Лукавість чиновників: Через тютюнове лобі на українців очікує нове подорожчання цигарок

Лукавість чиновників: Через тютюнове лобі на українців очікує нове подорожчання цигарок
Фото з відкритих джерел

Ігор Смолов

журналіст, економіст

Другий тиждень в Україні триває скандал щодо тютюнової ініціативи Міністерства фінансів.

Як з'ясували експерти і ЗМІ, чиновники мають намір запровадити в Україні так званий фіскальний механізм, який фактично може призвести до встановлення в Україні мінімальної ціни на сигарети на рівні 27 грн.

"Зараз дуже активно просувають законопроект щодо цінової політики на тютюновому ринку. Йдеться про те, щоб де-факто, а не де-юре, встановити мінімальну ціну на тютюнові вироби" - повідомив в ефірі телеканалу ZIK політолог Петро Олещук.

За інформацією видання "Главком", активно просуває цю ініціативу держсекретар Мінфіну Євгена Капінус.

"Пікантність" цього документа полягає в тому, що "під удар" потраплять тільки тютюнові вироби низького цінового сегмента. Якщо цей документ прийняти в тому вигляді, в якому він є, в Україні де-факто буде встановлена мінімальна ціна на пачку цигарок 26,8 грн. Сьогодні ж дешеві сигарети в діапазоні 18-22 грн", - йдеться в статті "Переворот на ринку цигарок. Хто захопить Україну?"

На перший погляд може здатися, що Міністерство фінансів просто намагається знайти додаткові  способи для наповнення бюджету.

"Якщо Мінфін планує підвищити акциз на певну категорію сигарет, це означає, що реальний стан держбюджету не дуже хороший. І Мінфін шукає найпростіший спосіб, як обкласти додатковими податками один із великих і прогнозованих потоків. Сигарети, як алкоголь і бензин, - це прогнозований потік товарів, і їх оподаткування дає певні прогнозовані надходження до бюджету", - пояснює глава Комітету економістів України Андрій Новак.

І такий підхід, можливо, був би виправданим, якби дії Мінфіну призводили тільки до підвищення акцизних зборів. Однак, як зазначають учасники ринку, запропонований законопроект сильно "вдарить" по виробниках дешевих цигарок, а це переважно невеликі українські компанії.

"Приклад дуже простий для розуміння. Сьогодні "компанія ікс" може продавати пачку сигарет з фільтром за 25 грн. При цьому платить всі податки, всі акцизи і навіть заробляє на цьому невелику, але все-таки маржу. Нова законодавча ініціатива змусить компанію продавати сигарети за ціною мінімум по 26,50 за пачку. Різниця в ціні 1,5 грн – це якраз конкурентна перевага "компанії ікс", тому що її собівартість нижча, ніж у конкурентів. Цієї конкурентної переваги компанію хочуть позбавити і підняти ціну штучно вгору", - пояснює те, що відбувається, в інтерв'ю ZIK директор з корпоративних та правових питань Imperial Tobacco в Центральній Європі, Україні, Молдові та країнах Кавказу Олег Стрекаль.

Якщо виробників дешевих сигарет змусять підвищити ціни до рівня середнього сегмента, наслідки для них будуть просто катастрофічними.

"За нашими оцінками, будь-яка компанія, яка потрапляє під дію цього коефіцієнта, протягом 3-х - 5-ти років втрачає 50% своєї частки ринку. Її частку займуть міжнародні концерни. Вони не зупиняться і готові заплатити будь-яку ціну, щоб вижити конкурентів. Потім (після завоювання ринку) вони зможуть робити з цінами все, що захочуть", - зазначає Олег Стрекаль.

Як бачимо, з такими перспективами ситуація вже не виглядає як просто спроба Мінфіну поповнити скарбницю.

"Навіщо чіпати тільки низьку категорію цигарок, щоб їх прирівняти до транснаціональних компаній, порушити конкуренцію і поховати вітчизняного виробника? Це абсурд", - сказав в ефірі "112" народний депутат Дмитро Добродомов.

Цікаво, що для такого рішення Мінфін готував підґрунтя майже цілий рік.

За інформацією "РБК-Україна", робочу групу з питання підвищення тютюнових акцизів Мінфін створив ще минулого літа. "Кістяк" у ній склали працівники Мінфіну, представники ДФС, а також лобісти з української Асоціації виробників тютюнових виробів "Укртютюн".

"Цю організацію ("Укртютюн", - ред.), за інформацією ЗМІ, утримує міжнародний "тютюновий картель" - "Бритіш Американ Тобакко", "Філіп Морріс Україна" і "Джей Ті Інтернешнл Україна". Представники вітчизняних тютюнових виробників були фактично не допущені до обговорення. Запросили тільки одного незалежного виробника "Винниківську тютюнову компанію" та й ту, найімовірніше, для ширми, ніж для конструктивного діалогу. У результаті вже в березні три концерни "Бритіш Американ Тобакко", "Філіп Морріс" і "Джапан Тобакко" запропонували з цього літа ввести "мінімалку" на цигарки. "Імперіал Тобакко" та невеликі вітчизняні виробники виступили проти, але чиновників це не зупинило, і в Мінфіні швидко підготували відповідний законопроект. І це незважаючи на протести і звернення вітчизняних виробників", - йдеться в статті "Під прицілом: як Мінфін може сприяти монополізації ринку цигарок".

І хоча сьогодні представники місцевих виробників і компанія "Імперіал Тобакко" продовжують заявляти, що про жоден компроміс не йдеться, чиновники продовжують активно готувати документ до винесення на голосування в парламенті.

"Вся ця ситуація насамперед пов'язана з так званою картельною змовою великих корпорацій, які домовилися про те, щоб була встановлена мінімальна ціна на пачку сигарет. Вони звернули увагу на ту частину фінансового ринку, яка є досить істотною (низький ціновий сегмент ринку сигарет, - ред.), для того, щоб витиснути звідти дрібних гравців, щоб залишитися самим", - пояснив те, що відбувається, в ефірі "4 каналу" політичний експерт Віктор Прошкін.

З політологом згоден і представник "Імперіал Тобакко" Олег Стрекаль. "Перше, що треба розуміти. Це не ініціатива Мінфіну, це ініціатива окремих тютюнових компаній, які заангажували окремих чиновників Мінфіну, і ті почали продавлювати такий законопроект", - сказав він.

Досить показовою в цій ситуації є позиція голови Державної регуляторної служби Ксенії Ляпіної, до завдань якої входить не допускати антиконкурентних дій на ринку.

"Це зважений і досить об'єктивний підхід. Це компроміс між виробниками дорогих і дешевих цигарок", - прокоментувала вона ініціативу Мінфіну в коментарі "УНІАН".

Проте, як зауважує представник Торгового дому ЛТФ Дмитро Попов, Ляпіна лукавить, заявляючи, що умови фіскального механізму було розроблено під час переговорів між великими і дрібними виробниками сигарет.

"Вона (Ляпіна, – ред.) навіть не була присутня на засіданні групи. Ляпіну там представляла пані Валентина Хоменко, колишній помічник Ляпіної, а зараз керівник Української асоціації виробників тютюнових виробів "Укртютюн". "Укртютюн" - це приватна структура, яка відпрацьовує гроші своїх спонсорів – іноземних тютюнових компаній "Філіп Морріс", "Джапан Табакко", "Бритіш Американ Табакко", - повідомив Попов у коментарі ZIK.

"Як постійний учасник робочої групи відповідально заявляю, що там з нами жодного разу не обговорювався коефіцієнт 1,4 (саме з допомогою цього коефіцієнта фактично будуть встановлені ціни на цигарки, - ред.), про який говорить Ляпіна. Невеликим виробникам там взагалі ніхто нічого не пропонував – все вирішили за нас", - сказав він.

Слова Попова підтверджує і представник "Імперіал Тобакко" Олег Стрекаль.

"Це була така показуха, я був шокований поведінкою чиновника Мінфіну, який керував робочою групою, оскільки так справи не ведуться. Прийшли наші конкуренти, що займають три чверті ринку, і дружно піднімають руки за те, щоб фактично зафіксувати на цьому ринку вигідні для них ціни. А представник держави цьому потурає. Класичний випадок порушення антимонопольного законодавства за сприяння органу держвлади! Ау, АМКУ… Може, тому, до речі, і не вівся протокол голосування – щоб було важче залучити учасників до відповідальності", - сказав він.

З 7,2 млн курців (оцінка Світового банку) близько 3 млн, за оцінками учасників ринку, це споживачі дешевого сегмента цигарок. Йдеться про найбільш малозабезпечені верстви населення. Висока ймовірність, що їм доведеться шукати контрафактний товар на ринках, а ті, хто зможе дозволити собі купувати сигарети за новими цінами, будуть змушені економити на чомусь іншому – тих же продуктах харчування, з яких теж йдуть податки до бюджету.

"Якщо завдяки цій законодавчій ініціативі соціальні тютюнові вироби знову подорожчають, то це сильно вдарить по кишені пенсіонерів, робітників, студентів і ветеранів. Знову буде розростатися тіньовий ринок і будуть торгувати з-під поли. Економічного обґрунтування я не бачу", - пише в Facebook експерт Олександра Решмеділова.

Як зниження купівельної спроможності, зростання "сірого" ринку і закриття підприємств можуть сприяти наповненню скарбниці? Очевидна вигода тільки міжнародних концернів, які в перспективі можуть монополізувати ринок.

Саме транснаціональні корпорації блокують запровадження в Україні ефективної адвалорної ставки (плаваючої складової акцизу, яка залежить від ціни на сигарети). Принцип її дії досить простий: чим вища ціна на сигарети, тим більший податок з них буде сплачуватися.

Так, кажуть, але насправді все відбувається навпаки. Зараз в Україні адвалор встановлено на рівні 12% і починає застосовуватися до сигарет дорожче 40 грн. Таким чином, що з пачки "Прими", що з пачки "Мальборо" сплачується податок - 15,46 грн. Хоча різниця в ціні у цих марок цигарок складає 15 грн.

Якщо адвалорну ставку підвищити до 20%, вона буде застосовуватися до всіх сигарет, вона буде нараховуватись навіть на сигарети без фільтра. Додаткові надходження до бюджету, за оцінками експертів, становитимуть 6-8 млрд грн. При цьому ні про яку цінову дискримінацію та порушення конкуренції не йдеться.

В ЄС цей принцип діє у багатьох країнах. Звичайно ж, там немає єдиного підходу. У Швеції, наприклад, адвалор становить 1%, а в Італії – 51%. Якщо взяти в середньому, адвалорна ставка у Європі знаходиться на рівні 22%. Тому пропозиція про 20% для України цілком відповідає європейському підходу.

А ось чого в ЄС немає, так це мінімальних цін на сигарети. Це суперечить Євродирективі 64. До того ж у ЄС попереджають будь-які спроби встановити мінімальні ціни.

"Зараз європейський бізнес, який прагне розвивати ринки збуту і знаходити вигідні та дешеві сировинні бази, остаточно визнав і прийняв правила ведення бізнесу в Україні. У нас можна зробити в бізнесі все! Головне – знати, з ким і за скільки домовитися, при цьому витісняючи слабких гравців. Де знаходиться наша влада, яка зобов'язана захищати інтереси національного виробника?" - пише в Facebook політичний експерт Владислав Дзивидзинський.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>