Хід королевою: Що стоїть за чутками про повернення Клінтон у велику політику

Хід королевою: Що стоїть за чутками про повернення Клінтон у велику політику
Гілларі Клінтон З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Протягом останніх днів в американській пресі мусуються чутки про те, що нібито колишній держсекретар Гілларі Клінтон збирається знову балотуватися на пост президента США від Демократичної партії.

Після поразки на попередніх виборах у 2016 році політична кар'єра Клінтон пішла на спад. На тлі розчарування політикою екс-президента Барака Обами в Демократичній партії зміцнився вплив лівого крила, представленого кандидатами в президенти Берні Сандерсом та Елізабет Воррен.

Дональд Трамп З відкритих джерел

Після того як у березні 2019 року Клінтон заявила про те, що не братиме участі у виборах 2020 року, їй на заміну прийшов колишній віце-президент Джо Байден – така сама людина Обами, як і вона, і який донедавна був найпопулярнішим кандидатом серед демократів.

Новини за темою

Клінтон не підтверджує і не спростовує свого прагнення скласти конкуренцію Трампу вдруге. Однак сам факт появи таких чуток свідчить про те, що Демократична партія США переживає кризу лідерства через ряд обставин.

Резонансні заяви

Останнім часом Гілларі Клінтон не злазить з телеекранів і займається презентацією своєї нової книги "Безстрашні жінки: улюблені історії про мужність і стійкість", яку написала разом зі своєю дочкою Челсі. Вона дозволяє собі критику політики чинного президента.

В ефірі каналі ABC Клінтон 2 жовтня назвала Трампа нелегітимним президентом, коментуючи заяви американського президента про те, що її потрібно посадити у в'язницю.

Джо Байден З відкритих джерел

Причиною таких випадів господаря Овального кабінету на адресу своєї колишньої суперниці є скандал 2015 року, коли ФБР підозрювала Клінтон у порушенні закону про захист секретних даних під час перебування на посаді держсекретаря.

Справа в тому, що вона використовувала особисту електронну пошту для листування з державних питань, яку зламав румунський хакер Лазар Марчел Лехел.

У 2016 році ФБР не знайшло доказів порушення Клінтон федерального законодавства. Згодом, спецпрокурор Роберт Мюллер стверджував, що у зломі електронної пошти брали участь підконтрольні Росії хакери. Трамп підозрює в хакерських атаках резидентів Китаю.

Проте сам факт того, що Клінтон назвала чинного президента США нелегітимним, викликав великий резонанс в американських ЗМІ консервативного спрямування.

Публіцист Марк Штейн вважає, що своєю заявою Клінтон продемонструвала небажання приймати поразку на виборах 2016 року. На його думку, вона відчуває себе законним президентом і хотіла би, щоб її запросили взяти участь у передвиборчих перегонах ще раз.

Незважаючи на те що нині Клінтон не є навіть кандидатом у президенти, поводиться вона немов один із претендентів на крісло в Овальному кабінеті.

Днями на своїй сторінці у Twitter Клінтон піддала критиці виведення американських військовиків із Сирії, звинуватила Трампа в тому, що він залишив курдів – колишніх партнерів по боротьбі з ІДІЛ – сам на сам з турецькою армією, що наступає.

Елізабет Уоррен З відкритих джерел

Колишній держсекретар закликала до проведення прозорих виборів у 2020 році без втручання Росії, ставлячи, таким чином, під сумнів результати розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера, який не знайшов зв'язку виборчого штабу Трампа з Кремлем.

Риторика Клінтон не залишилася непоміченою з боку Трампа. На своїй сторінці у Twitter він жартівливо написав, що "згорбленій" Гілларі Клінтон варто вступити в передвиборчі перегони і забрати ініціативу у "вкрай лівої" Елізабет Воррен, але за умови, що вона зможе пояснити, навіщо видалила 33 тис. повідомлень зі своєї електронної пошти після того, як отримала повістку до суду.

У відповідь Клінтон в не менш іронічній формі написала на своїй сторінці, щоб Трамп не квапив її з "рішенням" і виконував свою роботу. Відповідаючи на запитання журналіста Джуді Вудрафф про перспективу участі у виборах 2020 року, Клінтон заявила, що, можливо, й потрібно провести "повторний матч", висловила впевненість у тому, що зможе знову перемогти Трампа.

Новини за темою

На виборах 2016 року Клінтон обійшла Трампа на загальнонаціональному голосуванні, але програла за підсумками голосування виборчої комісії.

Люди з оточення Клінтон та ЗМІ демократичної спрямованості дотримуються іншої думки.

Губернатор штату Вірджинія Террі Маколіфф вважає, що Клінтон просто кепкує з Трампа в процесі просування своєї нової книги, а це не означає, що вона збирається висувати свою кандидатуру на виборах 2020 року.

Нік Меррілл, який працював прес-секретарем Клінтон, вважає, що вона розважається.

На думку політичних оглядачів CNN Дена Меріка і Джеффа Гріна, Клінтон спілкується з основними кандидатами на пост президента США, зокрема Джо Байденом, Елізабет Воррен, Камалою Гарріс, Пітом Буттіджичем, залучена до закулісних ігор праймеріз у Демократичній партії, але не збирається висувати свою кандидатуру.

Журналіст Кріс Сіллізза взагалі зробив висновок про те, що Клінтон, імовірно, просто жартує. Однак у кожному жарті є частка правди.

Страхувальний варіант

Жарти жартами, але не варто поспішати з висновками про те, що Клінтон однозначно не братиме участі в битві за пальму першості на політичному олімпі США.

Інакше чому б їй просто не сконцентруватися виключно на публіцистичній та громадській діяльності, чим вона, власне, і займалася зі своєю дочкою до початку жовтня.  

Виходячи з поведінки Клінтон, складається враження, що вона не виключає можливості своєї участі у виборах 2020 року в інтересах Демократичної партії, але поки спостерігає за ситуацією.

Камала Харріс З відкритих джерел

Поки вона готує інформаційний ґрунт для свого можливого повернення.

Як би там не було, але в плані популярності з нею навряд чи хто-небудь може зрівнятися серед нинішніх кандидатів-демократів. Клінтон можна порівняти з Юлією Тимошенко часів прем'єрства, яка стала певним медіа-образом жінки-політика, що займає високі пости.

Досвід перебування Клінтон на посаді держсекретаря США у 2009-2013 рр. навіть ліг в основу шести сезонів американського серіалу "Мадам Держсекретар", який виходив у 2014-2019 рр. на телеканалі CBS.

До речі, перші сезони цієї стрічки збіглися з періодом підготовки Клінтон до виборчої кампанії 2016 року.

Вона нагадує королеву на шаховій дошці американської політики, яку Демократична партія може ввести в гру в тому випадку, якщо справи в інших кандидатів будуть зовсім поганими. Певні передумови для цього є.

"Жарти" Клінтон щодо участі у виборах з'явилися невдовзі після того, як основний кандидат-демократ Джо Байден і його син Хантер опинилися по вуха в багні скандалу, пов'язаного з їхньою можливою незаконною діяльністю в Україні.

Колишній генпрокурор України Віктор Шокін підозрював українську нафтогазову компанію Burisma Миколи Злочевського у відмиванні грошей, які переказували на рахунки фірми, пов'язаної з Хантером Байденом.

На той момент син Байдена входив до правління Burisma і працював директором юридичного відділу.

Існує думка, що тодішній віце-президент США Байден змусив Порошенка зняти Шокіна з посади генпрокурора, шантажуючи пакетом американської економічної допомоги для України в розмірі мільярда доларів.

Трамп щосили намагається втопити свого основного опонента і навіть попросив президента України Володимира Зеленського посприяти розслідуванню діяльності Байденів у нашій країні, яке почали генпрокурор Вільям Бар й адвокат Трампа, колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані.

Новини за темою

Байден всіляко заперечує підозри Трампа, закликає завершити ініційовану в Палаті представників США процедуру імпічменту президента, звинувачуючи його в тиску на Зеленського у своїх особистих політичних інтересах.

Байден закликає не допустити перебування Трампа при владі ще один рік. Але навіть процедура імпічменту Трампа це ніщо у порівнянні з тим резонансом, який виникне в американському суспільстві, якщо Бар і Джуліані дійсно зможуть знайти компромат на Байдена в Україні.

Через скандал, який роздмухують ЗМІ, рейтинги Байдена вже просіли. За даними соціологічного дослідження Квінніпіакского університету, кандидат Елізабет Воррен вирвалася вперед, її підтримують 30% респондентів.

Байден відстає на три відсотки (27%), тоді як влітку був незаперечним лідером серед демократів (у червні підтримували 53%).

Однак Воррен не зовсім той кандидат, який зможе об'єднати всіх демократів.

Її ідеї є доволі реакційними для американців з доходом вище середнього, для середнього та великого бізнесу: загальна система державної охорони здоров'я, збільшення мінімальної зарплати до 15 дол. на годину (що цікавить переважно малозабезпечених громадян), запровадження додаткових податків щодо 75 тис. найбагатших сімей зі статком понад 50 млрд дол.

Воррен виступає за втручання держави в економіку для зменшення впливу монополій і виступає за захист клімату, скорочення використання військової сили за кордоном, за зміцнення зв'язків з міжнародними організаціями для підтримки міжнародної безпеки.

Не факт, що Воррен зможе домогтися підтримки з боку Виборчої комісії, враховуючи те, що команда Трампа змогла домогтися успіхів в економіці, створити нові робочі місця для американців робочих професій, підвищити рівень ділової активності в США, відмовитися від заходів із захисту клімату, які могли поховати вугільну промисловість, автомобілебудування, енергетично затратні виробництва.

У цих обставинах демократи ризикують втратити шанси здобути президентське крісло. Клінтон видається більш поміркованим політиком, ніж Воррен.

З іншого боку, сумнівно, що "мадам колишній держсекретар" привнесе щось якісно нове в американську політику. Вона одного тіста книш з Обамою, чия медична реформа, курс перезавантаження у відносинах з Росією, спроба осідлати "арабську весну в зовнішній політиці завершилися повним провалом.

Піт Буттіджич З відкритих джерел

Росія почала поводитися агресивніше і більш непередбачувано. На Близькому Сході зріс вплив радикальних ісламістів. Програма "Обамакер" та обов'язкові медичні страховки з безліччю непотрібних послуг не були популярними серед населення.

Український аспект

Варто зазначити, що у 2016 році Клінтон зробила одним із ключових аспектів своєї політичної програми протидію агресії Росії, надання військової допомоги Україні, посилення антиросійських санкцій.

Тож не дивно, чому екс-президент Петро Порошенко доволі активно підтримав її кандидатуру на виборах 2016 року, що викликало роздратування республіканців.

Як би все вийшло на практиці, якщо би Клінтон стала президентом США, судити складно. Каденція Клінтон, як держсекретаря США, припала саме на період політики "перезавантаження" і зближення США з Росією, що було сприйнято в Кремлі як прояв слабкості.

У 2009-2013 рр. Клінтон та Обама недооцінили непередбачуваність режиму Путіна, його готовність застосувати військову силу на території інших країн, що каже про політичну недалекоглядність.

Берні Сандерс З відкритих джерел

На сьогодні нас цікавить ефективне посередництво з боку США. Особливо якщо майбутні переговори в "нормандському форматі" не дадуть результатів.

Трамп не готовий до цього. Під час зустрічі із Зеленським він порадив йому особисто домовлятися з російським президентом про мир.

Чи буде Байден, Воррен або Клінтон більш активно брати участь у врегулюванні конфлікту на Донбасі, сприяти поверненню Криму до складу України, питання неоднозначне.

Певно, в планах цих кандидатів налагоджувати зіпсовані за президентства Трампа відносини з Євросоюзом, в інтересах якого якнайшвидше поставити крапку в конфлікті на сході України заради відновлення повноцінного торгово-економічного співробітництва з Росією.

Хто би не переміг у США на президентських виборах наступного року, Україні не варто плекати ілюзії на примус Росії до миру з боку нашого заокеанського партнера.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>