banner banner banner

Квартирні крадіжки: На які квартири найчастіше зазіхають злодії і як від них уберегтися

Про поточну ситуацію з квартирними крадіжками розповіли правоохоронці і приватні охоронні фірми

Квартирні крадіжки: На які квартири найчастіше зазіхають злодії і як від них уберегтися
З відкритих джерел

Тетяна Святенко

Журналіст

Про поточну ситуацію з квартирними крадіжками розповіли правоохоронці і приватні охоронні фірми

Кількість квартирних крадіжок, як правило, збільшується під час сезону відпусток, вихідних і святкових днів. Саме у ці періоди люди виїжджають за місто, залишаючи житло без нагляду. Приміром, в одному з багатоквартирних будинків Києва за кілька днів липня пограбували чотири квартири. Водночас, у столичній поліції кажуть, що кількість квартирних крадіжок у Києві за рік скоротилася майже в 1,5 рази. За перші 13 днів липня, згідно зі статистикою правоохоронців, пограбували 197 квартир, тоді як за аналогічний період минулого року - 342.

Чи дійсно кількість квартирних крадіжок в столиці скоротилася, за якими схемами діють злодії, а також за якими принципами вибирають ту чи іншу квартиру для пограбування, а найголовніше, як захистити своє житло від непроханих гостей, з'ясував 112.ua.

Мовою цифр і не тільки

У Нацполіції запевняють, що за рік кількість квартирних крадіжок в Україні скоротилося на 10%. За перше півріччя 2016 р. по країні пограбували 14 тис. 893 квартири. За аналогічний період 2017 р. – 13 тис. 382. При цьому, відсоток розкриття таких злочинів зріс на 4%. Динаміка цілком позитивна, особливо враховуючи те, що в 2015 році в Україні був сплеск квартирних крадіжок.

Паралельно з цим, до редакції 112.ua звернувся киянин, який розповів, що в його будинку, в Дарницькому районі, за кілька днів пограбували 4 квартири. При цьому в будинку є й консьєрж, домофон. А поділившись цією інформацією зі своїми знайомими, наш читач дізнався, що в цей період така біда трапилася не тільки з його сусідами.

У поліції Києва 112.ua розповіли, що кількість квартирних крадіжок в столиці скорочується. Так наприклад, якщо в травні 2016 року було зареєстровано 789 крадіжок, то в травні 2017 р. – 394. У червні 2016 р. в поліцію звернулися 793 жертви квартирних крадіжок, а в червні 2017 р. – 382. А за перші 13 днів липня, як вже згадувалося, пограбували 197 квартир, тоді як за аналогічний період минулого року - 342. Тобто, згідно з офіційними даними поліції, в столиці не спостерігається навіть сезонного зростання кількості квартирних крадіжок.

Новини за темою

Звернувшись в кілька великих приватних охоронних компаній, ми дізналися, що говорити про зниження кількості квартирних крадіжок у столиці, у всякому разі, судячи з їх роботи, не можна. Швидше, навіть навпаки. Ігор Ніколенко, директор "Сіріуса", заявив, що зокрема в Києві спостерігається навіть зростання квартирних крадіжок: "Ніякого спаду немає. Можливо, просто перестали викликати поліцію. Не бачать у цьому сенсу. Але спаду точно немає, є, швидше зростання".

Роман Павлюк, експерт з безпеки холдингу "Шериф", також констатує, що кількість квартирних крадіжок не зменшилася: "Тому що кількість квартир під охороною досі залишається дуже маленькою. А злодії обирають саме такі квартири. Зараз у Києві 93-95% квартир знаходиться без захисту".

Квартирні злодії. Хто вони?

Умовно квартирних злодіїв, можна розділити на дві категорії – аматори та професіонали. Любителі, як правило, вибирають "легку здобич", тобто квартиру, яка не захищена додатковими засобами – простенькі двері і відносно дешевий замок, на нижніх поверхах - відсутність грат на вікнах і балконах. Такі злодії, потрапляючи в квартиру, беруть те, що легко винести і тут же продати. Наприклад, гроші, золото, негабаритну побутову техніку та гаджети.

А є злодії-професіонали, готові протягом декількох тижнів, а то і місяців планувати пограбування житла і жертва буде вибрана не випадково. Їх зазвичай не бентежить ступінь захисту і охорона об'єкта, вони не полізуть в першу-ліпшу квартиру заради кавоварки і ноутбука, їх цікавлять великі суми грошей, коштовності, антикваріат.

З відкритих джерел

Вкрай рідко квартирні злодії діють поодинці, завжди "працюють" групами по 2-3 людини. Буває, що серед них є жінка.

У поліції Києва розповіли, що серед квартирних злодіїв, які орудують зараз у столиці, є як українці, так і вихідці з південних країн колишнього СНД: "Вони приїжджають у Київ на кілька днів, здійснюють ряд злочинів і повертаються в рідну країну або їдуть в інше місто. Звичайно, ніде не реєструються, знімають квартири, в основному подобово. Тобто – гастролери. У таких випадках правоохоронцям досить складно знайти злочинця".

Як злодії обирають, яку квартиру пограбувати

В першу чергу "домушник" придивляється. Злочинці стежать за вікнами, звертають увагу на наявність освітлення у вікнах у вечірній час. Якщо протягом декількох днів світло в квартирі не запалювали – велика ймовірність того, що господарі поїхали з міста.

У денний час злодії можуть ходити навколо будинку, шукаючи потенційну жертву, оцінюючи, звідки можна забрати. Також вичерпним джерелом інформації про мешканців, їх достаток і графік роботи, тобто відсутність вдома, можуть стати сусіди. Злодії, представляючись працівниками комунальних служб або під приводом соцопитування, заводять розмову з "бабусями на лавці біля під'їзду" або ходять по квартирах, ну а далі справа техніки – злодій буде знати, що взимку ви купили дружині шубу, в минулому місяці відпочивали в Іспанії, а на цьому тижні поїхали на дачу. За таким же принципом злочинці "прозвонюють" квартири. Телефонні дзвінки дозволяють не тільки потрапити на довірливу балакучу сусідку, але й обчислити час, в який господаря квартири, яку вони планують пограбувати, не буває вдома. "Прозвон" – перша ознака того, що квартиру планують пограбувати", - розповідають в поліції Києва.

Злодії-професіонали працюють трохи інакше. Ретельно готуючи пограбування, вони точно знають, за чим йдуть і де лежить. За словами Павлюка, це так звані ривкові крадіжки, від яких не завжди рятує навіть охоронна сигналізація: "Охоронна сигналізація не дає злодієві достатньо часу, щоб щось вкрасти, вона створює відчуття дискомфорту на об'єкті і на об'єкт полізуть, тільки якщо будуть точно знати за чим йдуть, де воно лежить, що це таке. Просто так не підуть, це превентивний захід. Але охоронна сигналізація - не панацея, так як є замки, які розкриваються за 30 секунд, далі те, що під рукою, можна вкрасти протягом 40 секунд за 1 хвилину втікти з об'єкта. При цьому, навіть сама оперативна група, яка прибула за 2-3 хвилини, не встигне нікого затримати. Ривкові крадіжки відбуваються до хвилини".

Новини за темою

Іноді злодії діють за наводкою. В таких випадках це можуть бути не тільки заздрісники або бізнес-конкуренти, але і за словами Ніколенка, співробітники-перевертні охоронних фірм: "При підключенні сигналізації видна вся інформація про клієнта, можливі місця проникнення, коли клієнт зазвичай ставить і знімає з охорони об'єкт. Зазвичай співробітники-перевертні вибирають заміські котеджі. В цьому разі наряд буде їхати довше, а злодії будуть знати, коли саме прибуде наряд і зможуть за кілька хвилин до його прибуття покинути приміщення".

Іноді охоронці, які прибули за тривогою після пограбування, потайки беруть те, що не встигли взяти злодії.

Як захистити своє житло від пограбування

Для того, щоб уберегти своє житло від злодіїв, а нервову систему від зриву, недостатньо встановити лише броньовані двері або змінити замки – необхідний комплекс заходів.

У поліції радять на дверях під'їзду встановити кодовий замок або домофон, сторонні люди будуть потрапляти в будинок значно рідше. "Добре, коли в будинку працює консьєрж. Його робота – уважно стежити за тими, хто входить і виходить з під'їзду (особливо коли незнайомці будуть йти з великими пакетами), відрізняти "своїх" від "чужих", у разі виникнення підозр повідомляти в поліцію. На вікнах квартир, які розташовані на 1-2 поверхах, обов'язково встановити металеві грати".

Враховуючи, що більшість квартирних крадіжок відбувається через двері, злочинці вибивають серцевину замка або користуються відмичками, то варто встановити кілька дверей і бажано кілька замків. Спроба зламати кілька замків на двох дверях відніме у злочинця як мінімум багато часу і швидше за все він не буде возитися.

З відкритих джерел

Крім того, надійним способом захисту послужить охоронна сигналізація. За встановленням такої сигналізації можна звернутися в поліцію охорони або приватну охоронну фірму.

Сигналізація, як вже згадувалося, створює для злодія відчуття дискомфорту. "В основному, коли злодії чують виття сирени, зазвичай, вони розвертаються і йдуть, розуміючи, що немає часу щось винести з приміщення", - пояснює Павлюк.

Встановити охоронну сигналізацію можна індивідуально, тільки на свою квартиру, а можна об'єднавшись з сусідами: "Можна поставити весь будинок, весь під'їзд. Але при такій схемі договори будуть укладатися окремо з кожною квартирою. Є вартість щомісячної абонплати, є вартість обладнання. Середня абонплата коливається від 245 до 500 гривень, залежно від кількості датчиків і побажання щодо матеріальної відповідальності, а обладнання від 3 тис. гривень, при середній вартості 5-6 тис. гривень", - розповів Роман Павлюк.

"У разі, якщо в квартиру все-таки проникли злодії (наприклад, вхідні двері квартири відчинені, замок зламаний), негайно звертайтеся в поліцію і ні в якому разі не заходьте до приміщення: можна не тільки знищити сліди злочинців, але й потрапити на них самих", - радять правоохоронці.

Трохи інакше йде справа з тими самими ривковимі крадіжками, коли злодії йдуть за великими сумами грошей або великою кількістю коштовностей. У тому випадку, за словами Павлюка, сигналізації не досить: "Це повинна бути фізична охорона. Охоронець повинен сидіти в квартирі, щоб затримати злодія на місці. Гарантію затримання сигналізація дає тільки тоді, коли злодії не звертають уваги або не помічають сигналізацію".

Новини за темою

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>