banner banner banner banner

Корупційна криза в Чехії: Ігри опозиції та інтереси Вашингтона

Корупційна криза в Чехії: Ігри опозиції та інтереси Вашингтона
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У той час як Єврокомісія вимагає від України невідкладних заходів у сфері боротьби з корупцією, у вищих ешелонах влади Чехії, однієї з країн - членів Євросоюзу, триває корупційна криза. З 23 червня вулиці Праги охоплено масовими акціями протесту проти прем'єр-міністра і лідера партії "АНО-2011" Андрія Бабиша. Близько 250 тис. чеських демонстрантів вимагають відставки Бабиша і звинувачують його в шахрайстві з субсидіями ЄС в інтересах холдингу "Агроферт", який перебував у його власності до 2016-2017 рр. Це найбільші акції протесту в Празі з часів "Оксамитової революції" 1989 р., яка поклала край соціалістичному режиму в Чехословаччині. Великі акції протесту в Чехії відбувалися також у листопаді 2018 р., у травні цього року.

Новини за темою

Мільярдер Бабиш є одним з найбагатших чехів, а холдинг "Агроферт" містить активи в секторі сільського господарства, будівництва, логістики, харчової й хімічної промисловості, у сфері мас-медіа. Ситуація у Чехії зайвий раз підтверджує той факт, що корупція існує навіть у Євросоюзі, де вона по ідеї має бути зведена до мінімуму, оскільки верховенство права і демократія входять до переліку копенгагенських критеріїв членства в цій організації. Проблема корупції та засилля олігархів стосується не тільки України, а й на перший погляд більш успішних країн.

Корупція по-чеськи

Бабиша вже давно підозрюють у тому, що він зберіг контроль над холдингом "Агроферт", обіймаючи державні посади, і порушив європейське законодавство про конфлікт інтересів бізнесу і держави. В ЄС заборонено, щоб голова уряду одночасно займався бізнесом. Оскільки холдинг "Агроферт" отримує субсидії з бюджету ЄС, то на нього поширюються норми європейського законодавства. У жовтні 2017 р. чеська поліція звинуватила Бабиша в шахрайстві. У 2017 р. "Агроферт" отримав 82 млн євро як субсидії ЄС, коли Бабиш обіймав посаду міністра фінансів Чехії. Сам Бабиш вважає безпідставними звинувачення в шахрайстві на свою адресу, запевняє в тому, що це результат провокації в інтересах його політичних опонентів, а "Агроферт" йому більше не належить. У 2017 р. Бабиш відмовився від володіння холдингом і передав його трастовим фондам.

За підсумками аудиту холдингу "Агроферт", проведеного Єврокомісією у квітні цього року, стало відомо, що Бабиш все-таки порушив європейські правила гри і виявився залученим у конфлікт інтересів. Голова чеського представництва правозахисної організації Transparency International Давид Ондрашка вивчив реєстр кінцевих власників підприємств Словаччини і з'ясував, що Андрій Бабиш володіє 37 компаніями, пов'язаними з холдингом "Агроферт", а його дружина Моніка – 28 фірмами. Чеський прем'єр не згоден з вердиктом Єврокомісії й доводить, що під час аудиту було припущено помилок. Проте ще в грудні 2018 р. більшість депутатів Європарламенту проголосували за резолюцію про припинення надання субсидій холдингу "Агроферт". Євродепутат Інгеборга Грассле заявила, що саме Бабиш створив конфлікт інтересів.

Reuters

Співголова групи "Зелені/Європейський вільний альянс" в Європарламенті Філіп Ламбертс сумнівається щодо здатності чеської влади ефективно протистояти власному прем'єр-міністру. Бабиша критикують за те, що він має вплив на судову систему Чехії, щоб уникнути правосуддя. Чинний міністр юстиції Марія Бенешева є членом партії "АНО-2011" і має репутацію людини Бабиша. Голову уряду Чехії нерідко порівнюють з колишнім прем'єр-міністром Італії та медіа-магнатом Сільвіо Берлусконі, який фігурував у корупційних скандалах і чинив вплив на думку громадськості за допомогою підконтрольних ЗМІ. У 2013 р. Бабиш придбав видавництво MAFRA, якому належить низка популярних газет. Плямою на репутації Бабиша є його комуністичне минуле і зв'язки зі спецслужбами. Будучи членом Компартії, Бабиш у 1982-1985 рр. працював позаштатним агентом служби держбезпеки під псевдонімом "Буреш", згідно з інформацією з державного архіву Чехії. Хоча Бабиш заперечує і це. На думку Ондрашка, найбільш прийнятним варіантом для Бабиша є зізнання в тому, що він має холдинг "Агроферт", продати його особам, не пов'язаним з членами сім'ї, і піти у відставку.

Інтриги опозиції

Корупційний скандал за участю прем'єра Бабиша відповідає інтересам опозиційних сил. У вересні 2018 р. "Піратська партія" Івана Бартоша разом з організацією Transparency International звернулася до Єврокомісії за роз'ясненнями, чому холдинг "Агроферт" продовжував отримувати субсидії від ЄС, а в травні цього року подала позов до Європейського суду справедливості (один з органів Євросоюзу) за затримку розслідування конфлікту інтересів прем'єра Бабиша. Чеські "пірати" підганяли Єврокомісію з оголошенням результатів аудиту холдингу "Агроферт" і фактично створили ґрунт для антиурядових виступів.

Заснована в 2009 р. чеським айтішником Іваном Бартошем "Піратська партія" позиціонує себе як основна опозиційна політична сила в Чехії, стоїть на позиціях соціал-лібералізму, виступає за розвиток прямої демократії, захисту громадянських свобод від свавілля влади і корпорацій і ставить своїм основним завданням боротьбу з корупцією. За підсумками останніх виборів до Європарламенту "Піратська партія" отримала три місця. В акціях протесту також бере участь опозиційна "Цивільно-демократична партія". Віце-президент опозиційної ліберально-консервативної партії TOП 09 Маркета Пекарова-Адамова назвала Бабиша символом зарозумілої влади.

Reuters

За допомогою акцій протесту чеські опозиціонери розраховують взяти політичний реванш за програні парламентські вибори два роки тому. У 2017 р. партія "АНО-2011" Бабиша здобула переконливу перемогу. Чеський бізнесмен позиціонував себе як борець з корупцією, протиставляв свою партію старим елітам, у тому числі "Соціал-демократичній партії", яку тоді очолював колишній прем'єр-міністр Богуслав Соботка. Проте партія "АНО-2011" в альянсі з есдеками, які дискредитували себе, і "Компартією Богемії та Моравії" не зробила ефективнішою боротьбу з корупцією. Голова "Групи держав з боротьби з корупцією" (GRECO) Марін Мрчела вважає, що Чехія не виконала жодної з шістнадцяти рекомендацій організації у сфері боротьби з корупцією.

Опозиція намагається привернути увагу Брюсселя і Вашингтона, змусити Бабиша добровільно піти у відставку і домогтися проведення дострокових парламентських виборів. По-іншому домогтися відставки прем'єра не вдається. У ніч проти 27 червня в чеському парламенті відбулося голосування про вотум недовіри прем'єр-міністру. Однак зібрати для цього необхідної кількості голосів не вдалося, незважаючи на те, що 400 тис. чехов підписали петицію про відставку Бабиша і міністра юстиції Марії Бенешевої.

Перевага Бабиша

Бабиш поводиться впевнено, оскільки має солідний ресурс підтримки в чеському суспільстві. На сьогодні партію "АНО-2011" підтримують 30% чеських громадян. Бабиш зумів привернути до себе осіб літнього віку завдяки збільшенню пенсій і запровадженню пільг у сфері громадського транспорту. Чеський мільярдер завоював популярність серед деяких громадян середнього віку після впровадження безкоштовних сніданків у школах для їхніх дітей. Бабиш дотримується у зовнішній політиці балансу у відносинах з ЄС, США, Росією.

Reuters

Чеський прем'єр виявився більш гнучким у відносинах з ЄС, ніж його угорський колега Віктор Орбан або ж лідер керівничої в Польщі партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський. Між Бабишем і Єврокомісією є розбіжності з приводу міграційної політики, і він виступає проти того, щоб приймати біженців. Чехія не поспішає вводити євро як національну валюту. Водночас Бабиш не є ультраправим євроскептиком, як Орбан або Качинський, та уникає жорсткої риторики на адресу ЄС. Бабиш є центристом, а його партія АНО-2011 входить до групи "Альянс лібералів і демократів" у Європарламенті, яка виступає за зміцнення європейської інтеграції та скорочення впливу євроскептиків на політичні процеси. Єврокомісія та Європарламент не ініціювали запровадження санкцій проти Чехії за всіх мінусів Бабиша, чого не скажеш про Угорщину та Польщу.

Бабиш не перешкоджає зміцненню торговельно-економічного співробітництва Чехії та Росії, незважаючи на політику антиросійських санкцій ЄС. Торік товарообіг між двома країнами сягнув 8,5 млрд євро. Чехія постачає до Росії продукцію машинобудування, а закуповує вуглеводневі ресурси. Чеський прем'єр скептично ставиться до обмежувальних заходів проти Росії, вважає їх неефективними. Нещодавно на посаду міністра промисловості й торгівлі Чехії було призначено Карела Гавлічека, котрий закликав ЄС скасувати антиросійські санкції, оскільки вони шкодять чеській економіці. Бабиш розраховує на підтримку з боку чеського великого бізнесу, зацікавленого працювати з РФ.

Чеський прем'єр навіть намагався привернути до себе президента США Дональда Трампа. У березні цього року вони провели переговори в Білому домі. Бабиш заборонив ввезення до своєї країни електроніки китайської компанії Huawei, яку американці підозрюють у шпигунстві. У Трампа і Бабиша багато спільного: обидва мільярдери зі статком понад 3 млрд дол., обидва виступають за обмеження міграції та протиставляють себе істеблішменту.

Американські інтереси

Ось тільки Вашингтон насторожує надмірне загравання Праги з Москвою. Президент Земан і чеські комуністи підтримують будівництво російського газопроводу "Північний потік - 2". У партії "АНО-2011" немає однозначної думки з цього питання. Колишній міністр промисловості й торгівлі Марта Новакова вважає, що участь у російському проекті є вигідною для енергетично залежної Чехії. Водночас депутати від "АНО-2011" проголосували за блокування будівництва газопроводу "Північний потік - 2" у Європарламенті. США зацікавлені в збільшенні постачань американського скрапленого газу до Європи завдяки скороченню поставок блакитного палива з Росії та закликали європейські країни, в тому числі Чехію, не підтримувати будівництва "Північного потоку - 2".

У цьому плані зміна влади в Чехії відповідає інтересам США. Якщо Бабиш і його партія втратять владу, то налаштований на зближення з Росією президент Земан буде позбавлений важелів впливу на політичні процеси і залишиться обмеженим у рамках своїх вузьких повноважень. Чехія є парламентською республікою, де левова частка влади сконцентрована в руках прем'єр-міністра. Опозиційні чеські політичні сили "Християнсько-демократичний союз – Чехословацька народна партія", TОП 09 та "Цивільно-демократична партія" голосували в Європарламенті за блокування будівництва газопроводу "Північний потік - 2".

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>