banner banner banner

Хто заробляє мільярди на контрабанді та податкових махінаціях? Розслідування Ліги корупції

Хто заробляє мільярди на контрабанді та податкових махінаціях? Розслідування Ліги корупції
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Офіційно Україна чи не найбідніша країна в Європі. Та крім офіційної економіки, у нас ще є тіньова. В Україну нелегально завозять і без сплати жодних податків продають безліч товарів. Процвітає масштабне виробництво підробок. Конвертаційні центри та виведення грошей в офшори. Через ці сірі схеми державна скарбниця щороку недоотримує десятки мільярдів гривень.

Боротися з тіньовою економікою має Державна фіскальна служба. Цей орган поєднує в собі митницю та податкову. Фіскальна служба – це машина для заробляння чорної, не облікованої готівки. Але хто сидить на потоках?

Махінації з податками, виготовлення фальсифікованої продукції та контрабанда – це головні стовпи тіньової економіки. Тобто це гроші, які оминають бюджет. За різними оцінками, тіньова економіка складає від 45 до 55%. Тобто приблизно половина економіки України - це тінь.

Це приблизно 50 мільярдів доларів! І левова частка чорного кешу – це система хабарів та поборів, які організовує та покриває сама ж влада.

* * *

Його прив’язали до стовпа і повісили клеймо "хабарник".

У лютому 2014 року на хвилі революції активісти фактично вибили зізнання з тодішнього начальника Чопської митниці. З переляку Олександр Харченко здав всі розцінки.

Виявилося, лише з бусів, які перевозять українських заробітчан та передачі до Італії, митники за вихідні "стригли" щонайменше 200 тисяч євро. А ще ж іншої контрабанди вдосталь.

Ще від 25 тисяч доларів щодня отримували з "лівого" одягу. Валізи з готівкою передавали до Києва. За часів Януковича митним королем України був комуніст Ігор Калетник.

Після революції Калетник втік з України, але й далі розбудовує свої маєтки в селі Хлепча під Києвом.

Ось так виглядало обійстя Калетника після Майдану. Дерев’яний зруб та альтанка.

До 2016-го маєток розбудували. На місці альтанки звели будинок. Тривало будівництво на березі, було видно намиту територію.

У 2018-му замість намитого піску вже є галявина, а дерев'яний зруб – добудовано. На території видно дві автівки. Однак до журналістів ніхто так і не вийшов.

А це ще одна резиденція Ігоря Калетника. У лісах наделітної Конча-Заспи сховався будинок на тисячу квадратів. Посеред вікових сосен у колишнього митника аж гектар території.

112.ua

За високим парканом – доглянуте подвір’я. Доріжки з червоного каміння, акуратний газон.

Нині Калетник нібито переховується в Росії. 

Ще один утікач, який сидів на тіньових потоках, – це Олександр Клименко. Його називали податківцем так званої Сім’ї – найближчого оточення тодішнього президента.

У 2012-му Клименко очолив новостворене Міністерство доходів та зборів – у народі МінЗдох. Цей корупційний монстр поєднав у собі дві надвпливові структури: податкову та митницю. За словами нардепа Віктора Чумака, кеш з відкатів звозили в підвал. Вочевидь, на ці гроші Клименко будував власне Межигір’я з особистим зоопарком: з тиграми та ведмедями.

Мабуть, зароблених у "МінЗдосі" грошей досі вистачає на безбідне життя в Москві та утримання власної політичної партії в Україні.

Як саме працювали схеми Клименка, вся країна дізналася в травні 2017-го.

Гелікоптери в небі та озброєні до зубів силовики. Так військова прокуратура та Міністерство внутрішніх справ проводили наймасштабнішу в історії країни антикорупційну спецоперацію. 

Залучили понад 2 тисячі правоохоронців, провели 454 обшуки в 15 областях. Податківців часів Клименка затримували та гелікоптерами доставляли до Києва.

Що цікаво, грандіозне затримання відбулося в день річного звіту генерального прокурора у Верховній Раді.

Загалом слідство встановило 50 колишніх та чинних податківців, залучених до корупційної схеми глави Міністерства доходів та зборів Олександра Клименка. Під час обшуків у будинках та кабінетах знайшли та вилучили майже 4 кг золота, 50 кг срібла, мільйони валюти та ще безліч дорогих ювелірних виробів та рідкісних витворів мистецтва.

Податківців часів Клименка звинуватили у фінансових махінаціях та відмиванні бюджетних коштів на користь так званої Сім’ї.

* * *

Податкові майданчики, або ж фіскальні ями, – це спеціальні схеми, за допомогою яких бізнесмени занижують прибутки і, як наслідок, платять менші податки.

"У вас є підприємство, ви працюєте і вам потрібно певну суму, умовно 100 тисяч або мільйон, відмити. Ви кидаєте її до фіскальної ями, і - пффф - вона там розчиняється, ну і податки ви з цієї суми не платите, ви, грубо кажучи, ухиляєтеся від сплати податків, тому це називається фіскальною ямою", - говорить експерт Олександр Охріменко.

Юридично фіскальна яма – це офіційно зареєстрована фірма. Підприємство, яке хоче вивести гроші, замовляє в такій компанії товари чи послуги, але насправді операції відбуваються тільки на папері. Себто гроші виводять.

Але без захисту перевірчих органів відмивати гроші – нереально. Чиновники з того мають відкат.

Так і працювала схема Клименка. Слідство підрахувало: з 2011 і до 2014 року державна скарбниця через ці махінації недоотримала шалену суму – 97 мільярдів гривень.

Спочатку підозрюваних взяли під варту. Але нині всі податківці вже на волі.

"Побрили, побрили і відпустили. Частково через недолугість доказової бази, частково - через суддів. Можете собі уявити, якщо я не помиляюся, одному заставу зменшили зі 125 мільйонів до 2.5, другому віддали "Майбах", бо він живе в Монако, є інвалідом третьої групи і йому важко в Монако без машини пересуватися. Це хіба не абсурд?" - говорить член комітету ВР з податкової та митної політики Андрій Антонищак.

"Друге питання - це політична доцільність. А навіщо садити, коли можна розполовинити те, що награбовано, і випустити людину за угодою зі слідством. Все", - додає Віктор Чумак.

Себто до тюрми за масштабне відмивання грошей наразі нікого не посадили.

* * *

Після зміни влади у 2014-му під приводом боротьби з корупцією одіозне Міністерство доходів та зборів реорганізували та перейменували у Державну фіскальну службу, але схеми все одно залишилися.

Ті самі відмивання грошей, за які затримували податківців часів Клименка, досі діють.

До нас потрапили вельми цікаві документи. Ця графіка – це витрати приватних горілчаних компаній за 2017-2018 рр.

112.ua

Зокрема, Золотоніський лікеро-горілчаний завод купив у фірми "Таргарієн" аж 610 тон мандарин на загальну суму понад 10 млн грн. Фірму, у якої Золотоніський завод купив сотні тон мандаринів, зареєстровано в промзоні на околиці Дніпра. Але за вказаною адресою офісу компанії "Таргарієн" нема й ніколи не було.

Тобто ТОВ "Таргарієн" - це так звана фірма-пустишка, яка існує лише на папері.

Крім цього, Золотоніський завод купив у "Закарпатської продовольчої компанії" понад півтора мільйона пакетів кави на 25 млн грн. Така компанія існує, але давати коментарі тут відмовилися.

Щоб дізнатися, навіщо горілчаному заводу мільйони пакетів кави і чи була вона насправді та як завод зміг придбати у фірми-пустишки сотні тон мандаринів, ми надіслали запит до Золотоніського ЛГЗ. На відповідь ще очікуємо.

Закупівля товарів, не сумісних з основним виробництвом, називається нехарактерною діяльністю і може свідчити про відмивання.

Упродовж 2017-2018 років "Закарпатська горілчана компанія" замовила маркетингових послуг аж на 253 мільйони гривень.

Серед фірм, які надавали такі послуги, є мережі супермаркетів та навіть нафтотрейдери, тобто для останніх це абсолютно нехарактерна діяльність. Як саме нафтотрейдери рекламують "Закарпатську горілчану компанію", в цих фірмах говорити не захотіли.

Ще одна ТОВка, яка робила для "Закарпатської горілчаної компанії" маркетингові дослідження, має розташовуватися в цій будівлі.

112.ua

Але там її нема. Себто "ЛК Транс" існує лише на папері. У самій "Закарпатській горілчаній компанії" наш запит ще опрацьовують.

За допомогою фіскальних ям бізнесмени дурять державу й економлять на сплаті податків. Про усі ці схеми добре знають у фіскальній службі. Але замість того щоб боротися з оборудками, посадовці самі отримують відсотки з незаконних операцій.

"Як правило, вони беруть 1-2% від обігу. Колись брали 5%, але нині стільки не беруть", - додає Охріменко.

За оцінками експертів, лише на сірій схемі виведення грошей Державна фіскальна служба щороку отримує відкатів на приблизно 7 мільярдів гривень. Це – ніде не облікований чорний кеш!

Ще одним клондайком тіньових схем та прибутків є інший підрозділ ДФС – митниця.

Наприклад, днями Верховна Рада ухвалила закон про легалізацію автомобілів з єврономерами, та ані влада, ані самі власники таких машин чомусь не говорять, що за те, щоб так звана "євробляха" в’їхала до України, митникам треба дати "на лапу".

"Всі вирішення питання щодо митниці займають у фінансовому еквіваленті десь 400–600 доларів. Це могли бути ті самі податки. Це за одну машину", - говорить голова ГО "Автомайдан України" Андрій Попик.

Лише згідно з офіційними даними, нині в Україні нараховують приблизно 250 тисяч так званих "євроблях". І якщо за ввезення кожної митники отримали по кількасот доларів хабара, то в масштабах держави це фантастична сума.

Найбільше євроблях завозять із Польщі. Західноукраїнські митниці мають славу найбільш прибуткових та корумпованих. Колишній заступник глави ДФС Костянтин Лікарчук заявляє: у 2015 році для того, щоб стати начальником Волинської митниці, треба було заплатити шалену суму.

"Посаду начальника волинської митниці намагалися продати за півтора чи за 1,8 млн доларів", - говорить він.

У 2016 році начальником Волинської митниці став депутат міськради Вінниці Віктор Кривіцький.

А вже в липні 2018-го Кривіцького призначили заступником глави Державної фіскальної служби – тепер він керує усіма українськими митницями.

Митниця була і залишається однією із найкорумпованіших галузей в країні. На захід фурами відправляють сигарети і бурштин, а до України нелегально ввозять побутову техніку та мобільні телефони.

* * *

Ми вирушаємо на південь Одещини. До Бессарабії. Це затиснена територія між морем, Дунаєм та кордонами.

Сама географія веліла цим краям стати контрабандними.

З невизнаного Придністров’я везуть дешеве м’ясо, алкоголь та цигарки.

З Молдови бочками переганяють спирт.

А від Румунії відділяє лише Дунай. "Комерси" баржами через порти примудряються возити пальне.

А далі весь цей необлікований товар розвозять по Україні.

Щоб зупинити цю масштабну контрабанду, достатньо глянути на карту. Бесарабію з великою Україною з’єднують лише дві дороги!

Причому одна з них пролягає через Молдову, і потрібно проїжджати контрольний пункт.

Наші журналісти опиняються в цьому контрабандному краї.

Місцеві активісти проводять екскурсію. Наближаємося до митного поста "Роздільна". Мажорна точка. Далі - Придністров’я.

Біля посту - придорожнє кафе. Місце зустрічі контрабандистів. Розклади здає працівник спецслужб.

Контрабандистські стежки тут відомі кожному.

Митний пост "Роздільна". Уздовж периметру охорона. А на під’їзді - кілька підозрілих бусів. Із затемненими вікнами. Водій, імовірно, запідозрив щось неладне й одразу від’їхав.

Найбільш ходовий товар у тутешніх краях – цигарки. Навар хороший. На підпільних складах у невизнаному Придністров`ї наші "комерси" беруть ящик – на сленгу короб – у середньому за 50 доларів. У ящику – 500 пачок. А в бус можна помістити щонайменше 60 коробів.

За проїзд кордону платять близько 3 тисяч доларів. Саме так: "добро" для одного буса коштує кілька тисяч баксів. Гроші відбиваються.

Отже, в невизнаному Придністров’ї чи Молдові купили за 50 зелених, а в Україні сигарети гуртом здають вже по 200 за ящик. Маржа – 150 доларів. Тобто одна ходка – це 9 тисяч доларів. Із них 3 тисячі віддають правоохоронцям, ще 500 витрачають на водія та на пальне. Чистими в середньому виходить 5,5 тисяч доларів. А за день один бус зазвичай робить 4 ходки.

У тутешніх селах та містечках є безліч складів, де зберігають контрабандний товар, а потім розвозять по всій Україні. Логістику продумано, перевертнів у погонах пригодовано. Лиш інколи по схемах б’ють громадські активісти.

Вони викривають підпільні сховища з підробками елітного алкоголю, харчами та цигарками, а далі правоохоронці вже змушені складати протоколи.

Викриття такого складу влітає контрабандистам у копієчку, бо це за бус платять 3 тисячі баксів, а за фуру розцінки збільшуються в рази.

"За фуру цигарок – близько 20 тисяч доларів. І за 10 тон спирту – близько 8 тисяч доларів", - говорить керівник "Автомайдан Одеса" Євген.

Бесарабію можна спокійно перейменовувати у "народну контрабандну республіку". Неофіційна столиця давно є – Ізмаїл.

Це друге після Одеси за величиною місто області. В Ізмаїлі понад 70 тисяч жителів. На тому березі Дунаю – Румунія. Але поромна переправа до Європи тут така ж довговічна обіцянка, як для киян – метро на Троєщину.

Колись хоч порт давав місцевим роботу, а тепер Ізмаїл – це лише велика перевалочна база.

Тут наче офшорна зона, у магазинах відкрито збувають "контрабас".

І всі в долі: для людей – низькі ціни, "комерси" мають навар, а стражі порядку отримують відкати.

Товар переважно розвозять вночі. Наші журналісти разом з активістами вирушають ув рейд. Одразу натрапляємо на слід. Біля точки бачимо типовий бус.

На полицях виставлено безакцизні цигарки та елітний алкоголь – теж без документів. Вино та коньяк розливають з-під прилавка. У пластик. На додачу беремо пачку місцевих цигарок. Молдова, 8,50 за пачку без нічого, просто молдовською мовою написано. Громадські активісти такі точки закривають. Викликають поліцію.

Та швидше від патрульних приїхали охоронці магазину.

А далі розпочинається справжній блокбастер. Активісти барикадуються всередині. Охорона бере заклад штурмом. Потрощене скло та порізана рука – наслідки штурму контрабандного складу.

А потім з’їхалися ледь не всі місцеві правоохоронці на чолі із заступником начальника. Та говорити поліційне цабе не бажає.

Справжніх власників таких контрабандних точок складно відшукати. Найчастіше заклади оформлюють на підставних осіб, а кінцевими бенефіціарами нерідко виявляються самі правоохоронці.

Тому викриті схованки за день-другий знову починають працювати.

Нелегальну продукцію поліція збирає в мішки. Але виявилося, що тут не просто точка, а цілий склад. Клондайк мимоволі здала сама продавчиня. Громада не панькається і виламує двері. А далі ще одні. Їх з ноги вибивають. Всередині на десятки тисяч гривень "контрабасу".

Безліч пластикових пляшок з алкоголем сумнівної якості. А серед коробок цигарок журналісти помічають мішки з печаткою суду. Виходить, цю контрабанду вже вилучали, а потім повернули?

Виявляється, це дуже поширена практика: правоохоронці спочатку конфісковують товар, а потім віддають його на зберігання. Навіть зі складом, який виявили журналісти, сталася така сама історія. Не пропадати ж добру.

* * *

А це вже Харків. На фасаді не має жодної вивіски, але від клієнтів відбою нема.

За цими непримітними дверима заховався чи не найбільший в Україні підпільний магазин, де торгують контрабандним алкоголем.

На прилавку наші журналісти запримітили дороге віскі. У супермаркетах за такий просять щонайменше 800 гривень, а тут даєш 450 і забираєш.

Цей алкоголь ввезли в Україну нелегально. Не сплатили жодних мит та акцизів. А тепер ще й фактично відкрито продають. Хто ж кришує це незаконне алкогольне ельдорадо? Йдемо з’ясовувати.

Між покупцями не проштовхнутись. Ті, кому задорого елітний заморський коньяк, тягнуть горілку в 10-літрових пакетах. Біленька аж із Франції приїхала. Від алкогольної продукції очі розбігаються.

Може, в продавців є бодай якісь документи на реалізацію? Журналісти викликають правоохоронців.

І поки поліція їде, репортери заходилися оглядати асортимент. Виявляється, це не просто точка продажу контрабандного алкоголю, а фактично підпільний супермаркет. Прилавки аж ломляться від заморських смаколиків. Грецькі оливки, італійські сири, англійський чай – є все чого душа забажає, окрім ліцензії на продаж.

А ще тут продають парфуми, дорогі годинники, побутову техніку та навіть айфони останньої моделі. Тут мільйонний обіг! Тільки бюджет не отримує ані копійки!

Тим часом до підпільного магазину підтягнулися копи. Але починати слідчі дії чомусь не квапляться. Силовики навіть не заходили всередину. Натомість затіяли експрес-розслідування: виявляється, їм достатньо на вулиці взяти свідчення в одного з продавців.

Журналісти зателефонували до прокуратури. За лічені хвилини до підпільного магазину приїхали представники фіскальної служби та прокуратури.

Правоохоронці починають описувати товар. Одного алкоголю аж три сотні марок з усіх куточків світу. Товар пакують у мішки. Поруч з магазином виявили ще й величезний склад. Сотні ящиків з горілкою, вином та віскі. Закуску пропонують також елітну. Побачене вражає навіть працівників прокуратури.

Згідно з процедурою, силовики описують кожен товар, кожну пляшку алкоголю. Все це добро конфісковують.

Нелегальний товар перевезли на склад фіскальної служби. Загалом робота тривала аж до ранку.

За підрахунками фіскалів, одного алкоголю вилучили майже 8 тисяч пляшок. Оціночна вартість - 2,5 мільйона гривень.

Як цей товар потрапив в Україну – почала з’ясовувати прокуратура.

Так само поліція та фіскальна служба відкрили кримінальні провадження  за фактом незаконної торгівлі підакцизними товарами. Згідно із законом, власникам цього контрабандного добра світить серйозний штраф – приблизно півмільйона гривень. Але на практиці розслідування заглухло, бо правоохоронці не змогли встановити власника контрабанди. Себто за цей підпільний магазин ніхто відповідальності не поніс.

Загалом через контрабанду – а це несплата мит, акцизів та податків – державна скарбниця недоотримує шалену суму.

"Контрабанда, за різними оцінками незалежних експертів, складає близько 150–200 млрд гривень. Це майже військовий бюджет України. Це треба чітко розуміти", - говорить нардеп Дмитро Добродомов.

Натомість ці гроші осідають у нечесних на руку посадовців.

* * *

У травні 2015-го керівником фіскальної служби призначили Романа Насірова.

Та вже в березні 2017-го по Насірова прийшли детективи НАБУ.

Правоохоронці звинувачують Насірова у лобіюванні інтересів олігарха Олександра Онищенка.

Незаконні відтермінування платежів підписували не тільки підлеглі Насірова. Деякі візував він сам.

Так само детективи виявили в державного службовця Насірова аж три громадянства: українське, угорське та британське.

Але кримінальна справа застопорилася. Насіров нині судиться за своє поновлення на посаді глави ДФС і має намір йти в президенти.

Тим часом колишній міністр фінансів Олександр Данилюк запевняє, кримінальна справа проти Насірова і подальше його звільнення були результатом боротьби різних політичних груп за контроль над ДФС.

Одразу після арешту Насірова у березні 2017-го виконувати обов’язки начальника ДФС призначили Мирослава Продана.

112.ua

"Це пряма креатура прем'єр міністра Гройсмана – це його багаторічний знайомий, партнер ще з часів його мерства у Вінниці", - говорить Добродомов.

Екс-заступник глави ДФС Лікарчук переконує: над тим, щоб зробити Продана керівником фіскальної служби Гройсман почав працювати одразу після свого призначення на пост прем’єр-міністра, бо ще у 2016-му Продана перевели з Вінниці до Києва.

І навіть коли довкола Продана виник скандал стосовно незаконного збагачення та тіньових схем, прем’єр до останнього його обстоював.

Тепер про все по черзі. Згідно з декларацією, Мирослав Васильович Продан власного житла в Києві не має. Натомість орендує квартиру на 107 квадратів у престижному районі. Власницею помешкання є Когут Валентина Василівна – це рідна сестра Продана. Що цікаво, квартиру в Києві вона придбала в липні 2016-го – себто саме тоді Мирослав Продан переїхав до столиці.

112.ua

Іншого столичного житла в декларації Продана немає. Але у 2017 році кум податківця Максим Павицький купує в закритому котеджному містечку особняк на понад 450 квадратних метрів. Максима Павицького, Валентину Когут та ще кількох осіб слідство вважає гаманцями Мирослава Продана. 

"Наявних у мене матеріалів достатньо для того, щоб бути переконаним у наявності грубих правопорушень паном Проданом на посаді виконувача обов’язків глави ДФС", - заявляв генпрокурор Юрій Луценко.

Слідство вважає, що пан Продан на посту глави ДФС наживався на сірих схемах, а Павицький, Когут та інші особи в його інтересах відмивали гроші та купували для нього нерухомість.

"Наскільки мені відомо, там ідеться про незаконне збагачення. Тобто ряд об’єктів нерухомості придбавався паном Проданом чи особами, які є до нього близькими, та оформлювався на підставних осіб. Це, наскільки я знаю, і будинок у Стоянці, і готельний комплекс у Туреччині, і ще багато різного майна", - говорить Лікарчук.

Згідно з матеріалами слідства, через підставних осіб Продан придбав дві будівлі на турецькому курорті Бодрум за 560 тисяч доларів. На ці об’єкти Печерський суд у серпні 2018-го наклав арешт.

Сам Мирослав Продан купівлю маєтків на елітному морському узбережжі заперечує.

Офіційно підозру Продану наразі не пред’явлено. Однак у вересні 2018-го він написав заяву про звільнення з поста глави ДФС. Проте залишився у структурі фіскальної служби – працює заступником начальника офісу великих платників податків. І вже заявив, що братиме участь у конкурсі на посаду нового очільника ДФС.

Невдовзі Кабмін має оголосити перший в історії конкурс на посаду глави Державної фіскальної служби.

Але щодо самої процедури відбору наразі невідомо. Головне, щоб під прикриттям конкурсу політичні клани не призначили свою людину, яка замість того, щоб боротися з тіньовими потоками, сама очолить схеми і збиратиме чорний кеш для своїх патронів.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>