banner banner banner

"Хто посмів?": Як вбивали Бориса Нємцова

Виконавці, які незабаром постануть перед судом присяжних, особливо і не ховалися, очевидно, припускаючи, що за "замовлення Батьківщини" їх переслідувати не будуть

"Хто посмів?": Як вбивали Бориса Нємцова
Оперативна зйомка. У центрі - Руслан Геремеєв. У готелі "Україна" за день до вбивства Новая газета

Новая газета

російське видання

Виконавці, які незабаром постануть перед судом присяжних, особливо і не ховалися, очевидно, припускаючи, що за "замовлення Батьківщини" їх переслідувати не будуть

Оригінал на сайті "Нової газети":

Про те, хто вбив 27 лютого 2015 року Бориса Нємцова на Великому Москворецькому мосту, в трьохстах кроках від Кремля, президенту Росії Володимиру Путіну доповіли вже 2 березня.

Суть доповіді директора ФСБ Бортнікова: виконавці — група чеченських силовиків з батальйону ВВ (внутрішніх військ) МВС РФ "Север" під керівництвом, імовірно, замкомбата Руслана Геремеєва.

5 березня були арештовані: Заур Дадаєв, брати Анзор і Шадід Губашеви, Тамерлан Ескерханов, Хамзат Баха. Беслан Шаванов убитий при затриманні.

Троє з них — співробітники правоохоронних органів Чечні. Дадаєв і Шаванов з батальйону "Север", Ескерханов — звільнений працівник РВВС Шелковського району, яким керує родич Руслана Геремеєва і депутата Держдуми Адама Делімханова — Ваха Геремеєв. Плюс до них — ніде офіційно не працює Баха і молодший брат Губашев, що знаходиться в тому ж статусі.

Новини за темою

Швидкість розкриття злочину, очевидно, була простимульована двома моментами: питанням президента "Хто посмів?" та агентурою в керівництві Чеченської Республіки, поведінка представників якого, частіше зі смертельним наслідком, катастрофічно набридла московським силовикам. Судячи з усього, вбивство Бориса Нємцова переповнило чашу терпіння — ніколи такого не було, щоб в єдиному пориві об'єдналися вічно ворогуючі між собою МВС, ФСБ, СКР, ФСКН і Генпрокуратура. І зрозуміло чому: неодноразово фактично доведені до стадії пред'явлення обвинувачення кримінальні справи, порушені за тяжкими статтями, стосовно чеченських силовиків нічим не закінчувалися, а їхні фігуранти виявлялися "під підпискою про невиїзд" у себе вдома або взагалі на Донбасі.

Чому вони не приховали докази

Взагалі-то виконавці, які незабаром постануть перед судом присяжних, особливо і не ховалися, очевидно, припускаючи, що за "замовлення Батьківщини" їх переслідувати не будуть. Гільзи з місця злочину ніхто не зібрав. Від камер відеоспостереження ніхто не ховався. Навіть машину — ЗАЗ — помили до вбивства, а не після, що дозволило виявити в ній генетичний матеріал, сліди порохових газів та "непочищений" відеореєстратор, а в квартирі, яку знімали підозрювані, — сім-карти, які ніхто і не збирався викидати.

Стеження за Борисом Нємцовим велося і під цими номерами Новая газета

Заарештовані громадяни, судячи з усього, були настільки шоковані самим фактом затримання, що майже відразу дали під відеозапис свідчення. І на цих відео не помітно, щоб хоч у когось під оком був синець, а з дупи стирчала пляшка з-під шампанського (про що згодом, одумавшись, почали розповідати підозрювані). Мало того, ці первинні свідчення були підтверджені в ході спеціального слідчого заходу під назвою "перевірка свідчень на місці": під відео громадяни Дадаєв і Ко активно і докладно розповідають, де стояли, де йшли, як стежили і вбивали. У підсумку в активі Слідчого комітету є свідчення Заура Дадаєва, Анзора Губашева і Тамерлана Ескерханова, які, з появою інших адвокатів, які допитані стали спростовувати. Втім, достовірність перших і наступних допитів оцінить колегія присяжних, нам же поки вистачає того, що вони є.

Що роблять в "Президент-Готелі" офіцери з Чечні

Виникає питання: що роблять у Москві офіцери внутрішніх військ, яким належить служити зовсім в іншому регіоні Росії? Відповідь бовтається на поверхні ось уже десять з гаком років. Чечня — єдиний суб'єкт Федерації, керівництву якого дозволено тримати в столиці групу власних силовиків, у чиї обов'язки формально входить забезпечення безпеки високопоставлених чиновників, які приїжджають сюди з різними потребами. Враховуючи, що сам глава Чечні Рамзан Кадиров в Москві буває нечасто, то виникає додатково подив: а навіщо тут ці люди, обвішані "стечкіними" і забезпечені службовими посвідченнями, що у тому числі забороняють перевіряти їхні автомобілі? Адже ніхто ніколи не чув про спецназ, наприклад, з Ярославської області, який повинен охороняти її губернатора в дні приїзду в стольний град. Про Ярославську область, до речі, сказано не випадково: вже через півтора дні після вбивства Бориса Нємцова глава цього регіону, де вбитий виграв вибори до обласного Закзібрання, був стрімко допитаний — прийшов сам, за першим викликом, і навіть не до заїжджих московських слідчих, а до своїх, місцевих. Кадиров же, незважаючи на обізнаність про вбивство і підозрюваних, яку він неодноразово демонстрував у своєму "Інстаграмі", не допитаний досі, незважаючи на клопотання адвокатів потерпілих — членів сім'ї Бориса Нємцова.

Новини за темою

Так от, "співробітники правоохоронних органів, що забезпечують безпеку високопоставлених чиновників Чеченської Республіки", які базуються в "Президент-Готелі", навпроти Міністерства внутрішніх справ, встигли до цього часу розполохати всіх постояльців розтягнутими трениками та олімпійками, поверх яких можна побачити будь-які варіанти зброї — від кинджалів до пістолетів-кулеметів.

Стеження за Борисом Нємцовим, зйомка з відеокамери ГУМу Новая газета

Але по коридорах віп-готелю на розі Якиманки гуляють тільки привілейовані співробітники чеченських силових структур. Тактичні ж групи чеченських силовиків працюють в Москві вахтовим методом: кілька місяців і — зміна. Вони, як правило, знімають квартири на околиці і кучкуються там, їхнє завдання — особливо делікатні доручення. Вони такі: викрадення, вбивства, вимагання. У перерві між наведенням конституційного порядку в Москві вищезазначені громадяни жили в закритому нині ресторані "Прага", викликаючи туди дівчат легкої поведінки, які потім довго лікувалися в московських клініках від фізичних ушкоджень різного роду.

Делікатні доручення, як правило, обговорюються в лобі-барі готелю "Ренесанс-Слов'янська", ресторані "Татлер", що в готелі "Україна", ну і в різних інших пафосних місцях, куди можуть собі дозволити заїхати на своїх "мерсах" майори і капітани внутрішніх військ МВС Росії.

Саме у цих місцях з вересня 2014-го по лютий 2015 року були неодноразово помічені і нинішні підозрювані в компанії з заступником командира батальйону "Север" Русланом Геремеєвим. До них приходили різні люди з сумками, а йшли з тими ж сумками — тільки помітно схудлими.

І, наскільки нам стало відомо, одне з таких делікатних доручень (якщо не вважати вбивство Бориса Нємцова) було виконано, імовірно, бійцями тактичної групи Геремеєва на ура: з літака, що стояв на злітній смузі аеропорту ділової авіації "Внуково-3", був викрадений топ-менеджер "Газпрому", який взяв не по чину. Гроші він повернув протягом доби.

До речі, за версією наших джерел в Чечні, один час Заур Дадаєв (імовірно кілер) очолював особисту охорону депутата Делімханова.

Підготовка до вбивства

На Веєрній вулиці Москви у вересні 2014 року було знято дві квартири. Одна — родичем Руслана Геремеєва Артуром Геремеєвим. Інша — водієм Геремеєва Русланом Мухутдіновим, теж співробітником батальйону "Север" (в цій квартирі, до речі, бачили ще й іншого офіцера МВС Чечні — Хатаєва, який, втім, у справі поки не проходить). В оселі, знятій Русланом Мухутдіновим, і влаштувалися Дадаєв і компанія, почавши працювати по виставленому тендеру.

Що таке тендер в даному контексті? Коли є небажаний об'єкт, чиє існування псує життя "правильним людям", в середовищі тактичних бойових груп, що окопалися в Москві, кидається клич: такий-то за стільки-то. Далі: хто перший встиг — тому і гроші.

Новини за темою

У серпні 2014 року був оголошений тендер на чотири прізвища: Борис Нємцов, Михайло Ходорковський, Олексій Венедиктов, Ксенія Собчак. Список для Чечні дивний, оскільки ніяких фінансово-політичних "проблем" з цими людьми республіка не мала. Як би там не було, відома ціна — 15 млн рублів.

Після провалу на Великому Москворецькому (кілера заарештували) тендер був знятий, але на який час — питання відкрите.

Борис Нємцов виявився неприємним об'єктом для кілерів. По-перше, він не вів розмірений спосіб життя (робота—дім), а міг закритися в квартирі на кілька днів, виїхати за кордон або до Ярославля, де працював депутатом, зрештою, обожнював їздити на метро. Так що пошук настановних даних на "об'єкт" забрав час, тим більше, що його було приємніше проводити в московських кабаках.

Люди, які оголосили тендер, почали підтискати — з цими вістями, судячи з усього, і з'явився в кінці лютого офіцер МВС Чечні Шаванов. Тому було вирішено "виконувати" у будь-якому випадку. Деталь: для стеження використовувалося чотири автомобілі, включаючи "Мерседес" з номерами а007ар, на якому, імовірно, роз'їжджав Руслан Геремеєв.

Виконання вбивства

27 лютого близько 11:00 вбивці "виставилися" на Малій Ординці, де жив Борис Нємцов, і стали чекати. Нємцова не було — його машина поїхала в супермаркет, а сам господар не виходив з дому. Потім Нємцов поїхав на ефір "Ехо Москви" до 20:00. Знову виїхав з дому "об'єкт" разом з дамою о 21:45. Він попрямував у бік Червоної площі. Борис Нємцов і, як потім стало відомо, Ганна Дурицька повечеряли в Hilton Cafe, що в будівлі ЦУМу, навколо якого крутилися Анзор Губашев і Шаванов (це видно на відеозапису з камер зовнішнього спостереження), і пішли пішки назад — на Малу Ординку по Великому Москворецькому мосту. Тут все і сталося. Дадаєв піднявся по сходах, вистрілив у спину п'ять разів (жоден постріл не був витрачений марно — все-таки далися взнаки роки тренувань), не став вбивати супутницю "об'єкта", сів у ЗАЗ, яким керував Анзор Губашев, і поїхав.

"Стволів" було два: один на підстраховку, якщо будуть переслідувати, інший — перероблений з травмату — для виконання. Гільзи від патронів різного серії, і зрозуміло чому: тренуються на саморобних стрільбищах (які перевірило СК в Підмосков'ї), споряджаючи зброю патронами з різних партій.

Далі Губашев і Шаванов покидають Москву через аеропорт "Внуково" 28 лютого — про це говорять камери відеоспостереження. Дадаєв і Геремеєв, які відсиджувалися в Одинцовському районі Подмосков`я, відлітають 1 березня. Підвіз їх до аеропорту Мухутдінов. А стволи, швидше за все, саме він, як вважає слідство, потім вивіз до Чечні.

Щоб припинити істерику адвокатів підозрюваних, Бахаеву, Ескерханову і Шадиду Губашеву не ставлять безпосередню участь у вбивстві, лише співучасть: приховування доказів, стеження, перевезення на своїх транспортних засобах членів групи і жарку для них картоплі.

Арешт і після

Керівництво силових структур Росії, яке озвіріло від такої безкарності і отримало до того ж вагоме прискорення, виражене у питанні "Хто?", розпочало спецоперації. До Чечні та Інгушетії була направлена група захоплення з працівників спецпідрозділів — з метою арешту підозрюваних.

Але вони, підозрювані, самі підставилися, виїхавши в Інгушетії за наркотою. Анзор Губашев і Заур Дадаєв були взяті на місці злочину співробітниками ФСКН Інгушетії, доставлені в місцевий РВВС і вже потім "упаковані" спецназом з Москви. Паралельно в Одинцовському районі Підмосков'я, де ховалися після вбивства підозрювані, були затримані інші члени тактичної групи. До речі. Губашеви — родичі Дадаєва, що є характерною ознакою "чеченських вбивств" — брати на справу своїх, щоб собі більше дісталося (приклад — справа Ганни Політковської).

Прокол стався лише з арештом Шаванова, який закрився у своїй грозненській квартирі. Через периметр, що охороняється федералами, пройшов один із заступників міністра внутрішніх справ Чечні (прізвище відоме редакції), після чого пролунало два вибухи, і всім було оголошено, що Шаванов підірвався на гранаті.

Новини за темою

Через кілька днів після арештів в родовому селі Геремеєвих, Джалці, відбувся з'їзд високопоставлених персон. Крім Рамзана Кадирова, імовірно, в ньому брали участь депутат Держдуми Адам Делімханов, Алаудінов — заступник міністра внутрішніх справ Чечні, сенатор Сулим Геремеєв, Шаа Турлдаєв, який перебуває в розшуку за вбивство чеченського опозиціонера у Відні, інші товариші і, звичайно, Руслан Геремеєв.

Джалку оточили бійці батальйону "Север", і лише кільком силовикам, які, імовірно, мають відношення до внутрішніх військ і Федеральної служби охорони, дозволили туди в'їзд. Судячи з усього, саме на цій зустрічі була досягнута рамкова домовленість про те, як бути далі.

В результаті максимум, чого змогли домогтися московські силовики в Чечні — опитування родичів підозрюваних і збір загальної інформації: народився, одружився.

Після вбивства

Руслан Геремеєв під виглядом конюха Рамзана Кадирова через Каспійськ виїхав до Арабських Еміратів. І хоча ще на початку березня 2015 року до Чечні було направлено розпорядження про його арешт, чеченські ФСБшники і співробітники поліції вагалися з відповіддю на питання, де в своєму будинку в Джалці мешкає підозрюваний. Трохи пізніше до ОАЕ виїхав і Мухутдінов.

Відразу після допиту передбачуваного кілера Заура Дадаєва відео зі всім наговореним було кимось із СК надано в розпорядження глави Чечні, який після цього став виступати в тому дусі, що Дадаєв — щирий патріот. А два подання на пред'явлення заочного звинувачення Геремеєву і його оголошення в розшук були не підписані главою СКР Бастрикіним.

У результаті з'явився обвинувальний висновок, згідно з яким організатором вбивства названо водія Геремеєва Руслана Мухутдінова, у якого завалялося 15 мільйонів, він оголошений за це в розшук. А всі підозрювані змінили свої свідчення: тепер нібито стріляв убитий Шаванов, і він ніби все це і придумав. З того світу не отримають відповідь... Як і з Еміратів, де ховається Мухутдінов: адже не випадково ймовірний убивця головного редактора російської редакції "Форбс" Пола Хлєбнікова — Казбек Дукузов, — відсидівши свій термін в ОАЕ за грабіж, спокійно повернувся до Чечні, незважаючи на всі грізні запити Мін'юсту та Генпрокуратури.

Що стосується підозрюваних, які отримали "правильних" адвокатів, то спроби створити собі алібі виходили їм боком: докладні вказівки на місця перебування в Москві тільки більше і більше пов'язували між собою цих персонажів, змушуючи припускати, що й інші, не зовсім законні справи перебували в їхній компетенції.

А тим часом сім'я Геремеєвих значно зміцнилася. Навіть по жіночій лінії: сестра Руслана — Хеда — очолила районне соцзабезпечення, що, цілком ймовірно, призвело до бунтів незадоволених, які стверджували, що нібито 70 відсотків виплат десь там осідають, а Ваха Геремееєв — голова районного ОВС — став найважливішою людиною в районі.

Про мотиви вбивства

Те, що намагається представити громадськості захист обвинувачених, не витримує критики. Начебто головний мотив — релігійний, оскільки Нємцов зневажливо висловлювався з приводу пророка й Аллаха після розстрілу співробітників журналу "Шарлі Ебдо". Це — брехня. По-перше, відповідно до свідчень підозрюваних, готувати вбивство вони почали задовго до січневого розстрілу співробітників французького журналу, а по-друге, підозрювані, пояснюючи свої мотиви, вказували послідовно наступне: Нємцов був опозиціонером, який готував "якийсь марш", по-друге, він підтримував Україну, по-третє, перебував на утриманні у Обами", по-четверте, лаявся на лідера Росії. Як, де і яким чином всі ці дії проводилися, допитувані не пояснюють, очевидно, тому, що, швидше за все, стали об'єктом пропагандистської обробки.

Новини за темою

Однак подібні плутані пояснення дають підстави для нових питань. Хто вселив цим людям подібні думки? Хто поставив "на замовлення" тендер з прізвищами, які не відповідають чеченському порядку денному? Що відомо колишньому заступникові начальника ФСТ і нинішньому командувачу внутрішніми військами Росії генералу Золотову, чиї підлеглі імовірно їздили на "стрілку" в Джалку, а він сам дуже довго не відповідав на запит СК про їхній статус? Чому ФСТ Росії не надала записи з відеокамер, якими всіяні Червона площа і стіни Кремля, і слідству доводиться розраховувати тільки на одне відео, зняте камерою ТВЦ (муніципальна камера на мосту виявилася поверненою в небо)? І, нарешті, чому навіть глава СКР не дає допитати заступника командира батальйону ВВ Росії Руслана Геремеєва? (Який, до речі, не тільки повернувся до Чечні, але вже і висловлюється з приводу вбивства Бориса Нємцова в тому сенсі, що Дадаєв його не міг зробити, оскільки перебував увесь час з ним, Геремеєвим, і виконував завдання з охорони міфічних високопоставлених співробітників адміністрації Чечні.) Ну так нехай скаже це офіційно, тим більше, що єдине (за даними "Росбалта"), що викликає у Геремеєва подив, так це присутність в Москві Шаванова. Тобто генеральна версія захисту: вбивав мертвий Шаванов, а замовник — недосяжний водій Мухутдінов, — знайшла своє наочне підтвердження.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>