banner banner banner banner banner

Людина від землі: Київрада обрала собі нового секретаря

Хто такий новий секретар Київради і як при ньому буде працювати міськрада, розбирався 112.ua

Людина від землі: Київрада обрала собі нового секретаря
Фото з відкритих джерел

Хто такий новий секретар Київради і як при ньому буде працювати міськрада, розбирався 112.ua

Київрада нового скликання наскрізь символічна: роботу розпочала у перший день зими, у рясний снігопад, а фоном до урочистої події став обвал фасаду житлового будинку в одному з районів столиці. Київрада також готується вивести всі таємниці назовні. Принаймні, обраний заступником мера і секретарем ради Володимир Прокопів пообіцяв зробити роботу столичної влади максимально відкритою та прозорою. Чи вийде? Або, можливо, новий секретар приховує якісь таємниці?

Інтрига без інтриги

Кандидатурами на посаду секретаря Київради партії-переможці турбувалися відразу після місцевих виборів. І це зрозуміло: секретар столичної ради де факто як спікер парламенту, тільки на київському рівні. "Рулити" на засіданнях, а також виконувати величезну кулуарну роботу (шукати голоси під проекти, узгоджувати тексти, мирити опонентів) доведеться саме йому. Адже мер, Віталій Кличко, швидше за все, продовжить поєднувати цю посаду з посадою голови КМДА. Так що, від секретаря Київради залежать і особливості роботи органу місцевого самоврядування столиці, і результативність праці депутатів. Якщо врахувати перспективу виборів до районних рад Києва (березень 2016 року), посада секретаря Київради набуває ще більшої ваги.

Новини за темою

У ході попередніх консультацій як претенденти на цю посаду називалися Андрій Странніков, екс-лідер фракції "УДАР-"Солідарність" у Київраді і голова бюджетної комісії, й екс-голова "земельної" комісії Володимир Прокопів. Симптоматично, що, відразу після голосування 25 жовтня й оголошення підсумків екзит-полів, неофіційно говорили про можливість обрання Сергія Гусовського ("Самопоміч") на цю посаду. Однак відсутність альтернативних кандидатур на день обрання секретаря Київради говорить про те, що саме Володимир Прокопів був узгоджений, швидше за все, як компромісна фігура: партії, які в міськраді перейдуть в опозицію, не побажали входити у владу (маючи на увазі вибори в райради), а умовно провладні закономірно підтримали таку кандидатуру. Ритуальність процедури була підкреслена тим, що саме Віталій Кличко запропонував Володимира Прокопіва на цей пост. Таким чином, зі старту новообраний секретар вважається "людиною Кличка". Але чи так це насправді?

Звідки будете, пане секретаре?

Володимир Прокопів народився в Івано-Франківську в родині науковців. Новому секретарю 32 роки. Перша освіта - радіофізик. Потім у Тернополі отримав диплом магістра за спеціальністю "Адміністративний менеджмент" та кваліфікацію - менеджер з адміністративної діяльності. Однак у 2012 році Прокопів знову розширив горизонти світогляду, захистивши кандидатську дисертацію з хімії. З 2006 року працює в Києві. Був помічником народного депутата Анатолія Матвієнка, у 2007 році працевлаштувався в КМДА головним спеціалістом відділу оздоровлення, праці і соціальної роботи. На парламентських виборах у 2012 році Прокопів став уповноваженим від партії "Собор" по 17 одномандатному окрузі (Вінницька область) від кандидата Анатолія Матвієнка.

З 2009 року був гендиректором ТОВ "ВП Груп" (консалтинг). У 2014 році знову повернувся на держслужбу - заступник директора департаменту з контролю за використанням земель Державної інспекції сільського господарства. З червня 2014 року – голова постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування в Київраді. На виборах в Київраду в 2014 році на прохідній 29-й номер у списку партії "Удар" Прокопіва рекомендував керівник виборчого штабу Порошенка в Києві Сергій Березенко. Взагалі, варто зазначити схожість політичних шляхів Березенка та Прокопіва. Обидва молоді, обидва вийшли з однієї політсили, швидко зробили кар'єру в київській владі, під час Петра Порошенка вийшли на новий рівень, є друзями. Сім'я Прокопіва за минулий рік задекларувала понад 4 млн грн доходу.

Не від Кличка, від БПП

Як розповів 112.ua депутат Київради попереднього скликання (фракція Радикальної партії) Олександр Вовченко, "призначення на посаду секретаря свідчить про перестановку сил: вплив команди Кличка зменшився, натомість значно більшу роль буде грати БПП". Його соратник по фракції Марк Гресь висловлюється чіткіше: "Володимир Прокопів є безумовна креатура Петра Порошенка. Його обрання означає повну капітуляцію УДАРу як політичної сили. Ні для кого не секрет, що за мера Кличка приймали рішення Ніконов і Резніков. Ці фігури могли бути ситуативно союзні президенту, але простір для самостійного політичного маневру за УДАРівською частиною більшості зберігався. Тепер Віталій Кличко тут скутий".

Фото з відкритих джерел

Депутат з попереднього складу Київради від фракції "УДАР-"Солідарність" Анатолій Велімовський висловлюється про Прокопіва як про, "бути може, найпрофесійнішого голову "земельної" комісії". Тобто, якщо і часткова здача, то напівпочесна. Але тут виникає питання, адже фракція БПП у Верховній Раді в стані напіврозколу. Хто буде "курувати" діяльність однойменної фракції в Київраді? Яка частина БПП? Олександр Велімовський зазначив, що Володимир Прокопів не з близького оточення Віталія Кличка, але знаходиться в орбіті впливу народних депутатів Ігоря Кононенка та Сергія Березенка.

Зв'язка може бути міцною, оскільки Сергій Березенко (його, до речі, пов'язують з командою Черновецького) в спорідненні з народним депутатом Анатолієм Матвієнком, у якого, у свою чергу, працював помічником Володимир Прокопів. Отже, він може, на рівні Києва, відстоювати інтереси цієї групи впливу в БПП.

Новини за темою

Судячи з усього, джентльменський договір про лояльність, якщо він існує, скріплений грошима. Народний депутат Оксана Продан звернулася до депутатів нової Київради з закликом про співпрацю. І між фразами про інвестиційну привабливість та спільну розробку проектів на благо київської громади озвучила таку ідею: разом з Держбюджетом на 2016 рік прийняти і поправки до Бюджетного кодексу, щоб Києву залишати не 40%, а 60% податку на доходи фізосіб. Ці серйозні гроші можуть бути продовженням децентралізації. А можуть – і бонусом до лояльності. Якщо врахувати, що Оксана Продан є депутатом фракції БПП, а Київ – стратегічним регіоном, комбінація складається чітко.

А це спрацює?

Для початку, повторюся, Київ – стратегічний, базовий для БПП, регіон. Тому гра явно варта свічок. У теорії, механізм, судячи з усього, такий: Володимир Прокопів з його підкресленою аполітичністю намагатиметься заручитися підтримкою більшості депутатів Київради, незалежно від фракційності. Це дозволить йому без особливих проблем збирати ситуативну більшість, оскільки, у короткостроковій перспективі стабільна коаліція у столичній раді навряд чи можлива (знову ж таки, багато в чому через вибори у райради). Так і зменшена у чисельності група Віталія Кличка навряд чи зацікавлена в безвідмовній більшості, зате тактична – це вже поле для маневру.

Новий секретар може залучити депутатів? Крім відкритості, демократичності та аполітичності - землею. Ми можемо припускати, що це так, оскільки, "земельна комісія" відійшла фракції "БПП-"Солідарність" (голова Олександр Міщенко). Земельні питання заплутані, і спочатку доведеться консультуватися у більш досвідчених товаришів. Що може означати, крім іншого, збереження якогось впливу Володимира Прокопіва на "земельну" комісію. Тут можуть бути як бізнес-інтереси, так і політичні намітки, оскільки, вибори до райрад Києва багато в чому будуть залежати від скандалів у місті. У першу чергу, забудовних.

Для безперебійного функціонування нового секретаря Київради потрібно швидко балансувати інтереси і здобувати голоси. Володимир Прокопів відразу позначив діловий і, що цікаво, конструктивний підхід. У тому числі, без опозиції. Тільки чи вдасться?

Житіє без опозиції

Не зовсім. У Володимира Прокопіва буде, можливо, не потужна, але досить помітна опозиція, хоча він закликав депутатів не конфліктувати. Новий секретар Київради зможе спиратися, максимум, на 80 депутатів, лояльних до ареопагу столиці. Але 80 осіб "за" кандидата – це не гарантія того, що стільки ж депутатів стабільно будуть підтримувати інші питання. А 13 "проти" – чітко виражена й компактна опозиція. Єдиний ресурс – 20 утрималися. Де, в разі чого, Володимир Прокопів і буде вишукувати необхідні голоси. Не виключено, що саме це завдання буде для нього найбільш складним.

Новини за темою

Тому новий секретар зі старту заявив, що дистанціюється від політичних впливів, і закликав усіх депутатів узгоджувати спірні моменти не в залі, а на засіданнях комісій. Як і Віталій Кличко, він акцентував увагу на тезі про спільну роботу на благо киян. Що, природно, частково нейтралізувало опозицію. Тому під час обговорення кандидатури, хоча й лунали критичні репліки, вони не були особливо запеклими. Тим не менш, з цих виступів можна судити, за якими темами будуть атакувати нового секретаря Київради.

Де тонко?

По-перше, корупція, у тому числі політична. Володимир Бондаренко і Тетяна Меліхова від "Батьківщини" відкрито поцікавилися, чи не збирається секретар Київради поставити питання про створення тимчасової слідчої депутатської комісії щодо можливого підкупу голосів "однією політичною силою". Вони натякнули, що "одна з політичних сил привела до Київради нового скликання людей з сумно відомої команди Черновецького. На захист "однієї політичної сили" кинувся Олександр Омельченко ("Єдність"). І, хоча перша сутичка завершилася "нічиєю", "свободівець" Юрій Сиротюк вельми недвозначно закликав Володимира Прокопіва не ділити депутатів за партійною приналежністю. А сам секретар Київради відчув ступінь напруження пристрастей з того, що більш-менш спокійне обговорення його кандидатури було лише під "прикриттям" представників фракції БПП "Солідарність", які періодично закликали припинити "пусті суперечки".

Фото з відкритих джерел

Тісно з першою темою нападок пов'язана і друга. Це рішення "земельної" комісії, багато з яких стосувалися дуже резонансних питань: відведення землі воїнам АТО, забудова на Волгоградській, частина парку Кіото та інші. Історії далекі від завершення. Будуть нові епізоди, і це, звичайно, згадається й екс-голові профільної комісії.

Шторми на Хрещатику

Експерти вважають, що робота нової Київради з таким секретарем буде бурхливою, але скоро зведеться до механіки. Як вважає Олександр Вовченко, "на противагу Олексію Резнікову – людині дипломатичній, гнучкій, яка завжди шукає компроміси, стиль роботи Володимира Прокопіва – жорстко, чітко, швидко, нерідко – напролом. Тому це ідеальна кандидатура для БПП, інтереси якого він і відстоює". Можна прогнозувати, що засідання Київради тепер будуть проходити в прискореному темпі.

А ось Марк Гресь не виключає проблем з пошуком голосів. На його думку, Володимир Прокопів "добре виглядає, непогано говорить, вміє маневрувати. Всіх цих якостей вистачило б для роботи в попередній каденції, коли фракція "УДАР-Солідарність" у Київраді мала переважну більшість і основним завданням голови було "не напартачити". Для організації чіткої роботи київського самоврядування у форматі 50/50 Прокопіву явно не вистачає мудрості та гумору Резнікова".

Як це позначиться на якості прийнятих рішень, ми можемо спостерігати з роботи Верховної Ради. А у Кличка з'являється реальна можливість трохи посилити свій вплив, використовуючи Володимира Прокопіва як громовідвід.

Але є ще нюанс. Як зазначив Анатолій Велімовський, гра не зіграна, адже ще не призначені інші заступники Віталія Кличка.

Лілія Брудницька, спеціально для 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>