Курс гривні в 2019 році: З дальнім прицілом на 29

Курс гривні в 2019 році: З дальнім прицілом на 29
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Нову кредитну програму МВФ українська влада чекала так, як не чекають найдорожчого гостя. Від цього залежало багато – настрій інвесторів і, головне, – курс гривні, який почав просідати. МВФ не підвів: перший транш на 1,4 млрд доларів виділили, курс гривні зміцнився, але експерти кажуть, що це ненадовго.

18 грудня МВФ схвалив нову кредитну програму SBA (stand-by arrangement) на суму 3,9 млрд доларів (14 місяців), за яку влада боролася до останнього, намагаючись пом'якшити умови, але все ж "прогнулася під мінливий світ" з досить неприємними умовами – подальше зростання ціни на газ для населення, відмова від вельми прогресивного податку на виведений капітал і зниження податкового тягаря в цілому, обмеження зростання зарплат держслужбовців і бюджетників, продовження зачищення банківської системи тощо.

Перший транш на 1,4 млрд доларів надійшов вже через кілька днів, що стало приводом для переможних реляцій про зростання золотовалютних резервів до п'ятирічного максимуму – 20,1 млрд. Того ж дня Світовий банк надав Україні гарантії в розмірі 750 млн доларів, що допоможе в 2019 році залучити капітал на міжнародних ринках.

Позитивне рішення МВФ (щодо кредиту SBA), а також Світового банку (щодо гарантії) заспокоїло фінансовий ринок і спровокувало зміцнення гривні – за тиждень з середи, 19 грудня, гривня зміцнилася на 42 копійки.

Новини за темою

Залежність від підтримки МВФ залишається значною. Фактор продовження співпраці України з МВФ дає оптимізм для бізнесу в питанні економічної стабілізації. "В 2019-2020 роках необхідно буде здійснити значні виплати за зобов'язаннями попередніх урядів. У цій ситуації відновлення кредитування МВФ – не просто рішення стабільності вітчизняної валюти, але і важливий сигнал для іноземних інвесторів: з Україною можна продовжувати співпрацю", – зазначає генеральний директор рейтингового агентства "Євро-Рейтинг" Григорій Перерва.

Фактори впливу

Разом з тим на курс нацвалюти в поточній перспективі впливає безліч інших факторів. До позитивних факторів варто віднести: збереження помірних темпів економічного зростання, наявність відносно сприятливої кон'юнктури на продукцію вітчизняних експортерів, зміцнення золотовалютних резервів тощо. "В 1-му півріччі є підстави очікувати, що збережуться перші дві тенденції, що повинно забезпечити відносну стабільність гривні щодо світових валют", – вважає Перерва. Найважливішу роль у забезпеченні курсу нацвалюти шляхом обов'язкового продажу 50% валютних надходжень підприємств має рекордний урожай зернових.

За словами Дмитра Чуріна, голови аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital, багато в чому на курс нацвалюти в зимовий період буде впливати обсяг імпорту енергоносіїв. Відповідно, при відносно теплій зимі обсяг імпорту природного газу буде меншим і витрати валюти на ці цілі будуть меншими. Також ми бачимо позитивні тенденції на ринку палива, де падіння ціни на нафту на світових ринках відіграє позитивну роль для України як імпортера нафтопродуктів.

Новини за темою

На жаль, негативних для курсу нацвалюти факторів впливу також вистачає. До таких експерти відносять насамперед передвиборчу кампанію і пов'язані з нею ризики посилення нестабільності. "У короткостроковій перспективі різко негативний вплив можуть спричинити ескалація військових дій на сході, а також непередбачуваний результат виборів або подальші протести, які переходять в явну агресію", – підкреслює Григорій Перерва.

Також потрібно враховувати волатильність світової економіки і високі ризики настання у перспективі року-двох глобальної економічної рецесії, про що не раз попереджав МВФ. Ймовірність того, що в середньостроковій перспективі проблеми у світовій економіці позначаться на ситуації в Україні, досить висока. Її прояви почнуть позначатися на нашій країні з лагом у 6-12 місяців, але вони відіб'ються на курсі миттєво. 

До того ж статистика платіжного балансу свідчить про сильні "перекоси" у зовнішній торгівлі, а також про залежність країни від зовнішніх позик і грошових переказів від трудових мігрантів. За даними Держстату, в січні-жовтні 2018 року негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами збільшилося на 66,6% порівняно з аналогічним періодом 2017 року і становило 7,95 млрд доларів.

"Будь-які внутрішні потрясіння або загострення ситуації на зовнішніх товарних/фінансових ринках може призвести до формування ажіотажного попиту на валюту на внутрішньому ринку. При тому, що можливості НБУ щодо підтримання пропозиції валюти обмежені", – зазначає Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.

Курс гривні - 2019

Як зазначає партнер, глава департаменту "форензик" компанії Kreston GCG Артем Ковбель, отримання траншу МВФ не спричинить різко позитивного впливу на курс, тобто чекати серйозного зміцнення гривні і падіння долара не варто. "Позитивний ефект буде нетривалим: до кінця грудня очікується зростання гривневої ліквідності в приватному секторі (бонуси в державному і приватному секторах), а в січні – відшкодування з ПДВ, погашення єврооблігацій і великі платежі, що посилить тиск на курс гривні", – додає Шулик.

Новини за темою

У наступному році гривня буде падати, питання лише в термінах і темпах. У нинішніх умовах це природний процес, який закладено у держбюджеті-2019 (курс 29,4 грн/дол. на кінець року).  

Експерти очікують, що в найближчій перспективі (1-й квартал 2019 року) курс не перевищить 28,8 грн/дол. Як прогнозує Дмитро Чурін, середній курс гривня/долар у 1-му кварталі року буде в діапазоні 28-28,8 грн/дол.

"Незважаючи на значну кількість потенційно негативних факторів, я не очікую, що в 1-му кварталі буде подолано рубіж у 28,5-28,7 грн/дол. Існує висока ймовірність, що до кінця кварталу долар буде залишатися в коридорі 27,5-28 грн/дол." – вважає Григорій Перерва.

За словами Віктора Шулика, є кілька сценаріїв розвитку ситуації. "Оптимістичний передбачає відносну стабільність операційного середовища, а також продовження співпраці з МВФ. Базовий сценарій передбачає обмежене співробітництво з МВФ та іншими кредиторами (максимум два транші в рамках програми SBA до кінця 1-го кварталу; кілька позик/гарантій від Європейської комісії, Світового банку), "завислу" ситуацію в судах і часткове рефінансування поточної заборгованості при відносній стабільності товарних ринків. Песимістичний сценарій передбачає різке погіршення зовнішніх умов. Навіть при оптимістичному сценарії гривня в середньому може ослабнути на 3-5% від її поточних значень, при базовому – на 7-8%. Песимістичний сценарій передбачає різку зміну зовнішніх умов, що може призвести до критичних відхилень курсу (на 20% і більше). Найбільш вірогідним для 1-го кварталу я вважаю базовий сценарій", – каже експерт.

Утім, як зазначає Артем Ковбель, підвищення курсу до 29 грн/дол. і навіть вище все ж можливо. "Тут, знову ж таки, впливають сезонні фактори: з початком року приплив валюти в країну скорочується. Це відбувається тому, що експортери отримають першу валютну виручку 2019 року в останній декаді січня, а то й на початку лютого. До тих пір, поки це не відбудеться, гривня буде просідати. Також потрібно пам'ятати, що в 2019 році Україна повинна виплатити великі суми зовнішнього боргу, що може додатково послабити гривню. Але тут на допомогу приходить транш від МВФ, який якраз і повинен компенсувати нестачу валюти всередині країни після оплати боргів. Тому падіння національної валюти не повинно бути критичним. Але це, знову ж, за відсутності інших важкопрогнозованих негативних факторів. Нарешті, причиною ослаблення гривні в 2019 році можуть стати президентські вибори. Багато залежить від того, в якій атмосфері вони відбудуться і чи не спричинять за собою соціальної чи будь-якої іншої напруги", – наголошує експерт.

Зі свого боку Мінекономрозвитку оприлюднило медіанний консенсус-прогноз щодо курсу гривня/долар – 30,42 грн/дол. на кінець 2019 року, до 32 грн/дол. у 2020 році і до 33,8 грн/дол. у 2021-му.

Юрій Григоренко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>