Квартет центристів: Як Україні оцінювати підсумки виборів до Європарламенту

Квартет центристів: Як Україні оцінювати підсумки виборів до Європарламенту
AFP

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Минулого тижня, 23-26 травня, в країнах-членах ЄС відбулися вибори в Європарламент. Нерідко європейці пасивно беруть участь у голосуванні, ігнорують ці вибори і вважають їх другорядними, оскільки вони не стосуються безпосередньо їхніх країн. Однак у цьому році явка в деяких країнах перевалила за 50%. Мабуть, на політичну активність європейців вплинули кризові явища в ЄС, який опинився на роздоріжжі подальшого розвитку. Голові Єврокомісії Жан-Клодові Юнкеру не вдалося впоратися з проблемами нелегальної міграції і біженців, терористичної загрози, борговими проблемами учасників єврозони. Політичні переваги європейців змінилися: такі титани європейської політики, як Соціал-демократична партія Німеччини, Соціалістична партія Франції, Демократична партія Італії, Соціалістична партія Бельгії, Лейбористська партія Великобританії набрали менше голосів, ніж на попередніх виборах у 2014 р. "Велика коаліція", що складається з груп "Європейська народна партія" і "Альянс прогресивних соціалістів", де домінують помірні консерватори і соціал-демократи, втратила більшість у Європарламенті (751 місць). Займана їхніми представниками кількість місць скоротилася з 54% до 43%. Один тільки "Альянс прогресивних соціалістів" втратив 75 місць.

У той же час присутність у Європарламенті збільшили групи "Зелені", "Альянс лібералів і демократів Європи", представлені лівоцентристськими партіями екологічної спрямованості і поміркованими політичними силами, орієнтованими на середній клас, і різні об'єднання євроскептиків. Відкритим залишається питання, яким чином будуть співпрацювати різні групи в Європарламенті і як це позначиться на політиці ЄС. Залежно від результатів виборів у Європарламент формується склад Єврокомісії. Україна уважно стежить за результатами виборів до Європарламенту, оскільки від розстановки сил у цьому законодавчому органі буде залежати політика ЄС щодо агресії Росії на сході нашої країни.

Тріумф ліберал-демократів

Мабуть, найбільш результативною участь у виборах в Європарламент була у партій з групи "Альянс лібералів і демократів Європи", яка збільшила кількість місць у Європарламенті c 68 до 109. Запорукою успіху ліберал-демократів є те, що в цьому році до них приєдналася партія "Вперед, республіко" президента Франції Еммануеля Макрона і рух USR Plus колишнього єврокомісара з сільського господарства і прем'єр-міністра Румунії Дачіана Чолоша. "Вперед, республіко" зайняла друге місце на виборах в Європарламент у Франції, а USR Plus – третє місце у Румунії. Претенденти на пост голови Єврокомісії і лідери "Європейської народної партії" Манфред Вебер і "Альянсу лібералів і демократів Європи" Франс Тиммерманс підтримали ідею формування широкої коаліції в Європарламенті. Лідер "Альянсу лібералів і демократів Європи" екс-прем'єр-міністр Бельгії Гі Верхофстадт закликав своїх колег об'єднатися задля протидії популістам.

Екс-прем'єр-міністр Бельгії Гі Верхофстадт (праворуч) Reuters

Верхофстадт і Вебер вважають за необхідне збільшити кількість прикордонників на зовнішніх кордонах ЄС до 10 тис. осіб для їх охорони від напливу нелегалів, створити загальноєвропейську службу розвідки для боротьби з тероризмом, припинити переговори з Туреччиною про вступ до ЄС. Верхофстадт підтримує план Єврокомісії з розселення 160 тис. біженців з Італії та Греції за квотами в інші європейські країни. Він підтримує ідею реформування ЄС і вважає, що необхідно рухатися в напрямку побудови федеративного союзу з окремим бюджетом і міністерством фінансів для єврозони, оборонним співтовариством. "Альянс лібералів і демократів Європи" виступає за формування європейської ідентичності. Погляди Верхофстадта перегукуються з ідеєю президента Франції Еммануеля Макрона і канцлера Німеччини Ангели Меркель створити європейську армію з загальним командуванням і пропозицією Вебера заснувати Європейський валютний фонд для вирішення боргових проблем країн-членів ЄС. Нарешті, Верхофстадт, Вебер, Тиммерманс і Меркель об'єднує скептичне ставлення до президента США Дональда Трампа, євроскептиків і ультранаціоналістів, які, на їхню думку, є викликом Євросоюзу.

Лідер Альянсу лібералів і демократів Європи Франс Тиммерманс Reuters

Каменем спотикання між лібералами, помірними консерваторами і соціалістами є питання вибору нового голови Єврокомісії. "Європейська народна партія" зацікавлена в тому, щоб цю посаду обійняв її лідер Вебер за так званим принципом Spitzenkandidat, коли головою Єврокомісії стає наступник від політичної групи, що отримала найбільшу кількість місць у Європарламенті. "Європейська народна партія" продовжує залишатися найбільшою групою в Європарламенті (отримає 180 місць), а голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер є її представником. Однак "Альянс лібералів і демократів" не проти просунути на відповідальну посаду свою людину. Верхофстадт вважає, що оскільки в Європарламенті сформувався новий баланс сил і ні одна з груп не зайняла більшість місць, слід вибрати такого голову Єврокомісії, який зможе побудувати гнучку більшість незважаючи на відмінності в політичних програмах партій. Президент Франції Еммануель Макрон грає на полі лібералів і заявив, що не підтримує принцип Spitzenkandidat. В якості умови для формування коаліції Верхофстадт і Макрон можуть вимагати поставити біля керма Єврокомісії представника "Альянсу лібералів і демократів".

Лідер Європейської народної партії Манфред Вебер Reuters

"Зелені" - наріжний камінь коаліції

Однак навіть якщо Верхофстадт, Вебер і Тиммерманс досягнуть компромісу, їм все одно не вистачить євродепутатів для того, щоб сформувати парламентську більшість. Чашу терезів на свою користь може схилити група "Зелені", якій за підсумками виборів вдалося збільшити присутність в Європарламенті з 52 до 69 місць. Найбільш активно за них голосували в Німеччині, Франції, Великобританії та Ірландії, де останнім часом молодь проводить демонстрації і вимагає від влади вжити політичних кроків для захисту клімату. Близько 81% німців вимагають більш якісних дій щодо захисту клімату і довкілля. У березні 2019 р. на вулиці 220 міст Франції для участі в демонстраціях вийшли 350 тис. екологічних активістів і звинуватили уряд у бездіяльності в цій сфері. У квітні британська екологічна організація "Повстання заради виживання" закликала уряд Великобританії повністю припинити викиди вуглекислого газу в атмосферу до 2025 р. і планувала організувати акції протесту у 80 містах 33 країн світу.

Лідер Зелених Ска Келлер Reuters

Лідер "Зелених" Ска Келлер підтримує план Єврокомісії з розселення біженців в європейських країнах, поглиблення європейської інтеграції та ЄС вважає наднаціональної демократією. Вона не підтримує ідеї популістів, євроскептиків і ультранаціоналістів. "Зелені" виступають за відмову від використання вугілля і повний перехід на альтернативні джерела енергії до 2030 р., проти продажу зброї авторитарним режимам, за відрахування 0,7% від ВВП на допомогу стражденним країнам від економічної нестабільності, голоду і воєн по всьому світу. Ідеї "Зелених" в чомусь схожі з планами президента Франції Макрона щодо скорочення використання бензину та дизельного палива в цілях захисту клімату. Питання захисту клімату стоїть на порядку денному і у Верхофстадта, Вебера та Тиммерманса.

Якщо в Європарламенті буде домінувати "квартет центристів" в особі "Європейської народної партії", "Альянсу прогресивних соціалістів", "Альянсу лібералів і демократів Європи" і "Зелених", то в глобальному плані політика Євросоюзу не зміниться. Європейська інтеграція буде розвиватися в напрямку збільшення повноважень наднаціональних органів, скорочення ролі національних урядів у прийнятті рішень, продовженого виконання плану з розселення біженців, а конфлікти Єврокомісії з країнами-членами, де домінують євроскептики, будуть тільки наростати.

Піррова перемога євроскептиків

Певних успіхів на виборах у Європарламент зуміли домогтися євроскептики, що виступають за реформування ЄС, протидію міграції, припинення прийому біженців і збільшення впливу національних урядів на рішення, що приймають в Євросоюзі. Кількість місць у Європарламенті збільшать групи євроскептиків "Європа за свободу і пряму демократію" (з 45 до 54 місць), "Альянс європейських консерваторів і реформістів" (з 52 до 59 місць), "Європа націй і свобод" (з 36 до 58 місць) завдяки перемозі партій "Ліга Півночі" Маттео Сальвини в Італії, "Національного руху" Марін Ле Пен у Франції, "Партії Брекзит" Найджела Фарраджа у Великобританії. Консервативна партія "Фідес" угорського прем'єра Віктора Орбана здобула перемогу в Угорщині (призупинено членство в "Європейській народній партії"), а "Право і справедливість" Ярослава Качинського у Польщі. Польща і Угорщина перебувають у конфлікті з Єврокомісією через відмову приймати біженців та скасувати поправки в законодавство, що обмежують незалежність судової влади. На виборах у Бельгії друге місце посіла ультраправа партія "Фламандський інтерес" Тома Ван Грикена, яка виступає за створення незалежної фламандської держави і депортацію мігрантів, які не приймають місцеву культуру. Загалом євроскептики можуть зайняти 171 місце в Європарламенті.

Марін Ле Пен AFP

Це не той результат, який дозволить їм чинити дієвий вплив на прийняття рішень в Євросоюзі. Міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні та американський політтехнолог Стів Беннон (раніше працював з Трампом) збиралися сформувати впливову групу консерваторів у Європарламенті за підсумками виборів в цьому році і виступити в якості противаги традиційним елітам. Сальвіні планував домогтися проведення реформи Євросоюзу і повернути євроінтеграцію на стадію Спільного ринку. Марін Ле Пен, з якою працював Беннон, виступає за припинення виділення коштів з держбюджету на дотації країнам Східної Європи, обмеження впливу ісламу в Європі, посилення міграційного режиму. Тим не менш, їхні однодумці не перемогли в Голландії ("Партія Свободи" Герта Вільдерса), Чехії ("Пряма демократія" Томіо Окамура), в Іспанії (Vox Сантьяго Абаскаля). Не змінять посутньо співвідношення сил в Європарламенті спроби Ле Пен переконати Качинського і Орбана перейти в її групи "Європа націй і свобод", де також є "Ліга Півночі". Сумнівно, що Сальвіні і Ле Пен отримають користь від співпраці з "Партією Брекзит", яка ставить своєю метою вихід Великобританії з ЄС, але не реформування Союзу.

Наслідки для України

Навряд чи політика ЄС з українського питання зміниться на гірше в умовах домінування "Європейської народної партії", "Альянсу прогресивних соціалістів", "Альянсу лібералів і демократів Європи" і "Зелених" в Європарламенті. Верхофстадт і Тиммерманс підтримують антиросійські санкції, суверенітет і територіальну цілісність України. У січні 2019 р. євродепутат-ліберал з Литви Пятрас Ауштрявічюс закликав Європарламент зберегти і повністю реалізувати санкції проти авторитарної політеліти Росії за її агресивну політику. Вебер пішов ще далі і пообіцяв заблокувати будівництво не вигідного для України російського газопроводу "Північний потік-2", якщо стане головою Єврокомісії. У 2014 р. "Зелені" підтримали введення антиросійських санкцій.

Певні ризики для України могли виникнути, якщо б євроскептики зуміли сформувати найбільшу групу в Європарламенті і просунути свою людину на пост голови Єврокомісії або хоча б стати ланкою в коаліції "Європейської народної партії". Сальвіні та Ле Пен підтримують скасування антиросійських санкцій і виступають за зближення Брюсселя та Москви. Однак цього не сталося. Інші групи в Європарламенті відмовляються співпрацювати з євроскептиками і збираються консолідуватися для того, щоб ізолювати їх від впливу на рішення, що приймають у ЄС.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>