banner banner banner

Київ безалкогольний: До чого призведе заборона на торгівлю спиртним у столиці

Київрада обмежила продаж алкоголю в торгових точках Києва з 23:00 до 10:00. У такий спосіб хочуть боротися з пияцтвом. Роздрібники, виробники горілки і жителі міст, в яких аналогічну заборону встановили раніше, ніж у Києві, в один голос твердять: нічого не вийде. Вийде тільки дати заробити всім сумнівним ділкам

Київ безалкогольний: До чого призведе заборона на торгівлю спиртним у столиці
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Київрада обмежила продаж алкоголю в торгових точках Києва з 23:00 до 10:00. У такий спосіб хочуть боротися з пияцтвом. Роздрібники, виробники горілки і жителі міст, в яких аналогічну заборону встановили раніше, ніж у Києві, в один голос твердять: нічого не вийде. Вийде тільки дати заробити всім сумнівним ділкам

У Києві "сухий закон"

Київрада затвердила проект рішення "Про обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива у стаціонарних об'єктах торгівлі в Києві" з 23:00 до 10:00. Рішення підтримали 86 депутатів Київради. Заборона поширюється на всіх суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у тому числі пива. Заборона не поширюється на заклади ресторанного та швидкого харчування.

"Проект рішення підготовлено за дорученням міського голови Віталія Кличка, який активно виступає за пропаганду здорового способу життя", - повідомив 112.ua автор законопроекту, депутат Київради від "Солідарності" Владислав Михайленко.

"Щороку в Україні від алкоголю помирає 40 тисяч осіб! Цю страшну статистику ми можемо зупинити лише рішучими діями, спрямованими на пропаганду здорового способу життя та обмеження вживання алкоголю. Я впевнений, що це рішення знизить рівень дитячого пияцтва, знизить показники криміногенної ситуації в столиці", - пояснив цілі прийняття документа Михайленко.

Новини за темою

За даними Національної поліції, більш ніж половина тяжких злочинів у столиці відбувається вночі в стані алкогольного сп'яніння, а заборона хоча б частково зможе вплинути на цю статистику, каже помічник мера Києва, народний депутат Дмитро Білоцерковець. "Магазини, які цілодобово продають алкоголь, часто розташовані поблизу житлових будинків, саме вони і створюють найбільшу кількість проблем. Тому люди звернулися до мера та Київради з вимогою обмежити продаж алкоголю", – додає Михайленко.

Ідея обмежити продаж спиртного в столиці не нова. Першими під роздачу потрапили київські МАФи. У 2014 р. депутати планували заборонити продаж алкоголю в кіосках, під що тепер підпадає і пиво, але так і не змогли цього зробити. Бурхливе обговорення, а також акції протесту з боку власників кіосків змусили депутатів піти на поступки. Вони обмежилися лише забороною на продаж спиртного після 23:00. Дмитро Білоцерковець неодноразово заявляв, що ця норма зберігалася практично на всіх об'єктах. Він, а також інші чиновники, неодноразово робили контрольні закупки в кіосках у нічний час. Якщо продавець погоджувався порушити вимогу і продати пляшку пива, то МАФ демонтували. Щоправда, ніщо не заважає кожному киянину перевірити правдивість цих тверджень і спробувати купити пляшку пива в найближчому кіоску.

Фото з відкритих джерел

Навесні цього року депутати пішли далі і заборонили продаж алкоголю у кіосках взагалі.

Рішення було прийнято "з голосу", без необхідної в цьому випадку процедури затвердження регуляторного акта. Заступник міського голови Ілля Сагайдак розповів, що до сесійної зали було винесено проект рішення, згідно з яким для МАФів, які торгують спиртним, збільшується розмір пайового внеску. Але це лише розізлило депутатів, які захотіли вирішити питання кардинально.

При реалізації цієї ідеї також виникли складності. Представники МАФів звернулися до суду, влаштовували масові протести під будівлею мерії на Хрещатику, а також поскаржилися в Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету. Це дало результат. Відомство зобов'язало Київ скасувати заборону. Головна причина для цього – дискримінація. Голова Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету Олексій Хмельницький заявив, що міськрада поставила учасників ринку в нерівні умови. Торговельним мережам дозволено продавати спиртне, а МАФам – ні.

Але депутати здаватися не мають наміру. Дмитро Білоцерковець повідомив, що з 1 жовтня міські структури почнуть масово анулювати дозвільні документи у тих МАФів, які продаватимуть спиртне. Посилення торкнеться і роботи магазинів, які не зможуть продавати алкоголь після 23:00.

Новини за темою

Статистика за кількістю злочинів дійсно вражає. Наприклад, за даними правоохоронних органів, якщо в 2013 р. в Києві зафіксовано 47,4 тис. злочинів, в 2014 р. – 55,8 тис., то 2015 р. – 66 тис. Показники цього року будуть ще гірше, кажуть експерти. "Дуже багато спекуляцій останнім часом про те, що зростає злочинність і в рази збільшується кількість злочинів. Це дійсно так. За статистикою, на 30-40%. Але правда також і в тому, що ми перестали, як раніше, закривати нерозкриті злочини. Ми перестали не вносити на облік, тобто ми реєструємо всі і закриваємо тільки ті справи, за якими завершили провадження чи в яких немає складу злочину. Це дає коливання в статистиці. Крім того, реальне зростання за рахунок широкого фронту вільного обігу зброї. Крім того, війна завдає шкоди емоційному стану. І також це економічні злочини, пов'язані з низьким достатком людей. Так відбувається в Британії та США і у нас. Це питання комплексне, ми усвідомлюємо ці ризики і готові крок за кроком йти вперед", – раніше пояснював міністр МВС Арсен Аваков.

Досвід інших міст

Київ не перше місто, в якому введено обмеження на продаж алкоголю. Раніше їх прийняття схвалили в Херсоні, Ужгороді та інших містах України. У Львові заборона на продаж алкоголю з 22:00 до 10:00 діє вже шість років. І пити менше не стали.

За словами депутата Львівської міськради Ігоря Зінкевича, "як кажуть галичани, хто має можливість випити – знає, де випити". "Продавці порушують заборону, продаючи алкоголь без чека покупцям, яких добре знають. Немає проблем записати на аркуші, а вранці провести суму по касі, і ніхто цього не перевірить. Також немає проблем поїхати на заправку, яка розташована на території селищної ради на околиці Львова, і в будь-який час навіть з чеком придбати алкоголь", - говорить Ігор Зінкевич.

Чек - єдине, по суті, документальне свідчення, яким може бути підтверджено порушення. У ньому фіксується найменування товару і час його придбання. Немає чека – немає проблеми.

За 6 років невідомо жодного випадку, коли б когось позбавили ліцензії за продаж алкоголю в той час, коли це заборонено, зазначає Зінкевич. "Максимум можуть оштрафувати на 151 грн за адміністративне порушення. Позбавити ліцензії можна тільки через суд, але зібрати для цього доказову базу неможливо. Я знаю, тому що ми, "Варта-1", цим займалися. Продавець відмовляється давати чек, і все", - говорить він.

Фото з відкритих джерел

У тексті прийнятої Київрадою постанови також як найбільше покарання за порушення заборони вказано "звернення до відповідного органу ліцензування із рекомендацією про позбавлення суб'єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями".

Новини за темою

Не працює це не тільки у Львові. "У Маріуполі в 2014 р. міськрада заборонила продавати алкоголь з 20:00 до 10:00. Тоді це здавалося виправданим кроком: місто-фронт, хитка ситуація, превентивний антиаватаризм. Місяць тому я був у рідному місті. Зараз це виглядає як абсолютно дурна ініціатива. Ті, хто хоче напитися, все одно роблять це. І в центрі, і в спальних районах повно нічних магазинчиків, де вам у чорний пакет продадуть будь-який товар на полиці. Але вже дорожче, тому що треба платити за покришку кому треба", - написав у Facebook блогер Ярослав Матюшин, коментуючи рішення Київради.

Де популізм?

Чергова кампанія під популістським гаслом "За здоров'я українців" призведе до абсолютно протилежного ефекту, впевнений генеральний директор одного з найбільших виробників пива Carlsberg Ukraine Євген Шевченко.

За його словами, приміром, у Латвії та Росії "обмеження нічних продажів пива не призводило до зниження споживання алкоголю, а, навпаки, викликало збільшення попиту на фальсифікований або нелегально зроблений міцний алкоголь. Алкоголь невідомого походження продавали "з-під поли" всі охочі підзаробити, починаючи від заповзятливої бабусі і закінчуючи таксистом. Від подібних заборон трапляється ефект, зворотний очікуваному: зростання продажів міцного і найчастіше нелегального алкоголю".

"Ми вважаємо це рішення спонтанним і помилковим. З бізнесом його не обговорювали, а, відповідно, ефект від цього рішення не прораховували не тільки в плані економіки і надходжень до бюджету, але й щодо впливу на споживання та відхід ринку в тінь. Знизити споживання алкоголю можна тільки за рахунок боротьби з нелегальним ринком і контролем за виконанням вже чинних обмежень", - говорить Євген Шевченко.

Про загрозу зростання тіньового ринку внаслідок реалізації рішення Київради заявляють і виробники горілки. "Від нього потерпатиме тільки легальний продавець, але виграє тіньовий ринок", - упевнений директор ТОВ "ЛВН лімітед" (виробник продукції з торговою маркою Nemiroff) Юрій Сорочинський. - Ніякі зміни на регуляторному рівні не вплинуть на попит - пити менше не стануть, але що гірше – перейдуть на менш якісний продукт. Споживачі будуть замовляти алкоголь через інтернет, де надзвичайно велика частка тіньового алкоголю, і таксисти будуть привозити його в будь-яке місце, будь-якому замовнику. Ніхто не буде перевіряти, чи є паспорт у покупця чи ні, чи виповнилося йому 18 років".

Фото з відкритих джерел

Сорочинський підкреслює, що в "країні, де 50% ринку алкоголю перебуває в тіні, таке рішення є абсолютно популістським". "Якщо держава прагне досягти задекларованих цілей – зменшення споживання алкоголю, вона має затвердити і вести чітку державну політику. Ура-підходи не дали потрібного ефекту ані в СРСР, ані в США, а домогтися зміни ситуації можна тільки за допомогою збалансованої державної політики. Безумовно, практика обмеження часу продажу алкоголю застосовується в багатьох країнах, в тому числі й Євросоюзу, у тій же Польщі. Але запитайте, який при цьому тіньовий ринок у Польщі? Його немає! У Польщі майже сто відсотків – це легальне горілчане виробництво. Відповідно, якщо б навіть і споживач хотів, йому ніде купити алкоголь, окрім як в офіційній торгівлі. Йому простіше прийти і придбати відразу ящик у ті години, поки це дозволено", - говорить Юрій Сорочинський.

У Фінляндії та Канаді, за його словами, є державна монополія на виробництво міцного алкоголю. Його можна купити тільки в спеціалізованих магазинах, а тіньової пропозиції просто немає в природі. "І це теж приклад збалансованої державної політики".

Зазначимо, міністр агрополітики Тарас Кутовий в інтерв'ю "Главкому" заявив, що в Україні приблизно 40% горілки – з контрафактного спирту. За його словами, обсяги офіційно виробленого спирту і статистика продажів горілки не збігаються. "За правилами, ця горілка повинна бути виготовленою з офіційно виробленого спирту. Але за фактом на полицях горілки продається набагато більше", - зазначив Кутовий.

Раніше в Асоціації "Укргорілка" 112.ua повідомили, що вироблена з ухиленням від сплати податків і з "лівого " спирту" горілка займає вже близько половини всіх продажів. Тіньовий сектор з'явився і стрімко росте в сегменті слабоалкогольної продукції.

Бізнес проти

Сьогодні в Києві працює близько 6,5 тис. МАФів, з яких близько 2 тис. продають алкоголь. Саме вони можуть закритися після 1 жовтня, коли продавати спиртне офіційно буде неможливо. Зі стаціонарними магазинами буде складніше. "Близько 20-30% продажу в нічний час припадає на реалізацію алкогольних напоїв. Ба більше! Споживач додатково купує ще й закуску", – розповідає директор продовольчої мережі, що побажав залишитися неназваним.

Рішення депутатів є незаконним, продовжує співрозмовник 112.ua. Депутати не можуть запроваджувати заборони на продаж алкоголю, а можуть лише погоджувати час роботи магазину. Тому більшість рітейлерів, швидше за все, проігнорують рекомендації депутатів. "Ми реєструємо законопроект, який дозволить місцевій владі впливати на це питання", – уточнює Дмитро Білоцерківець.

Новини за темою

В одній з найбільших роздрібних мереж Metro 112.ua повідомили, що домагатимуться скасування рішення Київради за допомогою законних інструментів. "Ми як великий міжнародний ритейлер, який працює в 29 країнах світу, в тому числі і в країнах Євросоюзу, вважаємо, що такі рішення влади явно звужують можливості ведення ритейл-бізнесу. Але не тільки наші як роздрібного оператора, але й приватних підприємців, наших партнерів, які офіційно мають ліцензії на торгівлю алкогольними виробами та закуповують у нас товари для своїх роздрібних точок на місцях. Ми проти таких обмежень для легальних, цивілізованих операторів ринку. Це явне перевищення повноважень Київради. Ми будемо законослухняно виконувати рішення, якщо воно буде підписано мером і набере чинності, проте залишаємо за собою право домагатися за допомогою законних інструментів його скасування. Спільно з виробниками алкоголю ми будемо боротися за законне скасування цього рішення через прокуратуру, суд всіма легальними способами", - заявила директор з питань співпраці з органами державної влади та зв'язків з громадськістю "Метро Кеш енд Кері Україна" Олеся Оленицька.

Фото з відкритих джерел

Вона зазначає, що незручності можуть бути пов'язані не стільки із забороною вести торгівлю вночі, скільки в ранковий час. "Адже більшість підприємців приїжджають до магазину по товари в ранішній час. З восьмої вони, як правило, вже починають роботу в своїх селищах, невеликих містах. Тепер вони будуть змушені змінювати свій графік, щоб приїхати після 10:00, коли в місті активний рух, дороги завантажені. Багатьом доведеться кардинально змінювати свій графік", - зазначила Олеся Оленицька.

Великі магазини, безумовно, будуть дотримуватися заборони або будуть знаходити легальні підстави для відходу від неї, будуть відбиватися через судові рішення, але невеликі магазини і магазинчики біля дому однозначно будуть його постійно порушувати, розповів на правах анонімності один з учасників роздрібного ринку. За його словами, невеликі роздрібні точки не захочуть втрачати клієнтів. "Влітку в сезон продажу пива дискаунтери за ніч можуть становити до 20% від усього виторгу, а міцного алкоголю становлять у середньому 5%, - говорить він. – Але особливо важкою буде ситуація на кордоні із селищними радами. Уявіть, Києво-Святошинський район: праворуч від дороги в гіпермаркетах алкоголь не можна купити після 23:00, а зліва – можна, там вже юрисдикція селищної ради".

Якщо ж обмежень все ж таки будуть дотримуватися, як це частково відбувається у Львові чи Чернівцях, то це принесе додаткові доходи рестораторам. Їх продажі можуть зрости на 5-10%. "Але істотного зростання виручки все ж не буде", – вважає генеральний директор компанії "Ресторанний консалтинг" Ольга Насонова.

Обмеження часу продажу алкоголю можуть бути на руку власникам так званих дешевих наливайок. У Львові, до речі, так і вийшло. "Знаючи про заборону, турист іде туди, де йому випити по грошах, а пропозиція у Львові є на будь-який смак. У центрі міста вже не знайти жодного офісу – самі заклади, де наливають", - говорить Зінкевич. Не виключено, що цьогоріч їх кількість може істотно збільшитися і в Києві.

Олена Голубєва

Андрій Корнєєв

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>