Каталонське відлуння в Болгарії: Сепаратизм чи провокація?

У прямому ефірі телеканалу "Нова" на тлі безлюдної площі міста з журналістом спілкувалися тільки двоє місцевих, включаючи самого Бориса Каменова, з вигляду середньостатистичного болгарського пенсіонера. Він стояв поруч з обтягнутим целофаном дерев'яним ящиком, на якому красувався роздрукований на аркуші А4 заклик до всіх мешканців міста взяти участь у "референдумі за автономію" 21 січня. Той, хто набирав текст, мабуть, переплутав терміни, оскільки Каменов наполегливо доводив необхідність відокремлення північно-західних регіонів від Болгарії з подальшим входженням до складу сусідньої Румунії, а не здобуття автономного статусу від Софії

Каталонське відлуння в Болгарії: Сепаратизм чи провокація?
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У прямому ефірі телеканалу "Нова" на тлі безлюдної площі міста з журналістом спілкувалися тільки двоє місцевих, включаючи самого Бориса Каменова, з вигляду середньостатистичного болгарського пенсіонера. Він стояв поруч з обтягнутим целофаном дерев'яним ящиком, на якому красувався роздрукований на аркуші А4 заклик до всіх мешканців міста взяти участь у "референдумі за автономію" 21 січня. Той, хто набирав текст, мабуть, переплутав терміни, оскільки Каменов наполегливо доводив необхідність відокремлення північно-західних регіонів від Болгарії з подальшим входженням до складу сусідньої Румунії, а не здобуття автономного статусу від Софії

Великий резонанс у Болгарії спровокувала новина про намір трьох північно-західних болгарських регіонів Монтана, Відін і Враца провести референдум щодо незалежності. На сайті болгарського телеканалу "Нова" було опубліковано інтерв'ю з організатором збору підписів на підтримку референдуму Борисом Каменовим, жителем м. Монтана. Він заявив, що північний захід хоче проголосити незалежність через те, що в Болгарії є проблема корупції, безробіття. На його думку, після незалежності три болгарських регіони звернуться з проханням увійти до складу Румунії, оскільки там нібито більш демократична юридична система та ефективніша боротьба з корупцією. Каменов вважає, що Монтані достатньо мати одну людину, як Карлес Пучдемон, щоб стати другою Барселоною (колишній голова женералітету Каталонія, який організував референдум щодо незалежності іспанського регіону). Цю новину розтиражували в мас-медіа. З першого погляду може здатися, що каталонський прецедент спровокував ланцюгову реакцію, і хвиля сепаратизму докотилася до Болгарії. Проте якщо заглибитися в деякі деталі, то це далеко не так.

Болгарська Монтана - не Барселона

Якщо судити з акцій сепаратистів у Каталонії восени 2017 р. або на Донбасі навесні 2014 р., то провокатори зганяють якомога більше народу на мітинги, щоб ЗМІ сформували в очах міжнародного співтовариства картинку, що нібито більшість населення окремих регіонів вимагає незалежності від суверенних держав. Болгарське провінційне містечко Монтана порвало всі шаблони. У прямому ефірі телеканалу "Нова" на тлі безлюдної площі міста з журналістом спілкувалися тільки двоє місцевих, включаючи самого Бориса Каменова, з вигляду середньостатистичного болгарського пенсіонера. Він стояв поруч з обтягнутим целофаном дерев'яним ящиком, на якому красувався роздрукований на аркуші А4 заклик до всіх мешканців міста взяти участь у "референдумі за автономію" 21 січня. Той, хто набирав текст, мабуть, переплутав терміни, оскільки Каменов наполегливо доводив необхідність відокремлення північно-західних регіонів від Болгарії з подальшим входженням до складу сусідньої Румунії, а не здобуття автономного статусу від Софії.

Фото з відкритих джерел

Наплутав Каменов і події в історії своєї країни. Він стверджував, що жителі болгарського північного заходу завжди боролися за "вільну демократію" і в 1923 р. підняли повстання проти Османської імперії. (Для довідки: Османська імперія перестала існувати в 1922 р., а Болгарія здобула незалежність у 1908 р. Північно-західні регіони безпосереднього стосунку до Бухареста не мають). Монтану, Відін і Врацу було засновано римлянами і фракійцями задовго до появи румунської та болгарської державності. Ці землі перебували під владою Римської імперії, Візантії, Османської імперії та різних болгарських державних утворень. Місто Відін було столицею Відінського царства, було останньою болгарської столицею перед захопленням Османською імперією наприкінці XIV – початку XV століття.

На території північного заходу Болгарії немає впливової румунської діаспори. Там проживає 783,9 тис. осіб, і більшість із них є етнічними болгарами (86-92%). Єдиною асоціацією цих регіонів з Румунією є 3-4 тис. влахів – місцевої громади румунів, які говорять на особливому діалекті і свого часу їх було піддано болгаризації. Влахів не сприймають як національну меншину в Болгарії. Протягом ХІХ-ХХ століття кількадесят тисяч влахів поїхали до Румунії. Навіть румунські ультранаціоналісти висловлюють претензії на українську Буковину, угорський та сербський Банат і територію сучасної Молдови, тоді як північний захід Болгарії якось не на язиці.

Нарешті у Каменова немає ніяких повноважень для організації референдуму щодо незалежності північно-західних регіонів. Згідно з конституцією Болгарії, організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються законом. Стаття 44 забороняє організації, діяльність яких спрямовано проти суверенітету, територіальної цілісності країни. Своїми діями монтанській сепаратист порушив основний закон Болгарії. Немає ніяких передумов для незалежності або входження болгарських регіонів Монтана, Відін і Враца до складу Румунії.

Залякування болгарської влади

Найімовірніше, акція Бориса Каменова - це погано підготовлена та організована провокація місцевих реакціонерів, які стурбовані соціально-економічними проблемами північного заходу Болгарії. За даними болгарського видання "Зарата", акція протесту була фіктивною, а сам Каменов виголошував завчені фрази перед журналістами, не розуміючи до кінця їх змісту. Гасла про незалежність, референдум та бажання увійти до складу Румунії це спроба залякати центральну владу й спонукати до вирішення нагальних проблем у болгарських регіонах. Каменов повідомив, що роботи на північному заході немає, на відміну від інших болгарських міст, включаючи Козлодуй та Пловдів.

Фото з відкритих джерел

За даними Transparency International, Болгарія є найбільш корумпованою країною в ЄС. Голова Центру досліджень в області демократії Огнян Шентов переконаний у тому, що ніхто в Болгарії не переслідує корупціонерів на політичному рівні. Ніхто з колишніх чиновників не сидить у в'язниці. Корупцією пронизано всі прошарки болгарського суспільства. Близько 1,3 млн повнолітніх болгарських громадян (населення країни складає 7,5 млн) брали участь у корупційних схемах. Кожен із них хоч раз давав чи брав хабарі. Незважаючи на це, тільки 72 розслідування за звинуваченням у корупції було завершено в 2015 р. На замітці у болгарських антикорупціонерів діяльність російської компанії "Лукойл", яка повністю забезпечує Болгарію нафтою. Відкладається розслідування обставин краху четвертого за величиною в Болгарії "Корпоративного комерційного банку" в 2014 р. Є думка, що банк закрили за домовленостями між його власником і політиками. Болгарські власті відсувають на безрік проведення боротьби з корупцією. Нещодавно президент-соціаліст Румен Радєв, прихильник зближення з Москвою, наклав вето на закон про боротьбу з корупцією та конфіскацію незаконно набутого майна.

Північний захід Болгарії залишається одним із найбільш депресивних регіонів. Частка північного заходу у ВВП Болгарії становить лише 6,8% від ВВП. Рівень життя в болгарській провінції на кшталт Монтани, Відіна і Враци істотно нижче, ніж у великих містах. За останній рік в м. Пловдив відкрилося більше робочих місць, ніж на півночі Болгарії. Близько 70% нових робочих місць відкриваються в містах Софія, Пловдив і Стара Загора, але не на північному заході. З 783,9 тис. осіб, що проживають на північному заході, працюють тільки 260,4 тис. у сфері промисловості та будівництва, в секторі послуг, включаючи туризм, а також у сільському господарстві. Хоча на національному рівні певні зрушення в болгарській економіці все-таки є. У вересні 2017 р. безробіття серед молоді в Болгарії знизилаоя з 18,5% до 12,4%, в загальному знаменнику - з 7,2% до 6,1%. Торік мінімальна зарплата в країні збільшилася на 9,52% і склала 235,2 євро на місяць. Хоча ця сума далека від очікувань мешканців північного заходу. На оголошенні, що потрапило в кадр, із закликом відвідати референдум Каменова було прописано бажаний рівень зарплат у розмірі 400-800 євро. У Румунії, куди прагнуть потрапити місцеві сепаратисти, мінімальна зарплата склала 318,5 євро торік.

Спроба дестабілізувати ЄС

Несерйозна і відірвана від реальності сепаратистська авантюра Каменова націлена на те, щоб створити непорозуміння і проблемні моменти у відносинах двох країн - членів ЄС - Болгарії та Румунії. Між болгарськими та румунськими мас-медіа виникли тертя. Болгарське видання "Зарата" звинуватило румунських колег за те, що вони занадто захопились новиною про збір підписів на підтримку референдуму і розповсюдили інформацію щодо провокації Каменова у себе в країні. Румунське видання Romania Journal опублікувало матеріал під заголовком "Три регіони на північному заході Болгарії хочуть, щоб їх анексувала Румунія". Комусь схотілося спровокувати новий територіальний спір між Болгарією і Румунією. Довгий час обидві країни сперечалися щодо приналежності причорноморської історико-географічної області Добруджа, яка в різні часи перебувала в їхньому складі. У 1940 р. територію Добруджі було розділено між Румунією і Болгарією згідно з Крайовським мирним договором, було проведено обмін населенням.

Досить активно на новину про намір провести сепаратистський референдум у Болгарії відреагували російські ЗМІ, які спробували повісити на Румунію ярлик агресора. Наприклад, видання Rusnext опублікувало матеріал під заголовком "Рука Румунії: У Болгарії сепаратисти вимагають відокремлення трьох регіонів", де про сепаратистів йшлося у множині, хоча насправді акцію організував один чоловік – Борис Каменов. Неможливо довести, хто напевно стоїть за акцією сепаратиста Каменова. Однак камінь спотикання у відносинах Болгарії та Румунії є вигідним для Росії, яка таким чином зіштовхує між собою країни - члени ЄС. Болгарія, де є доволі євроскептиків і прихильників зближення з Росією, фактично стала жертвою прорумунських сепаратистів стараннями ЗМІ. Каменов зумів сформувати імідж Румунії як спонсора сепаратизму і країни-агресора. Румунія сприймається Росією як противник в ЄС, позаяк ця держава підтримує антиросійські санкції та розмістила на своїй території американську систему ПРО. Невипадково полігоном для провокації було обрано саме ті болгарські регіони, де є трохи румунів.

Каменов спробував сформувати враження, що військово-політичний партнер США в НАТО в особі Румунії нібито має американське заступництво для того, щоб проводити більш агресивну і наступальну політику щодо сусідніх держав. Хоча потрібно враховувати, що ультранаціоналістична партія "Велика Румунія", яка ставить собі на меті збирання земель, населених румунами, не представлена в румунському парламенті, а приєднання дотаційних болгарських північно-західних регіонів невигідно для Бухареста з економічної точки зору. Румунія сперечається щодо належності територій, які багаті на корисні ресурси. Так було у випадку міжнародного арбітражу довкола приналежності нафтогазоносного шельфу на острові Зміїний (Україна), який Румунія виграла. Схоже, що акція прорумунського сепаратиста Бориса Каменова в болгарському міста Монтана - це провокація, спрямована на підрив добросусідських відносин у ЄС.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>