Гіларі-light: Хто така Елізабет Воррен і з чим вона йде в президенти США?

Гіларі-light: Хто така Елізабет Воррен і з чим вона йде в президенти США?
Reuters

Наталія Лебідь

Журналіст

Ймовірна кандидатка на посаду президента США від Демократичної партії Елізабет Воррен згадує Україну лише в одному контексті – у контексті "Байденгейту" та імпічменту, котрий може бути розпочато щодо чинного глави держави Дональда Трампа. Решта українських контекстів – війна на Сході, військова та/або фінансова допомога, боротьба з корупцією тощо в публічних висловлюваннях Воррен ще не лунала. Воно й не дивно: нині вона продукує меседжі, котрі мають бути значно ближчими пересічним американцям, аніж військові дії десь за океаном. Але у ставленні ж до Росії Елізабет Воррен розставляє доволі чіткі акценти. Можливо, вона дещо не дотягує до безкомпромісності іншої демократки – Гіларі Клінтон, але час на кристалізацію своєї позиції в неї є.

Новини за темою

Третя незайва

Проте звідки взялася Елізабет Воррен, якщо останнім часом кандидатом від демократів вперто вважали Джозефа Байдена? Так, соцопитування показували стабільне зростання його популярності серед потенційних виборців з 30,3 у квітні до 43,4% на початку вересня нинішнього року. Але потім Трамп майстерно розіграв український гамбіт, який став для Байдена фатальним. Лідер гонки від демократів потрапив під перехресний вогонь як суперників, так і конкурентів. У результаті в третій декаді вересня його рейтинг знову скотився до 33%, а в перших числах жовтня просів уже до 26%. І нині продовжує падати. Все це вивело на лідерську позицію іншого політичного старожила США – соціаліста Берні Сандерса.

Він останнім часом також набирав обертів, хоча й не з такою швидкістю, як Байден. Чисельність його організації "Демократичні соціалісти Америки" (Democratic Socialists of America) за два роки зросла майже всемеро, з 6,5 до 45 тис. офіційних членів. Але 3 жовтня канал Fox News повідомив про термінову госпіталізацію Сандерса через раптові проблеми з серцем. Під час передвиборчого мітингу 78-річному кандидату стало зле. Швидка відвезла хворого у шпиталь, де йому зробили шунтування. І хоча вже через дві доби Берні Сандерс з лікарні виписався, програму його передвиборчих заходів на цей момент заморозили.

Ось так серце Барні й вивело на перше місце Елізабет Воррен, котрій теж далеко "не шістнадцять". Цього року Воррен виповнилося 70, проте вона бадьора, жвава та активна. Про що свідчить хоча б стиль виборчої кампанії кандидатки, побудований виключно на безпосередніх контактах з електоратом, ходінням "від дверей до дверей" і десятках тисяч селфі з виборцями, які Воррен невтомно викладає у соцмережах.

Хто така Елізабет Воррен? Сенатор від штату Массачусетс з 2012 року і провідний діяч Демократичної партії. У 2014 році вона опублікувала "Одинадцять заповідей прогресивізму". А у 2015-му агентство Bloomberg присудило їй дев'ятнадцяте місце в списку найвпливовіших людей світу. Нині ж Воррен вибивається у найвпливовіші люди Америки. Останні соціологічні заміри, проведені службою YouGov, зафіксували її рейтинг на рівні 27%, що на 1% вище, ніж у Байдена. Підтримка ж Берні Сандерса при цьому становить лише 16%.

Reuters

Зростання популярності Воррен підтверджують і опитування в штатах, які є ключовими для кандидатів від Демпартії, – Айові, Нью-Гемпширі та Каліфорнії. Однак американські політтехнологи зазначають, що її перемога поки не очевидна – до праймеріз, які відбудуться в лютому 2020 року, ще можуть статися різні події, які вплинуть на результат перегонів.

"Вона працює"

Що ж пропонує Елізабет Воррен своєму виборцю? Звісно, немає сенсу детально зупинятися на програмі закордонного кандидата, проте декілька моментів окреслимо. Воррен є прихильницею загального безкоштовного медичного страхування. Щоправда, коли вона починає розвивати цю тему, її конкурент Берні Сандерс нагадує, що ідея взагалі належить йому. При цьому Сандерс наголошує: при впровадженні такої системи страхування податки неодмінно виростуть. Воррен з цим не погоджується, зауважуючи, що присвятила чимало часу вивченню витрат на охорону здоров’я. "Я ціную працю Елізабет, але різниця між планом і блакитною мрією в можливості бути реалізованим", – іронізує Емі Клобушар, сенатор від штату Міннесота.

Новини за темою

Предметом кпинів є й ідея Елізабет Воррен впровадити податок на розкіш. Задум Воррен є таким: з кожного долара, котрий перевищує 50 мільйонів будь-якого приватного статку, щорічно буде стягуватися податок у два центи. За п'ять років цей крок дозволить зібрати додатково до 4 трлн доларів, якими можна буде фінансувати соціальні програми.

Іще один потенційний кандидат від демократів, мер міста Саут-Бенд Пітер Буттіджич зауважує, що такий податок уже вводили в Німеччині, Франції, Данії та Швеції – і всюди скасували. Емі Клобушар, у свою чергу, коментує ідею Воррен так: "Хотіла б повернути Елізабет у реальний світ. Ніхто не прагне захищати мільярдерів... Але у нас різні підходи. Ваш підхід не єдино правильний".

Решта пропозицій Елізабет Воррен торкається більш жорсткого контролю над великими корпораціями, гарантій робочих місць і навіть виплати від 200 до 500 мільярдів компенсації нащадкам рабів. Також Воррен переконана в необхідності повної та беззастережної легалізації всіх мігрантів і ліквідації самої міграційної служби США. "На закуску" Воррен обіцяє позбавити IT-компанії "влади над державою і суспільством". Деякі контраверсійні висловлювання кандидатки на цю тему вже розсварили її з засновником мережі Facebook Марком Цукербергом. 

Щодо скандалу, в якому замішаний Дональд Трамп після його розмови з Володимиром Зеленським, то тут Воррен виступає послідовною та рішучою прихильницею імпічменту. Ба навіть більше: пані Воррен перша публічно виступила за імпічмент й продовжує педалювати цю можливість. Певна річ, що Трамп такого не забув.

Троль на ім'я Дональд

Але, між іншим, репутація самої Елізабет Воррен не бездоганна. Звісно, за мірками Америки, бо в Україні на подібний епізод взагалі не звернули б увагу. Йдеться ось про що. На зорі своєї політичної карєри Воррен у декількох анкетах вказала, що є представником корінних народів Америки (себто індіанців). Навіщо? У США це дає певні привілеї при найнятті на роботу тощо. Брехню розвінчали багато років по тому, але скандал коштував Воррен місця в Конгресі в 2012 році.

Новини за темою

Цю історію взяв на замітку Дональд Трамп, і після того, як Елізабет Воррен стала однією з його рішучих критикес, чинний президент Америки не пропускає нагоду копнути її "індіанським скандалом". Трамп навіть вигадав Воррен прізвисько – і дотепне, і знущальне водночас. "Сьогодні Елізабет Воррен, яку я іноді називаю Покахонтас, вступила в президентську гонку. Чи буде вона позиціонувати себе як першого кандидата – представника корінних народів Америки або через 32 роки вона вирішила, що це вже не така виграшна стратегія? Побачимося на передвиборчій кампанії, Ліз!" – написав Трамп у своєму Твітері.

І скільки б не вибачалася Воррен за свою брехню, для частини виборців вона так і залишиться "Покахонтас", що може коштувати їй певного відсотку голосів.

Втім, тролить Трамп не лише Воррен. Від нього дістається і Хіларі Клінтон. "Я вважаю, що корумпована Хілларі Клінтон повинна вступити у перегони, щоб спробувати виграти і вкрасти перемогу у вкрай лівої Елізабет Воррен", – твітнув Трамп. "Не спокушай мене. Займися своєю роботою", – відповіла йому Клінтон. А ще принагідно назвала його в одному з інтерв’ю "мрією Володимира Путіна". На цьому Клінтон не зупинилася.

Reuters

"Росіяни поклали око на одну жінку, що бере участь в демократичних праймеріз, і ростять її. Вона улюблений кандидат росіян", – сказала Клінтон, не уточнивши, про кого йдеться. Втім, вкрай малоймовірно, аби вона мала на увазі Елізабет Воррен. Американські ЗМІ вважають, що загадковою фавориткою Москви виступає членкиня палати представників від штату Гаваї Тулса Габбард. На початку 2019 року Daily Beast і NBC News повідомляли, що вона є "протеже Кремля", отримувала гроші "від прихильників Путіна", а телеканал RT і агентство Sputnik вітали її заяву про участь в передвиборчій гонці.

Все це Тулса Габбард рішуче спростувала. І різко відповіла своїй обвинувачувачці: "Дуже добре! Спасибі, Гілларі Клінтон. Ти, королево серед розпалювачів війни, уособлення корупції та персоніфікація тієї гнилі, яка так довго роз'їдала Демократичну партію, нарешті вийшла з-за лаштунків", – написала вона в соцмережі.

А втім, підкилимні війни в середовищі Демократичної партії США нас цікавлять значно менше, аніж те, що думає Елізабет Воррен з приводу російського "кейсу". Слід зазначити, що надія на те, що сенаторка не є проросійським політиком, цілком очевидно проглядається.

Російське питання

На останніх теледебатах, в яких брали участь представники Демократичної партії, модератор Марк Лейсі спитав можливих кандидатів про те, як обмежити вплив на міжнародні події з боку Путіна? У відповідь на це з вуст Елізабет Воррен пролунала трохи ухильна відповідь. Сенаторка зазначила, що треба поглиблювати співпрацю з НАТО та шукати союзників по всьому світу.

Чи означає це, що Воррен готова була б навіть до силового протистояння з Росією? Адже згадка про військовий альянс НАТО пролунала, напевно, недарма. Втім, що мала на увазі сенаторка, достеменно знає тільки вона сама.

Тим часом своє ставлення до Росії Воррен виклала в статті A Foreign Policy for All для журналу Foreign Affairs. Вона висловила переконання, що Вашингтон повинен "накласти суворі цілеспрямовані санкції на Росію". А ще назвала Путіна диктатором, який залишається при владі лише тому, що "тримає безправне населення під жорстким контролем".

Коментуючи президентські перегони 2016 року, Воррен зазначила, що тоді "ворожий іноземний уряд атакував наші вибори, щоб допомогти Дональду Трампу, і Дональд Трамп вітав цю допомогу". Ворожий уряд – це, безперечно, Москва, ставлення до якої сенаторка артикулює цілком однозначно.

Іще один маленький штрих: коли в американському Сенаті обговорювали договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, Воррен зауважила, що "Путіну не можна довіряти в тому, що стосується дотримання ДРСМД". І все-таки, сказала вона, необхідно "подвоїти зусилля", аби втримати Росію в ДРСМД. "Ми зобов'язані зупинити небезпечну і дорогу гонку озброєнь в Європі", – сказала Воррен.

Що ж, для початку непогано: Елізабет Воррен де-факто називає Путіна диктатором, брехуном та ворогом, виступає за пролонгацію санкцій і покладає надію на НАТО. У ці контексти достатньо вплести згадування російсько-української війни, і можна вважати, що союзника в особі американської "Покахонтас" наша держава матиме. І це важливо, бо навіть незалежно від результатів внутрішньопартійних праймеріз (як і від результатів президентських виборів) Воррен лишатиметься впливовою фігурою в американському істеблішменті.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>