Конфлікт інтересів: Надра змусили Мінфін піти в опозицію до Міненерговугілля

Дровами для багаття в ініціативі уряду стало рішення однієї з найбільших американських нафтогазових компаній Chevron, яка минулого тижня повідомила про свій відхід з України

Конфлікт інтересів: Надра змусили Мінфін піти в опозицію до Міненерговугілля
Фото з відкритих джерел

Тарас Семенюк

Журналіст

Дровами для багаття в ініціативі уряду стало рішення однієї з найбільших американських нафтогазових компаній Chevron, яка минулого тижня повідомила про свій відхід з України

Минулий тиждень змінив розклад сил у бюджетному процесі та зміни в Податковий кодекс щодо ставки ренти при видобутку газу. У вівторок Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабінету міністрів №647 від 26 листопада 2014 р., згідно з якою близько 150 великих промислових споживачів зобов'язали до кінця лютого закуповувати природний газ тільки у НАК "Нафтогаз України".

На наступний день після рішення суду Міністерство енергетики та вугільної промисловості на офіційному сайті оприлюднило свою позицію щодо формування фіскальної політики в сфері газовидобування. Профільний міністр запропонував уряду Арсенія Яценюка з нового року повернутися до рентних ставок плати за користування надрами при видобутку природного газу, які діяли до липня 2014 р.,  на рівні 28% при глибині до 5000 м і 15% – понад 5000 м.

"Зазначене є актуальним, оскільки нафтогазова галузь потребує постійних капіталовкладень у розробку родовищ природного газу. Продовження застосування підвищеної ставки плати за користування надрами для видобутку газу зробить нерентабельною діяльність газовидобувних підприємств України", – пояснило відомство свою позицію. Причому, за словами міністра Володимира Демчишина, Міненерговугілля вже направило відповідні зауваження Мінфіну в рамках підготовки Держбюджету на 2015 р. і проекту податкових правок. У п'ятницю позицію Міненерговугілля на засіданні Американської торгової палати підтвердив і заступник міністра Ігор Діденко.

Новини за темою

  • 19.12.2014

Новини за темою

Таким чином, профільне міністерство публічно прислухалося до доводів і розрахунків Міжнародного валютного фонду та незалежних приватних газовидобувників і готове разом відстоювати позиції галузі перед Міністерством фінансів. Розрахунки останнього і зокрема відповідального за податкову політику заступника міністра Дениса Фудашкіна призвели до структурних змін у галузі, поставивши під загрозу забезпечення Стратегії енергонезалежності України та відкритого конфлікту прем'єр-міністра Арсенія Яценюка з Європейським енергетичним співтовариством.

Золоте теля

У серпні було вирішено: тимчасово (до кінця 2014-го) збільшити ставки плати за користування надрами при видобутку газу для потреб населення в залежності від глибини видобутку до 55% і 28%. Парламент до кінця 2014 р. також збільшив ставки плати за користування надрами при видобутку нафти і газоконденсату до 45% і 21% (в залежності від глибини видобутку). Однак згодом Мінфін запропонував зберегти ставки плати за користування надрами на підвищеному рівні і в 2015 р. У результаті в оприлюдненому проекті змін до Податкового кодексу ставки ренти при видобутку газу приватними компаніями на 2015 р. встановлено у розмірі 55% і 20% (в залежності від глибини видобутку). Учасники ринку вважають, що подібний рівень ставок характерний для країн-експортерів газу, але ніяк не імпортерів.

Таким чином, незважаючи на падіння економіки та інвестиційного інтересу до України, саме газовидобувну галузь "визначили" джерелом надходжень до державного бюджету, вважає експерт газового ринку Марія Яковлєва. Вона стверджує, що на тлі гучних заяв про енергонезалежність і необхідність стимулювання власного видобутку додатковий податковий тягар на стратегічно важливу галузь виглядає як зрада національних інтересів.

Новини за темою

Але якщо Міністерство енергетики та вугільної промисловості зайняло проєвропейську позицію, то позиція міністра фінансів Наталії Яресько та самого міністерства залишається невизначеною. З одного боку, у проекті бюджету закладені цифри в розрахунку на прийняття на постійній основі нинішніх збільшених ставок і, відповідно, збільшення надходжень. Однак ні МВФ, ні Міненерговугілля не поділяють оптимізму Мінфіну і говорять про неможливість збору надходжень за цією статтею унаслідок значного скорочення інвестиційних програм. Тоді як реальних компенсаторів натомість не запропоновано.

За словами представників газодобувних компаній, компанії сьогодні прагнуть піти на діалог з урядом і знайти компромісне рішення. "Ставка ренти на рівні 30-35% вже досить серйозна для галузі, але прийнятна для збереження потенціалу розвитку. Сьогодні потрібен діалог на рівні представників галузі та влади для пошуку компромісного варіанту, який допоможе уряду у вирішенні бюджетних потреб, врахує можливості галузі і, найголовніше, залишить потенціал для подальшого розвитку", – говорить керівник однієї з газодобувних компаній з іноземними інвестиціями.

Новини за темою

  • 16.12.2014

Новини за темою

Власне, конфліктність питання підтвердила і голова Національного банку Валерія Гонтарева. "Україна постійно запитує збільшення фінансування для своїх потреб, не демонструючи прогресу у жодній області... Весь світ вкрай незадоволений відсутністю реальних змін в Україні та темпами планованих реформ. В Україні єдина державна структура, яка дійсно початку реформи насправді, це НБУ. Але це, на жаль, не допомогло країні", – заявила Гонтарева минулого тижня. За її словами, місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) так і не знайшла компромісних рішень з урядом і НАК "Нафтогаз України" та повернеться до "українського питання" на початку січня 2015 р.

Валізний настрій

Дровами для багаття в ініціативі уряду стало рішення однієї з найбільших американських нафтогазових компаній Chevron, яка минулого тижня повідомила про свій відхід з України. Нагадаємо, що в минулому році Chevron підписала з Україною угоду про розподіл продукції з розробки вуглеводнів на Олеській площі у Львівській та Івано-Франківській областях. Як йдеться у листі компанії на ім'я прем'єр-міністра, основними проблемними питаннями компанія назвала, по-перше, бюрократизм Мінфіну, який не зміг реалізувати у встановлений строк взяті зобов'язання щодо приведення своїх нормативних актів у відповідність з чинним законодавством України, а по-друге, поточну систему оподаткування у галузі, яку Арсеній Яценюк має намір закріпити в Податковому кодексі на постійній основі.

"За ініціативою Мінфіну в серпні плата за користування надрами при видобутку газу була підвищена удвічі і поширена на всі проекти, у тому числі й УРП, принцип яких полягає у перерахуванні державі частини видобутої продукції замість грошових платежів. Очевидно, платити екстремально високі податки й одночасно відраховувати частину видобутого ресурсу жоден інвестор не захоче", – йдеться в листі Chevron уряду. У результаті американці відмовилися від контрактних зобов'язань щодо інвестування в Україну як мінімум на 350 млн дол. на розробку родовища в перші два-три роки і 10 млрд дол. у видобуток.

Новини за темою

  • 04.11.2014

Новини за темою

Новому міністру фінансів, американці Наталії Яресько, буде складно пояснити інвесторам, у тому числі і її співвітчизникам з Chevron, чому тепер вже її відомство наполягає на таких змінах до Податкового кодексу, які зроблять інвестиційний клімат непривабливим, і при цьому одночасно займатися донорською конференцією, щоб залучити тих самих інвесторів в країну.

Експерти зазначають, що зі збільшенням податків та ренти видобутку корисних копалин, уряд спровокує втечу з країни й інших іноземних інвесторів, а також відлякає потенційних. Ті, хто працюють на газовому ринку, впевнені, що подібні кроки ще на багато років відіб'ють бажання у реальних інвесторів вкладати гроші в Україну.

Сьогодні інвестор, який оцінює країни, куди йому вкладати кошти, керується, насамперед, трьома чинниками: стабільною політичною ситуацією в країні, рівнем корупції (за даними Transparency International) і легкістю ведення бізнесу (за даними Doing Business).

Україна поки не може похвалитися лідерством у жодній з цих оціночних ніш. 

У свою чергу експерти пояснюють, що з монополізацією ринку під НАК "Нафтогаз України" уряд планує погасити борг компанії, що перевищує 100 млрд дол. Одночасно Кабмін прагне збільшити реверс газу з ЄС.

Зрозуміло, що простіше заплатити за вже готовий газ і транспортувати його до споживача, ніж розробляти свої надра. Однак розробка національних копалин - це стратегічна перемога країни, оскільки на турбулентному газовому ринку Європи сьогоднішня уявна перемога з реверсом в наступному році може обернутися поразкою.

Чи виконає Україна умови асоціацію з ЄС щодо лібералізації ринку енергоносіїв та/або у кінцевому рахунку приєднається до Третього енергетичного пакета, поки невідомо. Принаймні, незалежні газодобувачі хочуть вірити в те, що Україна надасть умови для розвитку ринку, а не продовжить купувати газ у країни-агресора Росії.

Тарас Семенюк, спеціально для 112.ua

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>