banner banner banner banner

Кліщів побільшало. Що треба знати про заходи безпеки

Весна – час прогулянок в лісах і парках, які вже повні кліщів. Через аномальні погодні умови цього року кліщі прокинулися пізніше, ніж зазвичай. Особливість нинішнього року – різке підвищення їхньої популяції. Фахівці кажуть, що кліщів в середньому на 15% більше, ніж раніше. 112.ua нагадує, переносниками яких небезпечних захворювань є кліщі, та як від них уберегтися

Кліщів побільшало. Що треба знати про заходи безпеки
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Весна – час прогулянок в лісах і парках, які вже повні кліщів. Через аномальні погодні умови цього року кліщі прокинулися пізніше, ніж зазвичай. Особливість нинішнього року – різке підвищення їхньої популяції. Фахівці кажуть, що кліщів в середньому на 15% більше, ніж раніше. 112.ua нагадує, переносниками яких небезпечних захворювань є кліщі, та як від них уберегтися

Чим небезпечні кліщі?

Цьогоріч спостерігається в середньому на 15% більше кліщів, ніж зазвичай о цій порі, розповів 112.ua співробітник відділів акарології Інституту зоології та біобезпеки Центру громадського здоров'я Ігор Небогаткін. Крім того, в нинішньому році кліщі прокинулися набагато пізніше. Зазвичай вони прокидалися вже в березні, але бувало, що кліщова активність спостерігалася і наприкінці січня. Пробудження кліщів у квітні спостерігається вперше. "Кліщі прокидаються відразу, як тільки зійде сніг. В снігу вони жити не можуть. Вони мешкають в ґрунті", - розповів Небогаткін.

Експерт зазначив, що така аномальна весна в XXI столітті спостерігається вперше. "Фактично цього року весна тривала всього 12 годин. До цього була зима і ось вже літо. Навесні вважається температурний режим, коли температура до плюс 5 градусів", - сказав Небогаткін, зазначивши що знадобиться час, щоби зрозуміти, чи вплинули аномальні погодні умови на кліщів, і якщо так, то як саме. 

Людей атакують іксодові кліщі, які є переносниками близько півтора сотень різних збудників хвороб. Кліщовий укус в будь-якому випадку – це ефект брудної голки. По деревах іксодові кліщі не лазять. Вони живуть у землі, у траві і зазвичай не можуть піднятися вище за метр. Небезпека полягає в тому, що укус кліща безболісний. Вкушена людина нічого не відчує, кліщ – не комар.

Иксодовый кліщ Фото з відкритих джерел

Найнебезпечніше, що може занести в організм людини кліщ – це борелія, яка провокує хвороби Лайма і Міямото. "Антибіотикотерапія проти них ефективна тільки в 5-7% випадків. У всіх інших боррелія змінює свою форму і живе в організмі. Може розмножуватися", - розповів Небогаткін. За його словами, борелії дуже небезпечні для людей з проблемами серцево-судинної системи: "Вони можуть змусити організм з'їдати самого себе, руйнувати свої хрящові тканини. Борелія здатна витерти імунітет в нуль, як і вірус імунодефіциту. Найбільшу небезпеку борелії становлять для дітей та пенсіонерів".

Небогаткін підкреслює, що лікування від хвороб Лайма і Міямото дуже тяжке. Позбавитися від борелії вкрай складно, і найчастіше це на все життя. "Був описаний навіть випадок раптової смерті від бореліозу, але найчастіше люди помирають від наслідків, які провокує в організмі цей збудник", - каже експерт.    

Сироватки від бореліозу не існує. За розробку вакцини від хвороби Лайма оголошена нагорода 5 млн євро, але поки що її ніхто не отримав.

Новини за темою

А як дізнатися, чи не заразився я?

Дізнатися, чи заразилися ви борелією після укусу кліща, можна, здавши аналізи. "У 20% випадків хвороба Лайма проявляється еритемою – почервонінням навколо місця укусу кліща. Пляма завбільшки за п'ятикопійчану монету і поступово збільшується. Якщо вона з'явилося, слід обвести її краї маркером, і, якщо пляма виходити за окреслені межі, тобто продовжує збільшуватися, слід відразу ж звернутися до інфекціоніста, який лікуватиме хворобу Лайма. Також симптоми хвороби можуть протікати у формі легкої застуди", - розповів Небогаткін.

Але навіть якщо симптомів немає, а укус кліща був, експерт радить здати аналіз крові.

У Центрі лабораторних досліджень Києва нам повідомили, що у них аналіз крові на бореліоз робиться за 850 грн. Кров вони надсилають для дослідження в Москву. Лабораторія "Синево" робить аналіз крові на бореліоз в Києві за 490 грн. "Я раджу робити аналіз не раніше ніж через три тижні після укусу. Якщо це не повторне зараження, раніше трьох тижнів в організмі не відбувається реакції на збудник", - сказав Небогаткін.

За його словами, виявити бореліоз можна також, якщо здати на дослідження кліща. Безкоштовно кліща можна дослідити в лабораторії відділу особливо небезпечних інфекцій Київського лабораторного центру (колишня міська СЕС, вул. Естонська, 3, тел. 422-01-32). Для цього потрібно мати направлення з лікувального закладу. Кліщ повинен бути живий і такий, що не напився крові: "Якщо кліщ вже напився крові, ми його не приймаємо, оскільки нашими методами досліджувати його не зможемо", - сказали 112.ua в лабораторії. В лабораторії 4-ї Київської лікарні (вул. Солом'янська, 17, адмінкорпус, тел. 050-808-58-34) нам сказали, що раніше приймали кліщів на дослідження як живих, так і мертвих. Коштувала ця послуга 100 грн. Зараз дослідження не проводяться, бо в лабораторії немає реактивів. З'являться вони не раніше ніж через два-три місяці, але вже відомо, що ціна послуги зросте до 250 грн. Кліща можна здати в Київський обласний лабораторний центр, що на Герцена, 31, (колишня СЕС Київської області, тел. 483-17-15).

Від укусу кліща також можна заразитися енцефалітом. Тварини і люди з ослабленим імунітетом (мають імунодефіцит, хворі на СНІД, які перенесли трансплантацію) від укусу кліща можуть захворіти на бабезіоз. Зазначимо, що наука недостатньо досліджувала це захворювання у людей. Відомо, що літні люди, заразившись, в 5% випадків помирають. Кліщовий бабезіоз у людей з міцним здоров'ям не супроводжується симптомами.

У тварин смертність від бабезіозу досить висока. Інкубаційний період становить від 1 доби до 21 дня з часу укусу. Але часто відбувається і надшвидкісний перебіг хвороби, за якого інкубаційний період становить 1-3 дні. Хвороба характеризується розвитком тяжких органічних уражень за гранично короткий термін. Іноді від появи перших клінічних ознак до настання смерті проходить не більше 5-6 годин. Такий перебіг хвороби притаманний для молодих, старих і ослаблених собак.

Як вберегтися від укусу кліща?

Ігор Небогаткін радить робити все, щоб не припустити укусу. "Після візиту на природу, в парк, в ліс потрібно обов'язково оглядати себе, дітей, тварин. Потрібно звертати увагу на лінію шкарпеток, жінки повинні оглядати підколінну западину. Оглядати слід нижню і верхню лінії трусів, лінію бюстгальтера і потилицю. Дітей кліщ найчастіше кусає в голову", - каже експерт.

Новини за темою

Потрапивши на тіло, кліщ дуже повільно шукає місце, де присмоктатися. Він повільно присмоктується, і це відбувається безболісно. Якщо регулярно оглядати себе на природі, цілком можна виявити кліща до того, як він присмокчеться, каже Небогаткін.

Експерт радить одягати дітям в ліс або парк щільні колготки, одяг із довгим рукавом, який заправляється в колготки. Спортивні штани потрібно заправляти в шкарпетки. Щоб уберегтися від кліщів, можна використовувати і хімічні препарати. "В аптеці слід просити саме акарицидні засоби. Зверніть увагу: якщо на препараті зазначено, що він ефективний і проти кліщів, і проти комарів, я раджу не вірити. Однозначно, що такий препарат або неефективний проти кліщів, або проти комарів. Краще не ризикувати", - сказав Небогаткін. 

А якщо кліщ вкусив? 

Якщо укус кліща таки стався, можна звернутися в травмпункт або спробувати видалити кліща з рани самостійно. Робити це потрібно за допомогою спеціального "ґаджета" – кліщодралки, яку можна придбати у ветеринарній аптеці. Коштує, як правило, не дорожче 50 грн.

Фото з відкритих джерел

"Я раджу перед тим, як викручувати кліща в будь-який бік, потрібно його тільце покачати праворуч-ліворуч. Справа в тому, що кліщі виділяють "цемент", коли прикріплюються. Це їм потрібно для того, щоб легко відпасти після того, як насмокчуться крові. Кліщ може збільшувати свій об'єм у сотні і навіть тисячі разів. І оскільки він чіпляється гачками, йому за ваги, що різко зросла, було би складно вирватися. Щоб цього не сталося, він останньою порцією слини розріджує "цемент" і легко відвалюється від ранки. Відповідно, з останньою краплею у ваш організм вихлюпується вся зараза, що була у кліща. Якщо видалити кліща протягом перших 24 годин, можна позбутися проблем", - розповів Небогаткін.   

Експерт каже, що заливати кліща олією, як радить народна мудрість, неефективно: "Кліщ дихає дупою і масло його вб'є. Але при цьому кліщ не відвалиться. Тому найкраще його викрутити і здати на дослідження".

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>