banner banner banner

Хімія розбрату: Чому податкова заблокувала імпорт мінеральних добрив

Хімія розбрату: Чому податкова заблокувала імпорт мінеральних добрив
Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Поки вітчизняні податківці та політики вирішують, чи можна ввозити до України мінеральні добрива, українські аграрії ризикують дістати проблеми з посівною.

У грудні український ринок мінеральних добрив почало лихоманити: на державному кордоні України податківці несподівано почали зупиняти залізничний та автомобільний транспорт, який ввозив міндобрива. Якщо спочатку зупиняли вантажі на кордоні з Білоруссю, то до середини місяця заблокували постачання ще з кількох напрямків.

У результаті до 20 грудня, за словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Михайла Соколова, на кордоні було затримано половину місячного імпорту мінеральних добрив до України - близько 47 тисяч тонн, причому ці дані були неповними.

Новини за темою

До того часу Державна фіскальна служба України вже дала офіційне роз'яснення ситуації, але зупиняти вантажі не перестали. Та й саме пояснення причин блокування імпорту фіскалами викликало в багатьох учасників ринку здивування.

За версією ДФС, озвученою через тиждень після початку блокування вантажів, причиною затримання стали підозри в несплаті мит та відсутність належних документів - сертифікатів походження товарів, при ввезенні добрив на територію України. При цьому фіскали підкреслювали, що предметом їхнього інтересу є міндобрива виробництва Російської Федерації, які підпадають під дії спеціальних антидемпінгових мит.

У відповідь на зауваження учасників ринку про перекриття кордонів і затримання вантажів добрив на всіх напрямках і в усіх виробників, а не тільки кордоні з РФ, фіскали заявили, що підозрюють реекспорт мінеральних добрив з Росії під виглядом продукції, виробленої в інших країнах.

На думку імпортерів, перепакування російських добрив зробить їх дорожче і тому є безглуздим, а за підозрою "реекспорту з РФ" було затримано партії продукції грузинських і казахстанських виробників.

Так чи інакше, обидві сторони не змогли переконати одна одну, і затримання імпорту мінеральних добрив продовжилося.

Імпорт – порятунок аграріїв, вважають імпортери

Так і не знайдений компроміс між ДФС та імпортерами добрив спонукав останніх 21 грудня провести прес-конференцію для ЗМІ, на якій дати своє бачення цієї проблеми.

Учасники прес-конференції підкреслили, що ситуація з мінеральними добривами в Україні нині на низькому рівні, а фосфорні добрива в країні практично не виробляють.

Виробництво на одному з найбільших підприємств-виробників мінеральних добрив, горлівському "Стиролі", припинено ще в 2014 році, а саме підприємство опинилося на непідконтрольній Україні території Донбасу. Виробництво на сєвєродонецькому "Азоті", також припинене 4 роки тому, відновилося лише в серпні 2018 року. Результатом став дефіцит мінеральних добрив, який останніми роками все більше задовольняється завдяки імпорту.

Недивно, що імпорт добрив до України щороку зростає: за словами голови ГО "Союз агрохіміків України" Сергія Рубана, на 34% - у 2017 році та на 40% - у поточному році.

При цьому особливе побоювання у вітчизняних чиновників викликає зростання імпорту до України російських добрив, який було збільшено в 2018 році на 57%, про що в листопаді заявив радник президента Союзу хіміків України Ігор Гольченко.

Проте, за словами імпортерів, поряд з російськими добривами заблоковано імпорт мінеральних добрив ключових імпортерів з Казахстану, Узбекистану, Грузії, Туреччини, Литви, Білорусі, Польщі.

Голова ГО "Всеукраїнська аграрна рада" Андрій Дикун висловив сумнів у виправданості заяв ДФС про боротьбу з російським імпортом добрив, навівши в приклад відсутність заборони на імпорт аміаку, виробленого на заводах російського олігарха Ротенберга, "який побудував Керченський міст". Навпаки, за словами Дикуна, нестача добрив загрожує відсутністю врожаю в агрокомплексі України, що приносить до 40% експортної виручки країни.

Вирази Андрія Дикуна не залишилися непоміченими, і по закінченню прес-конференції він зазнав нападу невідомих, які завдали йому кілька ударів в обличчя.

Не пройшов повз ситуації, що виникла, і вітчизняний політикум: народний депутат України Сергій Шахов підтримав дії фіскалів, звинувативши імпортерів у відстоюванні комерційних інтересів і відсутності патріотизму.

ДФС вимагає 43% мит, але поки що нема з кого

Як свідчить відповідь Державної фіскальної служби на запит 112.ua, вони просто виконують рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 26.03.2018 № АД-383/2018/4411-05 "Про зміну антидемпінгових заходів щодо імпорту до України нітрату амонію (аміачної селітри) походженням з Російської Федерації".

Згідно з рішенням комісії, щодо мінеральних добрив та іншої продукції, що містить нітрат амонію та азот у перерахунку на суху речовину в розмірі не менше 28%, виробництва Російської Федерації, накладається антидемпінгове мито в розмірі 42,96%.

Другою вимогою ДФС до мінеральних добрив, які надходять до України, є сертифікати про походження або інші документи про походження товару. Згідно з ч. 3 ст. 44 Митного кодексу України, такі документи обов'язково треба надавати при ввезенні товарів, щодо яких є антидемпінгові загороджувальні заходи. У разі ж відсутності таких документів ввезення товару, у цьому випадку мінеральних добрив на основі аміачної селітри, здійснюється тільки після сплати антидемпінгових мит. У разі ж наявності документів про походження товар та сумніву в їхній вірогідності ДФС може здійснити перевірку правдивості наданих документів.

"За результатами лабораторних досліджень, здійснених Департаментом податкових і митних експертиз ДФС, у відібраних зразках підтверджено показник вмісту азоту, задекларований при митному оформленні, нижче зазначеного в Рішенні", - йдеться у відповіді ДФС на запит.

Оскільки, як стверджують фіскали, визначальним фактором для застосування антидемпінгового мита є вміст азоту в перерахунку на суху речовину не менше 28%, отже, на перевірені партії не поширюється дія загороджувальних заходів. Тим не менше проблем у імпортерів менше не стає.

Перші наслідки кризи

Як повідомив 112.ua комерційний директор компанії GROSSDORF і голова асоціації "Союз агрохіміків України" Сергій Рубан, імпортерам у ДФС досі офіційно не пояснили причин затримання вантажів на кордоні. Хоча з практикою блокування мінеральних добрив ті на кордоні стикаються вже не вперше.

"З подібним ми стикаємося не вперше: свого часу аналогічна ситуація мала місце, коли затримували мінеральні добрива виробництва Узбекистану. Але навіть тоді в ДФС повідомили, що перевірки було зумовлено якоюсь скаргою на порушення прав компаній - ексклюзивних постачальників цих добрив до України. Пояснення, звичайно, таке собі, але все ж. Цього ж разу - нічого", - згадав минулі випадки Рубан.

Новини за темою

За його словами, заява фіскалів про боротьбу саме з російськими добривами викликає здивування, оскільки заблоковано вантажі абсолютно всіх виробників – турецьких, литовських, болгарських та інших, за всіма групами добрив - аміачні, фосфатні та на основі карбаміду.

У першооснові, на думку співрозмовника 112.ua, різниця в цінах на аміачну селітру в імпортерів становить близько 10 000 гривень, у національних виробників – 11 200 гривень за тонну, до початку блокування на кордоні. За словами Рубана, те, що відбувається на ринку, схоже на бажання створити штучний дефіцит або ж на встановлення монополії на ринку.

"Незважаючи на випадання з виробничого ланцюжка горлівського "Стиролу", повне завантаження наявних виробничих потужностей здатне забезпечити потреби внутрішнього ринку у найбільш популярних добривах на основі аміачної селітри на 100%. Виробництво з карбаміду і сьогодні триває з надлишком. Проблема у фосфатних добривах: їхнього виробництва не вистачає, і без імпорту не обійтися. І в подібних умовах на кордоні починають зупиняти вантажі з мінеральними добривами. У підсумку, це звільняє частину ринку за рахунок мінеральних добрив, які не надійшли на нього. За нашими підрахунками затримано не менше 40 тисяч тонн, що стоять на кордоні. Простій одного вагона на кордоні коштує кілька тисяч гривень, тобто збиток від простою за час блокування тепер обчислюється вже мільйонами гривень. У результаті зростає ціна на мінеральні добрива на ринку, нині на добрива на основі аміачної селітри вона зросла на 200-300 гривень за тонну", - розповів про чудності того, що відбувається, Рубан.

У підсумку, проміжним результатом кризи на ринку стало зростання ціни на добрива. Поки ситуація так і не покращилася. Однак тепер на ринку не сезон, а тому проблеми не є такими масштабними. Інша справа, якщо криза затягнеться до весни. Тоді під загрозою посівна.

Микита Сініцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>