Кінець медового місяця: Рейтинг Зе і його команди продовжує стрімко знижуватися зі зрозумілих причин

Кінець медового місяця: Рейтинг Зе і його команди продовжує стрімко знижуватися зі зрозумілих причин
Володимир Зеленський Прес-служба президента України

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Рейтинг президента Володимира Зеленського та його команди продовжує знижуватися, свідчить опитування, проведене КМІС. Це не несподіванка, а закономірний результат відсутності реальних змін на краще (нарівні з гучними факапами членів президентської команди), відсутності боротьби з корупцією, збереження високих комунальних тарифів, невизначеності в питанні досягнення миру на сході України. Певною мірою зниженню рейтингу Зе сприяють ініціативи щодо посилення фіскального тиску на малий і середній бізнес, фізосіб-підприємців, вважають політологи. Не додають популярності Зе та команді і потурання олігарху Ігорю Коломойському, в інтересах якого політична сила президента добивається, зокрема, підвищення ренти для залізорудної сировини майже вп'ятеро. Якщо найближчим часом радикальних змін на краще не відбудеться, Зеленський ризикує не тільки стати черговим нелюбим президентом з обваленим рейтингом, але і зіткнутися з реальними соціальними протестами, попереджають експерти.

Рейтинг президента падає через відсутність позитивних змін

У жовтні рейтинг президента Володимира Зеленського упав на 7% у порівнянні з даними за вересень. Якщо у вересні позитивно ставилися до президента 73% громадян, то в жовтні їхня кількість зменшилася до 66%, свідчать дані опитування КМІС. Згідно з ним, рейтинг найближчих соратників президента також знизився: прем'єр-міністра Олексія Гончарука - з 17 до 10%, спікера Ради Дмитра Разумкова - із 33 до 27%.

Падіння рейтингів – закономірний результат відсутності позитивних змін за час перебування Зе і його команди при владі, кажуть експерти. "Зниження рейтингу президента Зеленського та представників його команди - цілком очікуване явище. Романтичний сезон виборчої компанії добігає кінця. Яких-небудь реальних економічних змін виборці не відчули, і тому має місце розчарування в президентові і його команді", - сказав 112.ua політичний експерт Артем Бронжуков. "Замість реальних змін на краще, на що був запит суспільства, ми спостерігаємо реальні факапи президентської команди. Немає реальної боротьби з корупцією", - каже політтехнолог Сергій Гайдай.

"Ключовою причиною просідання рейтингу президента та представників його команди, на мою думку, стало земельне питання. На це вказує, зокрема, зміна рейтингу Тимошенко і Бойко, які, на відміну від Зе і його команди, якраз зросли. Ці політики займають дуже активну позицію з питання землі: вони вимагають проведення референдуму, виступають проти моделі земельної реформи, яку пропонують Милованов і нинішня влада. Земельне питання для влади може стати тим рубіконом, об який політична міць Зе-команди може розлетітися на друзки", - вважає політолог Руслан Бортник. Вплинули і "формула Штайнмаєра", і невирішеність питання миру і війни, відсутність зниження тарифів на комунальні послуги, додав він. "На зниження на 6% рейтингу позитивного ставлення до Зеленського також вплинули і кілька об'єктивних факторів: це анонсування земельної реформи, яка сприймається неоднозначно, і почасти дискусія щодо "формули Штайнмаєра", - вважає політолог Володимир Фесенко.

"Не додають популярності президенту скандали, які відбуваються з членами його команди. Наприклад, як спливли факти про те, що батько прокурора Рябошапки подавав на нього до суду, вимагаючи аліментів", - каже політолог Олександр Палій.  Про те, що батько заступника Руслана Рябошапки звертався до суду з метою відсудити у сина і дочки аліменти через те, що діти вигнали його з дому і кинули, стало відомо з позову, який розглядався Вишгородським райсудом Київської області у 2015 році. Позивач зазначав, що він є самотньою людиною, дорослі діти з травня 2011 року не підтримують з ним жодних стосунків, на телефонні дзвінки не відповідають, житло у нього забрали, вигнавши на вулицю. Побутовими предметами першої необхідності він не в змозі себе забезпечити, змушений просити сторонніх людей про допомогу.

За словами Палія, негативно на рейтинг президента і його соратників вплинули і скандали з депутатами "Слуги народу" та їхніх помічниками. Після публікації серії листувань депутатів президентської політичної сили про кохання "зеленої кнопочки", планований путч Петра Порошенка і п'ятничні шашлики нещодавно вибухнув новий скандал. Депутат В'ячеслав Медяник обговорював у Верховній раді, як "порішати" питання з прокурорами. Народний депутат від "Слуги народу" і колишній актор студії "Квартал 95" Юрій Корявченков, відомий як "Юзік", поширював у Верховній Раді квитки на концерт "Вечірнього кварталу". "Слуга народу" Микола Тищенко не зміг відповісти на питання про те, хто очолює МОЗ, і порадив журналістці "попити водички". До цього він просив поліцію захистити його від жінок, які торкалися до нього на мітингу. Нардеп від "Слуги народу" Богдан Торохтій спровокував черговий виток суспільного обурення тим, що написав звернення до міського голови Києва Віталія Кличка з проханням виділити "службове житло" восьми його помічникам.

Серед причин, які негативно вплинули на рейтинг Зе і його команди, поведінка прес-секретаря президента Юлії Мендель, яка була широко розтиражована ЗМІ, зазначає Бронжуков.

Як відомо, Мендель потрапила в скандал після того, як перегородила дорогу й тримала руками журналіста Сергія Андрушка, коли той намагався поставити запитання президенту. Буквально минулого тижня Мендель потрапила в новий скандал. Цього разу вона відштовхнула журналістку видання "Апостроф" Юлію Забєліну.

Як причини, які вбивають президентський рейтинг, експерти виділяють і посилення податкового тиску на фізичних осіб-підприємців (ФОП). "Поведінка з підприємницьким середовищем - ФОП, таксистами - абсолютно хамська і чиновницька", - каже Сергій Гайдай. Як повідомлялося, Володимир Зеленський підписав закони про запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО), електронних чеків і кешбеку покупцям за незаконно виданий чек. Напередодні переговорна група з боку ФОП висловила недовіру Юлії Ковалів і закликала Зеленського накласти вето на закони.

Як відомо, законопроекти 1210 і 1210-1 передбачають, зокрема, різке підвищення ставок ренти на залізорудну сировину майже вп'ятеро і залишають незмінною ставку ренти для марганцевої руди, яку видобувають ГЗК олігарха Ігоря Коломойського, який має величезний вплив на команду Зеленського. Як повідомлялося, через підвищення рентної плати прогнозується закриття третини вітчизняного виробництва. Окрім того, Україна втратить 70% експорту руди і, як наслідок, близько 30% всіх валютних надходжень. Залізнична галузь у цьому випадку може втратити 40% обсягів вантажоперевезення. Зростання вартості видобутку залізної руди в Україні призведе до зростання трудової міграції, підкреслюють експерти. На підтримку металургів, як повідомлялося, вже виступили профільні асоціації, Федерація роботодавців України, ЄБА, Американська торгово-промислова палата. Окрім того, згідно із дослідженням одного з представників четвірки світових аудиторів – PWC: податкові ініціативи, закладені в законопроектах 1210 і 1210-1, зроблять видобуток руди в Україні вдев'ятеро дорожчим, ніж у Росії.

Міжнародна спільнота вже давно кричить про те, що Коломойський стає токсичним для команди Зеленського, втім вплив олігарха на президента і його команду не зменшується. За фактом саме Коломойський є головним вигодонабувачем від скандальної "поправки Геруса", завдяки якій з'явилася можливість купувати електроенергію у Росії за двосторонніми договорами. В результаті феросплавні заводи Коломойського отримали можливість купувати дешеву електроенергію не тільки у державної "Центренерго", над якою олігарх отримав контроль, але й у Росії. І це, мабуть, важливіше за реальну загрозу енергетичній незалежності України.

Зеленський і його команда втрачають вагу в очах виборців і в зв'язку з відсутністю комунікацій щодо питань, які хвилюють суспільство: зокрема щодо тієї же "формули Штайнмаєра", вважає Бронжуков: "Вони непогано подають заздалегідь підготовлені меседжі, але на питання, які виникають у суспільства тут і зараз, реагують так-сяк. Люди не отримують вчасно і в повному обсязі відповіді на свої побоювання, і з цього виростає негатив і недовіра".

Президентський рейтинг продовжить падіння

Експерти сходяться на думці, що якщо радикальних змін у діях Зе і його команди не станеться, рейтинг президента продовжить стрімке падіння. "Якщо так піде і далі, то не за горами той момент, коли люди скажуть, чим же Зе і його оточення відрізняються від Порошенка", - сказав Олександр Палій. Екс-президент, як відомо, залишається лідером антипатій. Згідно з опитуванням КМІС, негативно до нього ставляться 65% українців, причому в жовтні їхня кількість зросла на 1% у порівнянні з вереснем.

"Якщо і надалі українське суспільство та експертна спільнота позитивних змін не будуть бачити, то падіння рейтингу Зеленського та його соратників продовжиться. Щоб переламати негативну тенденцію, повинні відбутися зміни, які зможе відчути буквально кожна родина", - говорить Артем Бронжуков.

І все ж рейтинг позитивного ставлення до президента Зеленського залишається екстраординарно високим – 67%, сказав Володимир Фесенко: "Коректніше говорити не про падіння рейтингу президента Зеленського, а про його зниження (падіння – це понад 10%). Це об'єктивне зниження рейтингу, яке відбувалося через кілька місяців після початку правління у всіх українських президентів, а також у закордонних очільників держави (Трампа, Обами, Макрона та ін). Перші 3-5 місяців після початку президентських повноважень спостерігається так званий медовий місяць ("закоханість" виборців у нового президента, післявиборча ейфорія). У цей період фіксується пік рейтингів нового голови держави. А потім медовий місяць закінчується, і починається поступове зниження рейтингу нового президента. Минають ейфорія і високі передвиборчі очікування щодо нового очільника держави. Це відбувається неминуче з усіма політиками, які прийшли до влади. В цьому випадку правильніше говорити про охолодження рейтингу, що було очікувано і неминуче".

Без кардинальних змін втриматися на позначці 67% президентський рейтинг не зможе, заперечує Руслан Бортник: "У разі, якщо в питаннях підвищення добробуту українців, досягнення прийнятного рішення щодо земельного питання, боротьби з корупцією прогресу не буде, то рейтинг Зеленського до лютого-квітня наступного року знизиться на рівень 30-40%". "Найпевніше, Зе ще недооцінює реальної небезпеки. До нового року щонайменше він продовжить перебувати в теплій ванні. І тільки після цього він почне розуміти, що щось не так. Але якщо цього не відбудеться, ми будемо спостерігати чергове винесення тіла президента на загальну нелюбов народу", - вважає Гайдай. Наслідки для нинішнього президента можуть бути і більш серйозними: від дострокових президентських виборів до хвилі соціальних протестів, попередив Олександр Палій: "З урахуванням того, що Зе і команда хочуть провести земельний закон, змінити Трудовий кодекс, ухвалити цілий пакет непопулярних законів за короткий часовий проміжок, у найближчій перспективі підґрунтя для соціальних протестів буде підготовлено".

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>