Холера в Миколаєві: Наскільки це небезпечно

У Миколаєві в річці Інгул виявили збудник холери. Виявилося, що це саме той токсичний вібріон, який в 1995 році викликав гострий спалах небезпечного захворювання: тоді захворіло понад 1 тис. осіб. Зараз всі сили місцевої влади кинуто на те, щоб не допустити зараження. У місті закрили пляжі, підвищили хлорування питної води, лікарні привели в готовність номер один. Також посилено контроль на ринках, до боротьби з точками стихійної торгівлі підключено поліцію, найближчим часом відбудеться й масштабна перевірка закладів громадського харчування, розташованих у районі виявлення небезпечного збудника

Холера в Миколаєві: Наскільки це небезпечно

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У Миколаєві в річці Інгул виявили збудник холери. Виявилося, що це саме той токсичний вібріон, який в 1995 році викликав гострий спалах небезпечного захворювання: тоді захворіло понад 1 тис. осіб. Зараз всі сили місцевої влади кинуто на те, щоб не допустити зараження. У місті закрили пляжі, підвищили хлорування питної води, лікарні привели в готовність номер один. Також посилено контроль на ринках, до боротьби з точками стихійної торгівлі підключено поліцію, найближчим часом відбудеться й масштабна перевірка закладів громадського харчування, розташованих у районі виявлення небезпечного збудника

Що виявили в Інгулі

7 серпня у Миколаєві в районі пішохідного Інгульського мосту в одній із планових проб води, відібраної з річки Інгул, було виявлено холерний вібріон Vibrio cholerea O1 біовар Eltor серовар Ogawa. Культуру підтвердив Одеський протичумний інститут ім. В. Мечникова.

Як розповіла 112.ua начальник управління Державного нагляду з дотримання санітарного законодавства Держпродспоживслужби в Миколаївській області Лариса Бурденко, аналогічний збудник холери викликав спалах захворювання в 1994-1995 роках. Як відомо, тоді на холеру захворіло 1370 осіб, близько тисячі виявилися носіями інфекції: це 80% всіх проявів захворювання в Європі. Відтоді (протягом 22 років) збудник себе ніяк не виявляв. Проте Миколаївську область вважали неблагополучною щодо холери, і тому обласний лабораторний центр МОЗ щорічно з 1 червня регулярно моніторив стан місцевих водойм. До речі, холеру в Україні ще також фіксували в Маріуполі. У 2011 році захворіло 23 людини і було виявлено 11 носіїв.

За словами Бурденко, протягом останнього року в Миколаївській обл. фіксували також холероподібний вібріон. Він не викликає захворювання на холеру, але може стати причиною кишкової інфекції, ентериту. "Водночас він є показником того, що на території може бути і безпосередньо токсичний холерний вібріон, який викликає захворювання на холеру", - зазначає Бурденко.

Виявлений в Інгулі Vibrio cholerea O1 біовар Eltor серовар Ogawa є тим самим токсичним. "Це класика холери. Це саме той, що викликає захворювання", - підтвердила начальник управління Державного нагляду з дотриманняю санітарного законодавства Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Важливо, що поки в Миколаєві та області станом на 16 серпня не зареєстровано жодного випадку носіїв або хворих на холеру.

Як відомо, холера – гостре захворювання, що супроводжується сильною діареєю. За відсутності лікування людина може померти за кілька годин. За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров'я, в 2010 році в світі фіксувалося від 3 до 5 млн випадків захворювання на холеру, із них 100-130 тис. закінчувалися смертю.

Звідки в Миколаєві холера

"Ми збільшили кількість моніторингових досліджень. Позитивно те, що збудник знайдено поки тільки в одній точці. П'ятдесят метрів вище за течією, сто метрів нижче за течією ми нічого не знаходимо", - зазначає начальник управління Державного нагляду з дотримання санітарного законодавства Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Зараз розглядають кілька робочих версій про те, що могло стати причиною появи збудника у воді Інгулу. За однією з версій, збудник міг потрапити через несанкціоноване підключення каналізації до зливової системи.

Зараз комісія при ОДА з'ясовує, чи не було несанкціонованого підключення до зливової системи об'єктів каналізації. Всі сили спрямовано на те, щоб з'ясувати, що стало джерелом зараження. "Люди виїжджають за кордон, бувають у неблагополучних щодо захворювання на холеру країнах. І сьогодні такі тенденції, що на одного хворого в країнах, де реєструють захворювання на холеру, може бути до 100 і більше бактеріоносіїв. Причому сама людина може не знати про те, що є бактеріоносієм", - міркує Бурденко.

Події могли розвиватися таким чином: потенційний носій холери міг спорожнитися в туалеті одного із закладів громадського харчування, яке незаконно врізане в ливнево-каналізаційну систему, і відправити таким чином збудника у воду річки Інгул.

За другою версією, вібріон міг бути місцевого походження і виплив з мулу. "Він дуже стійкий до дії низьких температур і в мулі міг зберігатися тривалий час", - зазначає Бурденко.

Вона підкреслює, що знайти джерело зараження важливо, позаяк це дозволить його локалізувати. Втім, це не так просто, і на практиці на це може піти від 6 до 8 місяців.

Ситуація ускладнюється ще й тим, що зараз у Миколаєві стоїть страшенна спека – стовпчик термометра піднімається до +38 і вище. "Лабораторія МОЗ відстежує також воду на вміст кишкової палички, патогенної мікрофлори, і у нас вже протягом декількох тижнів у пробах є нестандартні показники. Вода вже є потенційним чинником виникнення кишкових захворювань. Ми давно говорили, що не рекомендуємо купатися на двох міських пляжах", - розповіла 112.ua Лариса Бурденко.

Що робить влада, щоб не допустити спалаху холери

Начальник управління Державного нагляду з дотримання санітарного законодавства Держпродспоживслужби в Миколаївській області каже, що зараз всі сили в Миколаєві та області кинуто на профілактику та недопущення випадків зараження. "Все робиться для того, щоб розірвати шляхи можливої передачі. Є збудник, є людина, яка може захворіти, і треба розірвати всі можливі зв'язки, якими до неї може потрапити збудник", - підкреслила Бурденко.

Як розповів 112.ua заступник голови Миколаївської ОДА із соціально-гуманітарних питань Віталій Кіндратів, у Миколаєві закрили всі пляжі. Всього в місті є два організованих пляжі: "Чайка" і "Стрілка". Обидва на річці Південний Буг, в яку впадає Інгул. Причому "Стрілка" розташована всього в 150 м від місця, де було виявлено збудник, за пішохідним мостом.

Крім того, розпочато гіперхлорування води. Миколаїв робить питний водозабір у Дніпрі, а він ніяк не пов'язаний з Інгулом. Водночас через високу температуру повітря вода цвіте. Водозабір у Миколаєві поверхневий, а водопровідні мережі старі. Таким чином, гіперхлорування спрямовано не стільки на попередження хвороби, скільки на профілактику кишкових інфекцій.

Людям радять не пити сиру воду з-під крана (також і через високий вміст хлору). "Потрібно кип'ятити і відстоювати", - зазначає Лариса Бурденко.

У числі інших заходів Миколаїв посилює контроль за людьми, які більше за інших схильні до ризику стати носіями холери. Йдеться про людей без постійного місця проживання - безхатченків.

Крім того, спільно із силами поліції буде проведено рейди, спрямовані на боротьбу з точками стихійної торгівлі. Є побоювання, що джерелом зараження може стати дешева тюлька домашнього засолу. Ця рибка, як правило, живе в поверхневих водах і може заковтувати те, що потрапляє в них разом з каналізацією. "Цю рибу солять, як правило, без термічної обробки. При слабкому посолі вібріон холери прекрасно виживає", - зазначає Бурденко. За її словами, збудник холери також може залишитися на обробній дошці, ножі, які контактували із зараженою рибою.

Також найближчим часом у Миколаєві буде перевірено всі заклади громадського харчування, які розташовані вздовж річки Інгул у межах міста. За словами Лариси Бурденко, перевірки проводитимуть з метою, "по-перше, посилення режиму дезінфекції, по-друге, перевірки чи правильно підключено об'єкти каналізації".

Також у місті приведено в готовність номер один лікарні. "За даними керівника Миколаївського управління МОЗ, забезпеченість ліками від холери в Миколаєві достатня, підкреслила Лариса Бурденко.

Як не захворіти на холеру

В організм людини холерний вібріон може потрапляти через воду, харчові продукти або контактним шляхом. "Контактний – це якщо купатися у водоймі, в якій висока концентрація забруднення збудником. Він може потрапити на шкіру рук, і якщо їх не помити, а почати їсти такими руками, зараження практично є неминучим. При цьому навіть необов'язково ковтати цю воду", - розповіла Бурденко.

Захворіти можна також з'ївши заражений вібріоном продукт або рибу. Водночас при термічній обробці продуктів такий ризик повністю виключено. Вібріон холери гине при обробці протягом 5 хвилин при температурі +60 градусів Цельсія.

Щоб убезпечитися, радять дотримуватися гігієни: регулярно мити руки перед їжею, контролювати якість води для пиття, мити овочі, фрукти, бути уважними з продуктами, які не піддавалися тепловій обробці. Ні в якому разі не купувати продукти, особливо рибу і раків, на стихійних ринках.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...