banner banner banner banner

Хто стане прем'єр-міністром після виборів до Ради: Потенційні кандидати та їхні шанси на крісло

Хто стане прем'єр-міністром після виборів до Ради: Потенційні кандидати та їхні шанси на крісло
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Парламентські вибори ще не проведені, голоси не підраховані, а коаліційні перемовини навіть не розпочаті, але активні розмови довкола того, хто посяде прем’єрське крісло, точаться вже. Друга за значимістю державна посада спонукає соціологів проводити опитування на тему, кого б українці воліли бачити на посаді очільника уряду.

При цьому, як випливає з даних Київського міжнародного інституту соціології, найбільшою підтримкою серед респондентів користується представник "Опозиційної платформи – "За життя" Юрій Бойко (12,9%), на другому місці знаходиться лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко (11,3%), а замикає трійку "призерів" глава партії "Сила і честь" Ігор Смешко (8,1%).

Новини за темою

Але Смешко очолює політсилу, котра наразі знаходиться нижче прохідного бар’єру ("СіЧ" Смешка набирає 3,8% при мінімально необхідних 5%), а відтак говорити про його шанси на прем’єрство не доводиться. Наразі до Верховної Ради проходять п’ять політичних партій – "Слуга народу" президента Зеленського (48,5%), "Опозиційна платформа – "За життя" (11,8%), "Європейська солідарність" Петра Порошенка (8,1%), "Батьківщина" Юлії Тимошенко (7,8%) та "Голос" Святослава Вакарчука (5,6%).

Ті з них, які утворять коаліцію з президентською політсилою, зможуть претендувати на прем’єрський портфель. Щоправда, залишається вірогідність того, що "Слуга народу" спроможеться на подолання психологічної позначки у 50%, а відтак – й на одноосібне формування парламентської більшості та уряду. От тільки чи дійсно це потрібно президенту Зеленському?

Варіант перший. Якщо у "Слуги народу" буде 50+%

Політолог і керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов в коментарях 112-му не виключає, що у команди Зеленського може статися "запаморочення від успіхів", якщо "Слуга народу" "доросте" до 50% і отримає, таким чином, найбільшу фракцію у парламенті.

"У Зеленського, – говорить Золотарьов, – вважають, що зможуть взяти монопартійну більшість. Припустимо, що саме так і станеться, але наступним важливим завданням буде втримати цю більшість. В стані політичної турбулентності потрібні союзники, і "Батьківщина" на цю роль підходить. Підходить і "Голос" – недарма Вакарчук робить певний косплей Зеленського, але з потужних гравців на прем’єра може претендуватиме тільки Тимошенко".

Та якими б не були вигоди від опертя на коаліційного союзника, у Зеленського все ж мріють закільцювати на собі всі гілки та всі виміри влади. Як стверджує одне з наших інсайдерських джерел, президент вже підібрав собі прем’єра, і це – глава НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв.

пресс-служба НАК "Нафтогаз Украины"

Наш співрозмовник додає: Коболєв нині активно навідується до Адміністрації президента. І таке наполегливе ходіння має певні плоди: наприклад, у травні на зустрічі із делегацією США разом із Зеленським був присутній і Коболєв. Щоправда, тематика перемовин торкалася енергетики, тож Коболєву, як то кажуть, сам Бог велів бути присутнім, проте це не єдиний доказ близькості глави НАК "Нафтогаз" до очільника держави.

Найкращою кандидатурою на посаду прем’єр-міністра Коболєва вважає й Ігор Коломойський. Щоправда, стосунки між олігархом та президентом України останнім часом стали буцімто прохолоднішими, тож до думки Коломойського Володимир Зеленський може й не дослухатися.

Але саме Коломойський свого часу чітко назвав ім’я людини, котра стане главою президентської Адміністрації, і мав рацію: АП очолив Андрій Богдан, в минулому – юрист Коломойського. Чи вгадає Ігор Валерійович й цього разу? Хоча, можливо, мову треба вести не про вгадування, а про 100-відсоткову впевненість, котра з тих чи інших причин є у олігарха.

Новини за темою

В кожному разі директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов попереджає президента Зеленського: одноосібна коаліція та "свій" прем’єр – штука небезпечна. "Це достатньо ризиковано – вся відповідальність тоді ляже на Зеленського, включно з виплатами зовнішніх боргів. В інтересах президента розподілити відповідальність серед коаліційних партнерів", – говорить експерт.

Варіант другий. Якщо Зеленський шукатиме партнера

Можливо, Карасьов має рацію, й новому президенту України не варто тягнути на себе всю ковдру. В цьому разі йому слід обрати з-поміж двох ймовірних союзників: Юлії Тимошенко та Святослава Вакарчука. Обидва вони, стверджують опитані нами експерти, підходять президенту України, так би мовити, ідеологічно. Але шанси Вакарчука, звісно, є суттєво меншими.

"Коаліція між "Слугою народу" та "Голосом" Вакарчука виглядає малоймовірною, але за такого розвитку подій кандидата на прем’єра висуватиме партія Зеленського, бо у Вакарчука подібної людини просто нема", – коментує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

"Все визначатиме формат коаліції. А залежатиме все – від кількості голосів, набраних учасниками виборів, в тому числі і "Слугою народу". Найімовірніше, що коаліцію сформують або з "Батьківщиною" Юлії Тимошенко, або з "Голосом" Святослава Вакарчука. Особисто я більше схиляюся до Тимошенко", – заявляє засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко.

"Якщо виходити з геополітичних орієнтирів розвитку країни й того, як вони відображені у програмах різних політичних сил, то шанси є найсерйознішими у Юлії Володимирівни. Вона – один з найбільш ресурсних українських політиків, тримається в політичній прем’єр-лізі вже понад 20 років. І йде у глави уряду з чіткою програмою змін, яку вона вже окреслила", – зазначає Андрій Золотарьов.

А Вадим Карасьов додає наступне: "Прем’єром буде Тимошенко. Вакарчук в коаліцію не піде, Порошенко теж. "Опозиційна платформа" – також ні. Тимошенко ж вже заявила, що погоджується на коаліційний союз, тож з її допомогою й буде вирішуватися доля прем’єр-міністра".

З відкритих джерел

Юлія Володимирівна дійсно не приховує ані прем’єрських амбіцій, ані готовності своєї політичної сили підставити плече Володимиру Зеленському. "Наша команда налаштована в новому парламенті іти в сильну коаліцію з новим президентом, з іншими демократичними проєвропейськими силами", – підкреслила Юлія Володимирівна у своїй промові на нещодавньому партійному з’їзді "Батьківщини".

А в контексті виборів Тимошенко ще раз наголосила на потребі єднання: "Справжні демократичні сили, які можуть прийти до парламенту, а це – "Батьківщина", "Слуга народу", партія "Голос" Святослава Вакарчука – мусять об'єднатися і на тих округах, де йдуть мастодонти того корумпованого режиму, який діяв п'ять років і, який зараз пав". Тонкий комплімент Зеленському (щодо демократичності його партії) і черговий копняк Порошенку ще раз засвідчують, на чиєму боці симпатії Юлії Тимошенко.

Втім, йдеться не так про симпатії та про сантименти, як про владу. Не чекаючи фідбеку від сторони, якій вона робить пропозицію, Тимошенко вже заявляє про користь, яку отримає коаліція і країна від її прем’єрства. Вже за сто днів відбудеться злам старої системи, обіцяє лідерка "Батьківщини".

Новини за темою

Тимошенко навіть вказала на конкретні шляхи досягнення цієї мети. Задля економічного добробуту Юлія Володимирівна планує зменшити податкове навантаження на бізнес мінімум на 50% плюс впровадити доступні кредити, забезпечивши, таким чином, підтримку середнього класу. "Важливо, аби не наступив реванш і реальні результати, які відчують люди, прийшли", – резюмувала сказане Тимошенко.

Варіант третій. Якщо Зеленський відступить від попередніх планів

А тим часом той, хто є для Юлії Тимошенко уособленням всього політичного негативу (тобто Петро Порошенко) теж, виявляється, плекає прем’єрські амбіції. Доволі несподівано для багатьох екс-президент заявив, що готовий очолити уряд у випадку перемоги своєї партії на дострокових парламентських виборах. "Якщо ми переможемо на виборах, то – так", – сказав позавчора Порошенко в коментарі "Громадському телебаченню".

"Заява Порошенка – демонстрація його готовності домовлятися. Але шанси Петра Олексійовича мізерні", – переконаний Руслан Бортник. 

"Зеленський вже окреслив, що не стане співпрацювати ані з Порошенком, ані з "Опозиційною платформою", – нагадує Андрій Золотарьов. – Порошенко блефує як всяка людина з 90-х. Навіть якщо нічого нема за душею, треба робити вигляд, що всі козирі – у тебе. Та навіть якби у Порошенка був значний відсоток, брати його у коаліцію було б політичним самогубством для Зеленського".

Аналогічним чином Золотарьов оцінює й шанси Юрія Бойка отримати прем’єрство при президенті Зеленському. "Що стосується Бойка, то щоб продати свою золоту акцію, йому треба буде набрати не менше 20%. На сьогодні ймовірність того, що Бойко опиниться серед кандидатів на прем’єрство, дуже мала", – каже експерт. "Більші шанси зараз має Тимошенко, аніж Бойко", – погоджується з ним і Руслан Бортник.

А Вадим Карасьов, відповідаючи на наше питання щодо високого рейтингу Бойка у проведеному соцопитуванні, пояснює його популярність так: "Це не симпатія до окремих прізвищ, це тривога за свій майновий стан, за свій добробут. Бо прем’єра зазвичай розглядають як фахового досвідченого управлінця, який може зменшити тарифи, зменшити комунальне навантаження, підвищити заробітні плати тощо. Всі решта – це оратори, оракули, харизматики та популісти, а люди хочуть, щоб прем’єрську посаду обіймала людина фахова".

Станом на сьогодні невідомо, як реагують у Зеленського на опитування щодо прем’єра і чи розглядають кандидатуру Бойка чи Тимошенко на посаду глави уряду. Можливо, рацію має Руслан Бортник, котрий прогнозує, що "майбутня Верховна Рада переживе кілька коаліцій", а відтак і персони прем’єрів можуть змінюватися в ній з калейдоскопічною швидкістю.

Втім, поживемо – побачимо. Наразі завдання номер один – пережити парламентські вибори, які за рішенням Конституційного Суду ще можуть бути перенесені на осінь, коли вони б й мали відбутися за графіком. Але це вже інша історія.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>