"Комунальний рай": Розслідування "Народної прокуратури"

У 2016 році всіх власників квартир законодавчо зобов’язали визначитися з формою управління. Вони мали це зробити протягом одного календарного року. Обирати власники могли з-поміж трьох варіантів: об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), житлово-будівельний кооператив (ЖБК) або довіра керівної компанії. Наскільки ефективними є ці варіанти і, головне, з якими проблемами найчастіше мають справи мешканці з тією чи іншою формою управління, дізнавалася "Народна прокуратура"

"Комунальний рай": Розслідування "Народної прокуратури"
"112 Украина"

У 2016 році всіх власників квартир законодавчо зобов’язали визначитися з формою управління. Вони мали це зробити протягом одного календарного року. Обирати власники могли з-поміж трьох варіантів: об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), житлово-будівельний кооператив (ЖБК) або довіра керівної компанії. Наскільки ефективними є ці варіанти і, головне, з якими проблемами найчастіше мають справи мешканці з тією чи іншою формою управління, дізнавалася "Народна прокуратура"

У київській багатоповерхівці на вул. Мілютенка, 23-А знайшли 39 видів грибків. За словами мешканців, будинок до такого ганебного стану довели комунальники, які впродовж усіх цих років жодного разу не зробили тут ремонту.

"112 Украина"

"Грибок у нас у слизових, на бронхах, легенях, все в повітрі, у крові. У дівчинки у нас виявили у крові гриби, на кістках, воно вже зруйнувало нашу імунну систему. В однієї жінки було сім операцій, сім пухлин вирізали на нозі. Вона зараз лежить, не встає, їй 53 роки", – скаржиться мешканка будинку на вул. Мілютенка, 23-А Марія Максимчук.

Марія Максимчук "112 Украина"

Неякісна теплоізоляція, антисанітарія, близький до аварійного стан багатоповерхівок, відсутність ремонту протягом десятків років – цих та інших проблем можна було б уникнути, на думку начальника управління житлової політики Мінрегіону Світлани Старцевої, якби мешканці будинків відповідальніше ставилися до вибору форми управління.

Світлана Старцева "112 Украина"

Якщо на загальних зборах мешканці багатоквартирного будинку ухвалили рішення щодо передачі управління керівній компанії, це фактично означає передачу всіх повноважень стороннім особам, хай і професіоналам своєї справи. Але якщо протягом річного терміну мешканці самостійно не визначилися з формою управління або не обрали на свій смак керівну компанію, то вибір останньої залежатиме від органів місцевої влади. Прописано й механізм, за яким цю керівну компанію обирають, - конкурс. Утім, про цей механізм, як свідчать наші експерти, часто забувають.  

Володимир Блащук "112 Украина"

"У Києві не було реалізовано рішення уряду щодо того, щоб призначити в моєму будинку, зокрема, управителем якусь компанію. Як вони стали управителями? Я думаю, вони просто ними стали, тому що за законом, для того щоб стати управителем, має бути одне з двох: або зібрання співвласників, якого не було, або рішення органів місцевого самоврядування, яких теж не було", - зазначає юрист Володимир Блащук.

Така сама ситуація склалася довкола будинку на вул. Смолича в Києві. Мешканці кажуть, що не обирали собі керівну компанію, та запевняють: про призначення нової компанії їх не попереджали та договір з компанією вони не підписували, хоча наразі платіжки приходять саме від компанії з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва, яка і встановила тариф на утримання будинків. А це 7 грн 34 коп. за 1 кв. м, тоді як у столиці середній показник становить 6 грн 43 коп. Судячи зі статуту керівної компанії, вона має бути прибутковою. Крім оплати за послуги, мешканці віддають ще 20% ПДВ.

Складові тарифу "112 Украина"

Інший варіант для мешканців – об’єднатися як співвласники багатоквартирного будинку. ОСББ функціонує як неприбуткова організація, що сама встановлює належний тариф на утримання будинків і може укладати договори з тими керівними компаніями, які обере сама. Попри це, створення ОСББ – це своєрідний квест з безліччю перешкод. Перша перешкода – це отримання технічної документації на будинок. Проте юристи запевняють: навіть якщо тримісячний термін минув, а технічної документації від керівної компанії ви так і не отримали, то вихід все одно є.

Новини за темою

"Відновити технічну документацію на будинок можна частинами, а витрачені гроші вимагати від старої керівної компанії. Згідно із законом, якщо через три місяці ви не передали, ви повинні їх виготовити. Якщо ви їх не виготовляєте - ми виготовляємо за свій рахунок, а ви нам це компенсуєте. Або можна розбиратися в судовому порядку", - зазначає Володимир Блащук.

Перешкода номер два – це договори. Неабиякі зусилля потрібні для відмови від послуг колишньої керівної компанії, через яку здійснюються усі нарахування. Так, співвласники будинку на вул. Дмитрівській досі не можуть укласти договір з керівною компанією, яку вони самі обрали. Такі випадки не є рідкісними серед новобудов, адже часто у самих договорах, які підписують інвестори квартир, прописано керівні компанії, так би мовити, "за замовчуванням".

Галина Пастушенко "112 Украина"

"На загальних зборах було встановлено тариф, який більшість мешканців згодна платити, а до "Ради-3" було скеровано повідомлення, що за таку ціну ми з вами згодні продовжувати співпрацю. Вони не відповіли, тому ми сприйняли це як незгоду. При цьому квитанції на оплату стали приходити з тарифом, який вищий за той, що ми їм запропонували. Саме тому ми просто обрали обслуговчу компанію, яка погодилася нас обслуговувати за ту ціну, яку запропонували ми", - розповідає Галина Пастушенко, член правління ОСББ "Дмитрівська, 13-А" (м. Київ).

Залишається загадкою, чому обслуговувати будинок почала "Рада-3", якщо за актом прийняття будинку в експлуатацію опікуватися ним мала б просто "Рада". Наразі справу ОСББ "Дмитрівська, 13-А" розглядають у суді, де вже вимагали документи на підтвердження того, що саме "Рада-3" є організацією, що експлуатує цей будинок. На думку юриста Володимира Блащука, перервати договірні відносини зі старою обслуговчою компанією можливо. "Якщо вони не можуть виселити компанію якимись законними шляхами,  якщо вони вже переобрали нову компанію, а стара не хоче виселятися, то основний і найбільш дієвий спосіб – припинити фінансування старої компанії", - зазначає він.

Новини за темою

Члени ОСББ "Машинобудівників, 17-А" у місті Вишневому Київської області не побоялися чинити спротив системі і за це отримали нове випробування: після реєстрації об’єднання мешканців будинків почали шантажувати відключенням води та електрики комунальники і міська влада, якщо вони не підпишуть колективні договори.  

Проте, згідно зі статтею 22 закону України "Про ОСББ", співвласники мають право визначати виконавців окремих ЖКГ послуг та укладати з ними відповідні договори і необов’язково колективні.

У керівній компанії вважають інакше. "Є структура у місті, послуг якої вони не потребують, тому вони розривають індивідуальні договори. Наступний варіант – укладення колективних договорів - їм вже пропонує і тепломережа, і водоканал. Якщо їх не влаштовує індивідуальний договір - давайте колективний. У нас виходить замкнуте коло. Ми не розуміємо, чого вони хочуть", - розповідає Володимир Заваляк, заступник начальника КП "Управління міським господарством" Вишневської міської ради.

Володимир Заваляк "112 Украина"

Член правління Вишневського ОСББ Євген Денисенко зазначає, що все, що вони вимагають, - це викреслити з договірних відношень "Управління міським господарством". "На мою думку, міська влада і комунальне підприємство просто з кожним будинком втрачають певну частку годівнички, від якої вони мають певний зиск. Їм абсолютно не цікаво передавати мешканцям самостійне управління, тому що вони бачать різницю. Я вважаю, що за такий маленький термін, але наші мешканці все ж нарешті побачили різницю – що таке ЖЕК, що таке ОСББ", - говорить він.

Євген Денисенко "112 Украина"

Експерти підтверджують наявність нечистих мотивів у роботі комунальних підприємств.

"Дуже часто ЖЕКи розмивають відповідальність. Наприклад, вони збирають кошти з багатьох будинків, а потім можуть їх непропорційно розподілити. У кожному будинку потрібно було б щось зробити, а робиться щось в одному, в інших, відповідно, нічого не робиться. Це не є справедливий розподіл коштів", - акцентує Тетяна Бойко, керівник житлово-комунальних програм громадянської мережі "Опора".

Житлово-будівельні кооперативи – це фактично спадок ще з радянських часів. Вони добре працюють ще з 1960-х років минулого століття. Деякі експерти вважають їх перехідною формою до ОСББ зі своїми плюсами та мінусами. Чи не головний мінус – ЖБК беззахисні перед свавіллям голови.

Новини за темою

Як приклад, будинок на вул. Ахматової, 6 (Київ). Тривалий час кооператив не може змінити свого голову, який вже понад 10 років хазяйнує в цьому будинку. Сумою внесків на утримання прибудинкової території також керує голова ЖБК.

Олександр Балуєв "112 Украина"

"Зараз виходить така картина: усе вирішується одноосібно. Немає ані кошторису, ані плану будівельних робіт. Ви збирайте кошти, а ми будемо вирішувати. І вирішує все одна-дві людини, тому що правління як такого немає, ревізійної комісії теж немає, контролю немає. Є лише голова, якому вже по цимбалах всі роботи, аби його не турбували", - розповідає Олександр Балуєв, мешканець будинку на вул. Ахматової, 6.

Загальних зборів не призначають, будь-яких документів щодо витрат коштів громада отримати не може. Однак співвласники не втрачають надії на справедливість: вони подали позов до суду.

"Ми зверталися до суду щодо визнання цього рішення про підвищення тарифу недійсними. Суд нам відмовив. На сьогодні справу розглядають в апеляційному суді", - підсумовує адвокат Ірина Гончаренко.

Ірина Гончаренко "112 Украина"

Співвласники багатоквартирних будинків стверджують, що люди мають врешті-решт усвідомити, що відповідальність за будинок лежить саме на них. Взяти справу у свої руки вдається далеко не всім. Утім, позитивні приклади все ж є. Розв'язати проблему щодо енергозбереження вдалося мешканцям ОСББ на вул. Братиславській.

"Ті, хто утеплив торцеву стіну ще в 2015 році у трикімнатних квартирах, вже тоді відчули ефект. Тобто у них вже не холодна зовнішня стіна, до якої зазвичай неможливо доторкнутися, вона вже кімнатної температури", - ділиться враженнями Олена Свінтозельська, голова правління ОСББ "Київенерго".

Олена Свінтозельська "112 Украина"

Утеплитись мешканцям ОСББ допомогла київська програма "70/30", коли більшу частину витрат сплачує місто, а 30% – самі співвласники, хоча і на ці 30% можна отримати компенсацію за "теплим кредитом". Крім утеплення, мешканці ОСББ на Братиславській почали будувати на даху багатоповерхівки справжній спортивний зал.

В Україні рух ОСББ лише починає набирати обертів. Натомість керівні компанії і так звані ЖБК продовжують займатися різноманітними системними махінаціями. "Народна прокуратура" отримала багато листів з проханням допомогти у вирішенні проблемних питань. Ймовірно, вже незабаром саме ваш управитель стане "героєм" наших розслідувань.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів