Коли рідні стіни не лікують: Як потрапити до будинку престарілих?

Інколи темп життя сучасної молодої людини не залишає часу на своїх близьких. Але одне питання, якщо це друзі, далекі родичі, інше ж — батьки. Адже часто трапляється так, що людям літнього віку складно дбати самим про себе, але і в рідних немає можливості бути поруч. Для багатьох непоганим виходом лишається влаштувати таку людину в інтернат чи пансіонат для людей літнього віку. Тож давайте розглянемо, як і на яких умовах це можна зробити, а також скільки коштуватиме це задоволення?

Коли рідні стіни не лікують: Як потрапити до будинку престарілих?
112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

Інколи темп життя сучасної молодої людини не залишає часу на своїх близьких. Але одне питання, якщо це друзі, далекі родичі, інше ж — батьки. Адже часто трапляється так, що людям літнього віку складно дбати самим про себе, але і в рідних немає можливості бути поруч. Для багатьох непоганим виходом лишається влаштувати таку людину в інтернат чи пансіонат для людей літнього віку. Тож давайте розглянемо, як і на яких умовах це можна зробити, а також скільки коштуватиме це задоволення?

У людей, які стикаються з цією проблемою, одразу виникає велика кількість запитань: "Зі скількох років беруть у такі установи?", "Який пакет документів потрібно оформити?", "Скільки часу це все триватиме?", "Скільки коштів потрібно викласти?" та врешті "Якою буде реакція оточення?"

Спершу важливо усвідомити, що несправедливо засуджувати тих, хто готовий поселити рідних у такі будинки. Адже це надто складне питання, навколо якого точаться справжні дискусії двох абсолютно рівноцінних думок: у першій йдеться про стрес переїзду до такого закладу, інша ж доводить, що іноді будинок для престарілих є виходом, який, навпаки, допомагає не піддатися паніці та стресу. Розібратися, де є істина, поки не вдається навіть психологам.

До прикладу, за словами клінічного психолога Олесі Дюндіної, переїзд до такого закладу дійсно може стати справжнім стресом, бо людині доводиться адаптуватись до нових умов існування, нових правил, нових обмежень, доведеться комусь підпорядковуватись. Це відчуття втрати свободи і вільного пересування по життю, яке вже не тільки тобі не належить, а є, навпаки, залежним від багатьох інших учасників і обставин.

Проте психолог виправдовує й інший бік: "Якщо літня людина почувається зовсім самотньою, то від глибокої депресії та відчаю її може врятувати спілкування з іншими, такими ж, як вона, літніми людьми, які стараються підбадьорювати один одного, підтримувати, розділяти складні почуття, в т.ч. страх смерті, самотності й відчуття непотрібності. Тому перебування в будинку літнього віку може бути рятівним містком, щоб знову відчути себе в колі однодумців, спільників і добрих друзів, які є підтримкою і опорою для зустрічі нових труднощів і їхнього здолання", — говорить Олеся.

Тож, у кожного в родині трапляються різні ситуації, і треба знайти рішення відповідно до кожної з них. До того ж про людей літнього віку треба піклуватися не лише в моральному, а й у медичному плані, надавати кваліфіковану допомогу. Тому переїзд до такого закладу — усвідомлене рішення всієї родини і, ба більше, вибір самої літньої людини.

Перш ніж розглядати варіанти для поселення, варто зазначити, що в Україні подібні установи є двох типів: державні (умови прийому чітко регламентовані законом, тому не кожен може туди потрапити) та приватні. Різниця між ними полягає в порядку оформленні, умовах та фінансовій стороні питання.

Умови поселення до державного закладу

Згідно із Сімейним кодексом України працездатні діти мають утримувати своїх батьків. Це зобов’язання не поширюється тільки на дітей-інвалідів та дітей, які вже самі стали пенсіонерами. Тому відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2001 року № 549 до будинку-інтернату (геріатричного пансіонату) на державне утримання беруть осіб літнього віку, які досягли пенсійного віку, та інваліди 1-ї і 2-ї груп, старші за 18 років, котрі за станом здоров'я потребують стороннього догляду та не мають працездатних родичів. (Однак ситуації бувають різними, тому в будь-якому разі за рішенням варто звертатися до повноважних органів.)

Новини за темою

До прикладу, як виняток, до будинку-інтернату можуть брати осіб літнього віку та інвалідів, які мають працездатних дітей або родичів, зобов'язаних відповідно до чинного законодавства їх утримувати, якщо вони з об'єктивних причин не можуть цього робити. У такому разі щодо кожного окремого випадку на підставі підтверджувальних документів ухвалюється рішення колегії відповідно головних управлінь праці та соціального захисту населення обласних держадміністрацій, Головного управління соціального захисту населення Київської міської держадміністрації тощо.

Розглянемо випадок, коли людина літнього віку не має родичів і не може проживати окремо, оскільки потребує допомоги професіоналів. У цьому разі оформлення можливе для чоловіків від 60 років та жінок від 55 років. Також можливість поселення до таких пансіонатів надається людям, котрі мають інвалідність 1-ї і 2-ї груп і також не мають працездатних родичів.

При поселенні до пансіонату особа має здійснити низку маніпуляцій:

 1. Подати заяву до відділення Управління соцзахисту за місцем державної реєстрації (особисто або передати через соцпрацівника, який закріплений за територією). Із собою слід мати такі документи: паспорт, пенсійне посвідчення, довідку про інвалідність (у разі наявності вад здоров’я).
 2. Пройти лікарів (список треба взяти або в управлінні соцзахисту, або ж у вашого дільничого лікаря).
 3. Здати необхідні аналізи, зробити щеплення та відвідати психіатра (обов’язкова умова для встановлення типу установи – психоневрологічний диспансер або неспеціалізований пансіонат для престарілих).
 4. Отримати довідку про наявність житлового майна (якщо людина літнього віку є пенсіонером і проживає одна в неприватизованому житлі, то воно зберігається за нею тільки протягом півроку з моменту поселення до пансіонату).
 5. Підготувати всі необхідні документи (копії та оригінали):
 • паспорт;
 • поліс про медичне страхування (за наявності);
 • пенсійне свідоцтво, свідоцтво про інвалідність (за наявності);
 • довідка МСЕК про групу інвалідності (за наявності);
 • особиста заява про прийняття до будинку для людей літнього віку;
 • довідка з управління Пенсійного фонду про розмір призначеної пенсії;
 • довідка про склад сім’ї (узяти в ЖЕКу або в домоуправлінні, або в сільраді);
 • медична карта з підсумковим висновком (також висновок із психоневрологічного диспансеру про тип будинку-інтернату). Карта видається після проходження медичної комісії (свої висновки мають надати такі спеціалісти, як окуліст, фтизіатр, отоларинголог, хірург, терапевт, гінеколог, онколог, психіатр).

Варто зазначити, що протипоказаннями щодо поселення до закладів такого типу (як приватні, так і державні) є наявність в осіб інфекційних, онкологічних захворювань IV клінічної групи, захворювань на наркоманію, алкоголізм, гостро виражених психічних захворювань, а також потреба в постійному сторонньому догляді та соціальному обслуговуванні.

 1. Передати пакет документів до управління соціального захисту і чекати на рішення комісії (від кількох тижнів до місяця).

Перш ніж комісія вирішить, надавати путівку або ж ні, соціальна служба має організувати виїзд на будинок до заявника. Треба оглянути умови, в яких проживає літня людина, чи відповідають вони нормам. У підсумку соцслужба має видати висновок про факт необхідності (або навпаки) направлення літньої людини до будинку престарілих.

Процедура поселення

Якщо висновок соціальної служби є позитивним і особа має на руках путівку, час збирати необхідні особисті речі та прямувати на поселення.

При поселенні на загальних умовах до державних закладів з пенсії вираховується 75% на повне державне утримання (адміністрація має витрачати кошти на покращення умов проживання (проте не на капітальний ремонт), харчування, одяг). 25% пенсії залишається людині літнього віку, які вона може витрачати на власний розсуд.

У виняткових випадках (діти — алкоголіки, наркомани, засуджені, або виникають інші нетипові обставини, і це є причиною бездоглядності батьків) сума відрахування на утримання не змінюється — 75%.

Новини за темою

Розглянемо інший випадок поселення: людина літнього віку має працездатних дітей, проте останні не можуть доглядати за батьками з різних можливих причин. На основі таких ситуацій при державних закладах з’явилась можливість платного поселення: укладається договір, здійснюється оплата за місяць проживання. Але варто зазначити, що платне поселення ніяк не впливатиме на умови проживання в таких геріатричних пансіонатах (люди літнього віку, які проживають у пансіонаті за договорами, і люди літнього віку на загальних умовах поселення отримуватимуть однакові умови, харчування, дозвілля).

Важливим аспектом ухвалення остаточного рішення щодо поселення до будинків для людей літнього віку є майбутня доля майна особи за її поселення на утримання в такий заклад.

За відсутності в літньої людини родичів розглядається декілька варіантів майбутньої долі її майна:

 1. Все майно переходить пансіонату як оплата за проживання (таким чином, можна зберегти пенсію у 100% еквіваленті й витрачати її на власний розсуд).
 2. Міським керівним структурам (за умови якщо вони подадуть відповідну позовну заяву).

До психоневрологічних будинків-інтернатів (за висновком спеціаліста щодо психологічного стану літньої людини визначається тип закладу) теж приймають людей літнього віку, але незалежно від наявності родичів, зобов'язаних за законодавством доглядати за ними.

Приклади державних закладів

На основі кількох прикладів державних геріатричних пансіонатів можна скласти цілісну картину умов проживання в будинках подібного типу по всій Україні.

Перше, що варто зазначити, — платних відділень у геріатричних пансіонатах немає. Проте можливе платне поселення.

"Якщо є діти, але вони не можуть доглядати за батьками, наприклад, працюють з ранку до ночі, дозволяється платне поселення. Укладається договір, проплата здійснюється наперед, у перших числах: 2000-2100 грн на місяць. Протягом останніх років жила одна людина за договором, потім — двоє, потім — троє, нині — знову двоє… Оплачуючи перебування, вони живуть у таких умовах, як і решта опіканців", — розповідає директор Чернігівського геріатричного пансіонату Анатолій Симоненко в коментарі тижневику "Вісник Ч".

Розглянемо приклади пансіонатів. Майже на околиці Києва розташована будівля Київського геріатричного пансіонату, де на лавках уздовж вузеньких алей присадибної зони відпочивають його мешканці. Пансіонат пропонує своїм постояльцям 4-разове харчування, прогулянки, повне забезпечення одягом, масажі та інші лікувальні процедури. У кожній кімнаті є спеціальна кнопка для виклику медперсоналу, звідки сигнал надходить на пульт чергової медсестри.

У Київському геріатричному пансіонаті
У Київському геріатричному пансіонаті 112.ua
У Київському геріатричному пансіонаті
У Київському геріатричному пансіонаті 112.ua

У Київському геріатричному пансіонаті 112.ua

Голопристанський геріатричний пансіонат (місто Гола Пристань, Херсонської області) серед інших може похизуватися тим, що при пансіонаті діє ціле поліклінічне відділення: "У спеціально обладнаних кабінетах проводять курсове медикаментозне, фізіотерапевтичне (ампліпульс, УВЧ-терапія, д'Арсонваль, міостимуляція) лікування опіканців, водо- і грязелікування. Кабінет ЛФК тут обладнано сучасними тренажерами, міні-стадіоном, інтенсивним масажером зі змінними поясами, велотренажерами, шведськими стінками, еспандерами...", — розповіла очільниця відділу соціальних послуг і стаціонарних закладів департаменту соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації Галина Томіліна в інтерв'ю інформаційному агентству "Херсонці".

У Голопристанському геріатричному пансіонаті Facebook Голопристанського геріатричного пансіонату

Не гірші умови має Івано-Франківський геріатричний пансіонат, де літні люди забезпечені цілодобовим медичним обслуговуванням, стаціонарним лікуванням. Тут обладнані такі кабінети: лікарського прийому, маніпуляційний, фізіотерапевтичний, лікувальної фізкультури, стоматологічний та масажний.

"Планування пансіонату є типовим, але неправильним. Довгі коридори та кімнати. У кожній кімнаті мають бути туалет та умивальник. Людина повинна мати свій простір. Я так бачила за кордоном. Вони всі живуть по одному. Німеччина, Польща, Чехія, Франція – всюди по одному. Щоразу, коли я повертаюсь з нової країни, хочеться впроваджувати щось нове і в нас. Ми повинні розвиватися та покращувати умови проживання людей", – говорить про майбутні можливі покращення директор геріатричного пансіонату Лоріна Дерев’янко в коментарі телерадіокомпанії "Вежа".

Також мешканці пансіонату мають можливість відвідувати культурні заходи та їздити на екскурсії. У закладі є церква, де відбуваються богослужіння.

У Івано-Франківському геріатричному пансіонаті
У Івано-Франківському геріатричному пансіонаті Facebook Івано-Франківського геріатричного пансіонату
У Івано-Франківському геріатричному пансіонаті
У Івано-Франківському геріатричному пансіонаті Facebook Івано-Франківського геріатричного пансіонату

Умови поселення до приватного закладу

Влаштуватися до приватного будинку для людей літнього віку набагато простіше, адже можна обійтися без декількох кіл бюрократії, що є необхідністю при влаштуванні до державних закладів.

"Для цього потрібно надати лише кілька довідок: загальний аналіз крові, історію хвороби, якщо людина до нас приїжджає з лікарні, медичну картку та флюорографію. Для укладення договору потрібно мати копії паспортів літньої людини та людини, яка буде оплачувати послуги, та обов’язково письмову згоду літньої людини. Нічого складного порівняно з державними будинками престарілих", —  повідомляють у прес-центрі приватного пансіонату для літніх людей Life-House.

Коли адміністрація закладу перевірить документи і дасть згоду на поселення, варто замислитися над списком особистих речей, які обов’язково треба взяти з собою:

 1. засоби особистої гігієни (мило, шампунь, одноразові паперові хустинки тощо);
 2. одноразові пелюшки та памперси;
 3. необхідний одяг (халат, футболки з короткими та довгими рукавами, шкарпетки, штани, нічні сорочки, теплі кофти тощо);
 4. спідня білизна;
 5. головні убори (демісезонні, теплі);
 6. верхній одяг (куртки, пальта);
 7. комплект святкового одягу;
 8. кімнатне взуття;
 9. взуття для прогулянок.

Ба більше, лише в приватних закладах є така опція, як короткочасне перебування. До прикладу, коли родичі мають поїхати у відрядження чи відпустку. Також є реабілітаційне перебування в закладі (після травми, інфаркту чи інсульту).

Приклади приватних закладів

Приватні заклади для літніх людей, як фешенебельні готелі, конкуруючи один з одним, пропонують абсолютно різні варіанти проживання, зазвичай це: економ-клас, стандарт, напівлюкс та люкс. Різниця між кімнатами полягає в кількості осіб (від 1-4), умовах (санвузол у кімнаті чи коридорі), харчуванні (стандарт чи покращене) та навіть догляді.

До прикладу, у приватному будинку престарілих "Тепло любих" (філії в багатьох містах України) розрізняють 4 види догляду: догляд на вимогу, уважний догляд, прикріплена до літньої людини медсестра та прикріплена медсестра 24/7.

Прейскурант цін на проживання у приватному будинку престарілих "Тепло любих" Сайт приватного пансіонату для людей похилого віку "Тепло любих"

Залежно від запропонованих благ ціна за проживання в номерах різних категорій буде коливатися від 7 тис. грн/місяць (економ-клас).

Приватний пансіонат з догляду за літніми людьми "Родинна турбота" (Чернігівська область) пропонує на вибір: двомісні, тримісні та п’ятимісні номери. Ціна буде варіюватися залежно від зручностей — від 6500 грн/місце в тримісному номері без зручностей (необхідні меблі, харчування, телевізор, санвузол у коридорі) до 8000 грн/місце у двомісному чи тримісному номері з окремим санвузлом.

Умови проживання у приватному пансіонаті для літніх людей
Умови проживання у приватному пансіонаті для літніх людей "Родинна турбота" Сайт приватного пансіонату по догляду за літніми людьми "Родинна турбота"
Умови проживання у приватному пансіонаті для літніх людей
Умови проживання у приватному пансіонаті для літніх людей "Родинна турбота" Сайт приватного пансіонату по догляду за літніми людьми "Родинна турбота"

Інший заклад — пансіонат "100-річчя" (Київська область) пропонує пакет послуг (комплекс з догляду, цілодобовий медичний нагляд, харчування з індивідуальним підходом та організацію дозвілля) вартістю в 9500 грн/міс.

Умови проживання у приватному пансіонаті для літніх людей "100-річчя" Сайт приватного пансіонату для літніх людей "100-річчя"

Ще один заклад — пансіонат для престарілих "Турбота" (має філіали в Києві, Чернігові, Львові, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та Одесі) також пропонує своїм мешканцям кімнати на 2, 4 чи 5 осіб. Залежно від кількості осіб та наявності в кімнаті ванни і туалету ціна варіюється від 9 до 10 тис. грн/міс.

У Київському відділені №1 Святошинського району приватного пансіонату "Турбота" Сайт приватного пансіонату для літніх людей "Турбота"

У Київському відділені №1 Святошинського району приватного пансіонату "Турбота" Сайт приватного пансіонату для літніх людей "Турбота"

Також важливо зазначити: якщо людина лишається на короткочасне утримання, то ціна в більшості таких закладів буде розраховуватись залежно від кількості днів, проведених у пансіонаті та ціни за місяць проживання. Майже така ситуація й з пакетом реабілітаційних послуг: консультанти зазначають, що ціна за курс реабілітації буде обговорюватись особисто з реабілітологом після спілкування та його огляду пацієнта.

Переваги та недоліки закладів обох типів

Тож, підсумовуючи умови проживання та їхню вартість у приватних закладах, можна зрозуміти, що це задоволення не з дешевих. За приблизно однакові в такій лінійці закладів послуги треба буде заплатити здебільшого від 6500 до 12 000 грн/міс. (до пакету послуг зазвичай не входять усі витратні матеріали (памперси, пелюшки і лікарські препарати)).

Зрозуміло, що приватні заклади на відміну від державних можуть:

 • надати більшу кількість опцій, що будуть корисними в різні періоди життя (реабілітація, короткотривале проживання);
 • більш якісне обслуговування (з огляду на нестачу фінансових коштів, яка позначається на зарплаті співробітників державних установ);
 • кращі умови та харчування.

Новини за темою

Особливо щодо останнього пункту виникає велика кількість зауважень. Адже їжа у приватних будинках справді є більш різноманітною за харчування при державних закладах. Так трапляється через те, що держзаклади не можуть годувати своїх підопічних чимось іншим, що не входить у розрахунок норм, установлених Кабміном: "Вони хочуть ковбасу, м'ясо і яйця – і все. Тут вони не знають, що вже придумати: "Навіщо нам капуста, краще б дали брюссельську капусту". Я розумію, що це краще. Але її немає в натуральних нормах", — пояснює ситуацію директор Київського геріатричного пансіонату Антоніна Урбановська. Це стосується і закупівель одягу, господарських і побутових товарів.

Проте державні будинки для людей літнього віку своєю чергою дозволяють:

 • Скоротити матеріальні витрати, адже мешканці утримуються за кошти держави та завдяки власним пенсіям.
 • Надати необхідну медичну допомогу.

Не всі приватні заклади можуть надавати необхідну кваліфіковану медичну допомогу. Деякі з них спеціально укладають договори про медичне обслуговування з приватними клініками. До прикладу, як зазначають у прес-центрі приватного пансіонату для літніх людей Life-House, заклад не надає медичних послуг. Для надання медичних послуг заклад уклав договір про медичне обслуговування з приватною клінікою "Добробут": "У нас є доглядальниці та обов'язково хоч одна медична сестра в зміні (цілодобово). Персонал пройшов курс "Основи догляду за літніми...", наданий інститутом геронтології ім. Чеботарьова".

 • У них зазвичай проживає більша кількість людей. Таким чином, у мешканців закладу з’являється можливість для спілкування один з одним, цікавого дозвілля в компанії одноліток.

Також не менш важливим є те, що абсолютно всі державні заклади перебувають під повним наглядом як держави, так і громадськості. Чого не можна сказати про всі приватні заклади, які можуть не відповідати протипожежним нормам, а також не мати санітарно-епідеміологічного висновку, що може призвести до страшних наслідків.

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>