banner banner banner

Кредитуйте себе самі: Які вигоди і ризики нової банківської програми

Клієнтам банків тепер пропонують кредитувати один одного безпосередньо. Для вкладників інвестиція несе трохи більший ніж за депозитом дохід, але разом з ним і додаткові ризики. На відміну від депозиту її повернення не гарантується державою. Позичальникам таке фінансування може бути цікавим, навіть недивлячись на досить високу вартість

Кредитуйте себе самі: Які вигоди і ризики нової банківської програми
Фото з відкритих джерел

Олена Губар

Журналіст

Клієнтам банків тепер пропонують кредитувати один одного безпосередньо. Для вкладників інвестиція несе трохи більший ніж за депозитом дохід, але разом з ним і додаткові ризики. На відміну від депозиту її повернення не гарантується державою. Позичальникам таке фінансування може бути цікавим, навіть недивлячись на досить високу вартість

Прямі грошові поставки

Українці можуть безпосередньо кредитувати будь-який бізнес, який оберуть самі. Поки таку послугу пропонує тільки "ПриватБанк", який запустив "Сервіс вигідних вкладень". Вкладники установи зможуть стати інвесторами для будь-яких підприємств.

"Ви не просто зможете інвестувати свої гроші під "скоринг" ПриватБанку і гарантії страхової компанії, але і зможете вибрати, у який саме бізнес ви хочете зробити вкладення. Ви зможете вибрати, скажімо, що хочете кредитувати перукарню на своїй вулиці. Або обжарника кави у вашому районі. Або молоду IT-компанію... Українські бізнесмени, яким сьогодні конче потрібні кредити як ніколи, будуть викладати інформацію про себе на нашому майданчику і залучати, таким чином, інвестиції на свій розвиток", - пояснює заступник голови правління "ПриватБанку" Дмитро Дубілет.

Новини за темою

За таку інвестицію банк обіцяє платити 28% річних. З урахуванням вирахування податків, реальний дохід складе 22,96%, що відповідає нинішній середній ставці за річним гривневим депозитом. Забрати достроково такий внесок буде неможливо.

Для позичальників вартість такого фінансування досить висока - майже 35% річних. "Позичальник отримує кредит під 2,9% в місяць, а інвестор вкладає під 28% річних. Різниця - дохід майданчика за пошук клієнтів, колекшн, оцінку ризиків і страхування", - говорить перший заступник голови правління "ПриватБанку" Олег Гороховський. Банк вже залучив партнера в цей проект - банк "Конкорд" і веде переговори з іншими банками. Але поки не повідомляє, який обсяг коштів планує залучити у інвесторів на цей проект в цьому році.

Інвестиційні ризики

Фактично, усі ризики такої інвестиції лягають на самого вкладника. Таке фінансування не є депозитом і не гарантується державою. Тому банк буде страхувати такі операції в своїй власній страховій компанії "Інгосстрах".

"Для вкладника ризик у тому, що цей вклад не гарантується Фондом гарантування вкладів фізосіб. Відповідно, якщо позичальник не буде платити по кредиту – це проблеми насамперед вкладника. Вкладник звичайно може застрахувати подібний "внесок", але з урахуванням додаткових витрат на страховку – прибутковість вкладу буде в районі середньоринкової ставки за банківським депозитом", - говорить директор департаменту споживчого кредитування "Кредобанку" Сергій Кирюхін.

Новини за темою

При цьому, позичальники практично не несуть ніяких ризиків при такому фінансуванні. "Для позичальника все просто - навіть менше ризиків, ніж при банківському кредитуванні. Все-таки в банку є необхідний фінансовий і людський ресурс для супроводження судового процесу в випадку виникненні якихось невдоволень у сторін. Якщо позичальник одержав борг від вкладника безпосередньо, то вирішувати питання для позичальника при спірних ситуаціях буде простіше, - вважає голова правління "Комерційного Індустріального Банку" Вадим Березовик. - Для банку теж ризиків менше - банк, як посередник, отримує свою комісію. Але потрібно дивитися, як виписані умови договору, чи немає фінансових зобов'язань банку компенсувати частину втрат вкладника при неповерненні коштів позичальником. Крім того, при такій формі кредитування, банк може втратити частину доходу, не пов'язаного з кредитом - коли банк кредитує, він умовно "прив'язує" позичальника до себе і отримує додаткові крос-продажі".

Цільове фінансування

Для позичальників отримання такого фінансування є далеко не дешевим. Для порівняння, зараз стандартна вартість кредиту малому і середньому бізнесу становить близько 20-25%. Роздрібні позики дорожчі, але вони не дуже сильно відрізняються від запропонованих "ПриватБанком" 35% для фінансування в рамках "Сервісу вигідних вкладень". Так, позика під заставу коштує близько 28%, кредитна карта - 40%, кредит на придбання товарів - 45%.

"Ставка 35% річних досить низька для виплати по кредиту і висока для отримання відсоткового доходу за депозитом. Така ставка цікава широкому колу осіб, тобто масовим клієнтам", - вважає директор департаменту роздрібного бізнесу банку "Хрещатик" Марина Нестеровська.

Новини за темою

Тому досить багато позичальників цілком можуть зацікавитися таким видом фінансування. "Р2Р кредити зі ставкою від 35% річних цікаві передусім клієнтам, яким з різних причин відмовляють банки. Така ставка в цілому вигідна. До того ж, підкуповує простота користування послугою на інтернет-платформі. Однак для вкладників ризики за такими кредитами достатньо високі. Недоліком є не зовсім зрозуміла і прозора схема закриття кредитних ризиків у разі неповернення боргу", - говорить начальник управління роздрібного та малого бізнесу "Індустріалбанку" Сергій Романенко.

Олена Губар

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>