banner banner banner banner

Коли валюта популярніша за гречку: Який курс долара буде до кінця карантину?

Коли валюта популярніша за гречку: Який курс долара буде до кінця карантину?
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Окрім гречки, туалетного паперу, солі і цукру, українці під час карантину кинулися скуповувати долари. Спершу один із найбільших приватних банків у країні призупинив продаж готівкової валюти в усіх відділеннях, аргументуючи це обмеженим припливом банкнот в Україну. Потім до нього приєдналися й інші фінустанови, включаючи державний "ПриватБанк".

Новини за темою

Якщо 18 березня курс закріпився на рівні 27,3, а окремі приватні банки ставили позначку 29 грн за долар, то до 19 березня середня ціна американської валюти на міжбанку піднялася до 27,8 грн і наблизилася до нової психологічної позначки.

У деяких обмінниках Києва, Одеси та інших великих міст долар підскочив до 29 гривень, а частина через брак валюти припинила роботу. Ходили чутки, що їх зовсім закриють, щоб "зелені” здавали тільки в банки. Тим паче, що їхня робота на час карантину незаконна. В результаті ціни в обмінниках спустилися до 28,2 грн за долар.

На завтра, 20 березня, Нацбанк підвищив офіційний курс гривні до долара до 27,80 грн (+54 копійки), а до євро - до 30,09 грн (+30 копійок).

Що буде з курсом валют в умовах карантину та після його закінчення?

Хто розібрав долари: люди чи бізнес?

Коронавірус ніяк прямо не впливає на наш курс валют. Це всього лише короткострокова подія, яка запустила ефект доміно на тлі розхитаності нашої економіки.

“Чітких економічних причин для зростання курсу долара в нашій країні взагалі немає. У нас епідемія страху серед населення, яке кинулося скуповувати не тільки туалетний папір і гречку, але і долари на залишки своїх заощаджень. Всі розслабилися, коли курс торік рухався до 23 гривень, деякі навіть прогнозували 20. Але не збулося”, - розповідає економіст Ігор Гарбарук.

Як і раніше, однією з причин валютної паніки залишається ірраціональний людський фактор - недостатня фінансова грамотність населення. На панічних настроях зіграли спекулянти. Про це красномовно говорить спред – різниця між купівлею і продажем. Ще 18 березня вона становила приблизно 1,5 грн, тим часом як спекулятивним вважається спред у більш ніж 40 копійок.

“Також власники ОВДП почали виходити з піраміди, побудованої Маркаровою і Смолієм (екс-главою Мінфіну та чинним главою НБУ, - ред.). Ситуація виглядає так, що понад мільярд доларів золотовалютних резервів Нацбанк “злив” саме для них, а не для врегулювання валютної паніки населення. Також почали скуповувати валюту імпортери, які бажають зменшити свої ризики”, - розповідає Гарбарук.

Новини за темою

Фінансовий аналітик Олексій Кущ на своїй сторінці в соцмережі розповідає, що дії простих українців і власників ОВДП не були основним ударом по гривні. За останні кілька днів на валютному ринку населення скупило 300 мільйонів доларів, трохи менше - держателі цінних паперів. Але всього на ринку купили вчетверо більше валюти, ніж населення і нерезиденти разом узяті. Кущ припускає, що це справа рук тіньової економіки і політичних еліт.

Втім, його колега Олександр Охріменко говорить про те, що необхідно враховувати ще і величезний нерегульований чорний ринок. Він вірить, що курс в основному штовхають угору саме прості українці, особливо після того, як бізнес “притиснули” новими карантинними обмеженнями.

Податкові послаблення від Ради для бізнесу, на думку економіста Олександра Савченка, виправлять ситуацію, але покриють лише частину збитків. Експерт вважає, що вже 4 квітня варто перейти до іншої концепції боротьби з коронавірусом.

Справді, у новому законі “про протидію коронавірусу” прописано цілу низку послаблень, але вони слабо рятують підприємців. Скасування податку на землю і нерухомість актуальне для великого бізнесу, у якого є промислові цехи. Призупинення перевірок також позитивне, але вони і раніше не створювали підприємцям істотних проблем. Для середнього бізнесу не запропонували практично нічого нового. Скасовано лише деякі податки: нововведення не стосуються ренти, ПДВ, акцизів.

На ситуацію негативно впливає і те, що у нас все ще немає траншу від МВФ, хоча вже виконано багато з жорстких умов, які нам поставили у фонді. Верховна Рада пішла на карантин і не зможе ухвалити інші законопроекти, які вимагають у фонді, а це означає, що до 3 квітня питання, найпевніше, не вирішиться. І, звичайно, пасивно по ситуації б'є зниження цін на нафту, які тягнуть за собою вниз те, чого у нас у надлишку: метал, руду, зерно.

Чи чекати долара дорожче 30 гривень?

Що стосується перспектив девальвації гривні, то промені надії є. Розраховувати на краще дозволяє той факт, що готівкові курси в якийсь момент відкотилися. Ймовірно, держбанки все-таки отримали долар. Також більший приплив гривні прогнозується 20 березня, коли очікується погашення депозитних сертифікатів Нацбанку.

Економісти бачать позитивний тренд, нехай і завдяки не зовсім законним настроям людей.

“Так, обмінники не працюють, валюту можна поміняти тільки онлайн. Спрацювала різниця між “офіційним” і чорним курсом. Але сьогодні бачимо, що спред почав стискатися, і формується певний курс. Орієнтовно це 28 гривень за долар. Хотілося б, щоб він зачепився на цьому рівні і таким і залишився. Особисто моя думка: ще тиждень, і цей карантин виконувати ніхто не буде. Люди дуже скоро побачать, що це нісенітниця, зникне ефект страху, і вони продовжать працювати”, - говорить економіст Олександр Охріменко.

Вже зараз бачимо, що частина бізнесу штрафів у півсотні тисяч гривень не боїться.

Новини за темою

Також паніку зупиняє те, що ще не почалася дострокова видача вкладів у банках. Окрім того, у зв'язку з карантином продавці, фітнес-тренери і багато інших українців втрачають роботу, а отже, витрачають свої заощадження і не стануть на них купувати долари.

Ще один чинник - високий попит і на нацвалюту. Люди стоять у чергах у банки не тільки за доларом. У банках кажуть, що попит на гривню ще не досяг показників попередніх криз і що готівка у банкоматах є. Але якщо буде відчуватися нестача гривні, це може уповільнити девальвацію.

Аналітики сходяться на тому, що долар може зависнути на позиції 28 гривень. Це непогано для бюджету, бо в нього закладено середньорічний курс у 27,2 грн за долар. У нас з'являється можливість наповнити дірявий бюджет, що позитивно позначиться на своєчасності соцвиплат. Але якщо не буде грамотної монетарної політики, влада не змінить своїх управлінських підходів і карантинні заходи триватимуть, курс може перевищити 30 гривень. Про це 112.ua говорять усі опитані економісти.

“Якщо схвалена урядом, Верховною Радою і президентом програма боротьби з коронавірусом закінчиться 3 квітня, то новий курс буде в районі 30 гривень. Якщо ж карантин триватиме довше, то ситуація вже буде неконтрольованою. Я не люблю давати такі катастрофічні прогнози, але потрібно усвідомлювати перспективи”, - каже Олександр Савченко.

Деякі експерти вважають, що після закінчення карантину фактори тиску на гривню ослабнуть і курс повинен спуститися нижче. Охріменко переконаний, що панічні настрої збережуться надовго.

“Ризик існує і щодо долара набагато вище 30 гривень. У паніки очі великі. Проблема в тому, що навіть якщо карантин скасують, долари будуть далі знімати. Емоційна паніка дуже поволі затихає, тільки за півроку. Тому курс може бути 28 і до кінця 2020. Звичайно, зростуть ціни, і набагато вище, ніж за курсом 28. Але це нічого. Для нас головне, щоб курс не був 30-40", - говорить Охріменко.

Хай там як, сенсу в закупівлі валюти зараз немає. Та й в цілому економісти радять простим українцям тримати заощадження у різних валютах, щоб занадто не програвати на скачках. Якщо намагатися заробити на ажіотажі, великі шанси просто зіграти на руку спекулянтам.

Чи можна утримати гривневу девальвацію?

Багато часу вже витрачено даремно. Деякі країни торік активно накопичували золотовалютні резерви, поки наша промисловість падала, а експорт сповільнювався. Днями Нацбанк знову продав 200 мільйонів доларів для згладжування надмірних курсових коливань. Також після погашення частини кредиту МВФ на 414 мільйонів доларів у Нацбанку залишається приблизно 25 мільярдів доларів, чого повинно вистачити для подальшого стримування курсу.

Економіст Сергій Фурса на своїй сторінці в соцмережі розповідає, що “спалювання резервів” критикувати не варто, бо вони і потрібні для подібних моментів. Експерт упевнений, що чорний день для їхнього використання вже настав. Але більшість його колег з ним не згодні і звинувачують Нацбанк у поточній ситуації з курсом валют.

“Упродовж двох років я критикував політику Нацбанку, пропонував йому не пускати до городу цапів, тобто спекулянтів наших і міжнародних - на внутрішній ринок ОВДП. Попереджав, що буде тригер, і вони спробують втекти з України і вивести 4 мільярди доларів”, - розповідає Олександр Савченко.

Економісти вважають, що Нацбанку потрібно не стримувати курс заради нерезидентів, а насамперед думати про простих українців. Вони впевнені, що цей НБУ валюту у вільне плавання так і не відпустить. Але шанси “вирулити” ситуацію є.

"Якщо будуть вдумливі дії влади, то можна зупинити курсові коливання. Моє тверде переконання, що ситуацію можна вирулити, причому з мінімальними втратами. Відбулося істотне падіння абсолютно всіх економік. Хтось, звичайно, відчув це менше. Але у нас, напевно, з'явився унікальний шанс злетіти вгору. Мають бути зміни в Нацбанку. Коли Смолій прийшов на заміну Гонтаревої, були надії, що все може змінитися. А зараз відбуваються пертурбації між радою Нацбанку та його правлінням. Рада говорила, що потрібно було знижувати облікову ставку ще давно, але правління цього не робило”, - нагадує Ігор Гарбарук.

Оскільки курс багато в чому штовхає саме бізнес, потрібно думати над тим, як надати йому додаткові гарантії. І, відповідно, прогнози щодо курсу варто робити багато в чому виходячи з того, чи віримо ми в таку політику

Гарбарук вважає, що потрібно проводити зустрічі з бізнесом на рівні прем'єра. На його думку, якщо би той зібрав легку промисловість, вона буквально за тиждень забезпечила б людей марлевими пов'язками. Потрібно активізувати національний капітал, щоб він вийшов з тіньового сектору економіки, збільшити експорт за кордон, спробувати імпортозаміщення товарів, які сьогодні виробляють у Китаї.

“Головне - не просто ухвалити рішення, але і розробити механізм його реалізації. Щоб не було, як із закриттям метро. Якщо обмежувати свободу людей, треба пропонувати їм альтернативу. Потрібно запровадити прозорі правила, однакові для всіх. Коли бізнес стане драйвером економіки, ми не будемо думати, економічні причини високого курсу долара чи управлінські. Вони завжди будуть лише економічні”, - каже експерт.

Олексій Кущ також припускає, що оптимальний варіант, який можна застосувати під час проблеми з коронавірусом, - реструктуризація боргів. Гроші на їхнє погашення можна було б спрямувати на реформи і зростання нашої економіки.

Втім, поки нової курсової політики від уряду не спостерігаємо. Паралельно з послабленнями для бізнесу тривають заяви про просуванні ринку землі і нового Трудового кодексу. А це означає, що поки навряд чи варто сподіватися на міцну гривню. Принаймні на час карантину.

Анна Пєшкова

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>