banner banner banner banner

Люди й округи: Кого відправили на мажоритарку

Люди й округи: Кого відправили на мажоритарку
Униан

Наталія Лебідь

Журналіст

26 червня Центрвиборчком завершив реєстрацію кандидатів в депутати на дострокових виборах-2019. Всього у перегонах братимуть участь 5845 претендентів. По загальнонаціональному округу балотуватиметься 21 партія, а на одномандатних округах за свою половину парламенту змагатимуться понад 3 тисячі кандидатів.

Таким чином, "конкурс" по мажоритарці становитиме приблизно 14 осіб на місце. Кандидатів, які йдуть самовисуванцями, трохи більше, аніж тих, кого делегують політичні партії. Та в цілому паритет "50 на 50" приблизно збережено.

Експерти твердять, що в цілому подібний наплив кандидатів – ще не межа. Бували й більш "урожайні" кампанії. А в ЦВК відзначили іншу особливість: пошукачі мандату несли свої документи буквально в останню хвилину. "Ця кампанія перевершила всі очікування. В останній день реєстрації пакети документів подали близько 1200 кандидатів по одномандатних виборчих округах.

При цьому до 20 червня заяв було трохи більше 2000. Це я ще не кажу про списки кандидатів в загальнодержавному виборчому окрузі", – зауважує голова ЦВК Тетяна Сліпачук.

Що стосується фінансової сторони питання, то ЦВК встановила ліміт для учасників виборів. Політичні партії мають право витратити не більше, ніж 375 млн 570 тисяч гривень, а кандидати в депутати на мажоритарних округах – не більш як 16 млн 692 тисяч гривень. Нижньої планки немає, тобто теоретично кандидат може не вкласти у кампанію ані копійки, а витягувати її на одній своїй харизмі. Проте всі розуміють, що в депутати йдуть дуже небідні люди. З частиною з них ми познайомимо вас ближче.

Хто ж лишився в шоу-бізнесі?

Якщо раніше зірки естради та шоу-бізнесу підтримували політиків та брали участь у їхніх кампаніях (за що одних засуджували, а інших – хвалили), то тепер сам шоу-бізнес масово вливається у політику. Перша особливість цьогорічної кампанії в тому, що вона фактично перетворилася на один великий промотур.

На зміну популярним під час минулих виборів журналістам, активістам, волонтерам та комбатантам ідуть блогери, артисти та спортсмени. Звісно, не в останню чергу завдячуючи партії "Слуга народу", котра є фактичним продовженням розважального шоу.

А шоу, як відомо, має тривати. Особливо цікавим воно обіцяє бути на 219-му виборчому окрузі, де серед 15 кандидатів зареєстровано відомого ресторатора Миколу Тищенка (від "Слуги народу") та самовисуванця Олександра Третьякова – поки що чинного депутата з фракції "Блоку Порошенка".

Новини за темою

Стосовно Тищенка його нові політичні соратники коливалися до останнього – через певну скандальність ресторатора "Слуга народу" могла відмовитися від його підтримки, як це було зроблено у випадку зі світською левицею Іриною Панченко. Та в кінцевому підсумку Тищенко лишився одним з претендентів на мандат. 

Загалом спостерігається цікава тенденція: "Слуга народу" висуває людей від шоу-бізнесу саме на ті округи, де, окрім них, балотуватимуться "серйозні" політики. Так, за 94-ий округ на Київщині змагатимуться журналіст "Плюсів" Олександр Дубинський, а також нардепи Ігор Мосійчук (колишній член Радикальної партїі Ляшка), Віктор Романюк ("Народний фронт") і "мастодонт" української політики Ігор Кононенко, соратник Петра Порошенка та член його фракції.

За чутками, Кононенка тривожило не так сусідство з Мосійчуком та Романюком, як присутність у числі його суперників Дубинського. Через відомого нестриманістю та нецензурною лексикою журналіста Кононенко навіть подумував змінити округ, але зрештою все лишилось, як було. 

Натомість актор студії "Вечірній квартал" Юрій Корявченков буде єдиною самотньою зіркою на обраному ним 33-му одномандатному окрузі у Кривому Розі. Бо хоча окрім "Юзика" там висуваються іще 18 осіб, серед їхніх імен немає жодного відомого. А Корявченков, нагадаємо, є не лише партнером президента Зеленського по акторському ремеслу, він ще й очолював криворізький партійний штаб "Слуги народу". Тобто якийсь політичний досвід вже має.

А на 197-му округу від "Слуги народу" "запалюватиме" телеведучий та комік Олександр Скічко. Серйозних суперників він не має, натомість має міцний родинний тил – Скічко є зятем бізнесмена Леоніда Юрушева, котрий, за чутками, свого часу активно спонсорував Арсенія Яценюка.

Без впливових родичів, але в цікавій компанії опиняється натомість актор Сергій Сівохо. Його "Слуга народу" делегувала на Донеччину, де за 49-ий одномандатний округ разом із ним боротимуться представники "Батьківщини", "Європейської солідарності", "Свободи", "Опозиційної платформи" та "Опоблоку". Останній, до речі, представлений не абиким, а призабутим, та ще все амбітним Борисом Колесніковим.

Сергій Сівохо З відкритих джерел

Дещо дивна ситуація тим часом склалася на 25-му окрузі Дніпропетровщині. Від "Слуги народу" там балотується блогер та співведучий програми "Народ проти" Макс Бужанський, а від ТОВ "Слуга народу" (просимо не плутати з партією Зеленського!) по цьому округу йде Андрій Богдан. Але не глава АП, а його тезка.

Точніше, подвійник двійник, котрий копіює не тільки відоме ім’я, але й назву партії. Там же – й двоє Краснових: Загід Геннадійович та Загід Володимирович, перший з яких є відомим у Дніпрі діячем та бізнесменом, а другий – його тезкою.

Безперечно, що за кількістю шоуменів зі "Слугою народу" конкурувати важко, але винятки з цього правила все ж є. Так, партія "Батьківщина" веде по 11-му виборчому округу Вінниці співачку Анастасію Приходько. Разом із нею у боротьбу впряглися делегати від "Європейської солідарності", "Опозиційної платформи", "Опоблоку, "Сили і честі", але важковаговиків серед них не помічено.

Секс і місто

Якщо говорити про найбільш ласі округи, то в їхній перелік потрапляє не стільки столиця, скільки Київська область. Що, в принципі, є зрозумілим: саме область з її містами-сателітами відкриває широкі можливості для дерибану земель та видачі дозволів на будівництво та/або оренду наділів. У Києві ж подібні резерви помалу вичерпуються, та й конкуренція зависока.

Отже, по 96-му округу Київщини балотується журналістка "1+1" Ольга Василевська-Смаглюк: висуває її "Слуга народу". Василевська – одна з тих персон, котрі дозволяють пов’язати президента Зеленського із інтересами Ігоря Коломойського, адже він є фактичним власником "Плюсів". Втім, за словами журналістки, вона вв’язалася у кампанію зі шляхетними мотивами – скласти конкуренцію чинному нардепу Ярославу Москаленку, котрий, мовляв, зовсім не дбає про округ. 

Поруч із Василевською-Смаглюк за мандат побореться гімнастка Ганна Різатдінова – громадянська дружина нардепа-втікача Олександра Онищенка. Балотування Різатдінової було оповито різномастими чутками: серед іншого говорилося й про те, що на цей округ оком поклав і сам Онищенко. Можливо, так і було, але ЦВК відмовила Онищенку у балотуванні, мотивуючи це тим, що протягом останнього часу той не жив в Україні.

Між тим контингент 93-го округу є доволі цікавим. Там балотується один з тих 15 мажоритарників, яких партія Кличка "Удар" скерувала на цьогорічні вибори, це – Микола Головін. Також в статусі самовисуванця йде екс-депутат, відомий в минулому політик та банкір Василь Горбаль. Далі – близький до Порошенка київський губернатор Олександр Горган.

А ще – героїчний Юлій Мамчур, український військовий льотчик та полковник повітряних сил ЗСУ. До парламенту чинного скликання Мамчур був обраний від "Блоку Порошенка", нині ж він пробує сили самотужки.

Якщо ж говорити про київські округи, то по одному з них – 221-му – балотується одіозний блогер і політтехнолог, продюсер Lumpen production Володимир Петров, котрий нещодавно засвітився в секс-скандалі, пов’язаному з Держбюро розслідувань. Забігаючи наперед, зазначимо, що на харківському окрузі №169 за депутатський мандат змагається ще один фігурант цього ж скандалу – блогер Володимир Коваль.

Суть події була в тому, що восени 2018-го студентка Наталя Бурейко звинуватила чоловіка заступниці голови Держбюро розслідувань Олександра Варченка в сексуальних домаганнях. За версією силовиків, організатором цієї гучної історії був політтехнолог Володимир Петров, а одним з виконавцем – Володимир Коваль.

Анастасія Приходько З відкритих джерел

Втім, мова зараз не так про сексуальні домагання, як про політичні інтереси. На 169-му окрузі Ковалю протистоятимуть народний депутат Олександр Грановський, колишній соратник Петра Порошенка і нинішній –  Геннадія Кернеса. Разом з Грановським тут же йдуть нардеп-"фронтовик" Олександр Кірш і заступник голови облради Володимир Скоробогач.

Що ж стосується Петрова, то серед його суперників на 221-му окрузі – такий відомий важковаговик, як Роман Безсмертний (котрий недавно брав участь у президентських виборах). А ще – Леонід Ємець, в недалекому минулому – представник "Народного фронту", а нині – делегат від партії "Голос".

Уваги вартує і 211-ий київський округ, де кандидатом зареєстрований луганчанин Всеволод Філімоненко, скандально відомий блогер, котрого буцімто побив голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін. Конфлікт стався біля військомату, куди Шабунін прийшов за повісткою.

Філімоненко підійшов до останнього, щоби взяти коментар, після чого Шабунін його ударив. За словами Філімоненка, він лише спитав свого візаві про те, чому той "не воює в АТО" – втім, у Шабуніна була інша версія подій. Після цього на суди за скаргою Філімоненка той демонстративно приходив у боксерському шоломі та з перцовим спреєм. 

Двійники та "відказники"

Однією з особливостей цьогорічної кампанії, окрім змінах у контингенті кандидатів, є також масове використання двійників. Безперечно, подібною технологією українського виборця здивувати тяжко, але нинішнє клонування має одну особливість, бо йдеться вже не так про фізичних осіб, як про назву партії.

Про це вже йшлося вище, але якщо казати конкретніше, то політичний успіх бренду "Слуга народу" спокусив багатьох наштампувати вельми подібні назви. При цьому підробки відрізняються від оригіналу незначними "префіксами" або доповненнями.

Так, окрім, власне, справжньої "Слуги народу", у виборах беруть участь громадські організації під назвою "Зе! Слуга народу", "Громадський рух Слуга народу", "ПП Слуга народу", "Слуга для народу", "Благодійний фонд Слуга народу", ТОВ "Слуга народу-Зе" і тому подібне. Балотуються від подібних ГО переважно самовисуванці, й всього подібних хитрунів – біля 50 осіб. Це, мабуть, справжнє ноу-хау, відмінне від вже застарілої традиції запускати на ключові округи цілий натовп тезок, інколи – повних.

В цьому відношенні цікавим є 92-ий округ на Київщині, де серед кандидатів – двоє Гудзенків Вікторів Івановичів, а також Гудзенко Віктор Михайлович і Гудзенко Віктор Олександрович. Там же балотується і цілих троє кандидатів на ім’я "Олександр Ференець", які відрізняються лише по-батькові. А відомий київський забудовник Максим Микитась, котрому закидають фінансову аферу, пов’язану із будівництвом Шулявського мосту, висувається по 206-му округу на Чернігівщині, де має свого повного тезку – ще одного Микитася Максима Вікторовича, тимчасово безробітного.

Ситуація із двійниками, як і завжди, – невесела. Проте є й добра новина: через короткі строки цьогорічної кампанії в рази поменшало технічних кандидатів, тобто тих, хто балотувався задля чорного піару суперника й задля того, аби потім зійти з дистанції. Цей момент в коментарях ЗМІ відзначає голова Комітету виборців Олексій Кошель.

Ганна Різатдінова З відкритих джерел

Ще одна показова річ, котра відрізняє нинішню кампанію: намагання одіозних політиків минулого відновити колишній статус кво шляхом балотування до Верховної Ради. Ряду з них, зокрема, комуністам, Центрвиборчком відмовив у реєстрації. Випадок Олександра Онищенка ми вже згадували вище. Крім нього, під табу потрапив й екс-голова президентської адміністрації часів Віктора Януковича Андрій Клюєв.

Він придивився для себе 46-ий округ на Донеччині, проте отримав від Центрвиборчкому відмову, причини якої, втім, не пояснюють. Про Клюєва відомо лише те, що з 2014 року він не живе в Україні через загрозу кримінальної відповідальності. Тож, можливо, йому відмовили з тих самих міркувань, що й Олександру Онищенку.

Принагідно зазначимо, що в реєстрації відмовлено й досі заарештованому екс-"регіоналу" Олександру Єфремову, котрий мав йти на вибори не по одномандатному округу, а за списками партії "Опозиційний блок". Спочатку список "Опоблоку" не містив прізвища Єфремова, але потім його соратники передумали й вирішили включити його у першу десятку. Але, згідно із законодавством, термін, відведений для подібних пертурбацій, вже проминув, тож "опоблоківці" просто запізнилися.

В число "відказників" несподівано потрапив й яскравий учасник Революції гідності, чинний нардеп Володимир Парасюк, котрому відмовили з суто технічних причин – через помилку, знайдену в його документах. Парасюк не зміг відстояти свої інтереси навіть у суді – на відміну від Міхеіла Саакашвілі, котрий, щоправда, добивався реєстрації партійного списку, а не окремих кандидатів.

Тим часом кампанія триває. Як сказав згадуваний вище Ігор Мосійчук, протягом найближчих тижнів на нас чекають "несподівані повороти сюжету, вражаючі спецефекти, старі "улюблені" персонажі та нові супергерої". Напевно, це погано, коли виборча кампанія із рядового спокійного дійства перетворюється на голлівудський блокбастер, але тут вже нічого не поробиш. Як говорив ще один відомий політичний персонаж, "маємо те, що маємо".

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>