Кличко vs Зеленський: Хто відвоює Київ?

Кличко vs Зеленський: Хто відвоює Київ?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Нещодавно ми вже писали про те, що для мера Києва Віталія Кличка настали, судячи з усього, скрутні часи. У нового президента заговорили про дострокові вибори столичного голови, на які команда Зеленського висуватиме свого кандидата. І ним буде не Кличко. Здавалось би, сигнал тривоги надіслано, але тема як така закрита мінімум до 21 липня. Бо лише Верховна Рада, котру ми переобиратимемо за два тижні, матиме повноваження проголосити вибори у столиці.

Аж ось на днях про ситуацію у місті згадали знову. Керівник Офісу президента Андрій Богдан заявив, що хотів би розділити посади столичного голови та очільника КМДА. Кличку, таким чином, знову дали зрозуміти, що його тримають на мушці. Бо, окрім проведення дострокових виборів, у Зеленського мають ще один план: урізати повноваження людини, котра стане на чолі Києва.

Столична штучка

Спілкуючись з виданням РБК-Україна, Богдан зазначив, що не хотів би, аби з міського бюджету крали. Це пролунало як свого роду звинувачення на адресу Кличка. Бо нібито саме через крадіжки (такий контекст) й постає потреба сепарувати крісла міського голови та голови КМДА. Водночас на запитання, чи дійсно посади будуть розділені, Богдан відповідає: "Не знаю".

Він також додає, що з Кличком була негласна угода: "мер Києва демонструє відкриту, чесну, продержавну позицію в економічних і політичних питаннях та в інтересах громадян міста Києва", а за це "ми ухвалимо кадрове рішення щодо нього". Якщо ж Кличко всього цього не робить, то в Зеленського теж ухвалять "кадрове рішення". "Але це будуть різні кадрові рішення", – підкреслює Богдан.

Новини за темою

Звісно, вирішувати замість киян, кому бути мером, – не по зубах навіть команді президента. Під кадровим рішенням Богдан має на увазі підтримку (або ні) Кличка як кандидата в міські голови. Але хтозна, чи не обійдеться, бува, Віталій Кличко без високого благословення Банкової? Як говорить у коментарях 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко, на найближчих мерських виборах може повторитися ситуація з Черновецьким. Бо у 2006 році ніхто не чекав на обрання мером відверто комедійного персонажа, але саме він вибив мерське крісло з рук "міцного господарника" Омельченка. 

"Так, нині з Кличка сміються, над ним кепкують, але, оскільки невідомо, кого виставлять проти нього, в Кличка лишається шанс бути переобраним знову. Це дуже укріпило б його позиції і, звісно ж, спрацювало би проти Зеленського", – говорить Петренко. Тим паче що до президентських виборів рейтинг Кличка з-поміж інших ймовірних кандидатів був найвищим: навесні за нього були готові голосувати 17,8% серед усіх респондентів і 47% з-поміж тих, хто визначився з вибором. У найближчого його суперника – Олександра Омельченка – позиції є значно слабшими: 5,4% та 14,3% відповідно.

Свіжіших даних щодо рівня підтримки потенційних мерів сьогодні нема, але Кличко вирішив продемонструвати Зеленському, що він упевнений у собі й виборів не боїться. Ба навіть більше: він сам готовий ініціювати їх. Але лише в тому випадку, якщо президент реалізує свій план та розділить посади голови КМДА та мера міста. "Якщо кияни хочуть, аби їм призначали мера згори, це одна історія. Якщо ж хочуть обирати людину, яка буде відстоювати їхні інтереси, буде підзвітною і відповідальною перед громадою, – це інша історія", – сказав Кличко, котрого процитувала міська державна адміністрація.

Кличко зазначає, що йдеться не про прізвища, а про принципи. У разі, якщо міського голову обиратимуть для проформи, а голову Адміністрації призначатимуть, це матиме негативні наслідки. "До людей потрібно дослухатися, рахуватися з ними. Я переконаний, що помилки Януковича щодо розподілу повноважень мера та голови КМДА президент Зеленський не повторюватиме", – заявив столичний мер.

Тасуємо стільці

Та чи зможе Зеленський й насправді забрати в київського голови половину повноважень? Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики, вважає, що про таке говорити в принципі зарано. "Ще не на часі стверджувати що-небудь з повною певністю, але очевидно, що команда Зеленського має свої плани на посаду київського міського голови. Думаю, що до цього питання повернуться після формування уряду. А до цього моменту досягнення будь-яких домовленостей є сумнівним, бо незрозуміло щодо формату коаліції та співвідношення гравців у ній".

Водночас Бортник додає: "Ідуть вибори, і підтримка столичного голови може бути вирішальною. Тому я всі подібні заяви на сьогодні розглядаю як елемент тиску на Кличка".

"Сьогоднішні розмови (про ситуацію довкола посад) - такі собі інформаційні вкидування: подивитися, як хто буде реагувати. Така собі маленька провокація", – каже керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов. "Треба дочекатися підсумків парламентських виборів", – резюмує він.

"У Зеленського хотіли б отримати і Харків, і Дніпро, і Одесу, але там немає такої потужності, щоб усунути Кернеса, Труханова чи Філатова. А в Києві така можливість є, до того ж Київ стратегічно важливіший. Тому сьогодні Кличка і лякають, а той своєю чергою борониться й говорить, що не допустить розділення посад",  – коментує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

За даними Карасьова, у Зеленського будуть просувати один з двох варіантів: або дострокові вибори мера, або розділення посад. Останнє потрібно на той випадок, якщо президентська креатура програє столичні перегони. За такого варіанту на руках у Зеленського залишиться підстраховка – своя людина на чолі КМДА. Крім всього іншого у Зеленського також "хочуть мати свою Київраду", – додає експерт.

До реалізації цього плану готуються цілеспрямовано та ретельно. Карасьов роз’яснює: питання про розділення посад вирішує президент за погодженням з прем’єром. А відтак Зеленському потрібна підтримка Володимира Гройсмана, і він нею себе забезпечив. Про це свідчить те, як легко та безболісно тривають нині призначення губернаторів, обраних Зеленським. Адже для того, щоб перепризначити голів ОДА, також необхідне "добро" з боку очільника Кабміна.

Гройсман із Зеленським, схоже, вже про все домовилися, а гучні слова і театральні жести лишилися в минулому. Президент більше не проганяє чинного прем’єра, а чинний прем’єр демонструє за це свою лояльність. "Ходять чутки, що команда Зеленського вже не проти, аби Гройсман залишився прем’єром й після виборів", – говорить Карасьов.

Така дружба допоможе Зеленському в майбутньому, коли він захоче розділити посади київського мера та очільника КМДА. Але як бути з достроковими виборами Київради? Адже це зовсім інша новела.

Нокаут для Кличка

Відповідаючи на запитання про те, якими можуть бути формальні підстави для розпуску Київради та проголошення дострокових виборів київського мера, Богдан Петренко говорить таке. "Наприклад, міська рада оголошує недовіру меру, й, відповідно, Верховна Рада, котра на той момент уже контролюється Зеленським, ухвалює рішення про проведення дострокових виборів мера. Другий варіант: він пише заяву сам. Звісно, не без того, що на нього чиниться політичний тиск".

Експерт додає: "У Зеленського обговорюються кілька варіантів того, що буде після парламентських виборів. Бо, крім парламенту, він має ще проблему з місцевими виборами. Їх не можна провести скрізь, але можна – в окремих точках. Насамперед йдеться про столицю України. Бо зрозуміло, що той, хто контролює Київ, контролює й всю країну, бо саме з Києва (й завдяки киянам) беруть початок усі наші революції. Беручи все це до уваги, можна майже зі 100-відсотковою впевненістю казати про те, що дострокові вибори мера відбудуться".

При цьому, переконаний Вадим Карасьов, кандидатура Кличка Зеленського категорично не влаштовує. "Бо Кличко тяжів до різних груп, тоді як у Зеленського хочуть стовідсотково лояльну до себе людину", – пояснює він. При цьому і Карасьов, і Руслан Бортник переконані, що мером Києва в Зеленського хочуть бачити Олександра Ткаченка. Гендиректор "Плюсів" і дев’ятий номер у партійному списку "Слуги народу" й раніше фігурував як найбільш ймовірний висуванець на мерську посаду.

Але, наприклад, політолог Золотарьов говорить нам, що у Зеленського можуть зробити ставку на Андрія Вавриша, колишнього начальника Департаменту містобудування та архітектури КМДА і близького знайомого головного архітектора Києва Сергія Целовальника. Це "людина, яка руйнує Київ. Можете уявити, яка буде реакція активістів на Варвиша?" – запитує Золотарьов. У Зеленського, щоправда, заперечують будь-який зв'язок з Вавришем, але якщо відповідні докази з’являться, то "реакція активістів", про яку згадує Золотарьов, мабуть, не забариться.

На тлі Вавриша і Віталій Кличко, ймовірно, буде доволі непоганим варіантом. Або, принаймні, таким популярним в українського виборця "меншим злом". От тільки в чинного мера є ще одна проблема. "В нинішній Київраді ті люди, котрі раніше були за Кличка, нині намагаються знайти політичне майбутнє в інших партіях. Відбувається певне перетікання кадрів", – зазначає Богдан Петренко.

А перемагати краще з опертям на власну команду. Та якщо від Кличка розбіжаться всі ті, кого він до цієї команди зараховував, йому буде непереливки. А втім, українська політика – річ настільки непередбачувана, що прогнозувати в ній будь-що вельми складно. І приклад з Гройсманом та губернаторами, який згадував Карасьов, є тому підтвердженням. Але це вже зовсім інша історія.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>