banner banner banner banner

Коронавірусний форс-мажор у світовій політиці

Коронавірусний форс-мажор у світовій політиці
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Пандемія коронавірусу вплинула на політичні процеси в масштабах цілих країн і континентів. Стрімке поширення недуги стало непередбаченою обставиною, через яку довелося поставити на паузу доленосні рішення, які стосуються інтересів сотень тисяч людей. Вірус розкрив слабкі місця сучасного світопорядку. Станом на 18 березня, коронавірусом заразилися 200 тис. жителів різних країн світу.

Багатосторонній карантин

В умовах карантину вдома працюють не тільки працівники фірм і держорганів, але і співробітники міжнародних організацій, відповідальних за дотримання міжнародної безпеки, вільної торгівлі. Генсек ООН Антоніо Гутерріш заявив, що працівники різних установ організації будуть продовжувати роботу з різних місць, щоб максимально скоротити присутність у штаб-квартирі в Нью-Йорку.

Новини за темою

У цьому місті Covid-19 заразилися близько сотні жителів. Близько 100 тис. миротворців та учасників гуманітарних місій ООН знаходяться в різних куточках світу. В одному тільки офісі ООН у Женеві працює 1,6 тис. осіб.

Керівництво НАТО і ОБСЄ рекомендувало персоналу тимчасово утриматися від ділових поїздок, працювати з дому дистанційно, не влаштовувати збори в штаб-квартирах, щоб скоротити ризик подальшого розповсюдження інфекції. У Брюсселі, де розташовано штаб-квартири НАТО, Ради Європи, інститутів ЄС, зокрема Європейської ради і Європарламенту, коронавірусом заразилися 3 людини. Минулого тижня генсек Світової торгової організації (СОТ) Роберто Азеведо скасував засідання в штаб-квартирі в Женеві до 20 березня.

Коронавірус став перешкодою у врегулюванні міждержавних територіальних суперечок. Міжнародний суд ООН у Гаазі 17 березня відклав усний розгляд прикордонної суперечки між Гаяною і Венесуелою, який було заплановано в двадцятих числах. У 2018 р. Гаяна подала позов у Міжнародний суд ООН, щоб домогтися визнання легітимності британсько-венесуельської угоди 1899 р. про те, що територія на захід від річки Ессекуїбо належить їй, а не Венесуелі.

Територія багата золотом та алмазами і становить велику частину сучасної Гаяни. Венесуела висловлює претензії на ці землі з 19 століття. Після незалежності Гаяни від Великої Британії в 1966 р. Венесуела провокувала повстання племен на спірній території, тривалий час блокувала вступ країни до Організації американських держав. У 2018 р. військово-морські сили Венесуели перешкоджали геолого-розвідувальним роботам на родовищах нафти на шельфі Гаани.

Вибори на паузі

У зв'язку із загрозою зараження Covid-19 у низці країн вирішили не проводити вибори. У Північній Македонії, де з коронавірусом злягли вже 26 осіб, лідери політичних партій відклали проведення дострокових парламентських виборів, які заплановано на 12 квітня. У країні триває політична криза. У січні пішов у відставку прем'єр-міністр Зоран Заєв через провал домогтися вступу Північної Македонії до ЄС.

Попри те, що влада Північної Македонії врегулювала політичні суперечки з сусідньою Грецією навколо назви країни (раніше називалася Колишня Югославська Республіка Македонія), президент Франції Еммануель Макрон проголосував проти її вступу до ЄС на саміті Європейської ради в жовтні 2019 р. З подачі Макрона в Євросоюзі ускладнили процедуру прийняття нових країн-членів.

Вступ до ЄС був одним із ключових пріоритетів у програмі провладної коаліції на чолі з "Соціал-демократичним союзом Македонії" Заєва. Опозиційна правоцентристська партія "Внутрішня македонська революційна організація – Демократична партія за македонську національну єдність" може піаритися на критиці чинного уряду, якому буде складно впоратися з коронавірусом. Система охорони здоров'я 2-мільйонної Північної Македонії не підготовлена до таких випробувань. У країні менше 1000 тестів для визначення цього вірусу.

Влада Сербії поки не скасувала заплановані на 26 квітня парламентські вибори, але політичні сили припинили свої передвиборчі кампанії. Коронавірусом заразилися 65 сербів. Президент Олександр Вучич оголосив у країні надзвичайний стан і створив два кризові штаби для координації допомоги інфікованим і боротьби з негативними наслідками для економіки країни.

Новини за темою

Донедавна пророкували перемогу провладної Сербської прогресивної партії, яка балансує у відносинах з Росією та ЄС. Опозиційний "Альянс за Сербію" висловив намір бойкотувати вибори і звинуватив Вучича в тотальному контролі над ЗМІ. Розклад може змінитися, оскільки від ефективності у подоланні викликів загальнодержавного масштабу формується ставлення суспільства до влади.

Влада Латвії, Великої Британії, канадської провінції Нью-Брансвік, американських штатів Міссурі, Алабама вирішила відкласти місцеві та міські вибори. Під питанням проведення парламентських виборів у Новій Зеландії у вересні цього року.

Минулого тижня кандидати у президенти США від Демократичної партії Джо Байден і Берні Сандерс вирішили не проводити свої передвиборчі мітинги у місті Клівленд в Огайо через загрозу Covid-19. У жовтні цього року місцеві вибори мають відбутися в Україні, але поки про їх перенесення через коронавірус не йдеться.

У Румунії, де 184 випадки зараження коронавірусом, вирішили піти ще далі. Парламент затвердив новий уряд, а на посаду прем'єр-міністра депутати повернули Людовика Орбана, який пішов у відставку в лютому після вотуму недовіри у власній Націонал-ліберальній партії.

Приводом для вотуму недовіри стало рішення змінити порядок обрання мерів міст: у два тури, а не в один. Обговорювалася навіть можливість проведення дострокових парламентських виборів одночасно з місцевими в червні, але від цієї ідеї вирішили відмовитися через карантин. Сам Людовик Орбан знаходиться в самоізоляції з підозрою на коронавірус і роздає вказівки дистанційно.

Брекзіт відкладається

Через коронавірус прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон ухвалив рішення відкласти переговори про торговельну угоду з Єврокомісією, які планувалося провести 18 березня. Британська влада хоче домовитися про створення зони вільної торгівлі з ЄС після закінчення перехідного періоду в січні 2021 р.

Торговельна угода з нульовими ставками і тарифами має стати альтернативою Спільного ринку і митного союзу ЄС. Британці хотіли закрити це питання до кінця цього року, але, імовірно, їм доведеться продовжити строк дії перехідного періоду на наступний рік. В іншому випадку британські компанії, орієнтовані на європейський ринок, зіткнуться з високими митами ЄС для третіх країн і зазнають збитків.

Очікувалося, що наслідками виходу Великої Британії з ЄС без угоди стануть зниження економічного зростання країни на 3%, збитки в розмірі 90 мільярдів фунтів стерлінгів, зниження ВВП на 10% у довгостроковій перспективі. Все це квіточки порівняно з негативними наслідками коронавірусу для британської економіки. Британський уряд готовий виділити 330 млрд фунтів стерлінгів (15% від ВВП) на позики для підтримки бізнесу, який зазнає збитків в умовах карантину.

Через поширення коронавірусу в Сполученому Королівстві питання Брекзіту відійшло  на другий план. За останні тижні кількість заражених у Великій Британії зросла з 19 до 1,9 тис. Від коронавірусу померло 55 британців. Джонсон порадив британцям утриматися від відвідування пабів, театрів та інших громадських закладів. Ну а тим, хто проживає з особами, у яких кашель та інші симптоми, схожі на Covid-19, рекомендують влаштувати самоізоляцію на 14 днів. Влада Великої Британії і Єврокомісія розглядають можливість обговорювати угоду про зону вільної торгівлі в режимі відеоконференції або по телефону.

Загострення протиріч

Пандемія коронавірусу вкотре продемонструвала розкол у трансатлантичних відносинах. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і голова Європейської ради Шарль Мішель піддали критиці рішення президента США Дональда Трампа скасувати транспортне сполучення з європейськими країнами, не порадившись з ними.

Американський президент діяв за принципом "своя сорочка ближча до тіла", дбаючи насамперед про здоров'я та життя своїх громадян. Трамп вирішив закрити кордони для носіїв вірусу з європейських країн. Він не зробив виключення навіть для свого давнього союзника, Великої Британії. На цю мить коронавірусом заразилися близько 6,5 тис. американців, а померли – 108.

Така поведінка йде врозріз із принципом солідарності та взаємодопомоги. Донедавна США і Європа об'єднували зусилля перед глобальними викликами. Американці і європейці співпрацювали в період обох світових воєн, у боротьбі з глобальним тероризмом, у подоланні наслідків глобальної фінансово-економічної кризи 2008 р.

Експерт аналітичного центру "Атлантична рада" Фредерік Кемпе вважає, що для боротьби з коронавірусом доречний принцип колективної оборони НАТО, оскільки втрати, яких зазнають європейські союзники США, можна зіставити з терактами 11 вересня 2001 р.

В Євросоюзі коронавірусом заразилися 50 тис. осіб. Хвороба забрала життя понад 6,5 тис. громадян європейських країн – більше, ніж кількість загиблих унаслідок терактів "Аль-Каїди" в Нью-Йорку 11 вересня 2001 р. (близько 3 тис. загиблих), військових втрат США і їхніх союзників з Європи та інших регіонів під час воєн в Афганістані з 2001 р. (3,5 тис. убитих) та Іраку в 2003-2013 рр. (4,8 тис. убитих).

Новини за темою

Найбільше людей померло в Італії – понад 2,5 тис. осіб. Навіть Китай надав допомогу і відправив до Італії лікарів з досвідом лікування коронавірусу, великі партії медичних масок, захисних костюмів, вентиляторів. Слідом за Італією жорсткий карантин запровадила влада Франції та Іспанії. Громадянам цих країн заборонено залишати домівки, окрім походів в аптеку за ліками і надання допомоги своїм родичам. ЄС запровадив 30-денну заборону на в'їзд громадян третіх країн.

В унісон з пандемією коронавірусу загострилися суперечності у відносинах Росії і Саудівської Аравії, які стали шоком для нафтового ринку. Країни не змогли домовитися про зниження обсягів видобутку нафти для стабілізації цін на світовому ринку. Москва виявила непоступливість, а Ер-Ріяд збільшив обсяги видобутку.

Через пандемію коронавірусу було скасовано авіарейси та наземне транспортне сполучення між країнами і населеними пунктами. Скоротилися витрати палива. Все це призвело до різкого зниження цін на нафту за останній місяць з 59 до 26 дол. за барель. Враховуючи те, що основним джерелом доходу Росії є експорт енергоносіїв, то цей обвал цін може призвести до погіршення економічної ситуації в країні. Україні такий розклад на руку, оскільки зниження світових цін на нафту посилить ефект антиросійських санкцій.

Коронавірус продемонстрував неготовність більшої частини міжнародної спільноти протистояти глобальним викликам. Стрімке поширення коронавірусу нагадує сценарій війни із застосуванням біологічної зброї, перед яким виявилися безсилі уряди високорозвинених країн. Кількість смертей в окремих країнах за пару місяців перевищує втрати в багаторічних війнах.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>