banner banner banner banner

Коронавірус війні не завада: як в умовах пандемії пройшли міжнародні навчання "Сі Бриз-2020"

Коронавірус війні не завада: як в умовах пандемії пройшли міжнародні навчання "Сі Бриз-2020"
112.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

Акваторія Чорного моря минулого тижня перетворилася на імпровізований театр воєнних дій: майже 2,4 тис. військовослужбовців із восьми країн у певних квадратах цілодобово відпрацьовували оперативно-тактичні завдання у рамках 20-х за ліком міжнародних навчань "Сі Бриз". Пандемія коронавірусу не стала завадою для проведення спільних тренувань, але все ж таки змусила їх організаторів значно "збитися зі встановленого курсу". Так, початковий перелік країн-учасниць скоротився більш ніж наполовину, а навчаннями керували одночасно з двох операційних штабів, які постійно підтримували між собою дистанційний зв'язок. Крім того, активну фазу навчань цього року провели в урізані терміни, обмежившись тільки морським і повітряним компонентами, без десантування морпіхів на берег і відпрацювання умовної антитерористичної операції на суші. І все ж таки складні обставини не завадили військовослужбовцям успішно обмінятися досвідом і закріпити навички командної роботи. А в Росії - спровокувати справжній ажіотаж з приводу проведення навчань. Міжнародні спостерігачі повідомляли про провокації, які здійснювали кораблі берегової охорони РФ, і про раптову перевірку військ Південного і Західного округу напередодні проведення "Сі Бриз-2020", і про навчання, які проходили на прилеглій території. Втім, у діях "великого брата" експерти не вбачають чогось феноменального: в умовах воєнного часу це – штатна ситуація.  

112.ua

Приморська вулиця, яка знаходиться у п'ятнадцяти хвилинах ходьби від відомого пам'ятника Рішельє, зовні ніяк не виділяється з ансамблю інших вуличок середмістя Одеси, які затишно потопають у літній зелені та сповнені витонченістю архітектури минулого століття. Зливаючись зовні з буденним життям містян, на цій вулиці знаходиться головна (після анексії Криму в 2014 році) Військово-морська база України "Південь". До невеликої двоповерхової будівлі Адміністрації ВМС примикають залізничні колії та Практична гавань, в яку з раннього ранку суботи, 25 липня, почали прибувати кораблі Другої постійної військово-морської (SNMG2) і Другої постійної протимінної групи (SNMCMG2) НАТО: румунський корвет "Контрадмірал Себастьян", болгарський корвет "Бадьорий", турецький фрегат "Йилдирим" і румунський фрегат "Регіна Марія" бували тут вже неодноразово, а ось іспанський фрегат "Альваро де Базан" - флагман з'єднання SNMCMG2 – пришвартувався в Одесі вперше. На сусідньому причалі поруч з армадою іноземних ВМС постійно дислокується гордість українського флоту - флагманський фрегат "Гетьман Сагайдачний", який також брав участь у спільних навчаннях. Проводити "Сі Бриз" на регулярній щорічній основі Україна взялася ще в 1997 році, проте через перерви нинішні навчання вважаються ювілейними - 20-ми за ліком. Цього року активна фаза навчань (з безпосереднім виконанням навчально-бойових завдань у морі) ледь розтягнулася на тиждень, хоча зазвичай вона триває 10-14 днів.

Новини за темою

Повернення корабельно-катерної групи з нейтральних вод і завершення основної місії з нетерпінням чекають і одесити, і гості Південної Пальміри. Великі ударні кораблі, що встали на якір у військовій гавані, і маленькі на їх тлі члени екіпажу, які в білій парадній формі по струнці вишикувалися уздовж леєра на палубі, щорічно викликають цікавість у відвідувачів; а виступи ансамблю 6-го флоту ВМС США традиційно чекають на слухачів у Міському саду на Дерибасівській. Цього року через епідеміологічну обстановку довелося скасувати всі урочисті заходи, а екіпаж іноземного флоту навіть не висаджувався на берег. З цієї ж причини керівництво "Сі Бриз" прийняло рішення відмовитися від сухопутної фази навчань, обмежившись морською і повітряною компонентами, а координацію тактичних груп довелося здійснювати одночасно з двох географічних точок - оперативних штабів в Одесі та іспанському місті Рота (в якому дислокується морський операційний центр 60-го з'єднання надводних кораблів 6-го флоту ВМС США), що у режимі 24/7 підтримували між собою дистанційний зв'язок та обмінювалися інформацією про хід проведення навчань.  Якби не пандемія коронавірусу, у "Сі Бриз" могли б вперше взяти участь спостерігачі з Японії та Південної Кореї, а сухопутний компонент доповнив би підрозділ Збройних Сил Норвегії. Загалом до "Сі Бриз-2020 "мали намір приєднатися близько 20 країн, але в сухому залишку їх число скоротилося до восьми: Україна, США, Норвегія, Іспанія, Болгарія, Румунія, Туреччина і Грузія. Проте сили об'єднаного штабу намагалися "лавірувати" в обставинах, які склалися, задля того, щоб отримати від навчань якнайбільшу практичну користь.

"Якщо спочатку "Сі Бриз-2020" передбачали відпрацювання бойових завдань з відбиття атаки противника та оборони, проведення антитерористичної операції в кризовому регіоні, то потім легенду навчань довелося змінити: завдання військових у морі звузили до захисту цивільних суден і господарського забезпечення бойових кораблів у воєнних умовах. Однак я не виключаю, що під цією вивіскою все-таки відточувалися навички ведення повномасштабної війни. Посилаючись на необхідність дотримуватися карантинних заходів, допуск журналістів обмежили, і все, що ми можемо дізнатися про хід цих навчань, зводиться до інформації з офіційних пресрелізів. Загалом, якщо розглянути історію проведення "Сі Бриз", завжди розігрувалися різні сценарії. Це могла бути надання військової допомоги в регіоні, потерпілому від стихійного лиха, боротьба з піратами і контрабандою, ескорт судна в незахищеному рейді. Але після інциденту в Керченській протоці в 2018 році країни НАТО всерйоз задумалися про загрозу з боку Російської Федерації, і з тих пір ескадра Північноатлантичного альянсу на постійній ротаційній основі знаходиться в акваторії Чорного моря. Раніше про цей регіон як про театр потенційних воєнних дій всерйоз ніхто особливо не замислювався..."- розмірковує військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов.

Як стверджують у ВМС України, головне завдання україно-американських навчань - досягти повної сумісності з військовими підрозділами країн-партнерів, які повністю функціонують за стандартами НАТО: починаючи від найменувань звань і кодифікації військової техніки та озброєння і закінчуючи раціоном харчування і формою одягу військовослужбовців. У принципі з комунікацією і взаєморозумінням у моряків ніколи не виникало проблем, оскільки у відкритих водах діє одна міжнародна мова – англійська, якою зобов'язаний на належному рівні володіти офіцерський склад флоту. Що стосується роботи з апаратурою та озброєнням бойового корабля, то, за словами самих військових, управління теж досить уніфіковане: закони фізики для механізмів скрізь однакові. Тому, починаючи з 2016 року, в навчаннях "Сі Бриз" зосереджуються не тільки на виконанні тактичних завдань за стандартами НАТО, а й на проведенні стратегічної та оперативної роботи. У 2017 році, наприклад, вперше випробували "морський оперативний штаб": ним став борт корабля, з якого командувач складу віддавав накази та керував операціями в усіх напрямках навчань - на суші, на морі та у повітрі.  Втім, керівництво ЗСУ неодноразово заявляло, що український військовий флот вже давно живе за стандартами НАТО. Тож міжнародні навчання на кшталт "Сі Бриз", головним чином, націлені на те, щоб довести виконання алгоритму поставлених бойових завдань до автоматизму, а коаліцію дружніх країн – забезпечити надійно підготовленим союзником на війні.    

"Свято Нептуна"

 

Судячи з офіційної вивіски "Sea Breeze exercise" у Фейсбуці, можна подумати, що для учасників навчань цей захід – справжнє свято. На сторінці регулярно з'являються короткі відеоролики із заявами усміхнених військовослужбовців про те, що они здобули цінний корисний досвід і знайшли нових друзів; а адміністратори профілю в кожній публікації згадують ВМС і ВПС країн-партнерів і дякують їм за плідну спільну роботу і взаємодопомогу. Втім, повна картина про хід проведення навчань залишається за кадром, не обмежуючись навіть датами в календарі.
Незважаючи на те, що офіційно "Сі Бриз-2020" стартував 20 липня, за фактом навчання починаються набагато раніше – з етапу так званих командно-штабних ігор. Вивчивши отриману від розвідки інформацію, в штабі моделюють найбільш ймовірний сценарій воєнних дій з боку потенційного супротивника і порівнюють його з наявними ресурсами своїх збройних сил. Під час практичного етапу навчань відпрацьовують конкретні епізоди цього сценарію, які є максимально наближеними до реальних бойових умов. Що стосується проведення "Сі Бриз", потрібно також заздалегідь визначити ділянки нейтральних вод, де безпосередньо проводитимуть тактичні маневри, і повідомити координати міжнародній міграційній службі: з метою безпеки ці зони у водному і повітряному просторі закривають для цивільного транспорту.

Як наголошують військові, війська повинні постійно перебувати у стані повної бойової готовності - інакше бій вже можна вважати програним.
Мабуть, щоб не пекти раків за підготовку нашого особового складу перед іноземними партнерами, командувач ВМС Олексій Неїжпапа за кілька днів до старту навчань без попередження оголосив навчально-бойову тривогу. 17 липня пройшли міжвідомчі та міжвидові тренування у Чорному морі, в яких взяли участі ті самі силові підрозділи, що і в "Сі Бриз": корабельно-катерні тактичні групи ВМС, морпіхи, морська авіація, сили ВПС і прикордонної служби.
У цей час в акваторію Чорного моря почали поступово заходити кораблі постійних з'єднань НАТО, а також американський есмінець DDG78 "Портер". Всього у навчаннях узяли участь 27 кораблів і 19 літальних апаратів, які залежно від класу і поставлених завдань розділили на кілька тактичних груп.

Керівництво РФ не змогло всидіти на місці, спокійно очікуючи запланованих міжнародних навчань: одночасно з Україною там теж раптово оголосили екстрену бойову тривогу. Так, за вказівкою Володимира Путіна, 17 липня провели позапланову перевірку військ Південного і Західного військових округів, окремих з'єднань центрального підпорядкування, Повітряно-десантних військ і морської піхоти Північного і Тихоокеанського флотів: всього залучили майже 150 тис. військовослужбовців і 27 тис. одиниць озброєння і техніки.  Масштабна серія навчань, в тому числі в акваторії Чорного моря, завершилася 21 липня, проте частина Збройних Сил РФ залишилася на місцях – для підготовки до чергових навчань "Кавказ-2020".

Сховавшись від пекучого сонця під тентом маскувальної "зеленки", в одному з командно-штабних центрів з 20 липня закипіла робота: тут в одній з військових частин Одеси разом з іспанськими колегами в онлайн-режимі координують дії тактичних груп. Перші завдання отримали катери Прикордонної служби України, ВМС України та Грузії: ухиляючись від ворожого вогню, вони мали маневрувати, виявити і винищити "швидкісні малорозмірні цілі" - крилаті ракети та ракети класу "повітря-земля". Морська авіація своєю чергою патрулювала ділянки Чорного моря у режимі активного радіообміну інформацією, в тому числі здійснюючи розвідку в районі Кримського узбережжя. 
Поки об'єднані сили "Сі Бриз-2020" спільно проводили навчання, на них вирішили "повправлятися" російські військовослужбовці: вони прийняли одиниці військової техніки учасників навчань за ціль для "умовного ураження супротивника".

"За інформацією Міноборони Росії, 20 липня понад 10 літаків морської авіації ЧФ спільно з фрегатами "Адмірал Ессен" і "Адмірал Григорович" відпрацювали знищення кораблів умовного супротивника. При цьому розрахунки фрегатів виконали по "супротивнику" електронні пуски з ракетного комплексу "Калібр-НК". Для Чорноморського флоту РФ навчання Альянсу Sea Breeze - це слушна нагода для того, щоб відпрацювати дії корабельних ударних груп, винищувальної та бомбардувальної авіації, берегової оборони на півострові Крим і в Краснодарському краї. У підвищену бойову готовність були приведені сили і засоби розвідки, системи ППО, берегові ракетні комплекси "Бал" і "Бастіон",- повідомляє російське агентство новин Sputnik.

Мистецтво морського бою   

На борту військового корабля робота триває цілодобово: екіпаж несе вахту у три зміни, 4 через 4 години. Щойно радіолокаційні засоби виявляють за пеленгом підозрілий об'єкт, його координати і швидкість, капітан оголошує повну бойову готовність. З командуванням судна, що запримітили в зоні відповідальності, намагаються вийти на зв'язок – все згідно з протокольними документами. Сценарій може розгортатися по-різному, тому екіпаж зосереджено і без зайвих роздумів виконує накази. Військова техніка, яку зібрали україно-американські навчання, дозволила військовослужбовцям відпрацювати план спільних дій у найрізноманітніших ситуаціях, які можуть виникнути у морі.

Корабельно-катерні групи відпрацювали маневрування в кільватерному строю і в ордері, в тому числі для взяття судна під охорону і ескорт до берега, а також перехоплення та огляду судна-порушника.  Спільно з морською і тактичною авіацією національні сили ВМС виконували завдання з протиповітряної, протичовнової та протикорабельної оборони, а самі літальні апарати проводили розвідку у визначених морських квадратах. Літаки і кораблі забезпечення дали можливість військовим відрепетирувати передачу вантажу на ходу і дозаправку – і на воді, і у повітрі. А на тральщиках відпрацювали завдання з протимінної оборони. Крім того, спільні навчання передбачали завдання і з надзвичайних ситуацій: організували пошуково-рятувальну операцію і надання допомоги людині, яка опинилася у воді, а також відпрацювали план дій у разі виникнення пожежі у відсіку корабля.

Новини за темою

Втім, під час "Сі Бриз-2020" спільний штаб провів також реальну рятувальну операцію. Американський військовослужбовець - член екіпажу ескадреного міноносця "Портер" - 22 липня отримав серйозну побутову травму руки, з якою не змогли впоратися бортові медики. На допомогу військовику з палуби іспанського фрегата "Альваро де Базан" спеціально піднявся гелікоптер, який доставив пораненого на аеродром "Шкільний". Звідти його відвезли у 411-й військовий госпіталь в Одесі, проте на цьому його подорож не закінчилася: наступного дня за пораненим прилетів транспортний "Боїнг", щоб доставити його на американську військово-морську базу Сігонелла (дислокується на о. Сицилія, Італія).

На додачу до всіх тренувань "Сі Бриз-2020" військовослужбовці мали виконати останню вправу - Fotex. Кораблі шикуються у спеціально сформований лад і під прапорами країн-учасниць проводжають зі своїх рядів ті судна, які вирушають у далеке плавання для виконання нових бойових завдань. Кілька кораблів НАТО увійшли у Практичну гавань Одеси суботнім ранком, а ввечері до них у гості завітали з концертом військові музиканти ВМС ЗС України. Кораблі пробудуть в Одеському порту до 28 липня, а потім повернуться назад у місця постійної дислокації – в Іспанію.

Варто наголосити, що "Сі Бриз" - це відмінний тренінг для підвищення кваліфікації не тільки кадрових українських та іноземних військових, а й  курсантів Інституту ВМС України, яких також запрошують на борт представників об'єднаної флотилії.

"Для військовослужбовців ВМС України "Сі Бриз" - чудова  нагода вдосконалити свої навички командної роботи, перейняти корисний досвід, а в умовах, коли після анексії Криму ВМС України втратили більшу частину свого флоту, - ще й можливість вивчити озброєння і технічну складову кораблів різних класів, яких немає в Україні. Американці готові поділитися з нами цінним досвідом і чогось навчити. Але, незважаючи на те, що у червні НАТО визнав Україну як "партнера з розширеними можливостями", ми поки що перебуваємо в якості партнера. Якщо почнуться повномасштабні воєнні дії, "партнер" не зобов'язаний приходити на допомогу і битися разом пліч-о-пліч, а ось "союзник" - зобов'язаний", - підбив підсумки Олег Жданов. 

Ксенія Цивирко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>