ЛГБТ в Україні: На якому континенті живемо?

Замовчування проблеми ЛГБТ не вирішить питання, яке рано чи пізно суспільству доведеться обговорити

Гомосексуалізм є кримінальним злочином, що карається стратою в 5 країнах: Мавританії, Судані, Ємені, Саудівській Аравії, Ірані, також у деяких районах Нігерії і Сомалі. У 78 державах, переважно Африки, але також Бенгальської затоки, Тихого океану і Карибського басейну, а також у 4 територіальних громадах гомосексуалізм карається позбавленням волі, у деяких країнах термін може бути довічним.

При цьому в Росії, Лівії, Єгипті та Іраку на офіційному рівні питання гомофобії не ясне, однак закони цих країн можна трактувати як такі, що обмежують права ЛГБТ, зокрема у Росії до таких відноситься закон про "заборону пропаганди".

У багатьох країнах заборони або дозволу на одностатеві стосунки немає, питання не регулюється на рівні законодавства ані в бік заборони, ані в бік визнання стосунків, до таких країн наразі належить і Україна.

В той же час закони, спрямовані проти дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації, прийняті в 70 країнах світу, одностатеві шлюби визнані законними в 32 країнах і 47 територіальних громадах, в 15 країнах і 38 територіальних громадах ЛГБТ-парам дозволено усиновлення дітей.

ЛГБТ в Україні: На якому континенті живемо?
ILGA

Альона Дісюк

редактор 112.ua

Замовчування проблеми ЛГБТ не вирішить питання, яке рано чи пізно суспільству доведеться обговорити

У своєму інтерв'ю для World Economic Forum виконавчий директор Human Rights Watch Кеннет Рот пише, що майже 2,8 мільярдів людей на планеті живуть у країнах, де гей-ідентифікація може коштувати їм не тільки свободи і репутації, але і життя. У той же час загальне населення країн, в яких узаконені одностатеві стосунки, становить 780 мільйонів чоловік.

Проведення походів ЛГБТ, або по-іншому гей-парадів, зазвичай ускладнює обстановку в суспільстві, у світовій практиці траплявся не один напад на ходу з боку радикалів і противників, але одна справа ідеологічне протистояння, а зовсім інша – фізичне.

Новини за темою

Гей-парад в Сербії 30 червня 2001 року зазнав нападу сотень сербських націоналістів, скінхедів та футбольних фанатів. У 2007 році в Молдові, незважаючи на відмову влади забезпечити безпеку ходи, ЛГБТ-активісти невеликою групою зібралися для маршу, але їх оточив натовп в два рази більше представників меншин, і закидали їх яйцями. У 2008 році активісти в Молдові спробували приїхати на автобусі, в якому було 60 осіб, автобус оточили і 9 дзвінків у поліцію не допомогли, ніхто не зупинив натовп супротивників, хоча правоохоронці були в 100 метрах від подій.

Славиться своїми розгонами ЛГБТ-акцій і Росія, а після прийняття закону "про заборону гей-пропаганди" вона була віднесена до країн, законодавство яких частково дискримінує людей за ознакою сексуальної орієнтації. 30 травня "православні воїни" спільно з правоохоронцями, відомі своєї антиукраїнською і антимайданівською риторикою, розігнали акцію кількох представників ЛГБТ, які закликали зупинити війну в Україні.

Reuters

У той же час у 2008 році в Угорщині проведення гей-параду спровокувало протистояння між представниками правої ідеології і поліцією, напередодні акції були здійснені напади на декілька підприємств, діяльність яких була пов'язана з ЛГБТ, після чого поліція вирішила захистити вулиці по маршруту ходи і взяти огорожі під посилену охорону. Сотні розгніваних правих кидали в поліцейських каміння і пляшки із запальною сумішшю, вісім учасників параду були поранені, 45 осіб затримано.

Варто відзначити, що у своїй риториці ЛГБТ-спільноти не закликають заборонити гетеросексуальність або боротися з людьми, які пропагують традиційну сім'ю, на відміну від риторики супротивників.

В той же час по всьому світу працюють організації, які популяризують саме традиційну сім'ю, однією з найбільш масштабних і відомих акцій став протест у Франції проти шлюбів партнерів та дозволу їм всиновлювати дітей, це була одна з найбільш мирних акцій проти ЛГБТ.

Reuters

У США працюють Family Research Council, Traditonal Values Coalition і ряд організацій, які займаються популяризацією традиційних сімей, часто вони закликають лікувати від гомосексуалізму, хоча він і виключений із списку хвороб Американської Психіатричної Асоціації ще в 1973 році, а ВОЗ не вважає явище хворобою з 1992 року. Вони закликають всіляко обмежувати свободу та права, викривають ЛГБТ в збоченнях і чи не всіх смертних гріхах, також звинувачуючи в тому, що саме одностатеві зв'язки стали причиною розповсюдження СНІДу. Всі ці твердження не раз вже були спростовані як представниками науки, так і самими учасниками ЛГБТ-руху.

Як справи в Україні? Якщо відволіктися від бурхливої теми протистояння "Правого сектору" та гей-параду, то в Україні про геїв серед громадян та їх права воліють мовчати. В КК статті від 152 до 156 регламентують зґвалтування та статеві відносини до віку згоди, що декриміналізує добровільні стосунки між одностатевими партнерами.

Новини за темою

В 2013 році у судовому порядку був заборонений гей-парад, проте він відбувся силами невеликої групи активістів, близько 50 чоловік. У травні 2013 року Рада відклала на невизначений термін законодавчу заборону дискримінації за ознакою статевої орієнтації в Україні з боку роботодавців, обговорення закону в стінах парламенту супроводжувалося протестами під будівлею парламенту. Через рік після проведення трансгендерної операції українці можуть змінити ім'я на нове, відповідне статі, але правозахисники, які працюють з трансгендерами, заявляють про складнощі в законодавстві і процедурах.

"Згідно з чинним законодавством, трансгендерна людина не може змінити ім'я, гендерне закінчення прізвища та по-батькові (наприклад Степанов на Степанова, Олександрівна на Олександрович) та відмітку про стать в паспорті та інших документах, що свідчать про особу або підтверджують спеціальність (атестат, дипломи тощо), перш ніж пройде процедуру "зміни/корекції статевої належності". Ця процедура регламентована Наказом МОЗ № 60, згідно з яким дозвіл на зміну зовнішності та офіційних документів видає спеціальна комісія. Процедура ця складна, потребує багато часу та ресурсів, а також включає ряд вимог, які є дискримінаційними і порушують права людини (заборона доступу до процедури людей, які перебувають у шлюбі, мають неповнолітніх дітей, без роботи та постійного місця проживання і т. д.)", - розповів в інтерв'ю Commons правозахисник Юрій Франк. Крім того, трансгендерність також відноситься до психіатричних розладів, а наявність такого діагнозу ускладнює пристрій на роботу і багато інших видів діяльності.

В українському суспільстві поширена думка, що у ЛГБТ проблем в Україні немає, тому що до них нікому немає діла, але в той же час представники меншості таку думку можуть розділити навряд чи.

Зокрема, учасники форуму "КиївПрайд-2015" заявляють як про зростання злочинів на ґрунті гомофобії та нападів на ЛГБТ-організації, так і про дискримінацію на рівні законодавства, починаючи з того, що проблеми ЛГБТ не згадуються в Національній стратегії з прав людини, так і просто замовчування цієї проблеми на рівні держави.

Новини за темою

ЛГБТ-союзи не визнаються в Україні на рівні конституції, оскільки сім'єю вважається союз між чоловіком і жінкою, проте одностатеві пари ведуть той же побут і живуть тим же життям, як і чоловік з жінкою. Так, найчастіше у них немає дітей, але і в деяких традиційних сім'ях по тим чи іншим причин дорослі люди відмовляються від дітонародження, роблячи свідомий вибір. Одному з гетеросексуальних партнерів не забороняється бути спадкоємцем першої черги, стати піклувальником для коханої людини, яка раптово втратила дієздатність, або брати участь у прийнятті рішень щодо їх лікування. Навіть якщо у них немає дітей. У понятті "сім'ї" в Україні взагалі немає поняття "дітей", оскільки, згідно з Конституцією, для сім'ї досить двох.

Варто відзначити, що за рік жертвами злочинів проти ЛГБТ стали не тільки приватні особи, але також і місто Київ, оскільки саме для зриву показу фільму на ЛГБТ-тематику підпалили кінотеатр "Жовтень", тепер за радикальні погляди кількох чоловік місто змушене заплатити 53 млн грн.

У той же час згідно з опитуванням GfK, яке проводилося в грудні минулого року, 34,4% респондентів у віці від 15 до 59 років вважають, що необхідно прийняти закони, які б заборонили дискримінацію на ґрунті сексуальної орієнтації. У той же час майже така ж частина опитаних – 36,6% - не підтримують ухвалення таких законів. При цьому прихильників прийняття даних законів більше в містах, населення яких не перевищує 500 тис. чоловік, а ось у великих містах – навпаки. Цікавою особливістю опитування стало те, що прихильників схвалення цього закону більше серед чоловіків (23%) ніж серед жінок (19%).

GFK

На жаль, від активістів ЛБТ-рухів так і не вдалося отримати інформацію, скільки ЛГБТ змушені залишити країну через наростаючі праві рухи, і така статистика навряд чи ведеться, оскільки багато ЛГБТ все ще залишаються в тіні. Але при написанні матеріалу я знайшла кілька ресурсів, які допомагають гомосексуалам з України та Росії емігрувати в США і країни ЄС, отримати там статус біженців у зв'язку з їхньою сексуальною орієнтацією.

Новини за темою

Не зважаючи на невеликий "гей-парад" і усе, що трапилося після – проблема залишиться. Швидше за все, про неї знову будуть мовчати в стінах парламенту до наступної заявки ЛГБТ-спільноти про бажання провести марш, уявлення про який перекручені в українському суспільстві на підставі розтиражованих карнавалів – гротескних походів, які є туристичними подіями і проводяться не з метою заявити про права ЛГБТ, а з метою залучити якомога більше туристів.

Марш ЛГБТ покликаний звернути увагу суспільства на необхідні реформи в питаннях визнання цивільних одностатевих союзів в розрізі прав спадкування, опіки за партнером і відповідальності за того, з ким хоче будувати свою долю доросла людина, а не для того, щоб враз одною мирною ходою спокусити всіх чоловіків і жінок традиційної орієнтації. І рано чи пізно українському суспільству доведеться про це поговорити, якщо ми, звісно, націлені в Європу.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>