Квартирне питання. Як Міноборони забезпечувало житлом військовослужбовців останні 5 років

Станом на початок 2018 року в черзі на отримання квартири перебуває 46,3 тис. сімей військовослужбовців. І тисячі з них чекають своє житло понад 20 років. 112.ua дізнався, як рухалася черга за останні п'ять років, де будуть жити контрактники та яким чином Міністерство оборони збирається змінити механізм забезпечення житлом військовослужбовців

Квартирне питання. Як Міноборони забезпечувало житлом військовослужбовців останні 5 років
Пресс-служба Министерства обороны Украины

Ірина Сампан

журналістка, 112.ua

Станом на початок 2018 року в черзі на отримання квартири перебуває 46,3 тис. сімей військовослужбовців. І тисячі з них чекають своє житло понад 20 років. 112.ua дізнався, як рухалася черга за останні п'ять років, де будуть жити контрактники та яким чином Міністерство оборони збирається змінити механізм забезпечення житлом військовослужбовців

Ви, напевно, хоч раз у житті чули, що ДЕРЖАВА ПОВИННА ЗАБЕЗПЕЧУВАТИ ЖИТЛОМ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ. Навіть закон такий є "Про соціальний захист військовослужбовців та членів їхніх сімей", який так і говорить “держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України". Крім цього, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їхніх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їхнім бажанням вони можуть отримувати грошову компенсацію за те житло, яке їм держава не дала. 

Україна досі користується Житловим кодексом Української РСР 1983 року. Так, з сучасними поправками, але все одно залишаються норми радянської країни з плановою економікою, в якій немає війни, немає великої кількості сімей загиблих чи поранених військовослужбовців, яка точно не думає про вступ до ЄС чи про стандарти НАТО у війську. 

За словами нинішнього міністра оборони, чисельність Збройних сил України на сьогоднішній день становить близько 255 тисяч осіб. "Тільки за останні два роки ми підписали контракти із 130 тисячами військовослужбовців – це люди, які вже воювали, які вмотивовані, які досвідчені, які пройшли підготовку…" - під час своєї крайньої поїздки до США сказав Степан Полторак.

Так, армія виросла кількісно і якісно, збільшилася кількість військовослужбовців, яких треба забезпечувати зокрема казармами чи гуртожитками, і відповідно зросла кількість офіцерів, які хочуть отримати житлове приміщення для себе і своєї сім'ї. Це природно. Є закон – дайте квартиру, нема квартири – значить мене дурять, якщо мене дурять – про яку мотивацію може йтися. За останніми даними МО, станом на початок 2018 року в черзі на отримання квартири перебуває 46,3 тис. сімей військовослужбовців. І тисячі з них чекають своє житло понад 20 років. І нікого не цікавить, де міністерство візьме 25 мільярдів гривень лише на купівлю чи будівництво квартир, якщо на цей напрямок у бюджеті відомства щороку закладають менше одного мільярда.

Що змінилося за 5 років?

Це дані Офісу реформ МО України, оприлюднені у жовтні 2016 року. Зрозуміло, що черга плюс-мінус у 45 тисяч залишалася стабільною протягом проаналізованих останніх десяти років. Експерти відзначають головні причини, чому черга рухається так повільно: радянське законодавство і система розподілу житла, неефективне використання бюджету і корупція.

Офіс Реформ МОУ

Офіс Реформ МОУ

Трохи статистики від Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ (далі - ГоловКЕУ). За останні 5 років (з 2013 р. по 2017 р.) Міністерство оборони видало 3868 квартир військовослужбовцям ЗСУ. Про це йдеться в офіційній відповіді оборонного відомства 112.ua. Закладений кошторис на будівництво (придбання житла) у 2013 р. складав 117,1 млн грн, у 2014 р. – 189,4 млн грн, у 2015 р. – 870,8 млн грн, у 2016 р. – 715,1 млн грн, у 2017 р. - 691,1 млн грн.

112.ua

В ефірі військового радіо "Армія FM" тимчасово виконуючий обов'язки начальника ГоловКЕУ ЗСУ Олександр Чергінець повідомив, що минулого року в Києві було закуплено 95 квартир. "За останні 5 років - це перше придбання житла саме у місті Києві. Це було в Подільському районі. На основі пайової участі. Частину коштів МО перерахувало в минулому році. Решту буде перераховано за рахунок бюджету цього року. Після введення в експлуатацію будинків їх передадуть гарнізону. Щодо регіонів - у нас дійсно є великі черги: це Київ, це Одеса, Львів, Вінниця теж. Щодо Вінниці, то минулого року було укладено договір МО щодо будівництва 80-квартирного будинку. Ця угода діє. Кошти є, вони сплановані у повному обсязі. Ми плануємо до кінця року ввести цей будинок в експлуатацію", - сказав він.

Тобто, квартира - це такий подарунок від держави, який, по суті, ніколи в державу не повертається. Зважаючи на досвід розвинених країн, жодна країна, окрім декількох пострадянських, не видає постійне житло у приватну власність військовослужбовцям. Система там зовсім інша, і цю концепцію українські реформатори та іноземні радники пропонують Міністерству оборони і ЗСУ.

Якщо зовсім просто, то механізм наступний. Наприклад, Велика Британія. Поки військовослужбовець перебуває на службі, він забезпечений службовим житлом. Йому не потрібно щось орендувати, канючити гроші за винайм житла, думати, що його місце в черзі зайняв хтось більш привілейований. Коли він звільняється зі служби або передислоковується, то повинен звільнити житло, в якому проживає, бо завтра туди заселиться інший військовослужбовець. А поки він служив, йому регулярно накопичуються фінансові надбавки, і в кінці служби він отримує значну суму. Він може придбати собі квартиру, звичайно, не в центрі Лондона, а десь на периферії, або може витратити гроші, на що вважатиме за потрібне.

"Якщо зробити грошові винагороди за неотримане житло військовослужбовцям незалежними від розміру сім'ї, місця служби і при цьому акумулювати їх на депозитному рахунку військовослужбовця в банку, це дозволить йому по закінченню служби отримати достатню суму грошей для придбання квартири або взяти іпотеку ще під час служби й отримати власне житло раніше. Це виключить численну чергу, збір документів, корупцію тощо", – якось пояснював британський експерт, консультант, професор Ризької бізнес-школи полковник у відставці Ґлен Ґрант. Саме він і допомогав Україні розроблювати цей проект.

Пресс-служба Министерства обороны Украины

Представники команди, які працювали з Ґленом Ґрантом стверджують, що таку "роздачу житла" необхідно перетворити на монетарну концепцію, оскільки система, яка існує зараз, – це система заробляння квартир чи якихось привілеїв, і найчастіше "кастою обраних". Не кожен офіцер може скористатися цією системою. Навіть якщо ти стоїш у черзі - є черга в черзі. Є черговики, є позачерговики, є пільговики тощо. Дочекатися квартири від держави – дуже складно. 

Цей проект поки що заморозили, однак нещодавно щось подібне говорив заступник міністра оборони України Олег Шевчук в своєму інтерв'ю: "Міноборони опрацьовує проект закону, який передбачає, що з 1 січня 2020-го військовослужбовців на час проходження служби забезпечуватимуть штатно-посадовим службовим житлом, розміщеним на території чи поблизу військових частин. Це житло закріплять за відповідними посадами, і воно не підлягатиме передачі в комунальну чи приватну власність. Також військових не зараховуватимуть на квартирний облік громадян, а з досягненням 20 календарних років вислуги вони матимуть право на одноразову грошову допомогу на вирішення житлового питання, що дасть змогу придбати власне житло. Законопроект передбачає і надання військовим компенсації кредиту на придбання житла і відсотків за ним залежно від вислуги років", - зазначив генерал-майор.

Це що стосується офіцерського складу. Військовослужбовці військової служби за контрактом будуть проживати в казармах поліпшеного планування. Власне, казарми – це ще одна болюча проблема Міністерства оборони і зокрема ГоловКЕУ. До них повернемося згодом.

У Міноборони існує також програма компенсації витрат на винайм житла для офіцерського складу. Якщо це Київ, держава повертає 3000 грн у місяць, в обласних центрах – 2250 грн/міc., в інших населених пунктах – 1500 грн/міс. Для військовослужбовців, у яких троє та більше членів сім'ї, зазначені цифри збільшуються в 1,5 рази.

Також встановлено максимальні розміри орендної плати (без урахування вартості комунальних послуг, їх військовослужбовець сплачує з власних коштів):

- у Києві: склад сім'ї одна–дві особи – 2500 грн; три особи – 3550 грн; чотири особи більше – 5300 грн;

- в обласних центрах: склад сім'ї одна–дві особи – 1900 грн; склад сім'ї три особи – 2650 грн; склад сім'ї чотири особи і більше – 4000 грн;

- в інших населених пунктах: склад сім'ї одна–дві особи – 1300 грн; склад сім'ї три особи – 1750 грн; склад сім'ї чотири особи і більше – 2650 грн.

За словами т.в.о. ГоловКЕУ Сергія Чергінця, за минулий рік по всій Україні цією послугою скористувалися близько 15 тис. військовослужбовців.

Якщо офіцери отримують деяку компенсацію від держави за винайм житла, то військовослужбовці рядового і сержантсько-старшинського складу такого права не мають. Принаймні, поки що. До Верховної Ради Міноборони направило законопроект №5027, який "має усунути таку соціальну несправедливість", пишуть ініціатори документа. Сума компенсації передбачається така ж, як і для офіцерського складу. З серпня 2016 року цей законопроект блукає по Верховній Раді, зараз у нього статус "Розгляд відкладено".

Казарми

Деякі бригади не мають своїх казарм. Після виходу з АТО вони вимушені жити в наметах. Цю інформацію підтвердив і тимчасово виконуючий обов'язки начальника ГоловКЕУ ЗСУ Олександр Чергінець.

"Важко сказати чисельність (кількість підрозділів, які не мають казарм, - ред.), це закрита інформація. Були такі випадки, що навіть після виходу з АТО деякі підрозділи проживали в наметах", - сказав він на брифінгу.

112.ua поцікавився, яку кількість казарм чи гуртожитків для проживання військовослужбовців за контрактом МО України побудували за останні 5 років, а також який кошторис закладався кожного року для покращення умов проживання військовослужбовців ЗСУ (побудова нових казарм/гуртожитків і ремонт старих). У відповідь на це ми отримали наступне: за 5 років у спеціально пристосовані казарми для розміщення військових переобладнали 20 будівель (2013 р. - 14 будівель, 2014 р. – 2 будівлі, 2015 р. – 1 будівля, 2016 р. – 2 будівлі, 2017 р. - 1 будівля).

112.ua

"Найвеличніший проект" МО 

У 2018 році Міністерство оборони планує втілити найбільший за часи незалежності України проект з будівництва житла для військовослужбовців ЗСУ. Відомство хоче побудувати 184 гуртожитки (всього 23 тисячі ліжко-місць) для контрактників. На будівництво виділили близько 2,6 мільярда гривень, з них 1 млрд грн – це кошти від реалізації конфіскованого майна, решта – це державні кошти з бюджету Міністерства оборони.

Одна будівля передбачає 2 поверхи та 125 ліжко-місць, загальна площа будівлі складатиме 1055 квадратних метрів. Гуртожитки будуватимуть на території військових частин у 21 області України (окрім Херсонської, Луганської та Черкаської області).

Для того, щоб будувати на землях Міноборони, потрібно, щоб земельні ділянки були оформлені належним чином. У своїй попередній статті ми писали, що лише 24% від усієї кількості земель оборони мають кадастрові номери. Тому місця будівництва обиралися не за принципом "де потрібно", а де це можливо. Тому Херсонська область і не потрапила до цього великого проекту. За словами представника ГоловКЕУ, Міноборони на даному етапі не має там фондів військових містечок. "Ведеться робота, ми приймаємо фонди від місцевих органів влади, коли ми заберемо ці фонди, майнові комплекси, тоді будемо вирішувати щодо будівництва", - сказав Сергій Чергінець на брифінгу. 

Пресс-служба Министерства обороны Украины

"Це буде двоповерхова цегляна будівля із двосхилим дахом із металопрофілю, розміри в плані 16,8 на 36,5 метрів, висота якої буде 11,1 метра. На кожному поверсі розміщено 6 житлових блок-секцій та кухня. На першому поверсі будівлі передбачені пральня з сушарнею. Кожна блок-секція має площу 54,5 квадратних метра, розрахована на 10 ліжко-місць і складається з двох житлових кімнат по 20 квадратних метрів кожна, туалету та душової кімнати", — зазначив представник ГоловКЕУ полковник Олександр Чергінець.

На 5 осіб у кімнаті для кожного військовослужбовця передбачено ліжко на металокаркасі, напівм'який стілець, приліжкову шафу з полицями та шафу для одягу. Очікуваний термін будівництва, прогнозує пан Чергінець, становить 7 місяців. Контрактники там будуть жити самі, без сімей.

Тендери будуть проводитися через електронну систему закупівель ProZorro, вся проектно-кошторисна та тендерна документація розміщена на офіційному сайті Міністерства оборони. Тут можна розглянуті розрахунки, схеми тощо. 

"У закупівлях, взагалі в цій системі, основні корупційні ризики, вони пов'язані з наявністю можливостей для суб'єктивного ухвалення  управлінських рішень. Наприклад, яке будівництво включати в список на цей рік, а яке не включати. От є 187 об'єктів незавершеного будівництва. Вони розподілені між п'ятьма управліннями капітального будівництва (які виступають в ролі замовника). І тут йде конкуренція за бюджетні кошти через те, що на всіх коштів не вистачить. Далі йде закупівля і йде укладання контракту. Найбільші корупційні ризики також ми виявили в текстах контрактів, де є можливість суб'єктивного прийняття рішень. Це контракти між Міноборони і приватним забудовником", - кажуть експерти з Офісу реформ МО України. 

У ГоловКЕУ пообіцяли, що за Великим проектом будуть пильно слідкувати, за процесом будівництва, якістю і термінами виконання. До моніторингу також долучилася команда волонтерів та ветеранів АТО.

Гарнізони або військові містечка

У ГоловКЕУ зазначили, що на наступний рік заплановано побудувати гуртожитки сімейного типу поблизу військових частин, і взагалі у Стратегічному оборонному бюлетені визначено завдання – розбудовувати військові містечка, щоб військовослужбовець проживав і служив в одному місці. 

Проект з реформування системи забезпечення житлом військовослужбовців, який реалізує Офіс реформ Міноборони, стартував у липні 2016 року. Зараз, як йшлося вище, цей проект заморозили. Однак редакція 112.ua отримала концепцію з реформування та побудови гарнізонів для ЗСУ на основі європейських стандартів житла для військовослужбовців, над якою працювала команда реформаторів.

Стандарти говорять: для кожної військової бази та підрозділу повинні враховувати три основні діяльності військовослужбовця – гідно жити, продуктивно працювати і тренуватися.

Зараз найгостріше стоїть питання військових містечок і належного розміщення тих військовослужбовців, які вийшли з окупованого Криму. Йдеться про Херсонську і Миколаївську області та будівництво 72-го військового містечка для військовослужбовців ВМС у Миколаєві. Однак про це, обіцяємо, буде окремий матеріал! 

А поки… "У Збройних силах України робота із задоволення потреб у забезпеченні військовослужбовців житлом організована шляхом побудови нових комплексних військових містечок. Такі об'єкти вже будуються на полігоні "Широкий Лан", що у Миколаївській області, та поблизу с. Дачне в Одеській області", - повідомляє Міноборони.

***

Радянська система роздачі квартир з її "мертвими" чергами мала би бути давно у минулому. У розвинених країнах ніде такого немає. Міністерство оборони, як і будь-яке інше українське міністерство, не може собі дозволити пустити половину свого бюджету на купівлю квартир. Іноземні радники пропонують монетарний підхід, який змінить сам механізм забезпечення житлом військовослужбовців. Як роблять покращення в Україні: "Треба збільшити фінансування". Як підходять до цього у Європі: "Треба придумати, як найефективніше використати наявний ресурс". Українські проблеми можна вирішити, але для цього треба перейти на європейське мислення. Адже наша армія ніби рухається до західних стандартів. 

Ірина Сампан

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>