banner banner banner banner

Людина доповнена. Як технології змінили наше суспільство

У 2019 році український Atlas Weekend став першим у Європі фестивалем, де люди з вадами слуху змогли "почути" музику. Дослідження Havas Report з'ясувало, що мілленіали більше за всіх страждають нервовими розладами внаслідок розвитку технологій і чужого красивого життя в соціальних мережах. Google додав у Android програми, щоб смартфонами змогли користуватися люди з порушенням зору і слуху, вчені навчилися зчитувати сигнал просто з мозку, що дозволить у найближчому майбутньому керувати предметами силою думки, а багато сучасних професій опинилися на межі вимирання через штучний інтелект. Технології убивають нас. Технології роблять нас сильнішими. Технології вплинули на будову нашого тіла, стан розуму і можливості для тих, хто, здавалося б, втратив їх назавжди.

Людина доповнена. Як технології змінили наше суспільство
З відкритих джерел

Ніна Глущенко

Журналістка

У 2019 році український Atlas Weekend став першим у Європі фестивалем, де люди з вадами слуху змогли "почути" музику. Дослідження Havas Report з'ясувало, що мілленіали більше за всіх страждають нервовими розладами внаслідок розвитку технологій і чужого красивого життя в соціальних мережах. Google додав у Android програми, щоб смартфонами змогли користуватися люди з порушенням зору і слуху, вчені навчилися зчитувати сигнал просто з мозку, що дозволить у найближчому майбутньому керувати предметами силою думки, а багато сучасних професій опинилися на межі вимирання через штучний інтелект. Технології убивають нас. Технології роблять нас сильнішими. Технології вплинули на будову нашого тіла, стан розуму і можливості для тих, хто, здавалося б, втратив їх назавжди.

Тіло

Доктор Девід Шахар з Австралійського університету в Саншайн-Кост стверджує, що через звичку до використання гаджетів (смартфонів, планшетів і т. д.) наш організм почав будувати нову кісткову тканину і сухожилля для підтримки голови в тому положенні, якого вимагає гаджет.

Шахар наводить як доказ ґулі на потилиці, які були великою рідкістю півтора століття тому, але стають нормою сьогодні, особливо для молодих людей віком 18-30 років. Найчастіше розмір горбків становить 5-9 мм, але зустрічалися і в рази більші екземпляри. 

У майбутньому використання гаджетів учинить ще більш сильний вплив на наше тіло, вважають вчені. Американська компанія TollFreeForwarding попросила фахівців описати, якими саме будуть ці зміни, і візуалізувала отримані дані. У людини майбутнього з'явиться ще одна повіка, для захисту від світла, і вона буде кліпати горизонтально.

Також у нас з'явиться горб від сидіння за ноутбуком або смартфоном, шия стане коротшою, а груди впалими. Рука, якою люди користуються гаджетом, стане крючкоподібною і зігнутою на 90 градусів. Зменшиться зростання та обсяги мозку - через непотрібність. Черепна коробка стане товщою, щоб краще захищати мозок від випромінювання, якого стає все більше. 

112.ua

Розум

З моменту звершення науково-технічної революції минуло трохи більше ста років, а смартфони розміняли свій перший десяток. Але прогрес уже позначився на нашому організмі. 

Експеримент вчених з університету Колумбії показав, що люди забувають ту інформацію, яку зберегли у себе на пристрій. Вчені дали піддослідним набір фактів. Перша половина повинна була розсортувати їх в пам'яті комп'ютера, другій сказали, що інформація буде видалена.

Друга група краще запам'ятала факти, в той час як перша - розташування цих даних на комп'ютері. Вчені вважають це свідченням адаптації пам'яті до технологій.  

Фахівці з Центру економічних досліджень імені Рагнара Фріша (Норвегія) вивчили IQ-тести всіх вступників на військову службу з 1970 по 2009 роки і з'ясували, що рівень IQ знижується зі швидкістю на 7 балів на покоління. Дослідження британських учених показали зниження IQ на 2,5 до 4,3 балів.

Новини за темою

До середини XX століття, стверджують дослідники, він, навпаки, зростав, так як освіта ставала більш доступною. На думку дослідників, винен комфортніший рівень життя й інтернет. Навіщо просиджувати штани в бібліотеці, якщо є інтернет та ігри, а життя змінюється з такою швидкістю, що варто ненадовго зазіватися - і опинишся в зовсім новому світі?

Якщо раніше людина в середньому опановувала одну професію і займалася нею все життя, то технології стали змінювати суспільство в бік навчання протягом усього життя. Як розповів на дискусії Digital Human психолінгвіст, соціолог, коуч, соціальний технолог і експерт з мікронавчаннчя Дмитро Вольф, і ця концепція вже застаріла.

У сучасному світі важливий навик отримання знань під конкретну задачу. "Запит на соціальні навички і технічні зростають на 30% мінімум кожна. Потрібно все менше знань, але все більше розуміння - на рівні взаємодії, емпатії, зчитування емоцій", - каже Вольф. 

За прогнозом аналітиків, деякі професії перестануть існувати вже найближчим часом, а 40% позичальників освіти в США оголосять дефолт до 2023 року. 

112.ua

Навіть ті, хто навчається в Гарварді, Прінстоні тощо, говорять про те, що їхня освіта вже нерелевантна, а до моменту, коли вони закінчать виш, вони не будуть знати нічого: світ зміниться настільки, що все це буде неактуально, стверджує експерт. Такі тренди не тільки в США, але і в Європі, що вже говорити про Україну. Google, Apple, Ernst&Young, IBM і т. д. знижують вимоги і більше не вимагають "корочки" з вузу.

Вони хочуть, щоб у претендентів було більше неформальної освіти, отриманої від експертів. За словами Вольфа, Університет Сингулярності не отримував статус ВНЗ саме тому, що за ліцензії від держави програму можна міняти тільки раз на п'ять років, а це забагато, щоб залишатися сучасним.

З тією динамікою зміни технологій, яка зараз, це просто ірраціонально. У той же час технології дозволяють отримувати кращу освіту, перебуваючи в будь-якому місці планети, де є зв'язок.

Дмитро Вольф З відкритих джерел

Для України, на його думку, рішення проблеми з актуальністю освіти полягає у трьох площинах: 

  • створення хабів за прикладом Unit City, де зібрані технологічні компанії і є освітній кластер;
  • будівництво мережі корпоративних освітніх структур, які будуть обмінюватися знаннями і можливостями;
  • формування та консолідація молодого наукового співтовариства.

Ментальний стан

Ментальні розлади завдяки технологіям стають більш частим супутником людини. Особливо дістається чоловікам-мілленіалам. За даними американської компанії Truecaller, чоловіки-мілленіали частіше за інших стають жертвами телефонних шахраїв.

Мілленіали - перше покоління, яке виросло і сформувалося при поточному рівні доступності інтернету та розвитку технологій, і саме на цьому поколінні найбільше позначилися негативні наслідки змін.

Мілленіали увібрали в себе принади сервісів економіки спільного споживання, коли предмети побуту можна брати в оренду, але не купувати. Мілленіали менше купують автомобілі, житло, воліють брати напрокат і витрачати гроші на розваги.

Саме технології - зокрема, платформи типу Uber, AirBnB та інші - зробили такий спосіб життя максимально доступним. Зараз усі виробники автомобілів бачать майбутнє, в якому ми більше не купуємо особистий транспорт, а орендуємо його протягом усього життя. 

Видання Business Insider з допомогою фінансових експертів розібралося в тому, як це вплинуло на фінансове становище мілленіалів. Виявилося, що вони постійно відкладають фінансове планування, не мають заощаджень ("почну накопичувати якось потім, коли буду більше заробляти"), ведуть спосіб життя, спрямований на витрати, не мають подушки безпеки і не вміють збирати гроші. 

За даними дослідження The Hartford, мілленіали надто погані в усній і письмовій комунікації, і це заважає їм займати керівні посади.

Новини за темою

У той же час мілленіали вважають, що вони досить добре розбираються в технологіях, щоб ігнорувати всі правила IT-безпеки та вимоги IT-відділів компаній. Їм здається, що будь-які дозволи на установку додатків порушують їхні права, що компанії таким чином стежать за ними.

Мілленіали в п'ять разів частіше відчувають себе приниженими, коли їм доводиться отримувати дозвіл IT-департаменту. І, стаючи керівниками, вони поширюють таке ставлення серед підлеглих.

У дослідженні агентства Havas Modern Nomad ("Сучасний кочівник"), яке проводилося серед 10 000 респондентів в 28 країнах світу, говориться, що сучасні люди почувають себе стомленими і потребують тривалого відпочинку.

Але більше ця проблема виражена саме у мілленіалів (64% опитаних проти середнього 60%). Мілленіали більше за інші покоління схильні переживати, що вони живуть не таке яскраве життя і весь час повинні бігти вперед, щоб не пропустити нічого важливого.

На проблеми в самооцінці і зайву тривожність молодих поколінь вказує і свіже дослідження Deloitte. Мілленіали і покоління Z відчувають занепокоєння з приводу збереження персональних даних, майбутнього країни і світу, найбільше не довіряють уряду і комерційним організаціям.

Технології привчили людей до того, що все можна отримати в будь-який момент. Якщо не можна - клієнт просто йде. Це змушує рітейл ставати мультиканальним, коли користувач сам вирішує, де зробити покупку (онлайн або офлайн) і як її забрати (кур'єром або самовивіз) і нічого не хоче знати про те, щоб "іти туди, де ви це оформляли". 

У компанії впевнені, що найближчим часом буде зростати кількість пристроїв, що виконують роль платіжних терміналів, і затребуваність нових способів оплати. Все на догоду користувачеві, який стає більш вимогливим. Якщо раніше найпопулярнішим способом підтвердження оплати був Pin-код, то, згідно з недавнім дослідженням MasterCard, 60% користувачів віддають перевагу біометрії.

А 50% клієнтів банків хотіли би бачити голосове керування усередині банківських сервісів. "Справа не тільки в зручності - є ще люди з обмеженими можливостями, у яких немає інших можливостей", - каже Юрій Бахтін, віце-президент з розвитку бізнесу MasterCard в Україні. За його словами, 70% покупців готові піти, якщо їм незручно зробити покупку. 

Суспільство

Втім, невротизм - це не єдине, що подарували світові технології. Технології - це те, що може зрівняти в можливостях людей з обмеженими можливостями та тих, хто повністю здоровий. П'ять років тому вчені університету Вашингтона оголосили, що навчилися передавати сигнали мозку без голосу, з допомогою електричних сигналів. 

В кінці січня цього року вчені Колумбійського університету повідомили, що вони навчилися перетворювати хвилі мозку на мову за допомогою штучного інтелекту. Вони декодували патерни зі слухової кори. Дмитро Вольф упевнений, що в майбутньому ми зможемо спілкуватися один з одним без голосу, а взаємодіяти без голосу з гаджетами - вже через півтора року. 

Вже сьогодні випускають протези, якими можна управляти з допомогою імпульсів тіла. Альпініст Г'ю Герр втратив обидві ноги під час сходження. Зате він розробив найбільш передові біонічні протези, які чіпляються за камінь і дозволяють краще проходити складні ділянки траси. Герр може стояти на одній нозі ледве не в горизонтальному положенні, прикріплений до скелі. У цьому відео він розповідає про свою розробку.  

"Це змінює парадигму того, що таке протези майбутнього. Вони розраховують вагу, баланс, дозволяють стояти на одній нозі, стрибати на одній нозі", - каже Вовк. 

Вікторія Модеста втратила ногу в 19 років. Це стало точкою старту її модельної кар'єри.

Вона - не єдина у своєму роді. У бразильської моделі з біонічним протезом Паоли Антоніні вже мільйон передплатників в Instagram. Еймі Маллінз - актриса і спортсменка з біонічним протезом ноги - стала однією з найкрасивіших людей планети за версією журналу People. 

Виробники протезів випускають "руки" з ліхтариками, викрутками, у вигляді супергероїв - для підлітків. Це все управляється з голови. Зчитують імпульси з того місця, де закінчується жива кінцівка і починається біонічна.

У цьому році фестиваль Atlas Weekend став першим у Європі інклюзивним музичним фестивалем, де послухати музику можуть навіть люди з порушенням слуху. Біля головної сцени висів великий екран, на якому кілька перекладачів зі США переводили на мову жестів те, що відбувається на сцені. Але це не просто одна з мов людей із порушенням слуху. Це спеціальна адаптація, де за допомогою жестів передаються і музичні інструменти, і зміст пісні, ритм - за допомогою рухів. Спеціально для цього в Київ приїхала американка Амбер Галловей Гальєго.

Амбер Галловей Гальєго З відкритих джерел

У себе на батьківщині вона уславилася завдяки одному відео з перекладом, яке потрапило в інтернет. За її словами, після цього нечуючі запитували, чий це переклад, і виявилося, що їм теж цікава музика, і їм можна її передати.

“Ми чуємо тілом, очима, відчуттями, рухами - це все частина того досвіду, який може передати відчуття від музики. Чують люди не розуміли, навіщо це потрібно і як“, - каже Гальєго. За її словами, навчання такого методу займає від двох до чотирьох років, але важливо, щоб перекладач мав почуття ритму і рухався, а не стояв робот.

Крім цього звук на фестивалі можна було побачити на спеціальному еквалайзері або відчути через дотик до вібруючої сфері в зоні MastercardVibes. 

Днями французький звукорежисер, володар "Еммі" і засновник The Mono Company & Sound X Дам'єн Куінтард оголосив про випуск музичного альбому D. E. A. F Album, призначеного для людей з порушеннями слуху. Ті, хто носить слухові апарати, можуть чути тільки голоси, але робота Куінтарда допоможе почути все.

Американська компанія Lyft, працюючи над безпілотними автомобілями, також врахувала, що ними, можливо, будуть користуватися люди з проблемами із зором. Тому разом із звичайної інструкцій для безпілотника компанія буде впроваджувати інструкції шрифтом Брайля.

У Південній Кореї представили смарт-годинник для сліпих зі шрифтом Брайля. Він уміє передавати повідомлення з соцмереж, показувати час, повідомляти хто дзвонить, читати новини і т. д. 

Google протягом 2019 року представила кілька інклюзивних функцій для Android. Додаток Lookout розповідає користувачу, що знаходиться навколо нього, якщо навести камеру. Live Transcribe - переводить мову в текст і показує, якщо треба піднести смартфон ближче до джерела звуку. Sound Amplifier підлаштовує відтворення звуків під особливості слуху. 

Останнім часом з'являється все більше новин про роль ШІ в медицині. Поки що алгоритми не мають права самостійно ставити діагноз і призначати лікування пацієнтам. Але вже є багато даних про те, що нейромережа ставить більш точні діагнози.

Портативні пристрої на кшталт смарт-браслетів Fitbit або розумного годинника Apple допомагали виявити захворювання серця у власників. Інтелектуальні алгоритми виявляли вагітність раніше, ніж самі майбутні мами, в несподіваних ситуаціях - при виборі товарів у магазині.

Медики довели ефективність ШІ у ранньому діагностуванні хвороби Альцгеймера. Дослідники з Університету Фліндерс (Південна Австралія) розробили алгоритми для створення вакцин проти різних видів грипу. Одна з таких сполук вже проходить клінічні випробування.

Технології з'явилися в нашому житті відносно недавно, але вони вже справляють на нього колосальний вплив, і людство поки що не може собі уявити, які ще трансформації на нього чекають. Поява роботів для різних функцій - вже не за горами, і залишається тільки гадати, що вони зроблять з суспільством, яку роботу залишать людям.

Поки, крім невеликих змін у нашому тілі і роботи мозку, вони виконують роль помічників, трансформують нас з людини розумної до людини з розширеними можливостями.

Ніна ГлущенкоДжерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>