"Коломойська народна республіка": Навіщо олігарху партія мерів

"Коломойська народна республіка": Навіщо олігарху партія мерів
Дело

Наталія Лебідь

Журналіст

Дострокові парламентські вибори пришвидшили процес партійного будівництва. А точніше, нагадали олігархату, що йому час обзаводитися власними політсилами або ж брати старі й проводити апгрейд або ребрендинг. Саме таким шляхом, схоже, йтиме Ігор Коломойський, який хоч і повернувся до України зовсім нещодавно, але вже цілком пройнявся поточним політичним моментом. Невдовзі під його егідою постане нова партія, ЗМІ прозвали її "партією мерів". Щодо складу нової політичної сили уточнюють, а щодо ролі Коломойського, то її, за його словами, зведено до консультування учасників процесу. Так принаймні він стверджує в інтерв’ю "Українській правді". 

Перекличка мерів

Новини за темою

Розмовляючи з УП, Коломойський повідомив, що після приїзду до України він зустрічався зі співголовою депутатської групи "Відродження" Віталієм Хомутинніком і бізнесменом Павлом Фуксом. "У нас є спільні питання. Є комерційні питання, є політичні. Чули, оголосили про те, що новий політичний проект створюють? "Довіряй справам". Це буде всеукраїнський проект. Партія, в якій фігуруватиме велика кількість мерів... Ви ж розумієте, що після президентських виборів має відбутися перезавантаження тих проектів, які були неуспішними. "Відродження" було на президентських виборах, набрало до 1%, тому потребує перезавантаження. Цей проект себе в тому вигляді, як він є, вичерпав. Потребує об'єднання, більш розширеного розуміння ідеології. Не просто клуб за інтересами, а якоїсь насиченості. Я завжди говорив, що я симпатик "Відродження", – сказав Коломойський.

Отже, щонайменше стосовно двох учасників проекту відомо. Це – партія "Відродження", яку очолює нардеп Віктор Бондар (він же – керівник однойменної депутатської групи у Верховній Раді), а також партія міського голови Одеси Геннадія Труханова "Довіряй справам". Остання, очевидно, відіграє роль відправної точки, від якої стартуватиме нова політична сила. Третім компонентом стане провладний донедавна "Наш край" – партія, яка має одразу п’ятьох співголів: Олександра Мазурчака, Олександра Фельдмана, Юрія Гранатурова, Антона Кіссе та Сергія Кальцева. Всі вони – колишні "регіонали". Очікується, що до них примкнуть нардепи з депутатської групи "Воля народу", а також 15-20 мерів великих міст Східної та Центральної України, серед яких крім Труханова буде й мер Харкова Геннадій Кернес.

Геннадій Труханов З відкритих джерел

Вже відомо, що Кернес із Трухановим увійдуть до першої п’ятірки виборчого списку нової партії, а от щодо того, хто буде її першим номером, рішення поки не ухвалено. Про це повідомив співголова групи "Відродження" Віталій Хомутиннік, який також додав, що з’їзд "мерської партії" відбудеться до кінця цього місяця. Що стосується ідеологічного змісту, то політсила наголошуватиме на регіональних проблемах. Так в усякому разі, заявляє Геннадій Кернес. 

Новини за темою

Між іншим партія регіонів (попри всю скомпрометованість цього словосполучення) – ідея досить таки виграшна, коментує для 112.ua керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов. І полягає вона в тому, "щоб створити політичну силу, яка би претендувала на захист інтересів регіональних еліт. На виборах 2012 року до парламенту пройшли особисті помічники політиків – від секретарок до водіїв чи охоронців, а у 2014-му на зміну їм прийшли добробатівці, активісти, журналісти тощо, але регіональні еліти до оновлення Ради фактично не долучилися. То було питання часу, коли такий проект мав постати", – говорить експерт.

Нові "Регіони"

Політичний союз "Відродження", "Нашого краю" та "Волі народу" видається логічним, адже ці об’єднання мають схожу ідеологію і націлені на регіональний розвиток, вважає професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. Однак це не єдина мотивація, що могла спонукати Ігоря Коломойського взяти до своїх рук процес їхнього злиття.

"Це його тактика, яка передбачає підтримку декількох політичних сил одночасно. Це було й іншим олігархам властиво. Ахметов підтримує і Вілкула, і Ляшка, наприклад. Він (Коломойський) підтримував і Зеленського, і УКРОП, і ось буде ще одна сила, будуть мажоритарники, Коломойський позитивно говорив і про Юлію Тимошенко. Тобто він створює собі додаткові можливості для проведення додаткових кандидатів до парламенту", – зазначає Гарань.

А політолог Євген Магда вдається до поетичних порівнянь, говорячи, що "мерська партія" стане одним із крил Коломойського "для політичного польоту над Україною".

"Коломойський розуміє, що йому треба заводити в політику одразу кілька колон, бо "Слуга народу", найпевніше, набере на дострокових виборах 50% голосів самостійно, і йому знадобляться партнери по коаліції. Крім того, у "Слуги народу" забагато акціонерів, а "партію мерів" контролюватиме переважно сам Коломойський. І це є гарантією дотримання його інтересів на той випадок, якщо між ним та новим українським президентом так само пробіжить чорна кішка, як свого часу вона пробігла між Коломойським та Порошенком", – зазначає у розмові зі 112.ua політолог Руслан Бортник.

Отож, перша мета нової партії – захистити інтереси регіонів та забезпечити представництво місцевої еліти у вищому законодавчому органі. Друга – більш приземлена: бути на сторожі інтересів олігарха Коломойського. Третя – "відкусити" електорат у ще двох учасників парламентських перегонів, а саме в "Опозиційного блоку" та "Опозиційної платформи – За життя". Реалізація цієї мети зміцнить позиції президента Володимира Зеленського, вважають опитані нами експерти.

Електоральні війни майбутнього

"Частково партія створюється задля конкуренції з "Опоблоком" та "Опозиційною платформою – За життя". Чому частково? Тому що навряд чи ця партія може розкрутитися до дочасних виборів. Але відібрати голоси може. Крім того, вона може висувати мажоритарників і не давати "Опоблоку" захопити одномандатні округи на півдні та сході України. І цей момент усвідомлюють як в "Опоблоці", так і в "Опозиційній платформі – За життя". Ці партії виступають проти збереження мажоритарних округів. Це перше. А друге – підготовка до місцевих виборів, бо новій владі знадобляться регіональні представництва. Фракції у місцевих та міських радах відіграють роль інструментів впливу та контролю", – говорить директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

"Мерська партія" конкуруватиме з "Опоблоком" та "Опозиційною платформою – За життя". Але передусім з’їсть електорат не тільки "Відродження", але й "Нашого краю". Потім розгорнеться боротьба за електорат "Опоблоку" та "Опозиційної платформи". Якщо електорат "Опозиційної платформи – За життя" більш ідеологічний, то виборець "Опоблоку" – більш центристський, і саме за нього вестиметься особливо запекла боротьба", – додає політолог Руслан Бортник.

Його думку підхоплює й Андрій Золотарьов, який зазначає, що "електорат "Опозиційної платформи – За життя" нині більш ідеологізований, він фактично створив нішу для людей з прорадянськими поглядами, які шукали свою партію за відсутності Комуністичної чи Соціалістичної. "Опоблок" же більше тяжіє до партії національної буржуазії".

Проте і у першої політсили, і у другої дуже важливо переманити виборця, який у другому турі президентських виборів голосував за кандидатуру Зеленського. Якщо (на думку такого виборця) президент України не виправдає покладених на нього очікувань й не стане триматися лінії на зближення з Росією, частина соціуму може відвернутися від новообраного глави держави. А відтак розчарований електорат важливо вчасно перехопити доки той не уплив до чужих рук. І в цьому плані Коломойський та створювана ним партія гратиме на боці Зеленського.     

Геннадій Кернес пресс-служба

План "перехоплення" набув особливої актуальності після того, як голова політради "Опозиційної платформи – За життя" Віктор Медведчук заявив, що його партія перебуває в опозиції до президента Зеленського з моменту його обрання. Зрозуміло, каже Вадим Карасьов, що тепер Коломойський намагатиметься відібрати  в "Опозиційної платформи – За життя" монополію на електорат півдня та сходу України. Для Зеленського було би вкрай корисно створити таку собі подушку безпеки, роль якої й відіграє "мерська партія" Коломойського. Саме вона затримає всіх, хто почне віддалятися від "Слуги народу" в бік "Опоблоку" чи "Опозиційної платформи – За життя".

Коломойський лише зашкодить?

Іще один додатковий бонус для олігарха полягатиме в тому, що випадає нагода поквитатися з тими, хто викликає в нього неприйняття. "Коломойський давно вважає своїми опонентами лідерів "Опоблоку" та "Опозиційної платформи – За життя". Його нова партія – це, зокрема, й боротьба з ними, причому не стільки політична, скільки фінансово-економічна", – вважає Руслан Бортник.

Його політична сила буде "європесимістичною", орієнтованою передусім на політично нестійкий електорат, для якого ключовими є меседжі соціально-економічного характеру, додає експерт. "Мерська партія" "навряд чи охопить Західну Україну. Там зніматимуть вершки "Слуга народу" та Юлія Тимошенко. Радше вона буде зорієнтованою на південний чхід", – каже Бортник.

А щодо шансів партії міських голів на подолання 5-відсоткового бар’єру, то тут, говорить він, все "залежатиме від ребрендингу, від інвестицій і від того, які саме мери приєднаються".

Дострокові вибори мають і свої плюси, зауважує Андрій Золотарьов. "Це бліц-кампанія, а Кернес і Труханов мають власні інформаційні машини на місцях. Їм не потрібна довга кампанія, у них уже все готово. Партія під проводом лише Кернеса та Труханова долає 3-відсотковий бар’єр, а якщо долучаться інші мери, будуть шанси здолати й 5-відсотковий. Плюс непогані позиції у мажоритарників на місцях".

Але є одне "але", попереджає Золотарьов. "Ребрединг затіяли Кернес із Трухановим. Партія дійсно вимагала перезавантаження. Що ж до участі в проекті Коломойського, то Ігор Валерійович така людина, яка всюди шукає свого гешефта. Він має свій вплив, але в цьому проекті у нього контрольного пакету, я гадаю, немає. І те, що він робить зараз, є ведмежою послугою Кернесу та Труханову, бо харків’яни та одесити мають контраверсійне ставлення до пана Коломойського. І його підтримка багато партії не додасть".

За даними Золотарьова, Ігор Коломойський нині пропонує співпрацю й новій зірці політичного небосхилу Святославу Вакарчуку та його партії "Голос". Вочевидь, прагматичний олігарх прагне наростити собі якомога більше крил для "політичного польоту".

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>