Куди йде сміття, яке ми сортуємо?

З 1 січня 2018 року відповідно до ст. 32, Закону України "Про відходи" українців офіційно зобов’язали сортувати сміття. З жовтня того ж року набула чинності зміна в ДБН з проектування житлових будинків, якою було скасовано обов'язкове проектування сміттєпроводів в багатоповерхових житлових будинках при їхньому новому будівництві або реконструкції. Національна стратегії з управління відходами говорить нам, що обсяг захоронення твердих побутових відходів на сміттєвих полігонах повинен скоротитися з 95% (у 2016 році) до 50% у 2023 році і до 30% у 2030 році. Та на практиці, за 2018 рік показник скоротився лише на 1,2%. Незважаючи на закони, Україна суттєво відстає від більш розвинених у плані сортування й переробки сміття країн Європи. Чому? Спробуємо розібратися.

Куди йде сміття, яке ми сортуємо?
Журнал Про|стір

Ірина Шостак

Журналістка

З 1 січня 2018 року відповідно до ст. 32, Закону України "Про відходи" українців офіційно зобов’язали сортувати сміття. З жовтня того ж року набула чинності зміна в ДБН з проектування житлових будинків, якою було скасовано обов'язкове проектування сміттєпроводів в багатоповерхових житлових будинках при їхньому новому будівництві або реконструкції. Національна стратегії з управління відходами говорить нам, що обсяг захоронення твердих побутових відходів на сміттєвих полігонах повинен скоротитися з 95% (у 2016 році) до 50% у 2023 році і до 30% у 2030 році. Та на практиці, за 2018 рік показник скоротився лише на 1,2%. Незважаючи на закони, Україна суттєво відстає від більш розвинених у плані сортування й переробки сміття країн Європи. Чому? Спробуємо розібратися.

Дехто думає, що агітація за сортування відходів нав’язується суспільству певною групою екологів чи еко-фанатиків. І взагалі кожен громадянин демократичної країни сам може вирішувати: хоче він сортувати чи ні. Так, звісно. Єдине що, обираючи варіант "Ні" ми повинні розуміти усю відповідальність за наслідки свого рішення.

Я не сортую сміття і не хочу. І що?

"В Індонезії знайшли померлого від пластику кита", "У шлунку мертвого клюворила знайшли 40 кілограмів пластикового сміття", "8 кілограмів сміття знайшли у шлунку чорного дельфіна", — це лише кілька гучних заголовків, за кожен з яких людина має відчувати провину.

Сміття знаходять у шлунках тварин U.S. Fish and Wildlife Service

Якщо ви вирішили для себе, що не хочете сортувати сміття, адже не сортувати насправді легше, то маєте усвідомлювати усі можливі наслідки подібної бездіяльності:

 1. Переповнені офіційні полігони та поява сотень стихійних.
 2. Органічні відходи розкладаються набагато швидше, аніж картонні коробки (3 роки), фольга (до 100 років) та скло (1000 років).
  Як довго розкладаються різні відходи 112.ua

  Тож через відсутність сортування цінних ресурсів, які б могли стати чудовою вторинною сировиною для компаній, що займаються переробкою, звалища будуть продовжувати збільшуватись та накопичувати гори складного у розкладі сміття.

 3. Українські підприємства будуть далі закуповувати вторсировину за кордоном, в той час як вітчизняний ресурс продовжить накопичуватись на полігонах.

За підрахунками екологів, у твердих побутових відходах в середньому може міститися до 40% цінних матеріалів. І, враховуючи, що переважна більшість людей обирає для себе варіант "не сортую" — навіть корисні відходи йдуть в загальний контейнер, а вже звідти на звалище.

 1. З огляду на збільшення кількості стихійних звалищ (терикони, каньйони, ями, урвища, могильники), екологи зазначають про погіршення стану якості питної води. Адже 7% території країни завалені відходами, які гниють та стікають у водойми.
 2. В спекотну погоду є ризик пожежі на сміттєзвалищах, що тягне за собою низку проблем зі здоров’ям. Адже під час горіння у повітря виділяються отруйні оксид нітрогену та сірка, а також – особливо небезпечні – бензопірен та діоксини.

Якщо ті чи інші наслідки вас не переконали, то можна замислитись над важливістю проблеми, прочитавши декілька статей, де екологи б’ють на сполох, адже пластикове сміття знаходять навіть у найглибшій ділянці тихоокеанського дна — Маріанській западині. Якщо так піде далі, то пластик буде всюди.

Чому варто обирати варіант "Сортую"

Сортувати сміття, особливо там, де для цього і всі умови, абсолютно нескладно. А головне – це ваш вклад у вирішення проблем довкілля. Вашого довкілля.

 1. Сортуючи органічні відходи окремо від цінних ресурсів, людина дає змогу полігонам швидше відновлюватись (розкладання харчових відходів триває до місяця).
 2. Відсортовані цінні ресурси вирішують економічні проблеми українських компаній, заощаджуючи кошти на створення нових товарів чи упаковок. Пластик можна робити з пластику, не витрачаючи на це дорогоцінні ресурси.
 3. Також завдяки цьому зменшиться тиск на довкілля — у виробництві нових речей можна частково або повністю використовувати матеріали зі старих виробів, таким чином зменшуючи загальну кількість відходів.

Новини за темою

Актуалізація теми спонукає Україну рухатися відповідно до європейських стандартів поводження з відходами:

 • з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 32 Закону України "Про відходи" українців офіційно зобов’язали сортувати сміття;
 • з жовтня того ж року набула чинності зміна в ДБН з проектування житлових будинків, якою було скасовано обов'язкове проектування сміттєпроводів в багатоповерхових житлових будинках при їхньому новому будівництві або реконструкції.

Мінрегіон рапортує про щорічне збільшення кількості населених пунктів, в яких реалізується такий метод: з 822 населених пунктів в 2017 році до 1181 у минулому році. Проте, відсоток охоплення населення у них невеликий – лише 39,1%. Та й в цілому в Україні налічується близько 30 тисяч населених пунктів, так що метод роздільного збору побутових відходів у загальній складності впроваджується тільки в 4% населених пунктів.

Подібна статистика ще раз доводить, що окрім питання фінансової складової, відсутності певної інфраструктури, спеціальних підприємств та заводів, не менш важливою є складова обізнаності людей у самому процесі правильного сортування та подальшої долі сміття. Адже, як не дивно, більшість громадян не вірить у те, що навіть якщо вони старанно сортуватимуть сміття, ні один з їхніх пакунків не потрапить на сміттєзвалище.

А куди ж воно потрапить? Давайте простежимо рух нашого сміття.

Як правильно сортувати відходи

Для того, щоб ваша сировина мала більше шансів отримати друге життя, потрібно знати правила сортування. Більшість компаній-перевізників на своїх контейнерах роздільного збору допомагають мешканцям районів, розміщуючи невеликі пам’ятки про те, що можна кидати в той чи інший бак, а що не варто.

Пам'ятка на контейнерах щодо правильного роздільного збору відходів Червоний гірник

У ГО "Україна без сміття" наводять простий алгоритм дій, який при систематичному виконанні зможе нарешті продемонструвати результати офіційного запровадження процесу сортування в країні:

 1. Збирати та сортувати потрібно лише чисту сировину (без залишків їжі та жиру). Це стосується і пластикових пляшок, і пакетів з-під молока, які треба обов’язково промити та злити рідину.
 2. Все сміття потрібно стиснути, ущільнити, аби воно займало менше місця.

Також, кожна з сортувальних станцій має свої списки відходів, які вони беруться сортувати і за подальшу долю яких відповідають. Зокрема, список сировини яку станції приймають/не приймають, має такий вигляд:

Потрібно сортувати

Не підлягає прийому та переробці

 • Папір (картон, офісний папір, газетно-журнальна продукція, зошити, альбоми, листівки, будь яка паперова упаковка тощо);
 • Метал (алюмінієві та консервні бляшанки, металеві кришки);
 • Скло (цілі та побиті пляшки з-під напоїв, ліків, косметики);
 • Пластикові упаковки (варто звертати увагу на маркування).
 • Папір — чеки, що можуть містити пластик;
 • "Тетрапак" — упаковка з-під соку чи молока (складається з кількох шарів: папір, плівка, фольга);
 • Пластик без маркування або з маркуванням PVC чи Others — не підлягає прийому та переробці;
 • Скло — кришталь, жаростійке та ударостійке скло, іноді побутове скло.

Деякі станції приймають і небезпечні відходи, які за окрему плату здають на утилізацію. Такі відходи не можна викидати у звичайне сміттєве відро та вуличні контейнери:

 • Ртутовмісні лампи;
 • Батарейки та акумулятори;
 • Побутова техніка та електроніка;
 • Зарядні пристрої;
 • Рідка хімія та садова хімія;
 • Лако-фарбові вироби;
 • Машинне масло;
 • Ліки.

Сортувати всім будинком

У більш широкому масштабі рішення про сортування чи несортування вирішується на рівні будинку, в якому ви проживаєте. Адже, якщо будинок не має спеціальних контейнерів для сортування, то уся старанно відсортована сировина вдома на 98% ризикує бути вивезена на полігон без попереднього досортування. Окрім випадків, коли ви самі виявляєте бажання й здаєте свою сировину на спеціальні сортувальні станції, про такі варіанти поговоримо трохи згодом.

Новини за темою

Якщо ваш будинок не зацікавлений у сортуванні, то ОСББ чи ЖЕК укладають договір з компанією, що займається вивезенням ТПВ. Компанія надає у користування контейнери для сміття, обговорює терміни вивезення сміття та оплату послуг. Після того як ваше сміття потрапляє у контейнер, а компанія приїжджає та спустошує його, усі відходи мають прямувати на сортувальні лінії (26 ліній по Україні), далі — полігон. Насправді ж у переважній більшості випадків машини відвозять сміття одразу на полігони (бо знову ж таки – лише 26 ліній на країну). На деяких полігонах є спеціальні станції, на яких, нібито, відбувається сортування, але перевірити те, що все ж ваша цінна сировина була відсортована для подальших цілей — не так просто.

Якщо ж жителі хочуть бути впевнені у кінцевій точці маршруту відходів, перше, що вони мають зробити — вплинути на рішення ЖЕКу чи ОСББ для укладення договорів з компаніями, що займаються наданням контейнерів та вивезенням відсортованих відходів. Тарифи таких компаній значно менші за тарифи компаній з вивезення ТПВ. Іноді перші працюють навіть безкоштовно.

Тариф на вивезення ТПВ

Тариф на вивезення роздільного збору

 • для населення — 159,10 гривні/кубометр;
 • для бюджетних установ — 172,91 гривні/кубометр;
 • для інших споживачів 204,31 гривні/кубометр.
 • Безкоштовний контейнер.
 • Безкоштовно;
 • Від 100 грн/кубометр.
 • Контейнери надаються у користування безкоштовно;
 • Контейнери надаються у оренду за плату.

Але й сортування у роздільні контейнери в Україні – не панацея.

"Такі компанії обирають з 40% відходів, які можна переробити, максимум 5% супер-рентабельних (ПЕТ, папір, скло). Відібравши ті 5% вони й заробляють, але інші 35% все рівно поїдуть на звалище", — говорить директор з розвитку групи компаній "ГрінКо" Олександр Залевський.

Зібравши роздільний збір, компанії досортовують його, розподіляють за видом (папір на картон і поліграфію) та пресують, далі — продають підприємствам, що займаються переробкою, цим самим покриваючи усі витрати на збір та сортування. До прикладу, папір приймають безліч комбінатів по всій Україні, виробляючи з нього нові тари та упаковки, крафтові пакети та лотки для яєць. "Ветропак Гостомельський Склозавод" є одним з найбільших виробників скляної тари для харчових продуктів, напоїв та алкогольних виробів в Україні. А пластик різні підприємства перероблюють на волокно, синтепон, бандажну стрічку тощо.

Вигода групового сортування

Ще однією перевагою, яка може спонукати жителів об’єднуватись у прагненні сортувати сміття всім будинком, є те, що їм доведеться платити за вивезення відходів менше. Механізм економії простий: при наявності баків для роздільного збору сміття як мінімум половина відходів буде викидатися в них, і таким чином, зменшувати обсяг ТПВ. Розсортовані ж відходи зазвичай вивозяться безкоштовно. Будинок можуть обслуговувати різні компанії. До прикладу, ОСББ "Урлів Град" заключило договори з компаніями на вивіз побутових відходів (ТОВ "Володар-Роз"), склобою (ТОВ "Систем гласс менеджмент") та пластику (ТОВ "Еко-сток"). За словами голови ОСББ "Урлів Град" Ігора Савчина, сортування скла та пластику окремо від побутових відходів не лише знижує навантаження на полігони, куди відправляються ці побутові відходи, але й суттєво зменшує витрати на послуги компанії, що цим займається.

"Якщо у березні до систематичного сортування за вивезення побутових відходів ми заплатили 21 тис. грн компанії "Володар-Роз", то вже зараз сплачуємо на 2 тисячі менше. При тому, що за домовленістю з компаніями "Еко-сток" та "Систем гласс менеджмент" ми ще й збільшуємо економію, адже, відповідно до договорів, компанії сплачують ОСББ "Урлів Град", що в даному випадку є продуцентом відходів та ініціатором збору з метою збереження навколишнього середовища, по 25 грн за контейнер пластику та по 100 грн за контейнер зі склом. За рік набігає сума у 10 тисяч і, додавши зекономлені кожного місяця 2 тисячі за вивіз побутових відходів (кількість яких зменшується завдяки сортуванню), можна говорити вже про суттєві плюс 30 тис. грн до бюджету будинку", — говорить Ігор.

Вартість послуг на вивезення сміття зазвичай включена у вартість внеску на утримання будинків. До прикладу, в ОСББ "Урлів Град" кожна квартира сплачує близько 30 грн на місяць за послуги вивезення сміття.

Хоча ситуація на ринку нині така, що компанії відмовляються від безкоштовних послуг і виставляють тариф. Наприклад, "ВТОРМА" раніше безкоштовно встановлювала контейнери-сітки для збору макулатури, пластику та скла, проте, у травні цього року змінила стратегію й почала надавати послуги на платній основі (500 грн за вивезення 1 сітки у 5 м³). Компанія пояснює це економічною ситуацією – інакше цей бізнес стає нерентабельним.

Деякі компанії комплексно підходять до процесу збирання відходів — надають послуги з вивезення як ТПВ, так і роздільного збору. До прикладу, група компаній "ГрінКо" запровадила двохконтейнерну систему збору відходів: сухі відходи (скло, метал, папір, пластик — переробка, виробництво нових товарів) та вологі відходи (харчові відходи та забруднена упаковка — сортування, компостування). Ціна послуг за вивезення відходів варіюється (від 150 грн/кубометр).

Відсортовані людьми відходи компанія досортовує та продає, а ТПВ відвозить на сортувальні лінії полігонів.

Також жителі будинку через ОСББ чи через ЖЕК можуть і самі організувати вивезення розсортованих відходів та здачу їх на переробку. Виручені кошти не тільки зможуть покрити витрати на організацію транспортування, але й дозволять зібрати кошти на утримання будинку.

До речі, деякі ЖЕКи припиняють співпрацю з компаніями, які забирають відсортовані відходи, після того, як ті переходять на платну систему послуг. Мешканці будинку можуть і далі сортувати сміття, проте приїде сміттєвоз і скине його в кузов з ТПВ. І повезе на все той же полігон. Всі старання нанівець. 

Чому не всі будинки сортують

Читаючи про переваги сортування сміття цілими будинками виникає питання: "Чому така практика не діє в абсолютно усіх будинках країни"? На це може впливати декілька факторів:

 1. Дорого укладати договір з компаніями, що займаються роздільним збором.
 2. Не скрізь такі компанії є.
 3. Проблема недостатньої самосвідомості громадян.
 4. Неготовність вітчизняного ринку.

Невеликому будинку на 20-30 квартир може бути справді дорого укладати договір з компаніями, які надають послуги на платній основі. Та й компанії буде нецікавий такий об’єкт, який буде продукувати одну сітку за тиждень. Тож для того аби вигідно співіснувати, жителі декількох будинків району можуть об’єднатися.

Щодо проблеми недостатньої самосвідомості, то в Україні та й у більшості інших пострадянських країн менталітет людей побудований таким чином, що їм мають платити за ту сировину, яку вони надають. Звідси й непорозуміння у ситуаціях з компаніями, які збирають роздільний збір на платній основі.

"Компанії, що навіть тимчасово працюють з цінною сировиною безкоштовно, навчають ринок, що так можна робити — а це погано. За кордоном людина платить, аби подібні фірми забрали її сировину і зробили так, аби та не потрапила у землю", — зазначає директор з розвитку групи компаній "ГрінКо" Олександр Залевський. Якщо ми розуміємо вичерпність газу й готові за нього дорого платити, то нашому менталітету потрібно ще декілька років для повного усвідомлення вичерпності ресурсів землі.

І навіть якщо наше суспільство потроху починає усвідомлювати наслідки діяльності людини, проте стан готовності самого вітчизняного ринку з сортування відходів та їх переробки поки що незадовільний.

Є ряд факторів, чому все поки слабко працює.

 • люди не сортують або сортують мало (питання з самосвідомістю населення потрохи починає рухатися з мертвої точки);
 • не вистачає інфраструктури (сортувальних ліній) для повноцінної роботи (проблема фінансування);
 • українським підприємствам, аби вистояти в умовах конкуренції, вигідніше закупляти закордонну дешевшу сировину. Так трапляється через те, що закордонним компаніям іноді легше продати або навіть доплатити за сировину, якої мають вдосталь, аніж захоронити її у себе на полігонах. В Україні ж захоронення коштує в десять разів дешевше, що дозволяє деяким компаніям-перевізникам зекономити на сортуванні сировини, одразу захоронивши її на сміттєзвалищі.

Сортувати можна й одному? Було б бажання

Якщо ж ви вирішили для себе, що сортування — необхідна міра на благо майбутнього, а ваш будинок поки не уклав договір з компаніями, що надають контейнери для роздільного збору, є найбільш відповідальний, але затратний у часі спосіб — привезти відходи на пункти прийому сировини чи спеціальні сортувальні станції. Їх можна знайти за допомогою інтерактивних мап, до прикладу, "Recycle Map", де у пошуковому рядку "Я хочу здати" ви обираєте варіант тієї сировини, яку маєте намір здати.

Інтерфейс інтерактивної мапи пунктів прийому сировини та сортувальних станцій Скриншот

Перше, що ви маєте розуміти: якщо на підприємствах працівники власноруч досортовують сміття, у випадку сортувальних станцій цей обов’язок, як і обов’язок промити та стиснути усі відходи, повністю лягає на плечі людей.

Подібні станції проводять не лише широку роз’яснювальну політику, але й по-різному мотивують та заохочують громадян приступати до сортування якомога скоріше. Зокрема, голова ГО "Україна без сміття" (засновники станції NoWasteRecyclingStation на вулиці Саперно-Слобідська, 25) Євгенія Аратовська говорить про два формати співпраці станції та населення: авторський — спільно з торговою мережею "Сільпо" щодо заохочувальних балів, які є еквівалентами за кілограм сировини. До прикладу, можна принести кілограм пластику та отримати 6 балів на картку "Власний Рахунок", раз на квартал витративши бали в обмін на знижку. "Для того аби подібний варіант співпраці не набував промислових масштабів, а все ж залишався побутовим заохоченням, ми за раз приймаємо не більше 10-ти кг сировини", — зазначає Євгенія. Інший формат — станції, що збирають вторсировину без матеріального заохочення людей. Такі люди, як вважає Євгенія, є найбільш вмотивованими, адже, вони розуміють, що це їхній внесок у розвиток подібних станцій по всій країні.

Новини за темою

Щодо сировини, яку приймають подібні станції — на сайті кожної з них можна знайти повний перелік: усе залежить від підприємств-партнерів, яким станції продають сировину. За словами голови ГО "Україна без сміття" Євгенії Аратовської іноді подібні невеликі станції змушені продавати сировину не підприємствам напряму, а іншим, більшим заготівельним станціям. Так трапляється через те, що невеликі станції не мають перевантажувального центру, де можуть зберігати великі обсяги сировини. Проте, подібна модель співпраці також має свої ризики: "Буває, що ми збираємо сировину, знаємо, що у нас є покупець, відвантажуємо йому партію, а він, перевіривши її зазначає, що в зібраній партії було багато інших видів відходів, тому їм довелося сортувати її знову. Таким чином партнер припиняє з нами співпрацю. Тож, не можна сказати, що всі позиції, які ми збираємо, гарантовано можемо передати на переробку", — говорить Євгенія.

Також, деякі сортувальні станції окремо приймають сміття, яке не можна вторинно переробити і, за окрему плату, передають його на утилізацію в компанії, що мають високотемпературне обладнання для спалення відходів, а також комплексне обслуговування операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. До прикладу, представники сортувальних станцій ГО "Україна без сміття" радять постійно перебувати у стані пошуку ще кращих і безпечніших технологій для утилізації. Зараз станції співпрацюють з ТОВ "Ківач", раніше ж користувались послугами ТОВ "РЕІ Бровари".

Шлях, який долає наше сміття 112.ua

Як все привести до ладу?

Перш ніж стимулювати людей до розуміння важливості процесу правильного сортування відходів, у країні має відбутися ряд змін, покликаних налагодити економічний ланцюг, де вигоду отримуватиме кожен його учасник. Для цього треба забезпечити ринок інфраструктурою, дотаціями від держави, забезпечити його стабільну й систематизовану роботу. Зокрема:

 1. Закон має діяти не лише на папері, підкріплюючи важливість рішень санкціями, штрафами та покаранням.

"Посилення адміністративної та фінансової відповідальності фізичних та юридичних осіб за неукладання договорів на послуги компаній з вивезення та утилізації відходів – може суттєво допомогти у вирішенні сміттєвої кризи. Це необхідно для того, аби спонукати споживачів, незалежно від того, чи це мешканці, чи приватний бізнес, до більш свідомого і відповідального споживання товарів та послуг, а відтак – і змінити своє ставлення до довкілля", — говорить директор асоціації "Укрекоальянс" Максим Барінов.

 1. Запровадження розширеної відповідальності виробника (кожен виробник товарів чи послуг, які в результаті споживання утворюють відходи, повинен фінансувати їх безпечну утилізацію).

До прикладу, за словами директора з розвитку групи компаній "ГрінКо" Олександра Залевського, на практиці це може діяти так: держава зобов’язує виробників збирати свою ж тару відповідно до певних квот (у перший рік 50% тари, другий — 60% і т.д.). Виробник укладає договір з компаніями, що збирають його уживаний товар та відвозять на сортування. Таким чином компанія-виробник буде підтримувати роботу сортувальної станції. Якщо ж договору не було укладено — виробник сплачує кошти державі за кожну одиницю свого товару.

 1. Держава повинна ініціювати процес виділення землі для будівництва підприємств сфери поводження з відходами, підготувати дозвільні документи і оголосити інвестконкурси.

Як зазначає директор асоціаці "Укрекоальянс" Максим Барінов, процес відведення земельних ділянок під будівництво об'єктів інфраструктури з метою утилізації відходів зустрічається на практиці з масою проблем. Кількість житлових об'єктів у країні постійно зростає, а от об'єктів інфраструктури у напрямку поводження з відходами — ні. Тобто відходів стає дедалі більше, а утилізовувати їх намагаються фактично тими ж інструментами, що й десятиліття тому.

 1. Держава має підтримувати не лише кожну ланку у ланцюзі поводження з відходами, але й можливі пілотні інвестиційні проекти.

За кордоном є гарна практика дотацій від держави підприємствам, що займаються діяльністю, яка спрямована на вирішення глобальних проблем. Таким чином, сама держава на вищому рівні виконуючи своє суспільне зобов’язання показує населенню важливість питання. Адже, поки бізнес з різних причин не готовий до змін у сфері поводження з відходами, відповідальність за зміну курсу на вирішення екологічних проблем має брати на себе держава.

 1. Повинна почати діяти прозора система витрат державного бюджету щодо питань екології.

Якщо запровадити розширену відповідальність виробника, де кожен виробник буде платити державі за одиницю випущеного товару, населення та компанії-виробники мають бачити, куди витрачаються гроші, які покликані вирішувати низку питань щодо фінансового забезпечення роботи вітчизняного ринку поводження з відходами. Така міра є необхідною з огляду на поводження представників державного апарату з екоподатком. "55 млрд грн щороку збирається лише одним екоподатком. Ці гроші йдуть в держбюджет, хоча могли використовуватись на захист довкілля, на фінансування запровадження роздільного збору та інше. За даними представника команди підтримки реформ при Міністерстві екології витрачається лише 9 млрд грн", — говорить голова ГО "Україна без сміття" Євгенія Аратовська.

Новини за темою

Для вирішення іншої сторони проблеми — необізнаність та непідготованість людей до тонкощів правильної процедури сортування та його мети, по всій країні варто проводити роз’яснювальні бесіди з громадянами, показувати, як потрібно сортувати, а найголовніше — для чого сортувати (якою є кінцева точка відсортованого сміття) і чи здатне сортування насправді поліпшити стан навколишнього середовища. Такою просвітницькою діяльністю займається велика кількість асоціацій, різних громадських організацій, активістів та волонтерів. Зокрема, нещодавно асоціація "Укрекоальянс" разом з КП "Київтеплоенерго" запустили новий проект для школярів — екскурсії сміттєспалювальним заводом "Енергія" з поясненням того як це функціонує, і чому спалювання відходів — не вирішення цілої проблеми, а лише її маленької частинки.

"Зі свого боку, ми активно проводимо і долучаємось до проведення тренінгів для комунальних підприємств, приватних компаній і населення стосовно поводження з відходами. І це стосується не лише того, як сортувати сміття, або аналізувати діюче законодавство, ми також намагаємось донести до учасників наших освітніх проектів суть ефективної європейської практики, яка вже кілька десятків років демонструє найкращий результат. Полягає вона в тому, що ми повинні перейти від моделі "знайти, де захоронювати відходи", до моделі "утворювати мінімум відходів", тобто продукувати менше відходів та грамотно їх утилізовувати (рециклінг, ресайклінг, виробництво енергії). І лише мінімум, який не піддається переробці або повторному використанню, повинен бути захоронений. Якщо описати це короткою формулою: "відходи=ресурси"", — говорить директор асоціації "Укрекоальянс" Максим Барінов.

Також важливо, аби люди орієнтувалися не лише у місцезнаходженні станцій, куди можуть віддати відсортовану сировину (для цього є зручний мобільний застосунок "Сортуй" та декілька інтерактивних мап із пунктами прийому сировини, зокрема "Recycle Map" та "Велика епоха"), але й у інформації про компанії, в чиї контейнери вони сортують сировину (така інформація зазвичай є на самих баках для того. щоб мешканці могли прочитати, куди компанія-перевізник буде направляти відходи).

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>