banner banner banner

Криза в Перській затоці: За що нафтові монархії повстали проти крихітного Катару

Маленький, але багатий Катар намагається всидіти на трьох стільцях одночасно, заграючи з ісламськими екстремістами, налагоджуючи відносини з Іраном і виконуючи функцію регіонального союзника США в умовах невизначеності політичних процесів на Близькому Сході

Криза в Перській затоці: За що нафтові монархії повстали проти крихітного Катару
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Маленький, але багатий Катар намагається всидіти на трьох стільцях одночасно, заграючи з ісламськими екстремістами, налагоджуючи відносини з Іраном і виконуючи функцію регіонального союзника США в умовах невизначеності політичних процесів на Близькому Сході

Чому нафтові монархи пересварилися?

На Близькому Сході розгорівся дипломатичний криза. Влада Саудівської Аравії, Об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), Бахрейну, Єгипту, Ємену, Лівії та Мальдів розірвали дипломатичні відносини з Катаром. Керівництво Ізраїлю вітає ці обмежувальні заходи. Катар звинувачують у підтримці ісламського екстремізму і терористичних організацій, у втручанні у внутрішні справи інших держав. Катарським громадянам заборонили перебувати на території цих країн. Країни регіону припиняють морське та авіаційне сполучення з Катаром. Саудівська Аравія виключає Катар з коаліції, яка проводить військову операцію в Ємені проти повстанців-хуситів – ісламістів шиїтського толку, яких підтримує Іран. ОАЕ навіть призупинили експорт цукру до Катару та імпорт алюмінію з емірату. Катар занурюється в міжнародну ізоляцію. Найближчі партнери з Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) повстали проти великого експортера нафти і нафтопродуктів, країни з високим рівнем життя й третіми за величиною в світі запасами природного газу.

Новини за темою

Причиною виникнення дипломатичної кризи в Перській затоці стала заява глави Катару, еміра Таміма бін Хамад бін Халіфа Аль Тані про роль країни в регіоні, опубліковане 23 травня катарським інформаційним агентством QNA невдовзі після саміту РСАДПЗ - США. Емір Аль Тані вважає загрозою політичний курс окремих урядів, які не мають права звинувачувати Катар у тероризмі. На думку еміра, ці уряди вже повісили ярлик "тероризму" на угрупування "Брати-мусульмани" і виступають проти опору організацій "Хамас" і "Хезболла" (ці угруповання визнано терористичними організаціями більшістю країн світу). Аль Тані зажадав від Єгипту, ОАЕ та Бахрейну припинити звинувачувати Катар у втручанні у внутрішні справи інших держав. Емір вважає терористичну організацію Хамас" легітимним представником палестинського народу і готовий посприяти укладенню миру з Ізраїлем. Він заявив про рішення одночасно будувати тісні стосунки зі США та Іраном. Аль Тані визнав Іран регіональною силою, з якою час налагоджувати стосунки, а не конфліктувати. Емір бачить у Катарі опору для військового впливу США, без якого Пентагону не обійтися в регіоні Близького Сходу. Водночас він підкреслив, що відносини Катару і США залишаються напруженими. На думку Аль Тані, недавній візит Дональда Трампа в регіон Перської затоки хочуть використовувати для того, аби звинуватити Катар у тероризмі і підірвати зусилля країни у підтримці стабільності в регіоні.

Емір Катару Тамім бін Хамад бін Халиифа Аль Тані Фото з відкритих джерел

Цю заяву видалили через 30 хвилин після появи на сайті, проте витяги було опубліковано інститутом MEMRI, який спеціалізується на проблемах Близького Сходу. У МЗС Катару стверджують, що сайт QNA було зламано, а заяву еміра було сфабриковано. Що б там не було, диму без вогню не буває.

Яку гру ведуть катарські шейхи?

Країни Близького Сходу не надто довіряють катарському керівництву і вважають, що емір використовує зв'язки з терористами заради впливу на політичні процеси в мусульманських країнах. Керівна династія протягом багатьох років намагається посилити вплив країни на Близькому Сході. Дипломатичні кризи у відносинах Катару із сусідніми державами - явище нерідке. У березні 2014 р. Саудівська Аравія, Бахрейн і ОАЕ відкликали своїх послів через підозру влади Катару у взаємодії з організаціями, які представляють загрозу безпеці членів РСАДПЗ.

Новини за темою

Приватні особи створюють у Катарі фонди, через які перераховують великі суми терористичним організаціям. Як повідомляє Telegraph, катарський професор Абд аль-Рахман аль-Нуямі щомісяця перераховував 2 млн дол. для "Аль-Каїди" в Іраку, 250 тис. дол. - для терористичної організації "Аль-Шабаб" у Сомалі. Через фонд Мадіда Ахль аль-Шама здійснювалося фінансування терористичної організації "Джабхат аль-Нусра", яка протистоїть режиму президента Сирії Башара Асада. У 2014 р. влада ОАЕ засудила громадянина Катару Махмуда аль-Джайдаха до 7 років тюремного ув'язнення за те, що він спонсорував ісламістську політичну організацію "Аль-Іслах", яка, на думку еміратських правоохоронців, пов'язана з "Братами-мусульманами". Катар надає притулок впливовим ісламським екстремістам. На території країни з 60-х років проживають видатні діячі "Братів-мусульман", включаючи єгипетського богослова Юсуфа Абдуллах аль-Кардаві, який веде передачу "Шаріат і життя" на катарському телеканалу "Аль-Джазіра". За даними видання Telegraph, Катар дозволив терористичній організації "Хамас" відкрити своє політичне крило в місті Доха, а Аль Тані відвідував Сектор Гази до свого приходу до влади в еміраті.

Столиця Катару - Доха Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Катарська влада заперечує свою причетність до фінансування терористів. Британське видання Financial Times підносить перерахування Катаром великих сум терористичним організаціям як викуп заради звільнення захоплених у заручники катарських громадян. За даними видання, Катар заплатив 1 млрд дол. терористам з "Аль-Каїди" заради звільнення 26 осіб, у тому числі членів керівної династії, захоплених у заручники в південному Іраку під час соколиного полювання, а також 50 катарських військовиків, які потрапили в полон у Сирії.

Емірат може таємно використовувати приватні фонди як зовнішньополітичний інструмент. Ситуація на Близькому Сході є невизначеною, і не зовсім зрозуміло, чий вплив превалюватиме в регіоні – світських режимів або ісламістів. На випадок домінування в регіоні ісламістів, Катар має намір використовувати їхню фінансову залежність як гарантію безпеки керівного режиму. Катар фактично підкуповує ісламських екстремістів, і вони утримуються від організації терактів на території емірату. Катар вважають країною з низьким рівнем активності тероризму. Катар розраховує (завдяки зв'язкам з радикальними ісламістами) конкурувати із Саудівською Аравією за регіональне лідерство. У 2011 р. емірат підтримував радикальних ісламістів в особі "Братів-мусульман", вважаючи, що у них є перспектива прийти до влади в Єгипті та інших мусульманських країнах. "Брати-мусульмани" діють в Єгипті, Сирії, Йорданії, і з ними пов'язана терористична організація "Хамас", яка перебуває при владі у Секторі Гази.

Після санкцій літаки з Катару летять в Європу через Іран і Туреччину Facebook Йена Бреммера

Негативний відбиток на відносини Катару із сусідніми державами наклали територіальні суперечки. Між Катаром і Бахрейном існує територіальний спір навколо Хаварських островів у Перській затоці. У 1986 катарські війська висадилися на островах після того, як влада Бахрейну вирішила побудувати там фортифікаційні укріплення. У 1991 р. Катар вимагав від Міжнародного суду ухвалити рішення, кому ці острови належать. У 2001 р. острова поділили між двома державами. У 1992-96 рр. між Катаром і Саудівською Аравією були напружені стосунки з питання демаркації кордону. Питання було розв'язано лише у 2008 р. Саудівська Аравія не дозволила в 2006 р. Катару прокласти газопровід до Кувейту через свою частину морського шельфу.

Навіщо Катару потрібен Іран?

Обмежувальні заходи мусульманських країн щодо Катару спрямовано на те, щоб емір Аль Тані переглянув відносини з Іраном, який сприймається світськими нафтовими монархіями як загроза для їхньої безпеки. З моменту приходу до влади в Ірані режиму аятол в 1979 р. керівництво країни виношує ідею поширення ісламської революції на інші країни Близького і Середнього Сходу, де досі релігію відокремлено від держави. Особливий інтерес представляють багаті нафтою країни РСАДПЗ. Шейхи побоюються приходу до влади ісламістів у своїх країнах, які візьмуть нафту під свій контроль і позбавлять їх джерела доходу. Повстання хуситів в Ємені - це свого роду відпрацювання сценарію насадження іранської моделі теократичного державного устрою в інших країнах Близького Сходу. Іран періодично чинить тиск на країни регіону. За президентства Махмуді Ахмадінежа́да військові кораблі Ірану перекривали Ормузьку протоку – важливу транспортну артерію для експорту нафти з Перської затоки до США. Іран має територіальні суперечки з ОАЕ навколо трьох островів у Перській затоці.

Катар, карта Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Незважаючи на те, що Катар теж має спір з Іраном навколо газового родовища Південний Парс, емір Аль Тані уникає критики політичного курсу Ірану. Чиновники обох країн періодично проводять зустрічі. Якоюсь мірою зовнішня політика обох країн має загальні риси. Іран і Катар зацікавлені грати роль регіональних лідерів і бачать у Саудівській Аравії конкурента. Обидві країни контролюють найбільші запаси природного газу в регіоні. Доха і Тегеран заграють з ісламськими екстремістами. Іран спонсорує терористичну організацію "Хезболла" в Південному Лівані. Тільки в конфлікті в Сирії та Ємені Іран і Катар підтримують різні сторони. Іран також лояльний до Катару. Після введення обмежувальних заходів з боку інших близькосхідних країн Ісламська республіка спрямувала до берегів Катару кораблі з продовольством.

Можливо, катарське керівництво зацікавлене домовитися з Іраном про розподіл сфер впливу в регіоні в обмін на взаємні поступки. Доха може закрити очі на збереження режиму Башара Асада в Сирії, не брати участь у військових діях проти хуситів в Ємені, погодитися з амбіціями Ірану з приводу збільшення видобутку природного газу на родовищі Південний Парс (Катар видобуває більше газу, ніж Іран). Натомість Катар попросить Іран підтримати будівництво газопроводу з емірату до ЄС через територію Сирії. Катар підтримує повалення в Сирії режиму Башара Асада тому, що він проти будівництва цього газопроводу через територію своєї країни. Іран є єдиним союзником Дамаска в регіоні. Іранське керівництво може спробувати переконати Башара Асада піти на угоду з Катаром.

А що думають США?

На відміну від мусульманських країн, США зайняли стриману позицію в дипломатичній кризі. Адміністрація республіканців не стала вводити санкції щодо Катару. Держсекретар США Рекс Тіллерсон і міністр оборони Джеймс Меттіс вважають, що суперечки між країнами Перської затоки не позначаться на спільних зусиллях у боротьбі з ІДІЛ. США невигідно, щоб серед учасників антитерористичної коаліції виник розкол. Це потягне за собою посилення позицій режиму Башара Асада, Ірану, Росії у сирійському конфлікті.

Між США і Катаром існує взаємна залежність у сфері оборони. Катару вигідно грати роль регіонального союзника США в боротьбі з тероризмом. Америка володіє найпотужнішою армією і флотом і розглядає Перську затоку як сферу життєво важливих інтересів. Військово-повітряні сили Катару підтримують США в антитерористичній коаліції і завдають авіаударів по позиціях ІДІЛ у Сирії. США і Катар співпрацюють у сфері електронної розвідки. За інформацією катарського видання Doha News, американські військовики готували сирійських повстанців на території Катару для боротьби з ІДІЛ. За необхідності Доха розраховує скористатися американською військовою допомогою. Для США вигідні хороші відносини з Катаром тому, що в 2003 р. емірат надав для американських ВПС велику авіабазу в регіоні неподалік від столиці. Авіабазу використовують для вильотів до Афганістану, Іраку і Сирії.

Американська військова база "Ель-Удейд" в Катарі Фото з відкритих джерел

Новини за темою

З позицією США солідарна й Туреччина. Президент Реджеп Ердоган пропонує посередництво у вирішенні дипломатичної кризи, а міністр закордонних справ висловив жаль діями, які вживає Саудівська Аравія та її партнери.

Проте Саудівська Аравія та інші близькосхідні країни дають зрозуміти катарському керівництву, що якщо емірат буде продовжувати вести самостійну гру і загравати з ісламськими екстремістами та Іраном, то країні загрожує міжнародна ізоляція. Саудівська Аравія у відносинах з Катаром діє за принципом "або ви з нами, або проти нас". Розрив дипломатичних відносин з Катаром не тільки з боку сусідніх держав, але й Єгипту і Мальдів, говорить про те, що світські близькосхідні країни, як не одне лихо насідає, вибирають менше: лідерство Саудівської Аравії в регіоні замість домінування Катару та Ірану, які заграють з радикальними ісламістами.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>