Криптовалюти і блокчейн: Незважаючи на всі негативи, хоронити їх поки зарано

Криптовалюти і блокчейн: Незважаючи на всі негативи, хоронити їх поки зарано
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Криптовалютний бум, який стартував наприкінці 2017 року, минулого року обернувся повним крахом: курс біткоїна впав приблизно на 80%, чому була маса причин, головна з яких – штучність зростання ціни внаслідок ажіотажу, коли на ринок прийшло безліч приватних інвесторів у спробі швидко і "без зусиль" заробити.

Втім, експерти радять не поспішати ховати ні криптовалюту, ні блокчейн, інтерес до яких зараз все більше проявляють світові технологічні корпорації.

Криптовалюти – це те, що з моменту свого виникнення викликало діаметрально протилежні оцінки і прогнози скептиків та апологетів, від звинувачень у створенні "фінансового міхура" до загального божевілля й очікувань зростання курсу біткоїна до 50-100 тисяч доларів. Щоправда, біткоїну все-таки вдалося досягти 20-ти тисяч у кінці 2017 року, але дуже ненадовго.

Минулий рік став переломним в оцінках криптовалют. За рік з початку січня 2018 року капіталізація світового ринку криптовалют (понад 2 тисячі найменувань) впала в 6-7 разів - з 828 млрд доларів до 120-140 млрд. Курс біткоїна з середини грудня-2017, коли було зареєстровано максимум у 20 тисяч, до 10 січня 2019 року впав до 4. Інші криптовалюти (альткоїни) спіткала ще більш сумна доля.

Новини за темою

Причин падіння курсу криптовалют безліч: природна корекція ціни до ринкового рівня на тлі загального перегрівання (правду кажучи, "ринковий" курс криптовалют дорівнює 0), розколи (форки) біткоїна, постійні скандали з крадіжками коштів на криптовалютних біржах, фальсифікація криптобіржами обсягів транзакцій, "утиск" криптовалютних операцій з боку фінансових регуляторів і влади різних країн, відсутність законодавчої урегульованості криптовалют на міжнародному рівні в цілому, скандали з шахрайськими ІСО (первинний випуск монет), розчарування інвесторів, які прийшли в цю сферу в надії швидкого і легкого заробітку, тощо.

Як наслідок перерахованого вище, майнінг біткоїна став збитковим, оскільки витрати на видобуток цієї криптовалюти почали перевищувати її курс.

Особливу роль у корекції всього криптовалютного ринку зіграли спекуляції. "Ціну основних криптовалют роздмухано штучно, і, природно, вона була нестійкою. Тому ми не будемо говорити, що все пропало. Час із середини 2017-го до середини 2018 року минув під знаком жадібності. Природно, ті, хто прийшов до криптовалют не з ідеологічних міркувань, а з метою швидше тут і зараз заробити, для них все закінчилося сумно, і ми бачимо очікувану корекцію ринку", – підкреслює Михайло Чобанян, президент Української блокчейн-асоціації.

Утім, експерти радять не поспішати ховати криптовалютний ринок. "Перспективи, безумовно, є. Але не у всіх криптовалют. Узагалі ситуація з цифровою валютою дуже близька до того, що сталося з доткомами. Останні в 90-і точно так само, як і кріптовалюти зараз, стали хайпом. Бізнес в інтернеті тоді не робив тільки ледачий. Все це в підсумку призвело до перенасичення ринку гравцями і краху доткомів. Але сама концепція роботи за допомогою інтернету не зникла. Просто вийшла на новий рівень", – каже Артем Ковбель, партнер компанії Kreston GCG.

Нарешті, згадаємо про поведінку найбільших світових банків. Як-от Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup, Barclays. Кожен з них протягом року по-різному висловлювався щодо криптовалют – були і негативні, і позитивні моменти. Однак жоден з цих банків не відмовився повністю від ідеї працювати з криптовалютами. Ба більше, майже у кожного з них є якісь напрацювання в цій сфері. Так, Goldman Sachs, наприклад, запустив сервіс для торгівлі біткоїн-ф'ючерсами.  

Згідно зі звітом Банку міжнародних розрахунків, близько 70% центральних банків у світі проводять аналітичні дослідження можливості створення державних цифрових валют, але лише одиниці почали практичну реалізацію. Найбільш просунулися в цьому питанні Швеція й Уругвай.

Новини за темою

"У США доволі серйозно мають намір узаконити цифрові валюти. Там нещодавно винесли на розгляд Конгресу проект закону "Про систематизацію токенів", який пропонує виключити цифрові валюти із законодавства, що регулює цінні папери. У цьому напрямку активно працюють і в Японії, і в Південній Кореї.

У листопаді 2018 глава МВФ Крістін Лагард заявила про необхідність центральним банкам випускати власні цифрові валюти. Про що це говорить? Про те, що і політики, й економісти, і банкіри не збираються так швидко скидати криптовалюти з рахунків. І надалі шукатимуть способи для комфортної роботи з ними. Галузь буде розвиватися, але як – це вже, скоріше, питання, на яке відповість час. Зараз такі речі спрогнозувати вкрай складно", – зазначає Артем Ковбель.  

З іншого боку, нагадаємо, що Венесуела вже випустила свою криптовалюту – El Petro, яка нібито забезпечена запасами нафти і нібито зібрала 3,3 млрд доларів, але вона не коштує рівно нічого, як і національна валюта – болівар.

Але як би хто не ставився до криптовалют – вони вже є, посіли свою нішу у розрахунках, але питання посідання ними свого законодавчо прийнятого місця у світовій фінансовій системі поки залишається відкритим. Перспективи криптовалют лежать у площині їх "легалізації": у більшості країн статус цифрових валют, як і раніше, до кінця не визначено.

Легалізація крипти

На сьогодні Україна є одним зі світових лідерів у галузі розробки і розвитку блокчейн-технології. За даними статистики, кожен десятий українець володіє віртуальними активами, а українськими компаніями з 2017 року було залучено інвестицій щонайменше на 160 млн доларів.

Велика кількість успішних міжнародних інноваційних компаній з українським корінням, і в них у команді є українські розробники, вони працюють в українських офісах, але у зв'язку з відсутністю регулювання цієї сфери такі компанії не можуть здійснювати діяльність на території України.

За словами Михайла Чобаняна, слово "легалізація" не коректно застосовувати до криптовалюти, адже вона не є чимось нелегальним в Україні. Криптовалюти абсолютно легальні. Тому тут більш правильно застосовувати термін стандартизація ринку.

"Щодо внесеного в Раду законопроекту № 9083 від 14.09.2018 ("Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами"), над яким ми працювали, я очікував, що його буде проголосовано до кінця 2018 року. На жаль, цього не сталося. На те є кілька причин.

Перша – наша держава знаходиться під зовнішнім управлінням великих кредиторів, і без "дозволу" наш уряд нічого не робить. Ми отримали негласну інформацію про причини нерозгляду законопроекту. Нібито потрібно було схвалення певних держорганів (не хочу їх вказувати), які посилалися на те, що їм необхідно проконсультуватися спочатку з МВФ, і тільки після цього вони зможуть схвалити або не схвалити цей закон.

Тільки у разі такої їхньої підтримки закон має шанс потрапити на перше читання до Верховної Ради.

Тому констатуємо, що закону найближчим часом у нас не буде. Ну а коли у нас буде два раунди виборів, то до початку 2020 року нічого в частині стандартизації ринку криптовалют в Україні не зміниться", – розповідає Михайло Чобанян.

Новини за темою

За словами Микити Новікова, юриста блокчейн-практики ЮК Juscutum, глобальні регуляторні підходи рухаються трьома напрямками: зниження бар'єру для входження в криптопроекти та залучення інвестицій (Мальта, Гібралтар, Швейцарія); використання регуляторної політики та національних технологічних інвестицій для захисту державного впливу (Китай, РФ); дотримання сталих практик і законів для збереження фінансової стабільності і захисту прав споживачів (США, Велика Британія).

"Для України найбільш ефективним рішенням було б застосування підходу таких країн, як-от Мальта, Гібралтар і Швейцарія, якщо знизити бар'єр входження в криптопроекти і залучити нові інвестиції", – вважає юрист.

Як зазначає Михайло Чобанян, поки прогресивний світ рухається вперед, ми від нього починаємо відставати. Але поки не все так критично, тому що технічно ми все одно залишаємося на позиціях лідера. Але, на жаль, всі ці вигоди йдуть не в нашу скарбницю, а до бюджету таких держав, як-от Сінгапур, Швейцарія, Мальта, Гібралтар, Велика Британія, США та інші країни, у яких вже є зрозумілі правила гри.

Зі свого боку Мінекономрозвитку так само ініціює легалізацію криптовалют в Україні, що відображено в Концепції державної політики у сфері віртуальних активів, яку міністерство винесло на громадське обговорення. Реалізація Концепції передбачена на період до 2021 року в два етапи. Своєю чергою Мінфін може визначитися зі способом оподаткування операцій з криптовалютами тільки після надання правового статусу криптовалютам.

Практика блокчейн

За оцінками консалтингової компанії McKinsey, за останні два роки галузь блокчейн привернула величезні інвестиції з боку великих корпорацій та венчурних інвесторів.

"Ми спостерігаємо активне зростання венчурного інвестування в блокчейн-проекти. Ринок вже подвоїв щорічні показники з яскравим піком у 2-му кварталі 2018 року. Це означає, що фонди та інші інституціональні інвестори бачать високий потенціал застосування технології блокчейн. Серед популярних галузей застосування: логістика постачання, корпоративний менеджмент, Інтернет речей (Internet of Things), фінансовий кліринг, управління приватною інформацією, а також промислова кібербезпека.

Нещодавно Amazon заявила про запуск послуги Blockchain-as-a-Service, що дозволить впроваджувати свій власний блокчейн у внутрішні процеси управління компанії", – зазначає Микита Новіков. 

З іншого боку, за оцінками аналітиків McKinsey, мільярди доларів інвестицій поки не привели до появи значущих і масштабних варіантів використання блокчейну, ефективність вкладень поки під великим питанням. Проведене USAID дослідження 43 блокчейн-рішень показало нульовий коефіцієнт їх успішності. Дослідження охопило різні впровадження технології розподіленого реєстру (DLT, обіцяли оптимізацію процесів і скорочення операційних витрат.

Однак переконливих результатів ефективності впровадження виявлено не було. Проблеми блокчейну ґрунтуються на новизні технології і традиційних проблемах первинного впровадження: відносної складності, дорожнечі, слабкого впровадження в промислових масштабах тощо.

"Зараз говорити про якусь ефективність рано. Вкрай мало реалізовано успішних проектів, а ті, що є – швидше вузькопрофільні, широкого поширення ще не набули. Це не дивно. Технологія сама по собі ще нова, незвична для багатьох. Її потрібно "обкатати", пристосувати для сучасних потреб, а це тільки питання часу", – підкреслює Артем Ковбель.

Новини за темою

У питаннях технологій розподілених систем слід чітко розділяти блокчейн як технологію і криптовалютний світ. "Якщо друге – викликає масу запитань щодо регуляції, законності, спекулятивних настроїв, то перше - фундамент, на якому можуть бути вже найближчим часом вирішені актуальні питання реального світу (як-от захист від зміни важливих реєстраційних даних, шахрайства та інше)", – зазначає Віталій Горовий, Managing Partner InSoft Capital.

У McKinsey впевнені, що блокчейн себе ще покаже в таких сферах, як-от страхування, управління ланцюгами поставок, на ринках капіталу, де розподілені реєстри можуть вирішувати проблеми оптимізації бізнес-процесів і шахрайства.

Безумовно, довіру до технології було підірвано гучними ICO і ще більш гучними провалами проектів, під які збиралися кошти. Як зазначає Артем Ковбель, не можна не визнати, що блокчейн-стартапів на хвилі хайпу зараз з'явилося дуже багато. Велика їх частина не виправдовує очікувань інвесторів через вищеописані причини. Часто і самі розробники до кінця не можуть пояснити призначення та доцільність свого продукту, намагаючись просто "прокотитися" на ажіотажі.

За словами Віталія Горового, в історії було чимало прикладів, коли нові технології або підходи на ранніх етапах активно використовувалися спекулянтами і не зовсім етичними людьми для особистого збагачення. Розвиток технології блокчейн, а також її впровадження і використання великими корпораціями, наприклад Facebook, Google, здатні дуже швидко змінити її значущість у світі.

Треба зауважити, що Facebook вже працює над створенням криптовалюти (стейблкоїн), прив'язаної до долара і призначеної для грошових переказів у месенджері WhatsApp. Своєю чергою і компанія Samsung вирішила приєднатися до ринку криптовалют у частині сервісу, який складатиметься з криптогаманця і "гаманця холодного зберігання".  

Одним словом, світові техногіганти продовжують роботу в напрямку криптовалют і блокчейну.  

Юрій Григоренко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>