"КВАРТАЛьний" план: Кого восени можна чекати в партії Зеленського?

"КВАРТАЛьний" план: Кого восени можна чекати в партії Зеленського?
Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Свіжа соціологія виводить у лідери парламентських виборів партію "Слуга народу". За політпроект новообраного президента України готові голосувати 25,9% опитаних. Одна четверта частина парламенту (ба навіть більше, з урахуванням перерозподілу місць між переможцями) – це доволі ласий шмат політичного пирога. Охочих потрапити до фракції "Слуги" буде ще більше, аніж нині подано резюме на посаду речника глави держави. Ми, залучивши експертне середовище, спробували уявити, з кого складатиметься партійний список Володимира Зеленського.

Слуга двох (і більше) панів

У питанні наповнення списку Зеленським коментатори розділяються на дві групи. Перша вважає, що люди неформального опікуна новообраного президента (йдеться, певна річ, про Ігоря Коломойського) неодмінно будуть представлені в лавах його партії. Інша переконана, що цього не станеться. Або якщо Ігор Валерійович і делегує своїх емісарів, то це будуть персони непублічні. Тобто ті, хто станом на сьогодні не встиг накопичити негатив і не асоціюється з попередніми режимами.  

"Коломойський, який, за його самими словами, очолює фан-клуб Зеленського, чудово розуміє, що посилення президента можливе лише в тому разі, коли біля нього не буде нікого зі старих політиків. Бо вони, врешті-решт, і так не пропадуть, а зможуть утворити якийсь окремий проект на кшталт "УКРОПу". Але своїх, потрібних йому людей, Коломойський все-таки може просунути в команду Зеленського – так, як це вже зробив Аваков", – коментує Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму.

Новини за темою

"На місці його піарників та штабу я б тричі подумав перед тим, як включати до списку людей, які вже проявили себе на центральному політичному рівні", – додає він.

Але тут хоч думай, хоч ні, а коли лава запасних гравців закоротка, мимоволі озираєшся довкола в пошуках хоч якихось людей. "Частина чиновників і депутатів різних рівнів, які належать до "старого" політикуму, будуть присутні також у команді Зеленського, адже у нього немає достатньої кількості нових кадрів, аби "закрити" всі вакансії. Імовірно побачити у новій команді тих, які були при владі, як-от Данилюк, але не прижилися, або й людей із попередніх урядів. Бо Зеленському, аби бути менш-більш ефективним президентом, треба залучати в команду також людей із досвідом", – вважає Володимир Воля, виконавчий директор напряму "міжнародна політика" Інституту аналізу і менеджменту політики.

Загалом на цей момент почет Зеленського представляє собою клубок суперечностей, які неминуче проявляться вже невдовзі. Ми вже знаємо, що частина ЗеКоманди – це колеги Зеленського по "Кварталу-95", люди з шоу-бізнесу і медіапродюсери, які доволі вправно розкрутили свого кандидата. До цього пістрявого збіговиська в передчутті перемоги приєдналася група перебіжчиків – тих самих, кого прийнято маркувати як "старі обличчя". Присутність таких людей у новому уряді й оточенні Зеленського мимоволі стає ознакою незмінності політики України. Подібні люди, за словами керівника центру "Третій сектор" Андрія Золотарьова, можуть дискредитувати і "втопити" Зеленського.

Політичні радники Зеленського - бізнес-партнер Сергій Шефір, юрист Андрій Богдан і медійник Кирило Тимошенко Facebook Андрія Тетерука

"В українській політиці вчасно зрадити – означає передбачити. У тому, що вони пішли по штабах Зеленського, немає нічого дивного – біжать, по-перше, від чинної влади і, по-друге, бачать перспективи на парламентських виборах. Завдання Зеленського тепер – уникати людей, які були причетними до старих владних схем, договорняків та закулісних торгів", – каже експерт.

І все-таки, як визнає Золотарьов в інтерв’ю нашому сайту, "є логіка намірів і є логіка обставин. Склад команди Зеленського на виборах до ВР будуть формувати, скоріше за все, саме обставини".

Отже, якими вони є?

Скрізь Коломойський

Окрім тих законів, які будь-коли ухвалювала Верховна Рада, є й закон економії зусиль, який визначає людську поведінку: мовну, невербальну, власне, будь-яку. Якщо Володимир Зеленський задля економії зусиль захоче мати готову фракцію у Верховній Раді, йому краще за все звернутися до тієї частини політикуму, яка сьогодні орієнтується на Ігоря Коломойського. Так, це будуть все ті самі "старі обличчя", від яких його застерігають експерти, але вони позбавлять його від клопоту. Але хто є нині "людьми Коломойського" у Верховній Раді? (Власне кажучи, правильніше казати "людьми Коломойського та Авакова", адже й міністр внутрішніх справ так само входить до фан-клубу Зеленського).

Директор Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник перераховує такі реперні точки для новообраного президента:

  • Частина "Народного фронту" – та, котра орієнтується на Авакова;
  • Група "Відродження";
  • Неформальне об’єднання "УКРОП";
  • Незадоволені мажоритарники з Дніпропетровської області, котрі підтримали колись групу "Приват".

Щодо перебіжчиків з "Блоку Петра Порошенка", то серед списочників Бортник їх не бачить. Проситися до Зеленського можуть хіба що мажоритарники, говорить він.

Новини за темою

Іншої думки дотримується Ярослав Макітра – експерт Інституту соціальних технологій "Соціополіс": "В українській політиці все можливо, і в 98% тих людей, які в парламенті, не те що принципи відсутні, вони навіть не знають, що це таке, а знають одне: є посада, і за неї треба триматися".

Експерт також додає: "З тих, хто може "підставити плече" Зеленському чи перефарбуватися, може бути частина "Народного фронту", котрий як самостійна політична сила шансів на виборах не має; частина депутатів із БПП, також група людей Ігоря Коломойського, які зайшли в парламент і через "Народний фронт", і через "Самопоміч", і навіть через БПП; група "Відродження", керівництво якої має бізнес-відносини з групою "Приват"; частково й "Самопоміч". Та й багато мажоритарників, які можуть причалити до нового політичного берега вже за звичкою".         

Мажоритарники у цих розкладах – й справді ходовий товар, бо, як підкреслює Андрій Золотарьов, у них є те, чого немає у Зеленського та його команди, – вплив на місцях. Втім, конкретних імен майбутніх членів президентської фракції не називає ніхто: мабуть, час остаточно розкрити карти ще не настав.

Оголосіть увесь список

А тим часом лідери згаданих вище фракцій вже роздають аванси новообраному президенту. "В цілому ми маємо намір підтримувати Зеленського, особливо в період, коли у нього ще не буде свого представництва у Верховній Раді... Я не виключаю, що до наступних виборів в парламенті може сформуватися ситуативна коаліція для підтримки його ініціатив", – зауважує в інтерв’ю "Новому времени" співголова депутатської групи "Відродження", нардеп Віталій Хомутинник.

Віталій Хомутинник Верховная Рада

Як відомо, група "Відродження" доволі невелика, до її складу входять 24 депутати, а сформована вона була з колишніх членів Партії регіонів. Зокрема, з самого Хомутинника, а також Антона Яценка, Ігоря Шкірі, Дмитра Святаша, Валерія Писаренка, Антона Кіссе, Олександра Пресмана, Євгена Гєллєра, Віктора Бондара тощо.

"Більшість депутатів, незалежно від партійної приналежності, голосували за Володимира Зеленського як за майбутнього президента", – поділився секретом Хомутинник, котрий, до речі, пов'язаний із Коломойським спільними бізнес-інтересами. Депутата й олігарха об’єднує приватна видобувна компанія "Укрнафтобуріння", де структурам Хомутинника належать 50% (решта – Коломойському) в офшорі Deripon Commercial Limited, що контролює добувача.

Що стосується групи Авакова, то до неї, окрім його радника і де-факто речника Антона Геращенка, входять також більшість комбатів, залучених у список "Народного фронту". Це і Юрій Береза, і Андрій Тетерук, і Євген Дейдей. А також Людмила Денісова, Ірина Єфремова, Олександр Кірш, Сергій Фаєрмарк – загалом близько 10 депутатів.

Щодо ставлення самого Авакова до Зеленського, то воно є загальновідомим. Арсен Борисович обрав свого фаворита ще до першого туру виборів, не кажучи вже про другий. Характеризуючи переможця, силовий міністр відзначає у нього брак досвіду та кадрів. Зеленський "готовий розбиратися з проблемами, але водночас визнає, що в багатьох питаннях не цілком компетентний, – каже Аваков. – У моєму розумінні це означає, що він готовий делегувати повноваження. Однак тут виникає запитання: чи зможемо ми – українське суспільство – запропонувати якість еліти, якій реалізацію таких повноважень можна доручити? Адже якщо він делегує повноваження негідникам – як це відбувається в деяких серіях "Слуги народу" – це буде дуже погано для країни. Якщо черговим експатам – теж не вихід". 

Ці слова очільника МВС, сказані ним в інтерв’ю "Лівому берегу", означають де-факто дороговказ для Зеленського. А також натяк на те, де йому слід шукати команду. Проте, окрім групи Авакова та людей Хомутинника, які дружно проголосували за Зеленського, є й інші прошарки істеблішменту, готові продемонструвати власну "якість еліти".

Це, зокрема, й згадане вище міжфракційне об’єднання "УКРОП" – також невелике, проте потужне. Серед "укропівців" – Дмитро Ярош, Борислав Береза, Володимир Парасюк, Віталій Купрій, Валентин Дідич, Олександр Дубінін, Ігор Луценко, Тарас Батенко, Олександр Шевченко. Поінформовані джерела кажуть, що Коломойський особисто бере участь у цьому політпроекті: він очолює комісію партійного контролю "УКРОПу".

"УКРОП"

На нинішніх президентських виборах Коломойський відвів "УКРОПу" технічну роль: нардеп від Івано-Франківщини Олександр Шевченко, якого партія висунула у президенти, займався переважно чорним піаром проти Порошенка, а сам набрав лише 0,57% голосів. Але на парламентських виборах саме "УКРОП" може стати основою мережі структур партії "Слуга народу": якщо не у всіх регіонах, то принаймні там, де сам "УКРОП" вже має вплив і на власні структури.

"Вашингтонський обком"

Досліджувати лобі Ігоря Коломойського у Верховній Раді можна безкінечно, хоча, як говорить нам Андрій Золотарьов, "не на Коломойського, як багато хто гадає, а на людей Пінчука" буде орієнтуватися в майбутньому Володимир Зеленський.

Але на відміну від Фірташа, Коломойського і Ахметова у Пінчука немає сформованої групи "своїх" депутатів у парламенті. До олігарха тяжіє позафракційний нардеп Яків Безбах, котрий був менеджером Нижньодніпровського трубопрокатного заводу, що входить до компанії Пінчука "Інтерпайп". Безбах обирався у Верховну Раду VII і VIII скликань у Дніпрі по тому самому округу, де депутатський мандат двічі отримував сам Віктор Пінчук.

Згідно із розслідуванням "Української правди", у сфері впливу Пінчука також представники БПП Ольга Бєлькова та Павло Різаненко. Розслідувачі зазначають, що Бєлькова прийшла до парламенту з компанії EastOne, що управляє активами Пінчука. До цього вона очолювала міжнародний напрям у його фонді, в тому числі займалася освітньою програмою WorldWideStudies. У проекті брало участь ще троє чинних нардепів, які входять до міжфракційного об'єднання "Єврооптимісти": Наталія Кацер-Бучковська ("Народний фронт"), Альона Шкрум і Олексій Рябчин (обидва – "Батьківщина").

Втім, зв’язки Пінчука з "Батьківщиною" та її лідеркою Юлією Тимошенко ми зараз досліджувати не станемо, зазначимо натомість інше тісне знайомство олігарха – із впливовим американським бізнесменом Джорджем Соросом, 42-м президентом США Біллом Клінтоном та його дружиною Гілларі. Ці нюанси спонукають Андрія Золотарьова стверджувати, що під крило Зеленського активно стікатимуться депутати, "афільовані з вашингтонським та лондонським обкомом". Це "єврооптимісти", уточнює Золотарьов, доволі значна за кількістю група, яка, втім, "має невеликий коефіцієнт корисної дії, адже капіталізацію в суспільстві вони не заробили".

Нардеп Сергій Лещенко супроводжував Володимира Зеленського на зустріч з Куртом Волкером Facebook Володимира Зеленського

До складу "Єврооптимістів" належать уже згадувані вище Наталія Кацер-Бучковська, Альона Шкрум, Олексій Рябчин, а також Вікторія Пташник, Дмитро Добродомов, Олена Сотник, Іван Крулько, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Вікторія Войціцька, Вікторія Сюмар, Олександр Черненко, Єгор Соболєв, Ганна Гопко, Ігор Луценко, Оксана Сироїд тощо.

Загалом же, резюмує Андрій Золотарьов, "Зеленський чітко окреслив, з ким він співпрацювати не буде – з Віктором Медведчуком та Петром Порошенком. Щодо інших, то тут, як-то кажуть, may be".

На додачу до всіх перерахованих груп і групок політтехнолог Олександр Кочетков згадує також партію київського мера Віталія Кличка, котра розчинилася у складі "Блоку Петра Порошенка". "Ті, хто свого часу з "Удару" перейшов до БПП, вже однією ногою – на виході", а вихід їм вбачається у вигляді співпраці із Зеленським, каже Кочетков.

"Тільки-но з’явиться будь-яка можливість, з БПП бігтимуть депутати – лише знайдуть, куди. Бо такими вже є більшість наших народних обранців: звикли пристосовуватися до нових політичних умов. Тому, як тільки у Верховній Раді з’явиться якась людина чи фракція, яка представлятиме інтереси Зеленського, одразу навколо неї розпочнеться кристалізація і групування депутатів", – стверджує він.

Але, розкриваючи обійми для перебіжчиків, варто не забувати про досвід президента Петра Порошенка, котрий необачно привів у політику Міхеїла Саакашвілі. Це заключна порада від Андрія Золотарьова, котрий зауважує, що "політика – дивна річ, і ті, хто сьогодні були твоїми партнерами, вже завтра можуть опинитися у стані ворогів".

І з цим у принципі важко не погодитися.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>