Корупція в медицині: Чому в лікарнях досі процвітає хабарництво

Немає грошей! Не буде лікування! Попри реформу, в українській медицині досі панують побори та корупція. Навіть зараз здирники у білих халатах відверто вимагають гроші з пацієнтів. Медична корупція – це ціла система, де лікарі деруть гроші з людей і відносять їх нагору. Тож чому українські медики подекуди досі працюють наче старі даішники?

Корупція в медицині: Чому в лікарнях досі процвітає хабарництво
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Немає грошей! Не буде лікування! Попри реформу, в українській медицині досі панують побори та корупція. Навіть зараз здирники у білих халатах відверто вимагають гроші з пацієнтів. Медична корупція – це ціла система, де лікарі деруть гроші з людей і відносять їх нагору. Тож чому українські медики подекуди досі працюють наче старі даішники?

2018-го в українській медицині стартували грандіозні зміни. Почалася реформа. Головна суть реформи – фінансувати не окремі медичні заклади, а лікувати конкретних пацієнтів і, як у всьому цивілізованому світі, згодом перейти на страхову медицину. Тобто лікування має стати якісним і без хабарів. Від старту реформи минуло вже два роки, і наші журналісти взялися перевірити, чи справді лікарі тепер мають вищі зарплати, а з пацієнтів не деруть хабарі?

* * *

Чернігівщина. Райцентр Козелець. Ці кадри було знято в місцевій лікарні ще у 2017-му році. Тоді медики розповідали, що самотужки робили косметичний ремонт.

Новини за темою

"Люди хочуть працювати в нормальних умовах, а коли держава не фінансує, приходиться самим робити це все", - говорить екс-головний лікар козелецької ЦРЛ Олександр Сорочук.

Фінансування було настільки малим, що після сплати усіх комунальних послуг та виплати зарплатні персоналу на пацієнта залишалося лише 5 гривень 40 копійок.

"Часто привозять важких хворих, а грошей немає. Нічого не має. Скидаємося, людину ж потрібно рятувати", - додає лікар.

У 2019-му році проблеми у глибинці ті ж самі. Грошей нема.

"Зараз фінансування лікарні розраховане на кількість жителів у районі. Субвенції вистачає на зарплату лікарському персоналу, обслуговувальному персоналу, і все. А з 2020-го року фінансування буде на кількість наданих послуг", - говорить головний лікар ЦРЛ у Козельці В’ячеслав Приліпко.

А наразі жодних змін лікарі не відчувають.

"Великих зарплат ми ще не побачили. Я працюю лікарем-терапевтом 42 роки. Зарплата – мінімальна – 3 700 плюс надбавки. Виходить у середньому 4 000", - розповідає лікарка Ольга Петрушко.

Виживають, як можуть, і тутешні пацієнти. Адже майже усі ліки змушені купувати самотужки.

Куди важче одиноким пенсіонерам. Таким, як бабця Людмила. Лише на медикаменти після операції вона витратила аж 15 тисяч гривень.

Медики підтверджують: грошей на забезпечення пацієнтів катастрофічно не вистачає.

Сімейні лікарні у Козелецькому районі вже давно є. Та люди не розуміють, як один лікар може консультувати з багатьох хвороб. Тому за старою звичкою напряму звертаються до поліклініки. На медреформу пацієнти нарікають.

Швидка допомога тепер не зобов'язана приїжджати на кожен виклик, якщо черговий лікар під час телефонної розмови з пацієнтом розуміє, що це не складний випадок, то може ухвалити рішення надати рекомендації по телефону.

Та найбільше людей непокоїть те, що попри обіцянки МОЗу, фельдшерсько-акушерські пункти закриваються.

Суть у тому, що зарплату лікарям у фельдшерських пунктах платить держава, а утримувати самі заклади мусить громада.

У великих містах ситуація з реформою значно краща. Житомир. Станом на початок 2019-го містяни уклали понад 191 000 декларацій з сімейними лікарями. А це понад 70% населення.

У Житомирі амбулаторії не закривають, а навпаки – відкривають.

Цей заклад працює з червня 2018-го. Довкола усе нове. Пацієнти послугами задоволені.

"Змінилося на краще, амбулаторія дуже хороша, кращі умови, кращі послуги для пацієнтів. Стало трохи дешевше", - говорить пацієнтка Тетяна Ляхевич.

У цій амбулаторії працює сімейний лікар-рекордсмен. У нього найбільша кількість пацієнтів у місті. Майже дві тисячі. За рахунок цього суттєво зросла зарплата.

"15 000 чистими на руки. А раніше було 5", - говорить сімейний лікар Тарас Турчин.

У сімейної лікарки Анастасії декларацій із пацієнтами відносно небагато. Лише 750. Але все одно різниця у зарплатні до реформи і після – відчутна.

"Вдвічі збільшилася зарплата від тієї, що в мене була раніше. Тепер близько 7 тисяч", - говорить вона.

Новини за темою

У медсестер, які працюють у цій амбулаторії, зарплатня теж зросла. Бо вона залежить від кількості пацієнтів, які обслуговуються. Максимальна цифра – 8 тисяч гривень щомісяця. Значно гірша ситуація у медиків, які працюють у ще нереформованих ланках. Галина Туровська працює медсестрою у лор-відділенні, отримує мінімалку.

Завершитися реформа має у 2020 році. А ми тим часом вирішили перевірити, чи викорінюють кардинальні зміни головну причину страждань українців – корупцію.

* * *

Перед цим експериментом наша журналістка спеціально пройшла обстеження, і проблем зі здоров’ям у неї не виявили. А потім зі скаргами на вигаданий біль у животі Анастасія вирушила в рейд медичними закладами.

Столична лікарня швидкої допомоги.  Приймальне відділення. Огляд проводять два медики. Анастасію одразу кладуть до лікарні. У стаціонарі дівчину ще раз оглянули. Діагноз – ошелешив. Виявили перитоніт.

Перитоніт – це запалення черевної порожнини. У Насті взяли на аналізи кров і сказали готуватися до операції. Одначе про гроші ні слова. Про хабарі лікарі говорять вже перед самою операцією, розповіли бувалі сусідки по палаті. Жінки скаржаться: з пацієнтів деруть, як і раніше.

Одна з жінок, щоб одужати, збирається продати будинок.

Тим часом пацієнтам приносять обід – пісну перловку.

Анастасії видали білизну, але назвати її чистою важко. Дали лише простирадло. Підковдру сказали з дому приносити.

Далі почалося найцікавіше. Лікар спитав, чи має Настя у Києві родичів? До медзакладу прийшов інший журналіст, який представився другом, і вже йому почали розповідати, що Анастасії терміново потрібна операція і те, як її організувати.

Відповідальний хірург відкрито називає розцінки: "В такій ситуації наркоз коштує 2 тисячі гривень, сама операція – 4. Ще будуть якісь витрати на ліки, але це вже після операції".

Насамкінець медик ще й запитав, чи потягнемо таку суму?

Та згідно з законом, лікування в Україні безкоштовне, а брати і давати хабарі – кримінальний злочин. На яких підставах у цьому медзакладі вимагають додаткових сірих платежів і як медики фактично на око виявляють серйозні хвороби, йдемо з’ясовувати вже з камерою.

Знімати медики – забороняють.

Хірург, який озвучував суми, до журналістів так і не прийшов. Йдемо до керівництва лікарні.

У те, що його підлеглі можуть працювати за хабарі, заступник головного лікаря з хірургічної допомоги Іван Березенко не вірить.

Зрештою заступник головного лікаря все-таки погоджується провести службову перевірку.

Згодом з лікарні надійшов лист: "Після проведення розгляду справи комісія не знайшла грубих порушень законодавства України в галузі охорони здоров'я та порушень з боку прав пацієнта".

За те, що здоровій людині хотіли зробити операцію і ще й називали конкретні суми хабарів, жоден лікар навіть догани не отримав.

* * *

Наш експеримент триває. Зараз ми перевіримо, чи погодяться рятувати пацієнтку, у якої зовсім немає грошей. Але спочатку журналістка телефонує до лікарні і питає, чи має право звернутися за допомогою до найближчої лікарні, якщо не місцева і бідна, мов церковна миша?

"Звичайно. Підходьте в приймальне відділення, пояснюйте ситуацію. У нас медицина безкоштовна, але ліки вам прийдеться, на жаль, за свої кошти купувати", - говорять у слухавку.

Київська область, лікарня міста Ірпінь.

Медсестра заявляє: медогляд коштує 200 гривень.

У реєстратурі нав’язливій бідній пацієнтці не раді.

Без грошей тут ніхто нікого не рятує. Кажуть їхати до лікарні сусіднього міста.

Ненадання медичної допомоги – це злочин. Чому лікарі порушують закон та клятву Гіппократа, питаємо у керівництва закладу. Але заступниця головного лікаря на камеру спілкуватися не хоче. Заступниця головного лікаря від журналістів утекла.

* * *

Киянка Марина Саморукова вже понад десять років бореться з онкологією. Наприкінці 2018-го вона пішла на обстеження до Національного інституту раку. Лікарка призначила препарати і наголосила, де саме їх треба купити.

"Вона розповіла, що мені потрібно купити ліки у неї за 28 000 гривен, що ліки потрібно купувати тільки у неї, бо інакше вона не відповідає за результати лікування, бо ці ліки, які вона продає, вона знає, що це не підробка, а, на жаль, фальсифікатів багато. І невідомо, що я куплю сама", - розповідає пацієнтка інституту раку в Києві Марина Саморукова.

Потім, за словами Марини, пані Яценко дала їй контакти комерсанта.

"Ліки під її кабінетом продає якийсь Валентин, який, звісно, жодних чеків, розписок не дає, просто на підвіконні торгує цим усім, - говорить пацієнтка.

Ці ж ліки вільно продаються в аптеці, але хворій жінці тоді було не до того.

Пізніше Марина з’ясувала: цей препарат коштує в аптеці значно дешевше: не 28 тисяч, а всього 18. Про баришування в інституті раку пані Саморукова одразу написала у своєму блозі. Після публічного розголосу комерсанта Валентина у закладі тепер не побачиш. Телефоном він сказав, що більше таким не займається.

Новини за темою

Лікарка Людмила Яценко теж запевнила, що на препаратах для пацієнтів не спекулює.

Тим часом Марина Саморукова не розуміє, як лікарі на пару з баригами можуть так цинічно маніпулювати важкохворими і витягувати з них останню копійку.

Одначе це далеко не єдиний скандал довкола інституту раку. На цих кадрах разом із пробіркою крові пацієнт передає медсестрі 50 гривень.

І це лише початок хабарів. Комп’ютерне обстеження може бути оплатним, але тут чеків ніхто не видає. 

Ці гроші медики називають благодійними внесками. Чи справді ці кошти йдуть на благо інституту, добре знає Юлія Овдієнко. 2018-го її призначили головним бухгалтером медзакладу. 

Овдієнко розповідає про корупційну складову благодійних внесків.

Згідно із законом, благодійний внесок громадянин може перераховувати лише особисто через касу або термінал, давати гроші в руки лікарів – це не благодійність, а хабар. У київському інституті раку пацієнти платять напряму лікарям. А потім зібрані гроші приносять до каси.

Одначе неможливо прослідкувати, скільки таких благодійних внесків потрапили на рахунок інституту, і яка сума грошей залишилася у кишенях медиків.

Ще одна схема, яку викриває бухгалтерка – це махінації з платежами іноземних пацієнтів. За лікування в Україні громадяни інших держав мусять платити тисячі доларів у касу. Одначе у документах платежі відсутні. Насправді іноземці платять тисячі доларів, але на рахунок інституту вони не надходять.

Овдієнко пропонувала заборонити лікарям брати гроші і поставити на кожному поверсі термінали, щоб пацієнти могли самостійно оплачувати платні послуги та за бажанням вносити благодійні внески. Одначе наприкінці 2018-го з посади головного бухгалтера її звільнили.

А цю жінку звати Олена. Вона не хоче показувати своє обличчя. Донедавна Олена працювала завгоспом в інституті раку. 2018-го вона виявила, що хтось заробляє на утилізації відходів. Махінації доволі вигідні. Приблизно 300 гривень один контейнер.

За підрахунками колишнього завгоспа, на оборудці з відходами за рік відмили приблизно 400 тисяч гривень. Про виявлену махінацію Олена повідомила керівництву. Та її рапорт залишили поза увагою, а згодом – звільнили.

Те, що в інституті не все чисто з документами, підтверджує і колишня начальниця юридичного відділу Олена Густіліна.

"Візувати документи, які надаються на підпис директору, це зобов’язання юридичного відділу. Дуже багато документів йшли повз нас. Зрозуміло, якщо не хочуть показувати юристу, напевно, там не все гаразд. 90% документів не проходило", - розповідає Густіліна.

З 2018-го року утилізацією медичних відходів з інституту раку займається фірма "Альфатер Київ". Директор компанії запевняє, що його підприємство у жодних оборудках участі не бере.

Натомість у Національному інституті раку відповідати на питання журналістів не захотіли. Відповіли письмово, що всі послуги у них безоплатні, а розповіді колишніх співробітників – брехня.

* * *

Вінниця. Подільський регіональний онкоцентр. У черзі до реєстратури пацієнти обговорюють одне – де взяти гроші.

Обстеження на УЗД, згідно з законом, має бути безкоштовним, а в реальності – треба платити. У кабінеті працівниця відкрито називає таксу – 100 гривень.

100 гривень – це хабар за один прийом. А щодня через кабінет УЗД проходять десятки пацієнтів.

Журналістка іде на прийом до лікаря. Медик акуратно натякає – доведуться давати на лапу.

Справжній відчай панує у стаціонарі, де пацієнти віддали шалені гроші і ще не знають, чи допомогло їм лікування.

Безкоштовно тут ніхто нікого не лікує.

За грошима на хабарі доведені до відчаю люди звертаються навіть до благодійних фондів. Волонтерка Юлія Дякун пригадує недавній випадок.

"Жінка просила 40 тисяч грн, ми почали з’ясовувати, з чого ж складаються ті 40 тисяч. Виявилось, що на 30 тисяч там були препарати, обстеження, все правда, а от про 10 тисяч вона потім у процесі розмови відверто сказала, що це мені треба заплатити лікарям", - говорить волонтер благодійного фонду "Ми поруч" Юлія Дякун.

На такі подяки фонди грошей не дають. Чому в державній лікарні деруть гроші – йдемо питати головного лікаря.

Володимир Шамрай переконує: власним коштом пацієнти лише ліки купують, а обстеження і процедури – безкоштовні.

Як доказ своїх слів головний лікар пропонує журналістам разом пройтися по палатах. Дорогою проводить екскурсію. Каже, невдовзі відкриють нове відділення.

У присутності керівника медзакладу пацієнти ледь не хором відповідають, що, якщо і платили, то лише благодійні внески.

Відео, де пацієнти розповідають, що змушені платити хабарі для пана Шамрая – не доказ.

Володимир Шамрай – людина далеко не бідна. У його декларації – дорогі годинники, хороші автомобілі та квартира на 160 квадратних метрів. А недавно сім’я придбала заміський котедж.

Шамрай – офіційний мільйонер. Тільки основним його доходом є не зарплата головного лікаря, а власний медичний бізнес. Поруч з державним центром онкології, де якраз головує Шамрай, стоїть приватний.  Усі послуги тут офіційно платні.

За словами тутешніх пацієнтів, до приватного закладу їх часто направляють з державного.

Директоркою приватного закладу є дружина Володимира Шамрая – Олена Шамрай. Згідно з декларацією, у 2017-му році підприємницька діяльність збагатила Володимира Шамрая на майже 4 мільйони гривень.

Мати бізнес головним лікарям закон не забороняє.

Новини за темою

Але, як виявили наші журналісти, до приватного центру пацієнтів часто направляють з державного. А в самому Подільському онкоцентрі процвітає здирництво і хабарництво.

* * *

До нас звернулися медики Сергій Проскуров та Ганна Паніотова. Донедавна обоє працювали у Покровській лікарні на Донеччині. Проскуров керував жіночою консультацією, а Паніотова очолювала акушерське відділення. 2018-го їх з роботи звільнили, бо, переконують, викрили корупційні схеми головного лікаря.

За словами Проскурова, головний лікар Покровської лікарні Сергій Шутько вимагав, щоб ледь не за кожну маніпуляцію медики брали з пацієнтів гроші і передавали нагору.

Розслідування кримінального провадження вже завершено. Справу про вимагання хабарів зараз розглядає місцевий суд.

Оскільки справа вже в суді, у поліції відмовилися розповідати деталі, одначе запевнили, що в них є докази, що Шутько справді вимагав хабара. А це і є той самий обвинувачений керівник Покровської лікарні Сергій Шутько. За його словами, справжніми здирниками є Проскуров та Паніотова і за це він їх звільнив.

На підтвердження керівництво лікарні показує повну папку скарг від пацієнтів.

Це Вікторія. Вона народжувала під супроводом Ганни Паніотової. Каже, лікарка нахабно вимагала гроші.

Натомість вже колишні колеги звинувачують Паніотову у непрофесіоналізмі. Лікар Іван Кобець пригадує, як йому довелося рятувати жінку, у тілі якої Паніотова під час кесаревого розтину забула… серветку.

Відтак, у поліції є питання не тільки до головного лікаря Шутька. Паніотова та Проскуров теж фігурують у кримінальних провадженнях, зокрема правоохоронці розслідують справу про лікарські помилки.

Тобто усі сторони конфлікту мають стосунок до корупції. Проскуров зізнається: гроші від пацієнтів справді брав, але лише подяки.

А зараз найцікавіше. За словами місцевих жителів, з пацієнтів Покровської лікарні досі деруть гроші.

Керівник перинатального центру Покоровської лікарні Іван Циганок звинувачення в хабарництві заперечив.

Тим часом ми отримали запис розмови, на якій голос, схожий на головного лікаря Сергія Шутька, говорить про те, що Паніотова вимагає занадто високі хабарі.

Далі голоси, схожі на Шутька та вже звільненого Проскурова, обговорюють, скільки брати з пацієнтів.

Тож, чи не були головний лікар Шутько та звільнені ним медики Проскуров та Паніотова корупційними компаньйонами?! Ми прослідкуємо за перебігом кримінальних проваджень, щоб хапуги у білих халатах більше не наживалися на пацієнтах, а отримали по заслугах.

* * *

Медична реформа має як і прихильників, так і противників. Наприклад, нардеп Ольга Богомолець вважає, що сімейні лікарі не зможуть якісно надавати послуги людям.

"Є робочий день 8 годин, є можливість мозку генерувати правильні рішення. Якщо людина просто працює для того, щоб зробити запис в історії хвороби або просто видати лікарняний, гарантувати, що вона може усвідомлено прийняти 60-70 людей і поставити їм всім правильні діагнози, на жаль, це не відповідає дійсності. Якість буде дуже страждати від цього", - говорить Богомолець.

Натомість експерти зауважують, що в частини медиків вже зросла зарплата, а пацієнти мають можливість самотужки обрати собі лікаря, і прописка тепер не важлива.

Викорінити корупцію, за задумом реформаторів, має страхова медицина. Тоді українці зможуть іти лікуватися навіть до приватних закладів, а витрати покриватиме страховка.

Чи вдасться втілити усі ці задуми: подолати корупцію та покращити якість медичних послуг, покаже 2020 рік. Бо саме тоді має завершитися реформа. А наразі деякі лікарі можуть нахабно вимагати хабарі і, поки не даси на лапу – допомагати не стануть.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>