banner banner banner

"Кремлівська доповідь" і політичні маневри Трампа

"Кремлівська доповідь" стала посланням республіканців до російського президента Володимира Путіна, в якому вони натякнули на необхідності оновлення кадрів у держапараті Росії та зміни зовнішньополітичного курсу. З допомогою "кремлівської доповіді" США намагаються зіштовхнути представників великого бізнесу Росії з Путіним. Доповідь також розкрила таємницю російської системної опозиції, яка у своїх поглядах мало чим відрізняється від єдиноросів

"Кремлівська доповідь" і політичні маневри Трампа
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

"Кремлівська доповідь" стала посланням республіканців до російського президента Володимира Путіна, в якому вони натякнули на необхідності оновлення кадрів у держапараті Росії та зміни зовнішньополітичного курсу. З допомогою "кремлівської доповіді" США намагаються зіштовхнути представників великого бізнесу Росії з Путіним. Доповідь також розкрила таємницю російської системної опозиції, яка у своїх поглядах мало чим відрізняється від єдиноросів

Одним з найбільш обговорюваних питань останніх днів став опублікований увечері 29 січня Мінфіном США документ для Конгресу, який у мас-медіа охрестили "кремлівською доповіддю". Доповідь містить прізвища 114 вищих державних чиновників, зокрема міністрів з команди президента РФ Володимира Путіна, а також 96 олігархів-мільярдерів, які представляють найбільш дохідні галузі російської економіки. Існує також втаємничена частина доповіді, в якій, як прописано в опублікованій частині, вказано прізвища чиновників рангом нижче і бізнесменів зі статком нижче мільярда доларів. У "кремлівській доповіді" зазначено, що опубліковані в ньому чиновники й олігархи беруть участь у згубній діяльності. Доповідь не є санкційним списком і не передбачає введення обмежувальних заходів. Тим часом міністр фінансів США Стів Мнучин заявив, що санкції будуть за публікацією списку вищих російських чиновників і мільярдерів.

Новини за темою

Формально, Мінфін підготував "кремлівську доповідь" до розділу 241 "Акта про протидію супротивникам США з допомогою санкцій". Однією з умов Акта була підготовка для Конгресу щорічних доповідей про пов'язаних з Кремлем найбільших підприємців. Згідно з цим законом, Мінфін повинен був надати необхідну інформацію протягом 180 днів. Акт передбачає розширені санкції проти Росії, Ірану і Північної Кореї і був прийнятий обома палатами Конгресу, підписаний президентом США Дональдом Трампом у серпні 2017 р. Приводом для нових санкцій проти Росії стало можливе інформаційне втручання в президентські вибори США в 2016 р. "Кремлівська доповідь" це не нова ініціатива, а просто доповнення до раніше затвердженого Акта. Сенатор-демократ Шеррод Браун навіть звинуватив Мнучина у зволіканні з публікацією доповіді. Все ж, не спроста в Мінфіні США відтягнули час і опублікував доповідь саме зараз, а не в серпні минулого року.

Відволікальний маневр для Конгресу

"Кремлівську доповідь" опублікували в один день з вкрай неоднозначною заявою прес-секретаря Держдепартаменту США Гізер Ноєрт щодо антиросійських санкцій. Вона повідомила, що зараз немає необхідності вводити санкції щодо спеціалізованих підприємств та фізичних осіб, оскільки власне закон передбачає санкції та виконує функцію стримувального фактора. На думку Ноєрт, уряди зарубіжних країн відклали закупівлю у Росії озброєння на кілька мільярдів доларів. "Акт про протидію супротивникам США" відкрив можливість ввести санкції проти країн, які купують російську зброю. Дійсно, після того, як Акт набрав чинності, уряд Саудівської Аравії утримався від придбання 4 дивізіонів російських ЗРК С-400 на суму в 2 млрд дол.

Але Туреччина проігнорувала положення американського закону й ухвалила рішення купити у Росії комплекси С-400 за 2,5 млрд дол. Президент Філіппін Родріго Дутерте придбав у компанії "Рособоронекспорт" 5 тис. автоматів Калашникова, стільки ж армійських шоломів, близько мільйона боєприпасів до них та 20 військових вантажівок. Загалом за минулий рік прибуток Росії від торгівлі зброєю склав 14 млрд дол. На думку глави Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Росії Дмитра Шугаєва, портфель експортних замовлень на російське озброєння і військову техніку становить близько 47-50 млрд дол. При цьому зовнішня політика Росії не повернулася в мирне русло. Кремль не виводить війська з окупованих територій Донбасу, не повертає Крим, продовжує спонсорувати президента Сирії Башара Асада і втручається в політичні процеси інших країн з використанням соціальних мереж і медіа-ресурсів. Принаймні побоювання щодо російського інформаційного втручання висловлювали політики й експерти в Мексиці, де цього року відбудуться президентські вибори, в Чехії, де нещодавно обрали на другий термін президента Мілоша Земана – прихильника зближення з Росією.

Володимир Путін і Дональд Трамп Reuters

Дональд Трамп утримується від посилення антиросійських санкцій тому, що він хоче дочекатися остаточних результатів розслідування втручання Росії у президентські вибори в 2016 р. Сенатор Марк Ворнер переконаний, що розслідування повинно тривати протягом 2018 р., а американському уряду слід було би більш завзято захищати виборчу систему країни. Тема втручання Росії в американські вибори вкрай непопулярна для Трампа, оскільки вона кидає тінь на його репутацію. Якщо він введе нові санкції проти Росії і її партнерів, то це означає, що він визнає втручання Москви у вибори, на яких він здобув перемогу. Доказ втручання Росії у президентську кампанію у США поставить під сумнів легітимність знаходження при владі Трампа. Його противники з Демократичної і Республіканської партій можуть порушити в Конгресі питання про проведення повторних виборів і про процедуру імпічменту президента.

"Кремлівську доповідь" опублікували, щоб пом'якшити резонанс від заяви Ноєрт про те, що Держдепартамент фактично не збирається дотримуватися рекомендацій Конгресу. Це було потрібно, щоб не допустити чергової хвилі критики Трампа в Конгресі США і за кордоном, зокрема в Україні. Команда Трампа зайняла двоїсту позицію. З одного боку, вони не готові застосовувати нові санкції зараз. З іншого боку, вони готові додати до обмежувальних заходів Конгресу США персональні проти основних представників політичної та економічної еліти Росії, якщо вважатимуть це за необхідне. Трампу не вигідно, щоб на його адресу летіли звинувачення в шпигунстві і роботі на Кремль, оскільки зараз він намагається зміцнити довіру серед простих американців за допомогою поліпшення економічної ситуації в США. Успіхам в американській економіці Трамп присвятив промову на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Минулого року Трамп скоротив податки для фізичних осіб і корпорацій, що підвищило інтерес компаній інвестувати в американську промисловість та технології. За даними CNBS, 250 американських компаній оголосили про великі інвестиційні проекти, збільшили зарплату і преференції працівникам. У третьому кварталі 2017 р. темпи зростання ВВП США становили 3,3%. За даними опитування NBC News та The Wall Street Journal, 69% американців дуже задоволені економічною ситуацією в країні.

Примус Путіна до змін

"Кремлівська доповідь" стала посиланням республіканців до російському президента Володимира Путіна, в якому вони натякнули на необхідності оновлення кадрів у держапараті Росії та зміни зовнішньополітичного курсу. Американці визначили причетними до згубної діяльності левову частку штату російського уряду та інших органів влади. У "кремлівській доповіді" опинилися чиновники, які беруть безпосередню участь у реалізації зовнішньої політики Росії, зокрема агресії в Україні: прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, міністр закордонних справ Сергій Лавров, міністр оборони Сергій Шойгу, прес-секретар президента Дмитро Пєсков, помічник президента Владислав Сурков, віце-прем'єр-міністр Дмитро Рогозін, голова Ради федерації Валентина Матвієнко, начальник Генштабу Валерій Герасимов, голова Головного розвідувального управління (ГРУ) Ігор Коробов, директор Федеральної служби безпеки (ФСБ) Олександр Бортников та багато інших. Ніхто не заважав Мінфіну США обмежитися парою-трійкою політиків.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

"Кремлівську доповідь" опублікували через кілька днів після того, як Трамп звинуватив Росію в наданні допомоги Північній Кореї в обхід міжнародних санкцій. Російські танкери доставляли пальне до КНДР. США дають зрозуміти Путіну, що в разі його перемоги на президентських виборах у березні 2018 р. вони чекають від нього припинення зовнішньополітичних авантюр і призначення на ключові посади нових людей, здатних вести конструктивний діалог із Заходом. Якщо зовнішньополітична лінія Росії не зміниться, то США залишають за собою право ввести персональні санкції стосовно практично всіх чинних чиновників. Персональні санкції передбачають заборону на в'їзд до США окремих осіб і заморожування їхніх активів на американській території.

З допомогою "кремлівської доповіді" США намагаються зіштовхнути представників великого бізнесу Росії з Володимиром Путіним. У документі вказані власники і керівники компаній, які є ключовими гравцями в найбільш прибуткових галузях економіки Росії. На підприємства з часткою активів держави припадає третина існуючих у Росії робочих місць, і вони забезпечили 70% ВВП у 2016 р. У доповіді вказані голови правління компанії "Газпром" Олексій Міллер і компанії "Роснефть" Ігор Сєчин. Частка "Газпрому" у видобутку газу в Росії становить 72%. "Роснефть" контролює 40% видобутку нафти. У чорному списку вказано голову правління "Сбербанку" Германа Грефа. У 2016 р. частка "Сбербанку" в загальному обсязі активів російського банківського сектора становила 28,7%, на ринку приватних вкладів - 46%. Ця установа видала росіянам 38,7% всіх кредитів. У "кремлівському списку" зазначені акціонери гірничо-металургійного холдингу "Євраз" Роман Абрамович та Олександр Абрамов. У 2016 р. російські підприємства холдингу "Євраз" виплавили 11,7 млн т сталі. Це 16,5% від загальноросійського обсягу виплавки (70,8 млн т). Тоді ж компанія посіла перше місце за обсягами виручки (504,2 млрд руб.) серед російських металургійних заводів. Це не єдині великі підприємства, чиї власники виявилися в "кремлівській доповіді". Туди потрапили навіть керівники державних монополій, як-от "Росатом" (Олексій Лихачов), "Російські залізниці" (Олег Бєлозьоров).

Іронія Путіна і неминучість санкцій

Російська політична еліта зробила вигляд, що не сприйняла всерйоз "кремлівську доповідь". Путін пожартував щодо того, що його у доповіді не згадали. Він не бачить сенсу в діях Вашингтона, які заважають налагоджувати відносини між двома країнами. Медведєв підкреслив, що якщо щодо осіб, зазначених у "кремлівській доповіді", США введуть санкції, то Росія вживатиме контрзаходи. Перший заступник голови комітету Ради федерації з міжнародних справ Володимир Джабар назвав доповідь "дурістю", на яку не варто звертати увагу.

Володимир Путін і Дмитро Медведєв Фото з відкритих джерел

"Кремлівська доповідь" неабияк обурила деяких так званих російських "демократів", які перебувають в опозиції до правлячої партії "Єдина Росія". Кандидат у президенти Росії від партії "Яблуко" Григорій Явлінський розкритикував доповідь і назвав її "ідіотською" та "анекдотичною". Він упевнений у тому, що політика антиросійських санкцій помилкова і її потрібно скасувати, оскільки вона відриває російську економіку від світових ринків. Однак Явлінський забув про те, що в доповіді вказано його політичних супротивників із табору "Єдиної Росії".

Новини за темою

Ще один кандидат у президенти Ксенія Собчак також розкритикувала доповідь. На її думку , у ній повинні були бути присутніми тільки корупціонери та особи, відповідальні за військові операції в Україні, але не бізнесмени, які розвивають економіку Росії. Вона переконана, що в США нібито "не дуже розуміють, за якими законами живуть бізнес і влада в Росії". Мабуть, Собчак не хоче усвідомлювати, що її країна - це авторитарний режим, де великий бізнес зрісся з силовим блоком та держапаратом, а на гроші, виплачені як податки, Росія здійснює агресію в Україні і проводить військову операцію в Сирії, спонсорує сепаратистські режими в пострадянських країнах.

Новини за темою

"Кремлівська доповідь" укотре розкрила таємницю російської системної опозиції, яка у своїх поглядах мало чим відрізняється від єдиноросів. Вони також, як і чинна влада, хочуть скасування антиросійських санкцій до виведення російських військ з Донбасу і повернення Криму до складу України. Вони піаряться на тлі "кремлівської доповіді" і намагаються згуртувати російський електорат за допомогою зовнішньої загрози перед виборами. Росія не готова до конструктивного діалогу. Реакція влади й опозиції на "кремлівську доповідь" тому підтвердження. Не варто Трампу і його команді плекати надії на зговірливість Путіна. Посилення антиросійських санкцій неминуче. Це лише питання часу і політичної волі Заходу. По-іншому скоригувати поведінку Росії на міжнародній арені не вдасться.

Георгій Кухалейшвілі

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>