Країна шпигунів: Швейцарський поворот у справі отруєння Скрипалів

Швейцарські спецслужби допомагають США і Великій Британії викрити російських шпигунів, пов'язаних з хімічною атакою в Солсбері, а також створюють привід для нових антиросійських санкцій

Країна шпигунів: Швейцарський поворот у справі отруєння Скрипалів
Associated Press

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Швейцарські спецслужби допомагають США і Великій Британії викрити російських шпигунів, пов'язаних з хімічною атакою в Солсбері, а також створюють привід для нових антиросійських санкцій

Тиха і маленька альпійська Швейцарія, яка дотримується міжнародного нейтралітету, виявилася залучена в операцію російських спецслужб, бажаючих пустити помилковий слід і перехопити інформацію, яку використовують в розслідуванні отруєння колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії нервовопаралітичною речовиною "Новичок" у британському місті Солсбері. Швейцарська прокуратура порушила кримінальну справу стосовно двох росіян, які підозрюються у хакерській атаці на офіс Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) у швейцарському місті Лозанна і спробі отримати дані з лабораторії радіологічного та хіміко-бактеріологічного аналізу в місті Шпіц. Швейцарці з'ясували, що їх країну неодноразово відвідували російські громадяни Олександр Петров і Руслан Боширов, підозрювані в отруєнні Скрипалів і зв'язках з ГРУ. У посольстві РФ в Швейцарії заперечують звинувачення в шпигунстві і називають дії швейцарської прокуратури "абсурдною спробою нагнітання антиросійських настроїв", "атакою на Росію без доказів". Однак, у Федеральній службі безпеки Швейцарії (FIS) так не вважають.

Країна шпигунів у центрі Європи

Швейцарців вже давно турбує той факт, що їх країна перетворилася в поле діяльності спецслужб третіх країн. На думку прес-секретаря FIS Ізабель Грабер, причиною такої тенденції є географічне положення Швейцарії у центрі Європи, велика кількість міждержавних зустрічей, які проводяться на її території, розвинена інфраструктура, велика кількість туристів та іноземних бізнесменів, серед яких можуть затесатися шпигуни. Швейцарські міста і курорти використовуються як майданчик для двосторонніх переговорів інших країн, місце проведення міжнародних конференцій, а також для зустрічей представників зарубіжних спецслужб. В одній тільки Женеві розташовані штаб-квартири і представництва близько 300 міжнародних організацій, включаючи європейське відділення ООН, її спеціальні установи, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Всесвітню Торгову організацію.

Новини за темою

На сьогоднішній день в пріоритеті у швейцарської влади скоротити вплив у країні зарубіжних спецслужб, які порушують її суверенітет. FIS дозволено при певних обставинах зламувати комп'ютери і влаштовувати стеження за окремими особистостями. Навіть ізраїльська розвідка "Моссад" залишила свій слід на швейцарській землі – у 1998 р. були заарештовані 5 ізраїльських шпигунів у Берні. Проте найбільш активно останнім часом у Швейцарії працюють російські розвідники. Як повідомляють у FIS, діяльність російських спецслужб досягла небувалих масштабів - приблизно чверть працівників дипломатичних установ РФ в Швейцарії є співробітниками кремлівських спецслужб. Всього в Швейцарії працюють 83 російських дипломатів і 67 неакредитованих посадових осіб з РФ.

Швейцарський маневр Кремля

FIS визнає факт хакерських атак на лабораторію в Шпіці, де проводяться дослідження в області ядерної, біологічної та хімічної зброї. Фахівці з Шпіца перевіряли результати дослідження британського інституту в Портон-Даун щодо зразків речовини "Новичок" з місця злочину в Солсбері за запитом Організації по забороні хімічної зброї. Там же проводилася експертиза зразків хімічної зброї, яке застосовувалося у збройному конфлікті в Сирії. Що б не говорили російські дипломати, інформація, яка знаходиться у лабораторії в Шпіці, не може не цікавити ГРУ.

Новини за темою

Двоє росіян, щодо яких швейцарські правоохоронці порушили кримінальну справу, виявляється, вже працювали в Голландії. Їх викрили в ході спільної операції британських, голландських і швейцарських спецслужб в Гаазі в березні цього року, незадовго після хімічної атаки в Солсбері. Контррозвідники не поширюються про деталі операції, не розкривають особистості російських шпигунів. З того, що стало надбанням швейцарської і голландської преси, відомо лише те, що вони працювали в російському посольстві в Голландії, їх підозрюють у зв'язках з ГРУ, у них було вилучено обладнання, за допомогою якого вони могли проникнути в комп'ютерну мережу хімічної лабораторії. Імовірно, їх зловили по гарячих слідах на шляху до Шпіцу. З якихось причин голландська влада не залучила росіян до правосуддя. Наприкінці березня прем'єр-міністр Голландії Марк Рютте заявив про рішення уряду вигнати двох російських розвідників, які працювали в посольстві РФ у відповідь на хімічну атаку в Солсбері.

Мабуть, завданням росіян було дізнатися ступінь залученості Організації по забороні хімічної зброї, чия штаб-квартира розташована в Гаазі, і її швейцарських партнерів у Шпіці в британське розслідування хімічної атаки в Солсбері. Це цілком логічно, оскільки розвідка видобуває конфіденційну інформацію для того, щоб її уряд наперед знав кроки своїх опонентів, а у дипломатів були зачіпки для маневрів. Особливо це стосується представників російської політичної еліти, оскільки значна кількість функціонерів правлячої партії "Єдина Росія" в минулому працювали в силових структурах СРСР, у тому числі в КДБ, як президент РФ Володимир Путін. Як кажуть, "колишніх співробітників КДБ не буває", з чим особисто погодився Путін в інтерв'ю американському журналісту Чарлі Роузу для телеканалів CBS та PBS в 2015 р.

Новини за темою

Суть маневру Кремля в Швейцарії полягала в тому, щоб спотворити інформацію про речовину, якою отруїли Скрипалів і перекласти відповідальність за злочин на плечі Заходу. Росіянам було навіть вигідно, щоб їх шпигунів взяли в Гаазі як підтвердження того, що люди Кремля нібито намагалися дізнатися "правду". Кремль породив черговий міф для міжнародного співтовариства про те, що "підступний" Захід намагається дискредитувати "білу і пухнасту" Росію. Про це говорить одна із заяв міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, який навмисно вказав слід російських спецслужб в Швейцарії. У квітні він заявив, що Скрипалів нібито отруїли психохімічною речовиною західного походження BZ (хинукліділ-3-бензилат), пославшись на конфіденційне джерело, через яке він отримав аналітичний звіт з лабораторії в Шпіці. У 1960-х BZ вироблявся в США в штаті Арканзас і, імовірно, обмежено застосовувався під час В'єтнамської війни.

Легальним шляхом Лавров ніяк не міг добути таку інформацію. Організація по забороні хімічної зброї не поширює звіти з лабораторій серед країн-учасниць. Один із співробітників лабораторії в Шпіці Андреас Бухер впевнений в тому, що витоку інформації не відбулося. Надалі ні про яку речовину BZ співробітники швейцарської лабораторії не згадували і підтвердили, що Скрипалів дійсно отруїли "Новичком". Тим не менше, російські шпигуни свою місію виконали і посіяли зерно сумніву в інформаційному полі Заходу. Кремлю потрібні надумані аргументи для того, щоб заперечувати свою відповідальність за застосування хімічної зброї на території Великої Британії.

Інформаційна операція Швейцарії, США і Великої Британії

Швейцарські спецслужби заговорили про діяльність російських шпигунів у себе в країні саме зараз, щоб підкріпити позиції США і Великої Британії, які використовують хімічну атаку в Солсбері як аргумент для введення нових антиросійських санкцій. Спецслужби ЦРУ, MI6 і FIS співпрацюють у сфері обміну інформацією та протидії кіберзагрозам. В американській нормативно-правовій базі існує закон про ліквідацію хімічної і біологічної зброї від 1991 року, який передбачає санкції проти держав, які застосовують її проти своїх громадян, а також фірм, що беруть участь у її поширенні. У відповідності з першим пакетом санкцій, Держдепартамент США перестав видавати після 27 серпня американським фірмам ліцензії на експорт в Росію зброї і продукції подвійного призначення, за винятком продукції аерокосмічної галузі цивільної авіації, ввів заборону на будь-яку американську матеріальну допомогу, крім термінової гуманітарної допомоги, продуктів харчування, сільгосппродукції.

У вересні помічник держсекретаря США Маніша Сінгх заявила, що в листопаді США введуть другий пакет більш жорстких санкцій, які торкнуться банків, оборонного сектора, оскільки Росія не дозволила міжнародним експертам провести перевірку об'єктів хімічної промисловості на своїй території, які могли бути використані для виробництва зброї масового знищення. Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей закликала європейські країни підтримати США і ввести санкції проти Росії у відповідь на хімічну атаку в Солсбері, скликала з цього приводу екстрене засідання Радбезу ООН на початку вересня. Швейцарці допомагають американцям і британцям підготувати інформаційний грунт для введення нових санкцій проти Росії.

Новини за темою

У Швейцарії стала поширюватися інформація, що двоє інших росіян Олександр Петров і Руслан Боширов, підозрювані британськими правоохоронцями у зв'язках з ГРУ і отруєнні Скрипалів, часто відвідували Женеву, Амстердам, Мілан і Париж з вересня 2016 р. по березень 2018 р. Швейцарці намагаються присікти спроби Росії спростувати підозри щодо Петрова і Боширова, які відвідали Лондон і Солсбері 2-4 березня 2018 р. напередодні отруєння Скрипалів. Британські правоохоронці стверджують, що саме ці двоє провезли речовину "Новичок" у флаконі з-під одеколону і використовували її як знаряддя злочину. Однак, 13 вересня Петров і Боширов виступили в ефірі російського телеканалу RT, орієнтованого на західну аудиторію, і заявили, що не пов'язані з ГРУ, є туристами і їздили в Солсбері, щоб подивитися місцеві визначні пам'ятки. Вони стверджували, що їх бізнес пов'язаний зі спортивним харчуванням і вони часто їздять в Європу по справах. Росія пускає таку інформацію для того, щоб у британському суспільстві з'явилися сумніви в тому, що розслідування отруєння Скрипалів достовірне і не є результатом політичних маніпуляцій. Петров і Боширов могли спеціально часто "світитися" в європейських містах, щоб підкріпити свою легенду про туризм і бізнес конкретними фактами. Своїми останніми діями Швейцарія висловила солідарність Великій Британії, оскільки на її території працюють ті ж самі російські шпигуни, які тепер брешуть в ефірі російського телебачення.

Георгій Кухалейшвілі, політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>