banner banner banner

Кульгає якість: Чому торгівля з ЄС стрімко падає, незважаючи на ЗВТ

Українські товари на європейських ринках поки що не конкурентоздатні

Кульгає якість: Чому торгівля з ЄС стрімко падає, незважаючи на ЗВТ
Фото з відкритих джерел

Українські товари на європейських ринках поки що не конкурентоздатні

 

Нинішня зима стала для української зовнішньої торгівлі патовою. Згідно з офіційною статистикою, оприлюдненою минулого тижня, за січень 2015 р. експорт товарів склав 2984,2 млн дол., імпорт - 3009,3 млн дол. Порівняно з січнем 2014 р. експорт скоротився на 31,2%, або на 1354,2 млн дол., імпорт - на 33,4%, або на 1512,2 млн дол. Від'ємне сальдо торгівлі при цьому склало 25,1 млн дол. Але, слід зазначити, що в січні 2014 р. від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі становило 183,1 млн дол.

Негативна динаміка експорту пояснюється, перш за все, погіршенням торгівлі з основними країнами-партнерами, зокрема Росією і Європейським Союзом. За даними Держслужби статистики, обсяг експорту товарів у країни ЄС за підсумками січня склав 1071,7 млн дол., або 35,9% від загального обсягу експорту. Порівняно з аналогічними періодом минулого року цей показник скоротився на 31%, незважаючи на наявність торговельних преференцій між країнами. У свою чергу експорт у Росію скоротився на 60,3% порівняно з січнем 2014 р. і склав 293,4 млн дол.

Скорочення обсягів торгівлі відбулося практично по всім стратегічним товарним позиціям. Наприклад, в січні 2015 р. торгівля живими тваринами скоротилася на 43%, рослинницькими товарами – на 14%, мінеральними продуктами – майже на 56%. Продажу товарів хімпрому зменшилися на 17%, полімерами – практично вдвічі, текстилем – на 28%, взуттям – майже на третину. Падіння спостерігається і в таких галузях, як машинобудування, приладобудування та оптичні прилади.

Криза не на допомогу

Основною причиною падіння експорту, на думку експерта Інституту суспільних досліджень Христини Аврамченко, стала погіршується загальна економічна ситуація. "Падіння ВВП спостерігається вже вісім кварталів поспіль - з третього кварталу 2012 р., за винятком IV кварталу 2013 р. Майже всі види економічної діяльності демонструють негативну динаміку, крім сільського господарства (за підсумками 2014 зростання на 2,8%)", - пояснює вона. Загострення військового протистояння на сході України призводить до руйнування об'єктів промисловості і транспортної інфраструктури, що також негативно впливає на торговельні відносини і розвиток економіки в цілому, а також погіршує сприйняття України як надійного партнера, на якого можна розраховувати в стабільному постачанні продукції.

Новини за темою

Однак, окрім кризи, зовсім неочікуваним і практично критичним стало падіння торгівлі з країнами Європейського Союзу, незважаючи на торговельні преференції і надії як населення, так і провідних економістів.

Європейський удар

Падіння експорту в ЄС в січні склало 31%, або 481 млн дол. до рівня в 1,071 млрд дол. Основний внесок в падіння внесли зернові та олійні культури (32% і 10% від загального падіння відповідно), а також залізна руда (18%) та чорні метали (14%), говорить аналітик інвестиційної компанії Eavex Capital Іван Дзвінка. Поставки зерна в ЄС відносно січня 2014 р. скоротилися на 55% - до 1,248 млрд дол. "Зниження експорту зернових частково пояснюється падінням цін на світовому ринку. Але, судячи з масштабів падіння - більш ніж наполовину - повинні бути суб'єктивні кон'юнктурні причини, крім цінових коливань, згідно з яким скоротилися і обсяги поставок агропродукції в ЄС", - говорить він.

Нагадаємо, світові ціни на основні види сільгосппродукції, зокрема зернові, протягом року знизилися приблизно на третину. Масло подешевшало приблизно на 10%. Трейдери об'єктивних причин падіння обсягів експорту не називають, припускаючи, що погіршення торгівельних показників пов'язане з тим, що експортери вичікували зростання світових цін, щоб збільшити дохід. Однак, такий крок виглядає нелогічним. Оскільки при стрімкому зростанні курсу долара у січні відправляти товар на експорт – кращий спосіб заробити.

"Ми не змінювали умов поставок. Здійснювали відвантаження за наміченим графіком", - повідомив 112.ua на умовах анонімності трейдер великого агрохолдингу. Те ж саме підтвердили і в декількох трейдингових структурах, зазначивши, що падіння обсягів могло спровокувати скорочення попиту на агропродукцію в ЄС. "Слабкий попит і падіння світових цін на сільськогосподарську продукцію – ще одна причина скорочення торгівлі з Україною", - каже Христина Аврамченко.

Новини за темою

За її словами, українські товари на європейських ринках не конкурентоспроможні. "Україна ще не адаптувала своє законодавство у сфері технічного регулювання, санітарного та фітосанітарного регулювання до законодавства ЄС. Тобто на сьогодні український виробник, звертаючись за сертифікатом якості в державні органи, не може його використовувати, як підтвердження якості своєї продукції в ЄС", - пояснює експерт.

Власниця агрокомпанії "Зоря" в Житомирській області Ірина Костюшко каже, що пересічному аграрію на ринок ЄС вийти не так-то просто, навіть при наявності високоякісної продукції. За її словами, з більш ніж 20 комунікацій з потенційними європейськими партнерами спрацьовує тільки одна.

Більш ніж подвійне падіння торгівлі по руді (на 51%) пояснюється, за словами Івана Дзвінки, практично двократним падінням цін на сировину за даний період. Падіння металургійної продукції на 20% - результат зниження цін на металопродукцію на 25-30%, що було частково компенсовано зростанням обсягів поставок в регіон. 

Незважаючи на загальне падіння, слід зазначити, що європейці виявилися вельми зацікавленими в українських технологіях і, що цікаво, тваринах. Зокрема, згідно зі статистикою, поставки живої худоби і продуктів тваринництва в Європу зросли на 38%, постачання круп і борошна – на 29%, на 35% зросли поставки виробів з каменю та гіпсу, на 28,4 – продажу дорогоцінних і напівкоштовних каменів. На 16,4% зросли продажі в ЄС транспортної техніки, зокрема постачання наземного незалізничного транспорту зросли в 5 разів. Ще на 130% зросли поставки годинників і музичних інструментів.

Виходи з ситуації

Експерти відзначають, що ситуація може як збільшитися, так можливо її і поправити, незважаючи на скромні показники січня. "Незважаючи на дію автономного преференційного торговельного режиму ЄС для українських товарів з 23 квітня 2014 р., згідно з яким ставки зборів та обсяги тарифних квот відповідають рівню тарифної лібералізації, передбаченому відповідними положеннями Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, експорт в ЄС зріс за підсумками 2014 р. на 2,6%, або на 431,2 млн дол. порівняно з 2013 р., але вже наприкінці 2014 р. почав скорочуватися", - наводить приклад Христина Аврамченко.

Новини за темою

Автономний преференційний торговельний режим дозволяє зменшити вартість українських товарів у ЄС за рахунок скасування мит. З іншого боку, девальвація гривні також сприяє зменшенню вартості українських товарів. Однак, цього недостатньо. Крім ціни важливо забезпечити належну якість товару і необхідно, щоб був попит на нього.
Оскільки Україна переважно експортує сировинні товари в країни ЄС, обсяги поставок сильно залежать від зовнішніх факторів. Девальвація євро посилила конкурентоспроможність європейських товарів, а також перевиробництво сільськогосподарської галузі в ЄС сприяє зменшенню попиту на товари українських виробників.

"Для зростання поставок в ЄС в майбутньому необхідно прискорити перехід до європейських і міжнародних стандартів якості і швидше адаптувати українське законодавство до законодавства ЄС", - каже Аврамченко. Більш того, на думку президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, аграріям важливо сконцентруватися на переробці сировини всередині України, щоб постачати вже готову продукцію в ЄС і зайняти свій сегмент на цьому ринку.

Марина Мурга, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>