Кандидат Zero: Чи стане Зеленський розмінною монетою Коломойського у торгах за "ПриватБанк"?

Кандидат Zero: Чи стане Зеленський розмінною монетою Коломойського у торгах за "ПриватБанк"?
Володимир Зеленський Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Інколи за складними комбінаціями проглядає проста мета. У багатьох аналітиків виникає питання – чи не для того шоумен Володимир Зеленський балотується в президенти України, аби допомогти своєму спонсору Ігорю Коломойському повернути відібраний у нього "ПриватБанк"? Ігор Валерійович цілком може жадати сатисфакції – якщо не фінансової, то моральної. Щоправда, ані він, ані Зеленський не знали напевно, наскільки успішним буде їхній прожект. У вересні 2018-го соціологи давали керівнику "95 кварталу" не більше 10-11% підтримки – у безсумнівні лідери президентських перегонів Зеленський вирвався лише на початку зими. Тож жарт виявився смішним, хоча дехто не лише веселиться, але й діє на захист своїх інтересів.

Суд та діло

Отже, фактаж: колишні власники "ПриватБанку" Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов спільно з компанією Triantal investments LTD звернулися до суду зі скаргою на націоналізацію банку. Інформацію про це оскарження містить Єдиний реєстр судових рішень. Як йдеться в реєстрі, позивачі просять Господарський суд Києва визнати недійсним договір купівлі-продажу ПАТ "ПриватБанк" у тих його частинах, які зачіпають права та інтереси позивачів. При цьому відповідачами Коломойський і Ко бачать уряд України.

Новини за темою

Звернення Коломойського та Боголюбова мало місце 27 лютого. Вивчивши скаргу, суд дійшов висновку, що вона не містить достатнього фактажу та обґрунтування. Відтак за підсумками першого слухання Феміда ухвалила рішення залишити позов без руху. А позивачі отримали 10 днів на те, щоб зібрати і надати на розгляд суду відсутні докази. Таким чином, епопея "Коломойський проти уряду" ось-ось набуде продовження, адже зазначений термін вже добігає кінця.

Тим часом, поки команда юристів Коломойського та Боголюбова готується до другого раунду бою, нагадаємо, що рішення про націоналізацію ПАТ "ПриватБанк" було ухвалено 18 грудня 2017 року. Згідно із ним, 100% акцій найбільшого банку України перейшли у власність держави. Міжнародний валютний фонд схвально сприйняв цю новину, зазначивши, що націоналізація є важливим кроком у зусиллях української влади щодо збереження фінансової стабільності. На додачу до всього суд наклав арешт на майно підприємств, підконтрольних колишнім власникам "ПриватБанку".

Можна припустити, що відлучення від грудей Коломойського "ПриватБанку" стало останнім цвяхом у домовину його стосунків з постреволюційною владою. Стосунки ці почали болісну агонію ще від конфлікту довкола "Укрнафти" та звільнення олігарха з посади дніпропетровського губернатора. Але, ймовірно, все це тьмяніє порівняно із замахом на його улюблене дітище.

Бо, як каже в коментарях для нашого видання директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, "ПриватБанк" – особливий, це перлина, це діамант в імперії Коломойського". І мова не лише про фінансову сторону питання. Цей бізнес Коломойський створив з нуля, він не йшов на готове, купуючи чужий актив, він придумав цей банк і реалізував задум, залучивши до розробки ідеї найсучасніший менеджмент. "Саме тому Коломойський ставиться до оскарження націоналізації серйозно і принципово, тобто вся ця історія з судовими баталіями тільки починається, а завершиться вона тоді, коли зміниться владна конфігурація", – говорить Карасьов.

Саме так – у зміні владної конфігурації Коломойський надзвичайно зацікавлений. Без залучення політиків цю справу не зсунути з мертвої точки. Самі лише суди позивачеві нічого не дадуть – так принаймні вважає частина опитаних нами експертів.

Нема закону – нема й банку

Як пояснює економіст Олександр Охріменко, в Україні відсутня законодавча база, котра дозволила б відіграти назад операцію "націоналізація". Є законодавчо прописаний механізм, за яким можна ліквідувати банк, і є механізм, котрий регулює його передачу у власність держави. Але немає зворотного алгоритму. Тому, резюмує Охріменко, звернутися до суду – як і будь-який громадянин – Коломойський, звісно, може, але це діло заздалегідь програшне.

Новини за темою

"Суд може лише зупинити рішення щодо "ПриватБанку", але це нікому не завадить вже за пару днів ухвалити його наново. Щоб реально повернути банк, його треба знову приватизувати. Тобто оголосити приватизацію і виставити на продаж", – припускає експерт.

Та навряд чи Ігорю Валерійовичу сподобається ідея купувати свій власний банк. Що ж стосується прецедентів, то, на думку економіста і політолога Андрія Новака, подібна ситуація мала місце у ситуації з продажем "Криворіжсталі" у 2004-2005 рр. Аналогія, звісно, не повна: "Криворіжсталь" належала державі, потім перейшла до рук приватного бізнесу (а саме – Рінату Ахметову), потім через судове оскарження повернулася до Фонду держмайна і, нарешті, була приватизована вдруге, діставшись компанії Mittal Steel Germany GmbH.

Судове втручання у долю "Криворіжсталі" мало місце, але справа ця була на 90% політичною. Тодішній президент Віктор Ющенко став на бік Ахметова, а тодішня прем’єрка Юлія Тимошенко – на бік Mittal Steel. Складно оцінити вклад цього конфлікту у відставку Юлії Тимошенко, але повторна приватизація "Криворіжсталі" відбувалася вже після того, як вона залишила свою посаду. Хоча мова зараз не про це. А про те, що великий бізнес породжує великі суперечки. І розв’язують їх, як правило, за порогом суду.

Втім, Андрій Новак вважає, що у боротьбі Коломойського за "ПриватБанк" багато що залежатиме від підготовки правників. "Теоретично все можливо, але все буде залежати від майстерності юристів обох сторін і від того, як справу стануть розглядати в одному з європейських судів – із політичною заангажованістю чи ні". Відповідаючи на питання, чи можлива у підсумку судова ухвала, яка задовольнить обидві сторони, Новак каже: ні. "Як правило, у таких справах буває тільки один переможець. Бо у позові йдеться про порушення якихось норм, отже, їх порушив хтось один", – говорить експерт.

"Я устал, я ухожу"

А засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко до сказаного додає таке. Суд цілком може ухвалити позитивне рішення за позовом Коломойського, але лише за умови, що отримає відповідну вказівку згори. Мовляв, так зване телефонне право в Україні ніхто не скасовував. За потрібну собі ухвалу Коломойський буде торгуватися до кінця, бо ставки у цій грі дуже високі. Зі свого боку олігарх піде на відчутні жертви. Зокрема він як пішака розміняє Зеленського.

Новини за темою

"Звернення Коломойського до суду – це пропозиція для Петра Порошенка. Сигнал, що вони готові зняти Зеленського, якщо якийсь суддя вирішить ситуацію на їхню користь". Відверто кажучи, сценарій, описаний Бондаренком, виглядає малоймовірним. Але якщо виходити з того, що Володимир Зеленський – фігура не самостійна і на його особисті амбіції ніхто зважати не збирається, то шоумена можуть дійсно примусити до того, щоб відмовитися від подальшої боротьби.

У найвідповідальніший момент Зеленський "може вийти і сказати: "Я устал, я ухожу", – припускає Бондаренко. Щоправда, за такий подарунок Порошенку Коломойський вимагатиме дещо більше, аніж повернення "ПриватБанку". Наприклад, призначення свого соратника Ігоря Палиці на посаду керівника "Нафтогазу", додає експерт. Торги довкола "ПриватБанку" Коломойський може використати для досягнення різноманітних цілей, а не лише для отримання морального задоволення.

Але варто додати, що для сенсаційної відмови Зеленського від балотування лишається зовсім мало часу. За законом, кандидат може зняти свою кандидатуру за три тижні до голосування, в даному випадку – до 8 березня. А чи може претендент, який пробився до другого туру, вийти з гри на цьому етапі? Складно сказати – таких прецедентів в історії України ще не було.

Зеленський як перепустка

Тим часом Олександр Охріменко вважає, що Коломойський може також робити ставку і на Юлію Тимошенко. ЮВТ, щоправда, останнім часом зазнає електоральних втрат – останні соцопитування відводять їй третє місце. Але навіть попри її тверду "трійку" олігарх, ймовірно, торгується і з нею теж. Бо тільки в тому разі, якщо до влади прийде Зеленський або Тимошенко, Коломойський може розраховувати на повернення банку. Та за будь-яких обставин у долю "ПриватБанку" "має втрутитися уряд, бо суд нічого не дасть".  

Новини за темою

"Є шанс, що ситуацію розрулять, бо в цій темній історії забагато білих плям. Але Зеленський – це не тільки "ПриватБанк", це перепустка у велику політично-бізнесову гру, щоб не дати розірвати на шматки імперію Коломойського", – підводить підсумок Вадим Карасьов.

А депутат попередніх скликань Михайло Поживанов дивиться на ситуацію з дещо несподіваного боку. "Коломойському цей банк вже не потрібен – у суспільстві бійка за нього викличе обурення. Бо Коломойський стягуватиме втрачені кошти не з Порошенка і не з Гонтаревої – він стягуватиме їх з держави. Наскільки у нього вистачить моральності не робити цього – невдовзі дізнаємося".

І наостанок – позиція головного фігуранта всіх цих розкладів – Володимира Зеленського. 21 лютого "Інтерфакс" повідомив про зустріч, яка відбулася між ним та колишнім міністром фінансів Олександром Данилюком та екс-міністром економічного розвитку Айварасом Абромавичусом. Під час зустрічі піднімалося й питання "ПриватБанку" та зв’язків Зеленського з Ігорем Коломойським.

"Я отримав відповідь, що не для того він іде в президенти, щоб повертати "ПриватБанк". Сподіваюсь, це була щира відповідь. Зараз стільки серйозних викликів і можливостей, що буде просто тупо і безвідповідально проміняти їх "на коврижки". Тих, хто це робить, і так достатньо", – повідомив Данилюк.

Що ж, вочевидь, все залежить від того, які "коврижки" пропонуватимуть головним зацікавленим особам. За деякі "пряники" можна пожертвувати навіть Зеленським – попри всі його "щирі відповіді" та грізні слова.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>