавою, постійним членом Радбезу ООН та істотно впливають на глобальні політичні та економічні процеси навіть в умовах багатополярного світу, де зростає вплив інших гравців: Китаю, Росії, Індії, Туреччини, Бразилії, Японії, Південної Кореї, а також Євросоюзу. Яким проблемам нова адміністрація приділить увагу насамперед? У цьому матеріалі проаналізовано 10 найбільш злободенних питань для України та світу, які заслуговують на увагу США.

Очікування № 1. Пошук вакцини від коронавірусу

Сьогодні найбільш нагальним питанням для всього світу є пошук вакцини від коронавірусу. У світі очікують, що США візьмуть більш активну участь у цьому процесі. У вересні США і РФ відмовилися приєднатися до ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я Covax, метою якої є збір 1,4 млрд дол. на дослідження коронавірусу і проведення розроблення, випробувань вакцини. Учасниками Covax є понад 180 країн, зокрема й Китай. До вересня вдалося зібрати 700 млн дол. від приватних благодійників, і до 2022 року фармацевтичні компанії з різних країн світу планують зробити 2 млрд ін'єкцій.

Globallookpress

Участь США в Covax могла би прискорити пошуки ліків. Фармацевтична галузь у США є однією з найрозвиненіших у світі, а частка американських виробників на світовому ринку ліків перевищує 40%. Американці вже мають певні напрацювання в дослідженні коронавірусу. Вашингтон обіцяв зробити вакцину до кінця 2020 року. Донедавна Білий дім виступав за припинення участі у Всесвітній організації охорони здоров'я, фінансування її діяльності, з чим не згодні в Конгресі.

Новини за темою

Очікування № 2. Вільна торгівля

Відкритим залишається питання відновлення участі Білого дому в ініціативах у галузі вільної торгівлі. У січні 2017 року США вийшли з торгового пакту "Транстихоокеанське партнерство", який передбачав скорочення тарифів між США та Японією, Канадою, Австралією, Новою Зеландією, Мексикою, Перу, Чилі, Малайзією, Брунеєм, Сінгапуром та В'єтнамом, на які припадає 40% світової економіки. У 2013-2016 рр. США та ЄС вели переговори про торговельний пакт "Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство", у 2018 році - про зону вільної торгівлі. Велика Британія, яка формально припинила брати участь в ЄС, зацікавлена продовжити переговори щодо угоди про зону вільної торгівлі зі США.

У світі очікують завершення торговельної війни між США і Китаєм, яка завдала збитків для американських компаній у розмірі 1,7 трлн дол. і вплинула на зниження світового економічного зростання на 0,5% у 2019 році. Для американських високотехнологічних компаній є невигідним підвищення мит у торгівлі з Китаєм, позаяк до цієї країни вони перенесли свої виробничі потужності. У КНР дешева робоча сила, і це дозволяє бізнесу скорочувати витрати на виробництво.

Очікування № 3. Відкриті кордони для мігрантів

Охочі переїхати до США на ПМП зацікавлені в лібералізації міграційного режиму. Після 2016 року американська влада обмежила прийом мігрантів і біженців. У 2020 році планувалося розмістити в Америці 18 тис. біженців, що є найнижчим показником з 1980 року. У жовтні 2020 року влада США ухвалила рішення видавати довгострокову візу H-1B виключно шукачам високооплачуваних вакансій, закриваючи кордони для фахівців, які претендують на середній рівень доходу, щоб вони не забирали робочі місця в американців.

Відкриті джерела

На думку емігрантки з Індії та співзасновника стартап-компанії atSpoke Джей Срінівасан, люди, які переїхали до США за візою H-1B, нерідко створюють свої фірми і беруть на роботу випускників американських вишів, а видача цих віз більшій кількості фахівців дозволить створити 1,3 млн нових робочих місць і збільшити ВВП країни на 158 млрд дол. до 2045 року. За візою H-1B мігрують програмісти та інші працівники високотехнологічної індустрії.

Новини за темою

Очікування № 4. Ядерна угода з Іраном

Євросоюз бажає, щоб США повернулися до виконання Спільного всеосяжного плану дій 2015 року про заморожування Іраном його ядерної програми в обмін на скасування міжнародних санкцій. До ядерної угоди приєдналися США, Франція, Німеччина, Велика Британія, Росія, Китай. Іран збільшив обсяги експорту нафти c 900 тис. до 2,6 млн барелів на добу з листопада 2015 по травень 2016 року. Німеччина, Італія, Франція, Іспанія, Бельгія, Нідерланди, Австрія та Греція стали найбільшими торговельно-економічними партнерами Ірану.

У 2018 році США припинили свою участь у ядерній угоді й запровадили санкції щодо нафтового, фінансового і будівельного сектора Ісламської Республіки. З 2018 по 2019 рік іранський експорт до ЄС скоротився з 10,1 млрд євро до 700 млн євро, а поведінка Ірану на Близькому Сході стала більш провокаційною й агресивною. Це питання зачіпає енергетичні інтереси Європи, яка зацікавлена купувати іранську нафту за конкурентними цінами.

Очікування № 5. Примирення з НАТО

Партнери по НАТО зацікавлені в тому, щоб США змінили своє ставлення до Альянсу. Невдоволення Канади та європейських країн-членів викликала вимога США збільшити витрати на оборону до 2% від ВВП. Союзники зацікавлені, щоб США гарантували їхню безпеку, надавали фінансову допомогу для потреб їхнього оборонного сектора. У 2017-2020 рр. серед країн - членів НАТО виникли сумніви в здатності Америки надалі гарантувати їхню безпеку. Франція запропонувала створити європейську армію в межах ЄС. Голова Єврокомісії, екс-міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляйєн, виступає за більш активну участь ЄС у гарантуванні міжнародної безпеки.

Керівництво Німеччини виступає проти скорочення 35-тисячного американського контингенту на своїй території, переведення частини військовослужбовців до сусідньої Польщі. Обслуговування американських військовиків приносить дохід для 12 тис. вільнонайманих німецьких громадян по всій країні, а також для виробників продуктів харчування, закладів громадського харчування, магазинів у населених пунктах, де вони дислоковані. Міністр оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Каренбауер наголошувала на тому, що розміщення американських військовиків на постійній основі в країнах, що мають спільний кордон із РФ, суперечить "Основоположному акту Росія – НАТО" 1997 року.

Очікування № 6. Контроль за озброєннями

У лютому 2021 року закінчується термін дії російсько-американського договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3). Договір передбачає обмеження кількості ядерних боєзарядів до 1550 шт., міжконтинентальних балістичних ракет, підводних човнів і бомбардувальників-ракетоносців до 700 шт. для США і РФ.

Відкриті джерела

Цього року сторони намагалися домовитися про продовження термінів дії СНО-3. Китай відхилив пропозицію США приєднатися до документа. Проблемним питанням залишається повернення Москви і Вашингтона до виконання умов Договори про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, поширення обмежень на малопотужну ядерну зброю.

Новини за темою

Очікування № 7. Захист клімату

Розвинені країни зацікавлені в поверненні США до виконання умов Паризької угоди про захист клімату від 2016 року, яке ратифікували 186 держав, зокрема й країни - члени Євросоюзу. Від учасників документа вимагається сприяти тому, щоб зростання глобальної середньої температури не перевищувало 1,5 °C.

Боротьба з глобальним потеплінням вимагає повної зміни економічного циклу в усьому світі, аж до відмови від викидів вуглекислого газу, від двигунів внутрішнього згоряння, переходу на електромобілі, екологічно чисті виробництва, альтернативні джерела енергії. Це перспективно, але занадто дорого навіть для Штатів, які припинили брати участь у Паризькій угоді три роки тому. Для американської економіки це вийде в 3 трлн дол. і втратою 6,5 млн робочих місць до 2040 року.

Очікування № 8. Втручання США в конфлікт України і Росії

Президент Володимир Зеленський очікує більш активної участі США у врегулюванні збройного конфлікту на сході України після 2020 року, в посиленні тиску на Росію для примусу її вивести збройні формування з ОРДЛО і повернути Крим. Інакше він би не проводив у день місцевих виборів опитування про те, чи підтримують громадяни право України Використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності. Згідно з Будапештським меморандумом 1994 року, в обмін на відмову від радянських ядерних боєголовок США, Велика Британія і Росія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет і кордони України, не застосовувати військової сили, економічного тиску щодо неї, домагатися негайних дій Радбезу ООН у разі якщо наша країна стане жертвою агресії.

Відкриті джерела

РФ порушила ці зобов'язання, як показує збройний конфлікт, що триває вже шість років. Якщо Будапештський меморандум не працює, то гіпотетично Україна має право переглянути оборонну політику, аж до відродження ядерного арсеналу, хоч це й може видатися нереалістичним. Банкова дала зрозуміти Білому дому, що не проти перевести процес врегулювання конфлікту на Донбасі з "нормандського" в "будапештський" формат за активної участі США і Великої Британії.

Ось тільки Америка не бажає вступати у військово-політичну конфронтацію з Росією через порушення суверенітету України і бачить велику загрозу для Євроатлантичної безпеки з боку Китаю і міжнародного тероризму. Глибшому партнерству України та США у сфері оборони перешкоджає недовіра американців у здатність українців зберігати військові секрети. Україна ділилася радянськими військовими технологіями з Китаєм, що посприяло появі авіаносців у китайському військово-морському флоті, підстьобнуло розвиток палубної авіації. США навіть перешкодили планам продажі китайцям українського виробника авіадвигунів "Мотор Січ".

Очікування № 9. Фінансова допомога Україні

Нагальним питанням для України є виділення МВФ другого траншу за новою кредитною програмою. США мають найбільшу кількість голосів у валютному фонді та істотно впливають на ухвалення рішень. Перший транш МВФ виділив у червні в розмірі 2,1 млрд дол. Київ очікує фінансової допомоги в розмірі щонайменше 8 млрд дол. для покриття дефіциту бюджету, подолання кризи, спричиненої карантином та пандемією коронавірусу.

Виділення МВФ коштів державі є показником прийнятного рівня ризиків для інших кредиторів, таких як Світовий банк або Євросоюз, приватних інвесторів. Імовірно, з другим траншем Фонд вирішив почекати, позаяк уряд України заклав у бюджет на 2021 рік дефіцит у розмірі 6% від ВВП, що є неприйнятним для кредитора. Партнерів не можуть не збентежити випадки нецільового використання українською владою міжнародної фінансової допомоги. Частина грошей, виділена на боротьбу з коронавірусом, пішла на дорожні роботи, патріотичне кіно і доплати силовикам.

Очікування № 10. Оборонна співпраця Києва та Вашингтона

Відкритим залишається питання подальшого надання США військової допомоги Україні. З 2014 по 2019 рік американці витратили 1,5 млрд дол. на постачання українським силовикам джипів Humvee, патрульних катерів, радарів для попередження артобстрілів, протитанкових комплексів Javelin, снайперських гвинтівок, мінометів, приладів нічного бачення. У червні 2020 року Конгрес схвалив виділення Україні військової допомоги на суму 250 млн дол., зокрема системи раннього оповіщення про загрози з моря і повітря, медичне приладдя для польових госпіталів, різні тренінги і програми. Штати збираються поставити Україні ще 150 протитанкових комплексів Javelin. Тоді ж Держдепартамент схвалив продаж Україні 16 патрульних катерів Mark VI та озброєнь, обладнання до них.

Новини за темою

Не минуло без нюансів. У грудні 2019 року Адміністрація президента США не погодила надання військової допомоги протягом найближчих 45 днів, через що процес ухвалення рішення затягнувся на півроку. Перспективи подальшої співпраці в цій галузі затьмарює скандал, що вибухнув у жовтні. Стало відомо, що надані генерал-майором Національної гвардії США Девідом Болвіном у грудні 2015 року 200 американських шоломів і кисневих масок для українських льотчиків, адаптованих під радянські винищувачі, весь цей час лежали на складі авіабази в Чугуєві.

У 2016 році було ухвалено рішення, що вони не відповідають українським стандартам, а торік компанія "Київ АВІА" опрацьовувала закупівлю аналогічної амуніції у російських підприємств "Теплообмінник" і "Респіратор". Це непорозуміння виглядає як зневажливе ставлення української влади до американської військової допомоги і змушує задуматися, чи є взагалі сенс США витрачати бюджетні гроші на Україну, якщо вона шукає можливостей купувати обладнання у свого військово-політичного противника.

Георгій Кухалейшвілі

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>