Джеймс Клеппер під час слухань у Сенаті
Reuters

Американська розвідка має докази втручання Росії у вибори президента США. Відповідну 50-сторінкову доповідь вже передали президенту Бараку Обамі. Наступного тижня витяги з документа опублікують у відкритому доступі, оголосив вчора в Сенаті директор Національної розвідки США Джеймс Клеппер.

У чому звинувачують Росію?

Американські розвідники мають "високий рівень впевненості" в тому, що Росія організувала злом електронної пошти співробітників штабу Демократичної партії і поширення фейкових новин, щоб вплинути на президентські вибори 8 листопада. При цьому розпорядження про це надходило від самих "верхів".

"Зараз наші оцінки ще більш точні, ніж 7 жовтня, коли уряд вперше публічно звинуватив Росію. За нашою оцінкою, тільки найбільш високопоставлені російські чиновники могли санкціонувати нещодавні крадіжки і розкриття даних з прицілом на вибори", - зазначив Клеппер.

Американські ЗМІ пишуть, що встановлено особи посередників, які передали проекту Wikileaks вкрадену електронну переписку представників Демократичної партії США. CNN і The Washington Post з посиланням на свої джерела повідомляють, що США перехопили повідомлення російських чиновників, в яких ті вітали один одного з перемогою Дональда Трампа на виборах президента США. Ці відомості "підвищують впевненість" спецслужб у причетності РФ до атак, заявив співрозмовник CNN.

Клеппер підкреслив, що Росія ще ніколи не втручалася у виборчий процес в США таким чином. Водночас, за його словами, діяльність хакерів не вплинула на результати виборів.

"Це була багатогранна кампанія. Злом був тільки однією її частиною. Вона також включала класичну пропаганду і фейкові новини", - сказав Клеппер.

Директор Нацрозвідки США також вказав на телеканал RT, що фінансується Кремлем. "Звичайно, RT, який значною мірою підтримується, фінансується російським урядом, взяв дуже активну участь у просуванні певної точки зору, принижуючи нашу систему, говорячи про нібито лицемірство щодо прав людини", - сказав він.

Новини за темою: Російських хакерів, які потрапили під санкції США, вже кілька років шукає ФБР

Коли оприлюднять повну доповідь?

Секретний документ обсягом понад 50 сторінок було складено за розпорядженням президента США Барака Обами й у четвер передано для розгляду главі держави. Доповідь розвідспільноти щодо хакерських атак "буде поширено на початку наступного тижня". Він міститиме, зокрема, пояснення мотивації керівництва РФ. До публікації доповіді Клеппер відмовився обговорювати ці мотиви і сказав: "Був насправді більше, ніж один мотив, але це буде описано в доповіді".

На запитання, чи слід розглядати кібератаки як акт війни. Клеппер не дав певної відповіді. "Це дуже вагоме політичний питання, - сказав він. - Не думаю, що розвідці його вирішувати".

За його словами, при поширенні доповіді розвідка "приділить належну увагу захисту джерел і методів", тобто розголос буде явно неповним.

"Так, цю доповідь готували ці три відомства: ЦРУ, ФБР і АНБ", - сказав він. Клеппер також підтвердив, що всі ці служби поділяють думку про причетність до кібератак російських властей. На запитання, чи є різниця між шпигунством і російським хакерством, Клеппер сказав, що шпигунство "має на увазі пасивний збір", а хакерство є "активним".

Новини за темою: Російські хакери відстежували українську артилерію через програму на Android , – звіт CrowdStrike

Трамп проти розвідників

Діяльність американських розвідорганів піддалася жорсткій критиці з боку обраного президента США Дональда Трампа після оприлюднених на початку грудня звинувачень проти Росії. Трамп кілька разів висміяв діяльність розвідників, ставлячи під сумнів достовірність зібраних ними даних про хакерські атаки з боку РФ.

"Я думаю, що є важлива відмінність між здоровим скептицизмом і приниженням", - сказав Клеппер, коментуючи це. Він також додав, що розвідувальне співтовариство США "не ідеальне", воно складається з людей, які схильні іноді робити помилки. Однак роботу розвідки, за його словами, недооцінюють.

Реакція та наслідки

Головний редактор телеканалу RT Маргарита Симоньян у відповідь на звинувачення про причетність телеканалу до пропаганди заявила таке: "Глава нацрозвідки США заявляє, що RT підриває американську систему, просто розповідаючи про те, що відбувається в його країні".

Заява про кіберзагрози з боку РФ також спровокувала розпродаж акцій російських компаній. Активи фонду VanEck Vectors Russia ETF протягом 5 січня подешевшали на 1,4%. Видання при цьому зазначає, що фонд протягом сьогоднішнього дня продав 5,6 млн акцій, тоді як у середньому за місяць він продає близько 11,7 млн акцій.

Крім того, подешевшали на 1,19% активи фонду iShares MSCI Russia Capped ETF. Фонд Direxion Daily Russia Bull 3x Shares втратив на російських акціях 3%.

Коментарів офіційних осіб Росії станом на ранок 6 січня немає.