Фонтанка.ру
Унаслідок вибуху в метро Санкт-Петербурга 3 квітня загинули 14 осіб і понад 50 постраждали. Російські ЗМІ писали відразу про трьох підозрюваних, але ім'я справжнього терориста стало відомо через добу після трагедії.

Дві бомби

Слідство підтвердило, що теракт влаштував саме смертник, уродженець Середньої Азії, який мав зв'язки із сирійськими бойовиками. Імовірно, вибуховий пристрій був прикріплений у нього на тілі або перебував у рюкзаку, або він тримав його навіть у руках, але на рівні живота. Про це свідчить і той факт, що в усіх, хто перебував поблизу, характерні пошкодження саме в області живота.

Згідно з першим висновком, смертник стояв неподалік від дверей, ближче до середини вагона. У центрі вагона знайшли його руку з проводами, які відправлено на експертизу.

На місці вибуху виявлено багато фрагментів останків загиблих, не тільки ймовірного терориста. Його особу попередньо встановлено. Він дійсно уродженець Середньої Азії і мав зв'язки із сирійськими бойовиками", - повідомили агентству в правоохоронних органах.

При цьому додали, що вибуховий пристрій, приведений в дію в метро в Санкт-Петербурзі, був аналогічним тому, який знешкодили на станції "Площа Повстання". За словами джерела, потужність саморобного вибухового пристрою становила 200-300 г у тротиловому еквіваленті. "Вінсхоже на пристрій, який було знешкоджено на Площі Повстання", - сказало джерело. Бомбу було начинено убивчими елементами - металевими кульками і гайками.

Водночас співрозмовник агентства додав, що в ході експертизи буде встановлено, чи перебував вибуховий пристрій у вогнегаснику, як той, що було виявлено на "Площі Повстання". "Від нього (вогнегасника) залишилися лише уламки. Але тип начинки такий же", - пояснило джерело.

Підозрювані: хто вони?

Фото ймовірного організатора вибуху спочатку опублікував телеканал Рен-ТВ. Повідомлялося, що він увійшов у метро на станції "Петроградська" за 20 хвилин до вибуху на станції "Технологічний інститут".

З відкритих джерел

Цей чоловік, уродженець Башкортостану, згодом сам прийшов до поліції, коли побачив себе по телебаченню. Він не чинив опору, представився по формі і пройшов всі стадії перевірки на причетність до теракту в метро "Технологічний інститут". За даними "Фонтанки", зняти підозри із затриманого допомогло в тому числі дослідження тіл загиблих, серед яких, імовірно, перебуває смертник.

"Судячи з усього, просто по камерах спостереження знайшли "ідеального мусульманина" і закинули в ЗМІ", - припустив журналіст Ілля Варламов на сторінці у Facebook.

Другою людиною, яку перевіряли на причетність до теракту, став 22-річний Максим Аришев, громадянин Казахстану. Видання "Фонтанка" як одну із версій висувало те, що Аришев востаннє заходив в інтернет за кілька хвилин до вибуху і перебував близько до епіцентру. РБК з посиланням на незалежних розслідувачів Conflict Intelligence Team зазначав, що громадянин Казахстану є не терористом, а однією із жертв. За відомостями родичів, Максим востаннє виходив на зв'язок о 14:30 3 квітня і повідомив, що повертається додому після занять на обід зі станції "Сінна площа" через "Технологічний інститут".

Керівник прес-служби МЗС Казахстану Ануар Жайнаков у себе у Facebook написав, що говорити про можливу причетність Аришева до теракту в Санкт-Петербурзі передчасно. Аришева, який був студентом 3 курсу і жив разом зі своєю дівчиною, сестрою та зятем, немає серед упізнаних загиблих.

Проте спецслужби Казахстану разом з російськими спецслужбами почали відпрацьовувати версію про причетність до вибуху в метро в Санкт-Петербурзі громадянина РФ, уродженця Центральної Азії.

Знімок другого підозрюваного з'явився згодом надвечір. Це хлопець у куртці, шапці та окулярах. У МЗС Казахстану уточнили, що на ньому не Аришев.

Илья Варламов (zyalt.livejournal.com)

Третім чоловіком, якого запідозрили у причетності до теракту, став 22-річний громадянин Росії, уродженець Киргизстану Акбаржон Джалілов. У метро його зафіксували камери спостереження, орієнтування пішло в соцмережі. Він є уродженцем киргизького міста Ош, понад шість років живе в Петербурзі, змінив кілька паспортів, має закордонний. Крім розісланого орієнтування, в розшук повинні були поставити автомобіль Джалілова Daewoo Nexia.

Прес-секретар ДКНБ Киргизстану Рахат Сулайманов підтвердив, що виконавець теракту є уродженцем Киргизстану, громадянином Росії. У Слідкомі РФ опублікували підсумкову інформацію, що смертник - це саме Джалілов. Він привів у дію вибухівку, а також залишив сумку з бомбою на станції "Площа Повстання".

Підозрюваний у вибуху в метро Пітера Акбаржон Джалілов
Zanoza

"Газета.Ру" з'ясувала подробиці життя Джалілова. На спецобліку він не перебував і в злочинах помічений не був.

"Справа в тому, що батько Джалілова є громадянином Росії. Ще в 2011 році він забрав сина із собою до Петербурга. Там вони обидва працювали в автомайстерні: вони кузовщики", - розповів співрозмовник видання.

При цьому перед від'їздом, зазначає співрозмовник, Джалілов-молодший отримав російське громадянство. Клопотав про надання громадянства його батько. Для цього він звертався до російського генконсульства в Киргизії, і саме там йому видали паспорт.

За словами співрозмовника, востаннє Джалілов приїжджав до батьків наприкінці лютого, а полетів 3 березня. Як правило, Джалілов-молодший завжди літав безпосередньо в Пулково, а цього разу вилетів у Домодєдово, до Москви.

Зараз, за даними видання, силовики з'ясовують, з ким він міг зустрічатися в столиці. Не виключено, що саме в Москві наразі перебувають організатори теракту.

Відзначимо, що в розшук оголошено ще одну дівчину років двадцяти, яка потрапила в поле зору правоохоронців після перегляду записів з камер відеоспостереження.