Кому гроші? Як депутати ділили трильйон держбюджету

Україна вперше отримала державний бюджет на наступний рік ще до початку зими. Депутати у п'ятницю, 23 листопада, близько 6 ранку 240 голосами підтримали у другому читанні та в цілому проект держбюджету-2019. 112.ua розбирався, як парламентарії переділили трильйон гривень

Кому гроші? Як депутати ділили трильйон держбюджету
Facebook Володимира Струмковського

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Україна вперше отримала державний бюджет на наступний рік ще до початку зими. Депутати у п'ятницю, 23 листопада, близько 6 ранку 240 голосами підтримали у другому читанні та в цілому проект держбюджету-2019. 112.ua розбирався, як парламентарії переділили трильйон гривень

Ділили-ділили і таки поділили

Шлях до прийняття бюджету, як водиться, не був встелений трояндами. Під завісу ранкового пленарного засідання в четвер парламентарі розглядали зміни до бюджетного кодексу, і першим каменем спотикання став розподіл фінансів між сільгоспвиробниками.

"Веревський (співвласник компанії "Кернел" Андрій Веревський, - 112.ua) хоче 200 мільйонів на підтримку закупівлі напіввагонів, а Косюк (мажоритарний акціонер компанії "Миронівський хлібопродукт" Юрій Косюк, - 112.ua) категорично проти ліміту держпідтримки в одні руки, що не знаходить підтримки у всієї сесійної зали. Поки що консенсусу немає", - пояснив затримку один із впливових депутатів-аграріїв.

Крім того, парламентарії довго ламали списи навколо поправки 165 до бюджетного законопроекту, прийняття якої лобіювали представники фракції Радикальної партії. Згідно з нею, до 2023 року пропонувалося залишити частину прибутку унітарних підприємств, що перебувають в управлінні Академії наук, на їхні потреби. Прихильники поправки закликали таким чином підтримати Академію наук.

Facebook Володимира Струмковського

"Це невеликі гроші для держави – кілька десятків мільйонів гривень, однак для науки це величезні гроші", - агітував за прийняття поправки народний депутат від фракції Радикальної партії Віктор Галасюк.

Новини за темою

Противники цієї норми відзначали, що насправді поправка "це не більш ніж розвід", а сама Академія отримає "не більше 8 мільйонів гривень".

Втім, увечері парламентарі таки знайшли компроміс і 243 голосами підтримали зміни в Бюджетний кодекс. Було прийнято компромісну пропозицію, згідно з якою обсяг підтримки сільгоспвиробників становить 1% від виробленої продукції. У 2020-2025 рр. ця планка підвищується до 1,5%. Також був обмежений обсяг чистого прибутку, який залишається у держпідприємств. За словами джерел 112.ua у складі фракцій коаліції і опозиції, планується, що компанії Косюка та Веревського отримають по мільярду гривень. Крім того, парламентарії знайшли консенсус і по 165-й поправці – частина чистого прибутку підприємств Академії буде направлятися виключно на підтримку інновацій.

Ще однією перешкодою стала дискусія навколо створення Міністерства з питань ветеранів. За словами джерел 112.ua у складі фракції "Блок Петра Порошенка", в разі провалу голосування головний держкошторис країни ризикував не дорахуватися частини голосів пропрезидентських депутатів. Однак на вечірньому засіданні парламентарії підтримали кандидатуру екс-прес-секретаря президента України Петра Порошенка Ірина Фриз на посаду міністра з питань ветеранів, і таким чином розблокували створення даного міністерства. А ще через нетривалий час призначили Оксану Маркарову міністром фінансів.

"У свій час на одному із засідань фракції БПП Гройсман зізнався, що якби була можливість, то він би призначив міністром фінансів Оксану Маркарову, а не Олександра Данилюка. Тепер же відбувся розмін. Прем'єр отримав бажаного для себе керівника Мінфіну, який не викликає негативних емоцій і в Адміністрації президента, однак йому довелося поділиться потоками Міністерства соціальної політики, частина з яких, очевидно, перейдуть в Міністерство у справах ветеранів", - пояснюють джерела 112.ua у складі БПП.

Кадровий вечір доповнила відставка міністра аграрної політики Тараса Кутового. За словами джерел 112.ua у складі БПП, на звільнення міністра наполягала група "Удар". Таким чином, міністерством фактично керує близький до прем'єра Володимира Гройсмана Максим Мартинюк.

Не були обійдені увагою і мажоритарники. "Переговори про транш на округ були індивідуальними. У цілому йшлося про суму близько 20 мільйонів гривень", - розповів один з депутатів-мажоритарників.

Пізно вночі депутати приступили до розгляду поправок до Податкового кодексу. І тут найшла коса на камінь. Парламентарії провалили поправки в інтересах різних фінансово-політичних груп і ситуація, здавалося, зайшла в глухий кут. Але після тривалих консультацій, близько 5 ранку, депутати прийняли поправки до Податкового кодексу. Результативне голосування стало можливим завдяки, серед іншого, голосуванню за поправку про пільгову ренту на видобуток залізної руди. Варто відзначити, що в цьому бізнесі працюють компанії бізнесменів Ріната Ахметова та Ігоря Коломойського.

Новини за темою

Крім того, нардепи дали пільги на видобуток корисних копалин, що містять уран, на стадії дослідницько-промислового видобутку на підставі отриманих після 1 січня 2018 року дозволів. Бізнес з видобутку урану пов'язують з людьми, близькими до першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка. У кулуарах його називають одним із лобістів цієї поправки.

Facebook Володимира Струмковського

Також, серед іншого, парламентарії підтримали поправку, що дозволяє виробляти біоетанол приватним компаніям за наявності ліцензії. Бізнес з виробництва біоетанолу в Україні пов'язують з народним депутатом Андрієм Іванчуком, а його – одним з лобістів поправки. Сам же він заявляє, що ця компанія належить його товаришу.

Крім того, позитивний результат на табло вийшов завдяки підтримці поправки про доступ до бази оцінок Фонду держмайна нерухомості, що продається. Лобістами поправки джерела 112.ua у складі фракцій опозиції називають групу "Відродження", а бенефіціаром – нардепа від цієї групи Антона Яценка. Варто відзначити, що главу ФДМ Віталія Трубарова в кулуарах парламенту вважають близьким до групи "Відродження".

На початку сьомого ранку 23 листопада депутати таки проголосували за бюджет.

Facebook Володимира Струмковського

Куди підуть народні гроші?

У цілому доходи бюджету були збільшені на 18 мільярдів гривень, порівняно з редакцією першого читання, і перевищили 1 трильйон гривень, переважно за рахунок підвищення ренти на видобуток газу – плюс 9 мільярдів гривень. 221 мільйон гривень у Кабміні сподіваються отримати від розмитнення автомобілів на єврономерах. Відповідні законопроекти президент вже підписав.

Що ж стосується видаткової частини, то додаткові кошти, серед іншого, пішли на фінансування силовиків і піар глави держави. Кабмін підтримав виділення 1 мільярда гривень на фінансування Фонду президента України. Дані кошти планується витратити, серед іншого, на "часткову компенсацію населенню витрат, пов'язаних з підвищенням тарифів на газ шляхом надання податкових пільг", а також підтримку освітніх та наукових програм. Трохи більше 47 мільйонів гривень планується виділити на підтримку "Просвіти".

Гроші на округи зберегли на рівні 4,9 мільярдів гривень. На ремонт спорткомплексів дали 150 мільйонів. На Держфонд регіонального розвитку пропонується витратити трохи більше 5 мільярдів гривень.

На фінансування Верховної Ради додатково виділили 207 мільйонів гривень. А от "Київтеплоенерго" коштів на докапіталізацію не отримало. Втім, замість цього пропонується списати більше мільярда гривень боргів перед державним бюджетом, у разі проведення модернізації освітлення в столиці. У кулуарах же парламенту кажуть, що таким чином будуть виділятися з казни гроші на вибори "для своїх".

Держуправління справами отримає додатково 172 мільйона гривень і в цілому – майже 2,5 мільярда гривень. Зокрема, додатково понад 30 мільйонів гривень планується виділити на "фундаментальні та прикладні дослідження у сфері державного управління". За словами одного з членів Бюджетного комітету, це стаття, через яку "пиляють" бюджетні кошти.

Кабмін отримав додатково 206 мільйонів гривень. Збільшили фінансування судової системи. Так Конституційний суд отримав ще плюс 56 мільйонів гривень, у порівнянні з першим читанням.

Facebook Володимира Струмковського

Не образили в уряді та Раді і силовиків. Так, Генеральна прокуратура порівняно з першим читанням отримала додатково 100 мільйонів гривень і в цілому – 7,27 млрд грн. Близько 800 мільйонів гривень додатково дали МВС – в цілому це 83,1 мільярда гривень. А Міністерство оборони отримало додатковий мільярд на утилізацію боєприпасів і підтримання життєздатності складів. Таким чином, загальна сума фінансування військового відомства перевищить 105 мільярдів гривень. Служба безпеки України додатково отримала 150 мільйонів гривень, довівши свій бюджет до майже 9,6 мільярдів гривень. Держбюро розслідувань отримає з казни 1,1 мільярда гривень, трохи більше 800 мільйонів гривень – Національне антикорупційне бюро.

Міністерство освіти отримало додатково 4 мільярди гривень і в цілому – 42 мільярди гривень. З них мільярд гривень, як зазначалося вище, піде на фінансування Фонду президента України, тобто, по суті, на піар першої особи. Інші кошти, за деяким винятком, планується витратити на фінансування вишів. Варто відзначити, що, порівняно з першим читанням, вдалося скасувати норму про фінансування частини вишів за рахунок місцевих бюджетів.

Міністерство охорони здоров'я отримало додатково 2 мільярди гривень, довівши сукупний бюджет до 39 мільярдів.

Макропоказники держбюджету порівняно з першим читанням не зазнали змін. Мінімальна зарплата, згідно з документом, зросте до 4173 гривень, прожитковий мінімум з 1 грудня 2019 року перевищить 2 тисячі гривень.

За традицією, парламентарії заощадять на фінансуванні пільг для окремих категорій громадян. Так, згідно з прийнятим документом, в 2019 році пільги, що стосуються медичного обслуговування поліцейських та забезпечення їх житлом, діють "з урахуванням ресурсів місцевих бюджетів". Аналогічна ситуація і з пільговим забезпеченням житлом військовослужбовців та членів їх сімей, та й витрати на субсидії скорочено до 55 мільярдів гривень. При цьому планується, що 20 мільярдів гривень буде виплачено в грошовій формі.

Ярослав Конощук

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів