Київ пішов на поступки: Захід отримає "останнє слово" при затвердженні суддів Антикорупційного суду

Київ пішов на поступки: Захід отримає "останнє слово" при затвердженні суддів Антикорупційного суду
Фото з відкритих джерел

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Антикорупційному суду – бути. Принаймні народні обранці запевняють, що на папері все буде зроблено найближчим часом. За інформацією джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, вже наступного пленарного тижня депутати підтримають законопроект про Вищий антикорупційний суд. Втім, сам суд, згідно з розрахунками наших співрозмовників, запрацює не раніше літа 2019 року, тобто після президентських виборів.

Згідно з меморандумом між Україною і МВФ, влада взяла на себе зобов'язання ухвалити закон про Вищий антикорупційний суд, однак не квапилася цього робити. Відповідний депутатський законопроект довгий час лишався в апараті Верховної Ради. Наприкінці 2017 року президент України Петро Порошенко вніс до парламенту власну версію законопроекту про Антикорупційний суд. Проте до сесійної зали його вносити теж не поспішали. За словами джерел 112.ua у складі парламентської коаліції, це було викликано як бажанням Адміністрації президента відтермінувати старт роботи Антикорупційного суду, так і опором з боку окремих народних обранців.

Так, у розмові з автором цих рядків один із депутатів від "Блоку Петра Порошенка" заявив, що створення Антикорупційного суду є антиконституційним. Інші ж наголошували, що судів з аналогічними повноваженнями практично немає в країнах Європейського Союзу. Ще однією причиною гальмування процесу стала критика президентської редакції з боку Заходу.

У січні 2018 року Міжнародний валютний фонд скерував критичного листа з цього питання на адресу Адміністрації президента. "Роль громадської Ради міжнародних експертів має бути вирішальною, а не просто дорадчою... Негативне рішення Ради щодо кандидата має бути зобов'язальною для Вищої кваліфікаційної комісії суддів", – зазначалося в листі МВФ. Вельми схожого листа скерував до АП і Кабміну Світовий банк.

Про що йдеться? Відповідно до президентської версії законопроекту про Вищий Антикорупційний суд, Рада міжнародних експертів може дати негативний висновок щодо претендента на посаду судді Антикорупційного суду, що закриє останньому дорогу для роботи в суді. Проте Вища кваліфікаційна комісія суддів України може подолати таке вето потрібною кількістю голосів. На Заході запідозрили, що через потенційну залежність членів комісії від політичних сил, роль Ради зведеться до консультативної, а до суду потраплять нечисті на руку судді. Міжнародні організації зажадали від Києва створити дійсно незалежний Антикорупційний суд. Своєю чергою на Банковій вважають, що такі дії порушують Конституцію України, оскільки обмежують суверенітет країни. Ці тези було озвучено багатьма депутатами, лояльними до влади.

Новини за темою

Незважаючи на критику з боку Заходу, Верховна Рада 1 березня схвалила в першому читанні законопроект про Вищий антикорупційний суд. Президент України Петро Порошенко своєю чергою не втомлювався заявляти, що під час підготовки законопроекту до другого читання буде враховано побажання Заходу. Однак навіть прихильники створення суду не вірили в це в найближчій перспективі. Цьому сприяли і тисячі поправок до законодавчої ініціативи.

"Банкова вибрала тактику максимального затягування процесу. Завдання максимум – не допустити початку роботи ВАС до президентських виборів", - кажуть джерела 112.ua у фракціях коаліції.

На початку травня тема створення Антикорупційного суду отримала нове дихання. Петро Порошенко заявив, що в травні буде ухвалено необхідний для цього законопроект. За словами джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, під час тривалих переговорів таки вдалося знайти компроміс.

"Наші партнери погодилися, що суд буде займатися не тільки справами, які підслідні Національному антикорупційному бюро. Було знайдено компроміс і щодо ролі міжнародних експертів у формуванні суду. У разі негативного висновку Ради міжнародних експертів щодо претендента на посаду судді ВАКС його долю вирішуватимуть спільно представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів і міжнародні експерти. При цьому вирішальний голос отримають саме експерти", - відзначають наші співрозмовники щодо деталей компромісу.

Джерела також зазначають, що до складу Ради міжнародних експертів зможуть увійти виключно іноземці.

Що ж стосується складу суддів майбутнього суду, то, зокрема, пропонується, щоб до нього змогли увійти прокурори. Подейкують, що на місце судді претендує нинішній начальник Управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк.

"На 95% законопроект буде ухвалено наступного пленарного тижня у другому читанні і в цілому", - прогнозують джерела 112.ua у складі парламентської коаліції. А ось повноцінна робота Антикорупційного суду - перспектива не настільки близька. Джерела 112.ua у складі парламентської коаліції прогнозують, що це відбудеться аж влітку 2019 року, тобто після президентських виборів.

"Раніше нереально провести всі необхідні конкурси", - додають співрозмовники.

Втім, як показує практика, домовленості – це ще не гарантія позитивного голосування. Занадто багато списів зламано за це питання. Додатковою мотивацією для української влади служить фінансове питання – Києву потрібні міжнародні транші, а без вирішення проблеми з ВАС наша країна їх не побачить.

Ярослав Конощук   

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів