Хто такий Анджей Дуда і чого чекати від його президентства в Польщі

Багато хто в Польщі побоюється, що Дуда може виявитися маріонеткою Ярослава Качинського

Хто такий Анджей Дуда і чого чекати від його президентства в Польщі
Reuters

Оля Циховляс

Журналіст

Багато хто в Польщі побоюється, що Дуда може виявитися маріонеткою Ярослава Качинського

У неділю, 24 травня, Польща голосувала на виборах президента.

Варшава вже давно сприймається як острів стабільності в умовах все більш нестабільної Центральної та Східної Європи. Але ця президентська гонка оголила тріщини правлячої еліти країни і показала, що на осінніх парламентських виборах, ймовірно, також будуть несподівані результати.

Результати першого туру президентських виборів стали шоком для правлячої еліти країни і для всієї Європи. Президент Броніслав Коморовський, як очікувалося, все ж переможе, але він раптом зіткнувся з більш жорсткою, ніж очікувалося, опозицією виборців. У нього був цілий тиждень, щоб переконати поляків переобрати його, але його партія, як і Євросоюз, вже починали турбуватися.

Отримані результати вказують на зростаючу втому від "Громадянської платформи", партії, яка правила в Польщі протягом майже десятиліття. Проблема, однак, полягає в тому, що в країні немає розумної альтернативи.

Анджей Дуда - свіже обличчя польської консервативної партії "Право і справедливість" - кинув виклик соціологам, перемігши Коморовського в першому турі. Між тим колишній панк-рокер Павло Кукіс провернув антиурядову кампанію і приголомшив країну, набравши 20% голосів. Польський лівий блок був практично знищений, набравши разом 4,2% голосів, приблизно стільки ж, як радикальний лібертаріанець Януш Корвін-Мікке, що заперечує Голокост.

Новини за темою

"Громадянська платформа" Коморовського проводить активне зближення з Берліном. Стратегія є наріжним каменем зовнішньої політики Варшави і набуває все більшого значення в Європейському Союзі.

Дуда і його консерватори можуть говорити грубо про Росію, але проєвропейську політику Польщі чекають непрості часи. Він прагне переглянути відносини з Німеччиною і "відстань" Варшави з Брюсселем. Це, безсумнівно, робить Дуду улюбленим кандидатом Кремля, який прагне порушити єдність Європейського Союзу та організації Північноатлантичного договору. Москва також ненавидить яструбину позицію Варшави щодо України.

Критики кажуть, що Коморовський проводив "ліниву" кампанію. Програвши перший раунд, президент повинен був мотивувати прихильників, які не голосували і могли вирішити результат виборів. Хоча він з'явився як сильний лідер в двох теледебатах з Дудою минулого тижня, багато хто побоювався, що Коморовський прокинувся дуже пізно.

Reuters

"Громадянська платформа" знаходиться при владі з 2007 року, але була ослаблена, оскільки її засновник і колишній прем'єр-міністр Дональд Туск проміняв Варшаву на Брюссель, зайнявши пост голови Європейської ради. Під керівництвом наступниці Туска, Еви Копач, партія намагалася знову знайти себе у великій політиці.

Забезпечуючи Польщі постійний економічний ріст, хоча криза вдарила по Європі, "Громадянська платформа" надала своїй країні більшу вагу в Брюсселі. Це було зовсім не гарантовано. Польщі вдалося уникнути угорського сценарію, де ксенофобія і єврофобія увійшли в русло політики і стали погрожувати демократичним інститутам. Все-таки після восьми років при владі не дивно, що у поляків з'явилося відчуття втоми.

Але альтернатив мало.

Дуда може здатися, об'єктивно, розумним кандидатом. Але багато хто побоюється, що він може виявитися маріонеткою Ярослава Качиньського, лідера партії і головного польського "провокатора". Коли Качинський був прем'єр-міністром, а його брат-близнюк Лех - президентом, консервативна еліта правила у Варшаві, і її відносини з сусідами були напруженими.

Reuters

Суперечка між двома основними партіями Польщі глибша, ніж в інших країнах Європи. Розкол серед покоління "Солідарності" розпочався практично відразу після того, як рух призвів до падіння в країні комуністичного режиму. Ворожість посилилася після того, як Польща вступила в Європейський Союз, і досягнула точки неповернення після авіакатастрофи 2010 року, в якій загинув президент Лех Качинський і багато високопоставлених чиновників.

Після цієї трагедії вся нація об'єдналася в горі. Але поляки незабаром були гірко розділені на протилежні табори. Сьогодні розкол відчутний і за межами політичного класу країни, він ділить саме суспільство.

Минулого тижня Коморовський розповів полякам, що вони стоять перед вибором між "раціональною і радикальною Польщею". У ході першої дискусії модератори допитали обох кандидатів про "польсько-польську війну", про суперечку, яка зараз турбує Польщу.

Коморовський звинуватив Дуду в радикалізмі. Він вказав на його прагнення заборонити екстракорпоральне запліднення і його зусилля по пропаганді націоналістичної версії історії Польщі. Ключові пункти президентської програми Дуди: допомога для сімей з дітьми, перегляд пенсійної реформи (пенсійний вік у Польщі піднято до 67 років), розміщення постійних баз НАТО в Польщі, рестрикційний підхід до питання легалізації партнерських відносин і дофінансування штучного запліднення.

У свою чергу Дуда атакував Коморовського за вибачення єврейському народу за жорстокі антиєврейські погроми під час Другої світової війни. Дуда також стверджував, що "Громадянська платформа" безвідповідально відносить своїх супротивників до радикалів.

"Вони розділили нас на Хуту і Тутсі", - проголосив кандидат-рокер Кукіс, який досяг успіху в спокушанні багатьох молодих виборців своєю популярністю і антиурядовими гаслами.

Новини за темою

Як і скрізь у Європі, молоді поляки незадоволені відсутністю робочих місць. Безробіття в Польщі значно вище 10%, а доходи набагато нижчі, ніж в середньому по ЄС. Молоді виборці також розчаровані недоторканістю політичного класу. Покоління, народжене в кінці 1980-х - початку 1990-х років, сформувалося під впливом масової еміграції та світової фінансової кризи, а не під впливом революції 1989 року - формуючого події для політичного курсу Варшави.

Презентуючи себе як незалежного кандидата, Кукіс завоював значну частину націоналістичного електорату. Він поклявся "повернути наших дітей додому з Англії та Ірландії". В гонитві за сенсаціями він подякував своїм прихильникам за опір масовій інформаційній "пропаганді".

Дуда і Коморовський у другому турі боролися за голоси прихильників Кукіса. Успішніше тут показав себе Дуда.

Reuters

Успіх популістських партій, очолюваних харизматичними лідерами, - це тенденція по всій Європі. Вони кидають виклик статусу-кво і часто отримують голоси молоді, маргінальних елементів. Але радикальна "антиполітика" швидко стає небезпечною, коли ти маєш спільний кордон з державою російського президента Володимира Путіна.

"Враховуючи ситуацію, що склалася в нашому мікрорайоні, нам потрібен досвідчений президент, а не президентський експеримент", - попередив поляків екс-президент Олександр Кваснєвський.

Питання національної безпеки домінувало на цих польських виборах. У Польщі, як і в країнах Балтії, і в Україні, криза позначилася на внутрішній політиці. Польща є єдиним членом ЄС на кордоні Росії і України. Московська анексія Криму і наступ у Східній Україні пробудили у Польщі спогади про її трагічне минуле, коли країна була розділена між Німеччиною, Росією і Австрією, а потім була захоплена німцями і Радянським Союзом.

У питанні зовнішньої політики кандидати вели серйозні дебати. Коморовський підтвердив, що його пріоритети лежать в тісних відносинах з Європейським Союзом та організацією Північноатлантичного договору. Між тим Дуда зосереджений на "національному суверенітеті" і виступає за посилення регіонального впливу Варшави, як він запропонував, створення сильного блоку в Центральній Європі.

Москва отримала свій "прибуток" від польських виборів. Російський державний телеканал розповів глядачам, що Коморовський програв "через підтримку України і критику Росії". З початку кризи в Україні Польща стала ненависною європейською країною для кремлівських апаратників.

Дуда виграє, а значить, поляки прокинуться в зовсім іншій країні. І Європейському Союзу, можливо, доведеться переглянути деякі свої плани.

Оля Циховляс, Reuters

Біографічне зведення: Хто такий Анджей Дуда

Анджей Себастьян Дуда народився 16 травня 1972 року в Кракові. Політик виховався в сім'ї вчених - його батьки є професорами технічних і хімічних наук. Дуда одружений, його дружина Агата є вчителькою німецької мови.

У 1996 році закінчив факультет права і адміністрації Ягеллонського університету в Кракові. У лютому 1997 року почав свою наукову та викладацьку роботу на кафедрі судочинства Ягеллонського університету. У жовтні 2001 року був зарахований у штат відділу адміністративного права Ягеллонського університету. А в січні 2005 року отримав ступінь доктора права.

З 2006 по 2007 рік Дуда був заступником держсекретаря в Міністерстві юстиції. Колишній статс-секретар у канцелярії президента Польщі Леха Качинського (2008-2010 рр.), член Сейму (2011-2014 рр.) від партії «Право і справедливість».

У 2010 р. Дуда балотувався на посаду мера Кракова, але посів лише 3-тє місце з результатом 22%.

За результатами польських виборів до Європарламенту, які відбулися 25 травня 2014 року, отримав мандат, таким чином склавши повноваження депутата Сейму.

6 грудня того ж року отримав схвалення партії для висунення своєї кандидатури на пост президента Польщі. 30 березня 2015 року його заяву було зареєстровано в Національній виборчій комісії. На виборах також отримав підтримку партій «Пяст», «Об'єднана Польща», «Ліга Захисту Незалежності», «Польща Разом» та профспілки «Солідарність».

10 травня 2015 року на виборах президента Польщі набрав найбільшу кількість голосів (34,76 %) і вийшов у другий тур разом з чинним президентом Польщі Броніславом Коморовським.

За даними exit poll, Анджей Дуда переміг у другому турі виборів, що пройшли 24 травня 2015 року. Чинний президент Польщі Броніслав Коморовський визнав поразку і привітав його з перемогою.

Анджей Дуда буде одним з найбільш молодих президентів Польщі - нещодавно йому виповнилося 43 роки. Молодшим за нього на момент обрання главою польської держави був тільки... Олександр Кваснєвський у 1995-му, йому тоді виповнився 41.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>