Курс на другий тур: Кого підтримають виборці

Курс на другий тур: Кого підтримають виборці
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

За уточненими даними Національного екзит-полу, трійка лідерів на президентських виборах лишається незмінною: попереду Володимир Зеленський із 30,6% підтримки, за ним – Петро Порошенко із 17,8%, а замикає ряд переможців Юлія Тимошенко із 14,2% рейтингу.

Що стосується ЦВК, то хоча в Центрвиборчкомі опрацювали лише три чверті протоколів, тенденція простежується та сама, і, згідно з нею, до другого туру виборів потрапляють Зеленський та Порошенко. Решті ж лишається тільки переживати поразку. Тихо або бурхливо – це вже залежить від політичного темпераменту та особистих амбіцій.

Не перша шлюбна ніч

Власне, майже всі учасники цьогорічних перегонів – досвідчені політики. А це означає, що вони вміють стримувати емоції та робити веселу міну, коли погана гра. Не володіє таким мистецтвом поки що тільки Володимир Зеленський. Але його перше місце й не вимагає стриманості – кандидат може випромінювати цілком щиру радість.

Новини за темою

"Почуваюся нормально, є невелике хвилювання, я ж людина. Поруч зі мною моя дружина, мої друзі... Це просто дуже велика відповідальність. Я розумію, що це таке, ця відповідальність", – запевняв Зеленський мас-медіа. І додає: йому "однаково", хто з кандидатів вийде з ним до другого туру. "Слава Богу, це не я вирішую, а народ України", – говорив він.

У штабі Петра Порошенка панували, звісно, інші настрої. "Я критично і тверезо розумію той сигнал, який суспільство подає сьогодні чинній владі. Це є суворим уроком для мене і для всієї нашої команди. Це є абсолютно серйозний привід для ретельної роботи над помилками, допущеними протягом останніх років", – сказав глава держави.

І не втримався від того, щоб не закцентувати на наболілому: "Точно не Порошенка вони (росіяни) хотіли бачити в другому турі. Нічого в них не вийшло. Дозвольте висловити припущення, друзі та недруги з Росії: українці так само зламають вам сценарій і другого туру. Побачите", – пообіцяв Порошенко.

А щоб гарантовано виграти другий тур, чинний президент готовий вдатися до "глибокого та предметного діалогу з тими, кого не зміг переконати перед першим туром".

Але другий тур відбудеться лише за три тижні. Увесь цей час кандидатка з "бронзою", тобто Юлія Тимошенко, використає, найпевніше, для просування головної тези: насправді перемогла вона, але цю перемогу в неї вкрали.

"Покладатися в країні без демократії, без справжньої соціології, із мільярдними ресурсами, які викладено на підкуп виборців", можна тільки на протоколи дільничних та окружних виборчих комісій, стверджує Тимошенко.

"Доля другого місця президентських виборів залишатиметься невизначеною до підрахунку протоколів з мокрими печатками", – ще раз наголосила вона під час першої післявиборчої прес-конференції в Києві.

Чи означатиме це, що після офіційного рішення ЦВК (на чию би користь воно не було) Юлія Володимирівна заспокоїться? Не обов’язково. Тимошенко звертає увагу на те, що екзит-пол, проведений партією "Батьківщина", вивів саме її на друге місце. А тому обіцяє організувати і паралельний підрахунок голосів "з кожної дільниці".

Для цього штаб Тимошенко отримуватиме "копії протоколів в електронній формі", а відтак демонструватиме їх суспільству. Що буде в тому випадку, якщо дані ЦВК та "Батьківщини" знову не збігатимуться, поки невідомо.

Паралельний підрахунок голосів обіцяє й кандидат, що посів четверту сходинку, – Юрій Бойко. Проте лідер "Опозиційної платформи – За життя" наголошує на "законних методах" такого обчислення. "У нас завжди є заниження на екзит-полах, тому що люди просто бояться говорити.

Я впевнений, що під час підрахунку голосів ми будемо мати додаткові резерви. Ми не знаємо, скільки це буде, але вже зрозуміло, що приблизно 20% людей, яких опитували, відмовлялися відповідати, за кого вони проголосували, і ми вважаємо, що там саме наші голоси", – говорить він. При цьому Юрій Бойко зазначає, що задоволений результатами екзит-полів, і додає, що одразу після президентських виборів його сила розпочинає підготовку до парламентських виборів.

Володар п’ятого місця Анатолій Гриценко, який отримав трохи більш ніж 7% підтримки від опитаних виборців, не давав оцінок екзит-полам. Він лише зазначив, що його команда доклала зусиль для того, щоб волевиявлення було чесним та прозорим.

А ще Гриценко наголосив: у другому турі він за жодних обставин не голосуватиме за Петра Порошенка. Цим самим Гриценко актуалізував дуже важливе питання: до кого перейдуть голоси електорату, що підтримав кандидатів, які не змогли вийти до другого туру?

Хто куди, а хто – в нікуди

Політтехнолог Михайло Подоляк пропонує подивитися на карту країни, де підтримка Володимира Зеленського розповсюджується рівномірно, а підтримка Петра Порошенка є скупченою в окремих регіонах. "Довкола Зеленського неодмінно відбудеться позитивна консолідація", – пророкує Подоляк на своїй ФБ-сторінці.

Там же, у соцмережі, прогноз робить і депутат попередніх скликань, колишній соратник Тимошенко Андрій Шкіль. "Частково голоси (за кандидатів, що програли) перейдуть до Зеленського, частково – до Порошенка, але більшість не перейде нікому, бо виборці не прийдуть на дільниці", – пише він.

Те, що частина виборців проігнорує другий тур, не виключають й інші політологи. Деякі додають, що потенційний електорат Порошенка мобілізується перед лицем загрози.

Новини за темою

Заступник директора Інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко теж переконаний у тому, що пряма вказівка кандидата, який програв, не справить на виборця великого враження. Політики, що зійшли з дистанції, можуть закликати голосувати за кого завгодно, але рішення зрештою ухвалюватиме кожен сам.

"Що стосується безпосередньо того, до кого відійдуть голоси, то все залежатиме від головних меседжів, які прозвучать протягом трьох найближчих тижнів", – говорить він.

"Для мене неоднозначною є ситуація з тим, – каже Петренко, – куди, наприклад, перейде електорат Бойка чи Вілкула. З одного боку, це начебто електорат Зеленського, тому що він більшою мірою орієнтується на Східну Україну. Але це не зовсім так, бо серед виборців Бойка та Вілкула – чимало представників старшого віку, для яких важливим є політичний досвід і які не віддадуть просто так голоси зовсім новій людині. Не виключаю того, що частина цього контингенту голосуватиме за Порошенка, але інша частина просто не прийде на вибори".

"Не все так просто й з виборцями Гриценка. Вони можуть проголосувати за Порошенка, реагуючи на ділему "патріот – не патріот", – веде далі Петренко. Стосовно Юлії Тимошенко він говорить так: у неї, безперечно, найбільш дисциплінований електорат, але вона навряд чи чітко озвучить свою позицію.

Тобто її виборцю доведеться обирати самому, за кого йому голосувати. "Не виключаю, що за умови правильно сформульованих меседжів Порошенко зможе Юлин електорат перетягнути", – резюмує експерт.

Певною мірою з ним солідарний і колега по цеху – голова Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "Патріотичний електорат Тимошенко та Гриценка може бодай частково відійти до Порошенка, цього я не виключаю", – каже він. – Але такого розкладу буде замало, щоб зрівнятися з показниками першого туру, які продемонстрував Зеленський. Чому замало? Тому що якщо певний прошарок виборців 31 березня голосував за інших кандидатів, це означає тільки одне: риторика Порошенка їх не вразила".

"Йдемо далі, – продовжує Карасьов. – Візьмемо електорат Смешка. Це також протестний електорат, він вмотивований так само, як і виборці Зеленського, але все це – старші люди. Вони навряд чи перейдуть до Порошенка.

Тепер Ляшко. Так, його симпатики можуть частково перетекти до Порошенка. Те саме, до речі, стосується і Бойка. Тобто шанси у Порошенка лишаються. І про однозначну й гарантовану перемогу Зеленського я би не говорив".

З іншого боку, він вказує на нюанс, який випадає з поля зору багатьох. Кандидатам, які брали участь у виборах і програли перший тур, не так просто буде агітувати своїх прихильників підтримати когось іншого.

Адже на кону – парламентські вибори, і партійним лідерам необхідно тримати марку й не розпорошувати свої лави, віддаючи виборців потенційним суперникам. Інакше восени нинішнього року вони зіткнуться з неприємною реальністю: їхній електорат, як виявиться, розтягнуто переможцями.

"Тут треба бути дуже акуратними, в цьому й проявляється мистецтво політики", – говорить насамкінець Карасьов.

Майдану "За Юлю" не буде

Власне кажучи, мистецтво політики й змушує Юлію Володимирівну вдавати наразі жертву несправедливості й вимагати від влади та соціуму визнати її перемогу в першому турі.

Таку думку провадить цитований вище Богдан Петренко. Він стверджує, що стратегічно лідерка "Батьківщини" діє правильно, бо в будь-якому випадку – незалежно від того, мали місце фальсифікації чи ні – їй треба розганяти хвилю.

Це необхідно Тимошенко хоча б у контексті майбутніх парламентських виборів, переконаний експерт.

Новини за темою

Імідж головної опозиціонерки, яку переслідує влада, ще не раз стане їй у нагоді. Але річ у тім, що нині засоби масової інформації вже мислять категоріями другого туру, де участь беруть Порошенко та Зеленський.

Тобто не Тимошенко визначає інформаційний порядок денний. "Новина про те, що Юлія Володимирівна зібрала якийсь мітинг (під ЦВК чи деінде), може мати місце, але вона не буде на перших шпальтах, бо для мас-медіа – це вже вчорашній день", – каже Петренко.

А Вадим Карасьов додає, що потужні протестні акції могли виникнути в тому випадку, якби програв Зеленський. Бо тут махінації з голосами були би надто очевидними і це обурило би соціум, незалежно від його ставлення до вказаного персонажу.

Юлія Тимошенко на роль подібного каталізатора не тягне. Крім того, вона й сама не зацікавлена у збуренні народних мас, адже її мета лежить в іншій площині.

"Враховуючи, що ми рухаємося до парламентсько-президентської республіки із сильним прем’єром, Юлія Тимошенко має можливість отримати добрі шанси в наступному парламенті. Для неї нічого ще не закінчилося – все тільки починається", – зазначає Карасьов.

У цьому самому ключі він трактує й інформацію, поширену нардепом Мустафою Найємом про об’єднання зусиль Зеленського і Тимошенко в другому турі виборів.

Об’єднання із Зеленським – це серйозний приціл на парламентські вибори. "Багато що зараз залежатиме від того, що запропонує Зеленський партнерам задля перемоги в другому турі", – підсумовує Карасьов.

І, схоже, має рацію. Можливо, питання "Кому перейдуть голоси кандидатів, що програли?" слід переформулювати на "Хто готовий отримати голоси кандидатів, які програли?". І передусім, хто здатен "подбати" про голоси Юлії Тимошенко, чий електорат, як вже було сказано, відзначається неабиякою дисциплінованістю.

Як пише у своєму Телеграм-каналі Найєм, Володимир Зеленський та Юлія Тимошенко буцімто перебувають на порозі підписання меморандуму про створення парламентської коаліції.

За словами депутата, головне завдання цієї коаліції – зміна законодавства і впровадження двотурової системи парламентських виборів, за якою "партія, яка виграє, отримує 51% місць у парламенті, формує більшість і, відповідно, склад Кабінету міністрів".

Щоправда, в штабі Володимира Зеленського подібний інсайд назвали маячнею. Можливо, так і є. Але те, що активні торги всіх з усіма тривають вже нині, не підлягає сумніву. Власне, торги почалися ще ввечері 31-го, коли соціологи обнародували висновки екзит-полів.

Чим завершаться подібні перемовини? Про це ми дізнаємося за три тижні. Можливо, саме тоді й стане по-справжньому гаряче.

Наталія Лебідь

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>