banner banner banner banner

Криза лівого популізму: Про що говорять результати парламентських виборів у Греції

Криза лівого популізму: Про що говорять результати парламентських виборів у Греції
Кіріакос Мицотакіс EPA-EFE

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

На дострокових парламентських виборах у Греції перемогла опозиційна консервативна партія "Нова Демократія" Кіріакоса Міцотакіса. За грецьких демократів проголосували майже 40% грецьких виборців. "Нова Демократія" претендує на 158 з 300 місць у парламенті (абсолютна більшість). Партія збільшила свою присутність в законодавчому органі на 80 місць. Такого приголомшливого політичного успіху у "Нової Демократії" не було з часів парламентських виборів 2004 року, коли партія отримала 165 місць. Правляча ліворадикальна політична сила СІРІЗА прем'єр-міністра Алексіса Ціпраса, зазнала нищівної поразки і втратила 89 місць в парламенті. Також "Нова демократія" перемогла на останніх виборах в Європарламент в Греції в травні, що спонукало грецький уряд провести дострокові парламентські вибори.

Новини за темою

Від тріумфу ліворадикалів на парламентських виборах 2015 р., коли СІРІЗА в коаліції з партією "Незалежні греки" контролювала 155 місць у парламенті, не залишилося й сліду. "Нова демократія" сформує однопартійний уряд. Політичне фіаско Алексіса Ціпраса в Греції, який став обличчям європейського соціалізму 21 століття, сприймався як Володимир Ленін нової формації, відображає занепад лівого популізму в Європі. Прихід до влади в Греції партії "Нова демократія" знаходиться у полі зору різних центрів сили і перетинається з інтересами України.

Грецький парадокс

Причиною поразки СІРІЗА на дострокових парламентських виборах у Греції є розчарування місцевого електорату в Ціпрасі, оскільки він не виконав свої передвиборчі обіцянки. У січні 2015 р. Ціпрас зійшов на політичний Олімп після перемоги на парламентських виборах. Його порівнювали з Че Геварою, за наполегливу позицію у відносинах з Єврокомісією, Європейським центральним банком і Міжнародним валютним фондом. Міжнародні кредитори вимагали від грецької влади вживати заходів жорсткої економії, які передбачають збільшення ставки податку на додану вартість (ПДВ), скорочення пенсій і державних виплат бюджетникам, підвищення пенсійного віку і приватизацію держпідприємств заради вирішення проблеми держборгу Греції (178,6% від ВВП). За рівнем заборгованості Греція займає друге місце в світі після Японії. Ціпрас обіцяв відмовитися від виконання заходів жорсткої економії заради поліпшення добробуту грецьких громадян. З вуст лівих популістів звучали ідеї виходу з єврозони, Євросоюзу, НАТО, залучення кредитів із Росії.

Алексіс Ціпрас Reuters

Навесні-влітку 2015 р. Ціпрас робив спроби переконати кредиторів погодитися на скасування режиму жорсткої економії і продовжити виділяти макроекономічну допомогу Греції для проведення реформ заради підвищення платоспроможності країни. На референдумі в липні 2015 р. 61% греків висловилися проти заходів жорсткої економії. Проте кредитори відмовилися виділяти кошти Греції до тих пір, поки уряд Ціпраса не зробить черговий пакет заходів жорсткої економії і їм вдалося зламати впертість лівих популістів. В липні-жовтні 2015 р. грецький парламент схвалив три пакети заходів жорсткої економії, а у 2016-17 роках ще два. Незважаючи на те, що уряду Ціпраса вдалося відносно зміцнити грецьку економіку та виплатити частину заборгованості, заходи жорсткої економії обійшлися місцевим платникам податків в 200 млрд євро. У Греції спостерігається нестабільна соціально-економічна ситуація. Безробіття серед місцевої молоді становить 58%. Близько 400 тис. греків емігрували з країни через економічну кризу.

Розрахунок на те, що Росія візьме Грецію на утримання не виправдав себе. Греція цікава Китаю виключно завдяки участі в ініціативі "Новий Шовковий шлях". У 2016 р. було підписано угоду про продаж оператора грецького порту Пірей китайській компанії COSCO за 368,5 млн євро. Це крапля в морі порівняно сумами макроекономічної допомоги міжнародних кредиторів (288,7 млрд євро). Ще в 2015 р. з СІРІЗА вийшли найбільш радикальні соціалістичні об'єднання. Хоча Ціпрасу вдалося зберегти прем'єрське крісло після дострокових парламентських виборів у вересні 2015 р. За великим рахунком кабінет Ціпраса проводив неоліберальну економічну політику, далеку від соціалістичної передвиборної програми СІРІЗА, яка мало чим відрізнялася від діяльності уряду правоцентристської партії "Нова Демократія" та лівоцентристського "Всегрецького соціалістичного руху" ("ПАСОК"). Уряд Ціпраса не справився з міграційної проблемою. На території Греції знаходиться 60 тис. шукачів притулку з країн Азії і Африки. Ціпраса прозвали зрадником, який відмовився від соціалізму.

Перемога на недавніх парламентських виборах партії "Нова Демократія" по істині парадоксальна. Адже саме уряд "Нової Демократії" на чолі з прем'єр-міністром Костасом Караманлісом вніс свою лепту в розвиток боргової проблеми Греції. У 2000-09 рр. грецькі уряди партій "ПАСОК" і "Нова демократія" по черзі перебували при владі і занижували показники дефіциту бюджету до 3%, щоб відповідати Маастрихтським критеріям і перебувати в єврозоні (з 2001 року). Фінансово-економічна криза 2007 р. надала негативний вплив на надмірно залежну від сфери послуг економіку Греції. Щоб покрити дефіцит бюджету, уряду прем'єр-міністра Караманліса доводилося приймати нові боргові зобов'язання, що призвело до зростання заборгованості Греції. У період правління прем'єр-міністра Антоніса Самараса в 2012-15 роках повним ходом йшла політика жорсткої економії. Складається враження, що на цих виборах греки голосували за "Нову демократію" на тлі невдоволення урядом Ціпраса. Новий прем'єр-міністр Греції і лідер демократів Кіріакос Міцотакіс зумів об'єднати широкі верстви населення і пообіцяв оживити грецьку економіку, створити нові робочі місця, знизити податки. Новому уряду Греції все одно доведеться реалізовувати заходи жорсткої економії, що напевно викличе невдоволення в грецькому суспільстві.

Новини за темою

Криза лівого популізму в Європі

Греція не єдина європейська країна, де ліві популісти зазнали поразки. Поразка СІРІЗА зайвий раз підтверджує прояв закономірної тенденції зниження впливу ультралівих партій в європейських країнах. За підсумками виборів у Європарламент, кількість місць, закріплених за фракцією "Європейські об'єднані ліві/Ліво-зелені Півночі", скоротилася з 52 до 41. Туди входить СІРІЗА, а також ультраліві партії з 14 європейських країн. Партія "Унідас Подемос" Пабло Іглесіаса зазнала нищівної поразки на парламентських виборах в Іспанії в квітні цього року, втративши 29 місць і на виборах в Європарламент (втратили 4 місця). Пальму першості взяли їх більш помірні конкуренти з Соціалістичної партії Іспанії. На виборах в Європарламент зазнали поразки партії "Ліві" Каті Кіппінг і Бернда Ріксингера в Німеччині, "Компартія Богемії і Моравії" у Чехії, "Робоча партія" у Бельгії, "Ліва партія" у Швеції, "Партія для тварин" у Голландії, "Шинн Фейн" в Ірландії і Великій Британії.

Ультраліві втрачають популярність, оскільки їхні ідеї не відповідають викликам, які стоять перед ЄС. Вони не надто багато приділяють уваги міграційній кризі, на відміну від ультраправих євроскептиків на зразок "Ліги Півночі" в Італії або "Національного руху" у Франції. Багатьох європейців турбує саме проблема біженців. "Зелені" запозичили у лівих популістів ідеї прямої демократії, а ультраправі – антиглобалізм. Судячи з результатів останніх виборів в Європарламент, прихильники лівих поглядів більше віддають перевагу традиційним соціал-демократичним партіям, ніж єврокомуністам. Адже надмірне збільшення держвидатків, за яке виступають ультраліві, може в кінцевому рахунку призвести до зростання заборгованості, враховуючи негативний досвід Греції. Ліві популісти Європи нині не в авторитеті.

Інтереси ЄС і США

Від приходу до влади в Греції "Нової демократії" виграє головним чином Євросоюз, оскільки ця політична сила виступає за зміцнення європейської інтеграції, відстоює ідею Об'єднаної Європи. Міцотакіс може стати союзником президента Франції Еммануеля Макрона і канцлера Німеччини Ангели Меркель в Південній Європі, де євроскептики мають серйозний вплив на політичні процеси. "Нова демократія" більш передбачуваний партнер, ніж СІРІЗА.

Reuters

Для США Міцотакіс фігура неоднозначна. Новий прем'єр-міністр навчався в США і закінчив Гарвардський і Стенфордський університет. Його батько, екс-прем'єр-міністр Константінос Міцотакіс, виступав проти антиамериканських випадів грецьких соціалістів, за виконання зобов'язань перед НАТО. Однак Кіріакос Міцотакіс не підтримує схвалену США і ЄС греко-македонську угоду в Преспе, яка поклало край суперечкам навколо назви колишньої югославської республіки. В обмін на перейменування Македонії в Північну Македонію Греція зняла вето на вступ сусідньої країни в НАТО.

США доклали зусиль для налагодження відносин з Ціпрасом – опонентом Міцотакіса. Ціпрас уклав із США угоду на поставку винищувачів F-16. Греція один з небагатьох європейських партнерів США по НАТО, який витрачає понад 2% ВВП на оборону. У березні-квітні заступник держсекретаря США Уесс Мітчелл і сенатор Боб Менендес опрацьовували можливість переміщення частини озброєння з турецької авіабази Інджирлік в Грецію на тлі погіршення відносин Білого дому з президентом Реджепом Ердоганом. США використовують морську базу і авіабазу Суду-Бей на острові Крит. США зацікавлені зберегти військову присутність в Греції для тиску на Туреччину. У стосунках Греції і Туреччини існує спір за розмежування Егейського моря і заморожений конфлікт на острові Кіпр.

Гарант партнерства України і Греції

Греція є об'єктом інтересів України і Росії одночасно. В інтересах Києва, щоб нова влада Греції підтримала територіальну цілісність України і антиросійські санкції. Росія навпаки зацікавлена в тому, щоб Афіни стали просувати в ЄС ідею скасування санкцій. Уряд СІРІЗА займав неоднозначну позицію щодо українського питання. Ціпрас публічно підтримав територіальну цілісність України. У той же час міністр праці і соціальної солідарності Греції Йоргос Катругалос від партії СІРІЗА вважав, що санкції заважають діалогу з Росією. У березні 2014 р. Колишній прем'єр-міністр Греції Антоніс Самарас від "Нової демократії" заявив, що ЄС повинен стати посередником у врегулюванні конфлікту між Україною і Росією.

Фактором, який впливає на характер відносин Греції з Україною і Росією є грецька діаспора. В Україні проживає понад 90 тис. греків, а в Росії – 85,5 тис. В цьому плані у нашої країни є певні переваги. Існує громадська організація "Федерація грецьких товариств України" (у 18 областях України існує 95 грецьких товариств), видним учасником якої є Почесний консул республіки Кіпр в Маріуполі і ректор Маріупольського державного університету 69-річний Костянтин Балабанов – досвідчений дипломат і науковий діяч. У 1997 р. американський журнал Time визнав його одним з восьми найбільших видатних греків зарубіжжя.

З часів незалежності України Балабанов виступає в якості провідника українсько-грецьких відносин у гуманітарній сфері і добре знайомий з представниками політичної еліти Греції та Кіпру. У 2008 р. університет Балабанова відвідав президент Греції Каролос Папульяс, член "ПАСОК". Часто навчальний заклад відвідують депутати парламенту Греції. Балабанов особисто знайомий з колишнім прем'єр-міністром Греції і функціонером "Нової Демократії" Костасом Караманлісом, який отримав статус почесного професора в Маріупольському державному університеті. Не виключено, що напрацьовані зв'язки між греками українського Приазов'я та представниками "Нової Демократії" можуть стати підмогою для налагодження стосунків команди президента Володимира Зеленського з новим урядом Греції.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>