"Конкурент Зеленського": Чи піде Олег Сенцов у велику політику?

"Конкурент Зеленського": Чи піде Олег Сенцов у велику політику?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Олег Сенцов з усіх звільнених нещодавно російських в’язнів найбільш гостро відгукується на актуальні події в країні. Дай бог таку мобільність та активність народним депутатам, котрі зайняті на своїх робочих місцях чим завгодно, але не законотворчістю. Однак Сенцов – не депутат.

Чи може він ним стати в подальшому? Один із залучених нами коментаторів вважає, що Олег Сенцов здатен скласти конкуренцію не лише народним обранцям, а й президенту України. Так далеко ми не загадуємо, але аналізуємо те, що відбувається останнім часом з Олегом та довкола нього.

Довкола світу

За короткий час після звільнення Олег Сенцов встиг побувати у Польщі, Литві, Німеччині та Франції. Він потискав руку президенту Франції Еммануелю Макрону, відвідував Франкфуртський книжковий ярмарок, говорив з віце-маршалком польського Сейму Малгожатою Госєвською. На Олега скрізь чекали визнання, нагороди, подяки, інтерв’ю та зустрічі з видатними людьми. Настав час випробування славою, яке колишній бранець поки що проходить з честю.

"Зараз такий час, я всюди катаюся, всім цікавий, але це недовго триватиме, півроку максимум. Потім я всім набридну, і треба робити це більш професійно. І тому я сьогодні прийняв рішення про створення громадської організації, в якій я буду займатися досить широким спектром громадської роботи, правозахисної та культурної. Можливо, буде створено окремий фонд для функціонування цієї організації.

Може, навіть я назву його своїм ім'ям, щоб скоріше зібрати гроші", – заявив Олег 21 жовтня, легко іронізуючи над своєю теперішньою популярністю.

До речі, конвертувати її він може не тільки у гроші і фонд. Мало-помалу Сенцов (можливо, навіть проти волі) вибивається у лідери громадської думки. Він щедро та відверто коментує події в країні. Й при цьому не щадить людину, котрій має бути зобов’язаний звільненням – президента України Володимира Зеленського.

Новини за темою

"Переглянув вчорашнє гучне відео стендапа з серії #янелох. В результаті: сором за президента і гордість за добровольця. Не пишу про військових, бо не відчуваю на це морального права, оскільки не був на війні. Хочеться лише сказати їм спасибі, за те, що у нас все ще є своя країна", – так відгукнувся Сенцов на недавню поїздку глави держави до Золотого.

Що ж, з критики чинної влади для багатьох опозиціонерів починався їхній шлях у велику політику. Власне, подібної можливості Сенцов торкався в інтерв’ю виданню "Новое время". Він зазначив, що для нього наразі є вирішеним питання громадської діяльності, але не політичної. Тобто по суті, він не сказав ані "так", ані "ні". В подальшому, таким чином, політика не виключена.

Правозахист чи "право-привід"?

"Цілком можливо, що Сенцов прагне потрапити у велику політику, тим паче, що він як політичний проект цікавий був би багатьом. Він займає унікальну нішу і може стати головним конкурентом Зеленського. Зеленський позиціонує себе як український російськомовний політик, а Сенцов, котрий не приховує того, що не знає мови, називає себе російськомовним українським патріотом", – говорить в інтерв’ю нашому виданню директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець.

"І якраз таки Сенцов в цій ніші буде активно забирати голоси у Зеленського, враховуючи запит на політиків нового покоління (до речі, вже за пару місяців Зеленського перестануть сприймати як "нового"). Тим більше, коли попереду дострокові вибори Верховної Ради (а вони, я думаю, відбудуться або восени 2020, або взимку 2020-2021 років), а також і місцеві", – каже Березовець.

А директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов нагадує: поки що не йдеться про вибори і про перетягування голосів. "Це спроба стати публічним діячем. Спочатку стартувати з правозахисною діяльністю, а потім думати, чи вийде з того повноцінна електоральна структура. Але це згодом, а поки відбувається перехід від статусу приватної особи до суспільно-політичної", – оцінює експерт дії Сенцова.

"Те, що це може бути початком політичного проекту, виглядає цілком логічно. Завжди треба з чогось починати. Наприклад, з громадської організації. А далі ця Рада може достроково піти, й от тоді ми й побачимо бенефіс кількох політичних проектів", – погоджується керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

А заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко нагадує: Олег Сенцов – людина талановита, він не пішак у чиїйсь політичній грі. "Сенцов користується популярністю в Україні. Це я бачу навіть з того, як швидко розкуповуються його книжки. Тобто йдеться не про політичний, а про його професійний рівень. І це правильно, що він виступив з ідеєю правозахисної організації – для нього важливо утримувати себе на певному інформаційному щаблі і у такий спосіб реалізовуватися. Це з одного боку", – каже Петренко.

"А з іншого, – додає він, – я бачу, що перспективи у Сенцова є. Це та людина, котра продукує розумні думки і без проблем складає їх у речення. Тому сьогодні чимало політичних сил будуть зацікавлені у тому, щоб притягнути Сенцова до себе. Тим паче, що у нього немає негативного бекграунду, це такий собі Зеленський, яким той був до президентських виборів. Так що полювання на Сенцова може тривати".     

Власне, цілком ймовірно, що таке полювання вже почалося.

Саакашвілі чи Пінчук?

Олег Сенцов активно мандрує і власною країною. "Шість років я не бачив моря. Сьогодні ми зустрілися. Дякую, Одеса!" – написав він у своєму Фейсбуці. Але зустрівся він в Одесі не лише з морем. В цьому прекрасному місці, як ми вже писали, віднедавна оселився й екс-президент Грузії та екс-губернатор Одещини Міхеіл Саакашвілі. 

"Я переїхав в нову квартиру в Одесі. На новосіллі були мої друзі, геніальний Олег Філімонов розповідав анекдоти, великий одесит Валерій Хаїт читав напам’ять вірші Пастернака про Грузію, і був Олег Сенцов, який в житті дуже сильно мене вразив", – поділився Саакашвілі у соцмережі.         

Слід зауважити, що вразив Сенцов не одного Саакашвілі. До контактів подібного штибу – із доволі неоднозначним Міхо – в суспільстві поставилися насторожено. Але проявляти ще більшу настороженість надійшов час тоді, коли простори Інтернету облетіло фото з відкриття форуму YES. На знімку Сенцов потискає руку господарю заходу, відомому олігарху Віктору Пінчуку.

Але і це ще не все. Нещодавно один зі звільнених разом із Сенцовим політв’язнів – Олександр Кольченко – розповів в інтерв’ю "Громадському", що Пінчук купує квартири колишнім бранцям. "Це продовження нашої роботи з ініціативи президента Володимира Зеленського, в рамках якої ми вже придбали квартири 24 звільненим з полону морякам", — підтвердила інформацію Наталія Вовк, директорка з комунікацій Фонду Віктора Пінчука.

"Фонд придбає готові для проживання квартири з ремонтом у Києві, в будинках не старіше 2004 року, куди вони зможуть одразу заселитися разом зі своїми сім’ями", – цитує "Громадське" представницю Фонду.

"Комунікація з Пінчуком може бути обумовлена багатьма факторами. З нещодавно звільнених в’язнів Сенцов лишається одним з найбільш яскравих та харизматичних. Тому зовсім не виключено, що він може бути цікавий як "класичним" політикам, так і закулісним гравцям", – відзначає директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

"Пінчук приглядається до всіх перспективних гравців. Як і Ахметов. Але, окрім Коломойського, ні в кого з них не було успішного політичного проекту", – каже Вадим Карасьов.

Та справа не лише в успішності чи неуспішності Пінчука. Як слушно наголошує Богдан Петренко, до виборів все таки – далеко. Навіть якщо мати на увазі вибори дострокові. "Велика проблема, що на сьогодні не очікуються вибори. Хіба що місцеві, але коли та в якому форматі вони пройдуть – це ще невідомо. Тому я гадаю, що конкретних пропозицій Сенцову, швидше за все, не надходило", – припускає Петренко.

Хай там як, але Сенцов, ймовірно, посилає сигнали про те, що він готовий розглянути певного роду пропозиції. "Він зараз тримається осторонь багатьох політиків, нікого конкретно не підтримує, але робить певні заяви – наприклад, розкритикував Зеленського за ситуацію в Золотому і набрав на цьому феноменальну кількість лайків. І це вже була заява політика, а не активіста або блогера", – переконаний Тарас Березовець.

Водночас, продовжує він, заполучити Олега Сенцова, аби прикрасити його ім’ям виборчий список, буде завданням не легким. "Пінчук може цікавитися ким завгодно, це – найвідоміший політичний інвестор. Але я думаю, що Сенцов ні з ким об’єднуватися не буде, бо фотографуватися – це одне, а йти під чийсь "протекторат" – зовсім інше. Малоймовірно, щоб Сенцов приймав допомогу від Пінчука, але подивимося", – говорить він.

"Грядуть дві ключові події, які Пінчук проводитиме незабаром. В лютому – сніданок в Давосі, а в березні – український сніданок на Мюнхенській безпековій конференції. Коло людей, які допущені на ці події, відомі заздалегідь, особливо якщо йдеться про молодих та перспективних "соросят" та "пінчукят". І от якщо на обох сніданках засвітиться Сенцов, тоді можна говорити, що між ним та Пінчуком складаються певні відносини. Але я думаю, що Олег буде дуже обережним", – зауважує експерт.

Привід Надії Савченко

Отже, повторимо слідом за Березовцем: поживемо – побачимо. Деякі наші співрозмовники переконані у тому, що з гуманітарної місії Олега Сенцова виросте дещо значиміше. "Займатися правозахистом – дуже правильне рішення, особливо якщо за справу беруться люди, котрі самі були політв’язнями. Тобто ті, хто найкраще розуміє специфіку цієї сфери. Але мені здається, що у Олега амбіції значно більші, аніж просто правозахисна діяльність. І на наступних виборах ми вже зможемо побачити його в якості політичного гравця – або самостійного, або у складі команди, котра намагатиметься потрапити до парламенту", – каже Руслан Бортник.

Новини за темою

А Андрій Золотарьов нагадує: торги на ринку політичних "наречених" тільки починаються. "До Сенцова підтягнуться й інші, не лише Саакашвілі та Пінчук. Зараз забагато політиків опинилися за бортом, вони нервують та шукають потенційно перспективну нішу, бо абстинентний синдром відлучення від великої політики діє дуже потужно. Можна мати і гроші, і комфорт, але коли твій телефон не дзвонить, це дуже сильно нервує. Якщо говорити про Саакашвілі, то він, як людина гаряча, засвітився передчасно, але, крім нього, будуть й інші. А стосовно Пінчука, то оскільки "Голос" його сподівань не виправдав, треба шукати щось на заміну", – зазначає він.

До ситуації із "Голосом" і розчаруванням в ньому Пінчука ми повернемося у найближчих публікаціях. А поки що зауважимо, що історія Олега Сенцова дещо нагадує один попередній "кейс" – тріумфальне повернення на Батьківщину ув’язненої в Росії Надії Савченко, котра згодом відзначилася буйною і некерованою поведінкою у парламенті, потрапила під слідство вже в Україні і, зрештою, своїми руками зламала власну політичну кар’єру.

"Паралелі між ним та Савченко обов’язково будуть проводитися, але якщо Сенцов не зуміє втриматися в інформаційному просторі, то політичні гравці просто не стануть його використовувати. У Надії Савченко свого часу було значно більше шансів стати таким собі локомотивом, аніж у Сенцова, бо історія, котра повторюється вдруге, перетворюється на фарс", – коментує Богдан Петренко.

"Він не Савченко, не такий відкритий, екстравертний та експресивний, як вона. Навіть поверховий погляд на Сенцова дає можливість відчути людину, більш зосереджену на собі, аніж на зовнішніх чинниках. Хоча, безумовно, досвід Савченко соціумом буде врахований, тому Сенцову треба його уникати і не намагатися повторити", – рекомендує потенційному нардепу Вадим Карасьов.

"Безумовно, історія з Надією Савченко може йому нашкодити. Певний соціальний скепсис щодо колишній російських в’язнів вже зараз досить серйозно вкорінюється у суспільстві. Подолати його він може лише своєю роботою, своєю діяльністю, доводячи, що він – не Надія Савченко, а Олег Сенцов", – підводить риску під сказаним Руслан Бортник. 

Але як би не розвивалася ця історія, продовження не змусить себе довго чекати. Чи збереже надію на нього Сенцов, чи стане другою Надією – покаже час. 

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>